Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ciobanesc Caucazian ataca stapanul, ajutor va rog

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Incearca sa il inveti arta coreana, Gaejangguk (개장국). Niciun catel nu rezista

#20
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 BlueKing-69, on 15 septembrie 2018 - 12:55, said:

Probleme in zona crepusculara?
Clar omul nu stie ce face/zice....in anumite momente din zi....dupa 1-2-3----X shoturi da rachie....
In 99,99% din astfel de cazuri....problema nu este la caine....

 Lex404, on 15 septembrie 2018 - 13:40, said:

Incearca sa il inveti arta coreana, Gaejangguk (개장국). Niciun catel nu rezista
ggg....dar nu ies prea multe portii???

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 I2O, on 15 septembrie 2018 - 12:46, said:

Si daca face asa si pe urma il rupe cainele de mai ramane si schilodit pe viata?
Dacă știi să te comporți cu el nu vei avea probleme. Câinele nu vine din senin și te atacă, tu stând pe loc. Dacă ești pe teritoriul lui și te duci spre el, sau spre castronul lui, te poate ataca, dar dacă stai pe loc, nu o să vină la tine fără motiv. Dacă e alfa, va dori să te pună la respect. E plin de filme pe youtube.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7sAAUsRv9Kg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S3XrKkrAZpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Fiecare face cum vrea,dar eu zic ca e un risc mare cu asemenea caine care deja are probleme mari de comportament

#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 alex14dlk, on 15 septembrie 2018 - 12:21, said:

Onan, iti zic eu ca daca omu asta are 1,70 si 60 de kg, si da un brawl cu cainele ala s-ar putea sa nu mai gasim nici scheletul din el. Cainele ala are si el statura si greutatea lui, nu il bate orice pitic. Indiferent de ce par ar avea.
Bai nene, cainii mei cand ma vad, baga privirea in pamant si cauta sa se ascunda. Dar eu le-am explicat de cand erau mici, ca bataia doare. Cate o bataie periodica nu strica, asa preventiv, sa stie de stapan. Cred ca-n secunda 2 il tai cu drujba daca indrazneste sa maraie la mine.

Edited by Onan_Barbaru, 15 September 2018 - 14:23.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 I2O, on 15 septembrie 2018 - 14:13, said:

Fiecare face cum vrea,dar eu zic ca e un risc mare cu asemenea caine care deja are probleme mari de comportament
nu cainele, stapanul are problemele.  oricum, putin probabil sa reuseasca sa se impuna de acum incolo, nu se schimba comportamentul omului asa brusc. si situatia e grava daca a ajuns sa intre pe geam in propria casa, de frica cainelui.
cam orice caine are probabil momente cand uita cine'i seful, si io m-am trezit cu ala de la tara ca sare la mine. pana am apucat sa-i bag mana in gura m-a compostat de vreo doua ori, oricum, in momentul ala, de nervi, nu simteam nimic. am reusit si m-am urcat pe el, pus gatul la pamant, apucat de dupa gat si tarait la cusca.
ca fapt divers, cu exceptia pitbull si buldog, cainii nu au forta la strangerea gurii, daca-i bagi bratul in gura l-ai blocat, cred ca e o info care-i va prinde bine pe viitor lui initiator.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Un prim pas ar fi castrarea lui deoarece masculilor castrați le scade agresivitatea. La femele e invers: dupa castrare devin mai agresive si mai dominante.
@Initiator ai facut o mare greșeală ca ti-ai luat aceasta rasa ca prim caine al tau, si ca sa fie tacĂąmul complet ai ales un mascul. Nu te-ai interesat de caracterul acestui caine inainte sa-l iei? Daca-ti luai un caine de paza dintr-o rasa germana, nu te durea capul. Eu am un schnauzer, e foarte bun de paza si are disciplina in sange, e plictisitor de ascultator.
Uite mai jos un link despre agresivitatea la caini si cum trebuie sa te comporți in atare cazuri.
http://www.caini-ham...alteanimale.htm

Edited by Freddy12, 15 September 2018 - 21:27.


#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am mai gasit niste sfaturi dar cred ca sunt tardive, cainele fiind aproape matur. Totusi, poti sa aplica unele, vezi ce merge.


Ce conditii de baza trebuie indeplinite pentru a detine un Ciobanesc Caucazian?

• In primul rand trebuie sa aveti un caracter puternic, fara inclinatii spre duritate sau tulburari de comportament, sa va dovediti siguri pe voi si sa afisati permanent o atitudine calma. Orice bresa in enumerarile mentionate va fi identificata usor de caine iar el nu va ezita sa va testeze de fiecare data in cele mai diverse situatii. Acest animal „joaca dur” in sensul ca a fost tratat fara prea multa gingasie secole la rand, deci va reactiona agresiv, dur si ofensiv daca vede in voi un model similar, chiar mascat. In al doilea rand este indicat sa fi avut si alt caine mare în trecut. Este obligatoriu sa aveti peste 18 ani deoarece rasa de caini este inclusa in ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr.55/30 aprilie 2002 privind regimul de detinere a unor caini periculosi sau agresivi, fiind necesar sa va inscrieti cu acest animal la politie. Demn de retinut este si faptul ca intretinerea unui Ciobanesc Caucazian in condiţii favorabile cere un efort financiar semnificativ.

De unde se pot cumpara pui de Ciobanesc Caucazian?

• De la o canisa. Niciodată din piata sau de la persoane straine. Un crescator autorizat este singurul care garantează calitatea unui catel oferit spre vanzare si tot el este cel care va va da sfaturi si indrumari eficiente pentru cresterea lui. La o canisa/crescator puteti vedea cuibul, parintii micului catel, puteti primi un certificat. Fiind o rasa de caini plasata pe un ascendent de popularitate, multi crescatori de caini amatori, fara experienta si veleitati in domeniu ofera spre vanzare animale din linii de crestere alterate, multe astfel de exemplare, la maturitate, dovedind defecte grave de comportament, mai ales in sfera agresivitatii si nesociabilitatii. Atentie, aceste trasaturi nu sunt prea vizibile la un catel din rasa Ciobanesc Caucazian, dominanta puilor fiind dragalasenia si un simt al umorului – daca putem sa spunem asa, tinand cont ca vorbim de un caine – plasat peste medie. Sunt catei simpatici, vioi, haiosi si pusi pe sotii, care se maturizeaza mai tarziu decat alte rase de caini. Dar, brusc, un exemplar alterat, atunci cand devine un caine mare, adult, (chiar daca a avut rezultate multumitoare in dresaj, ca pui) poate trada deviante comportamentale periculoase.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 borreddog, on 15 septembrie 2018 - 12:48, said:

....si eu nu sunt Cesar Millan, .....
uita-te mai bine, ca si ala le da la suturi in coaste de-i zapaceste...

Edited by arg, 15 September 2018 - 21:58.


#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aoileuu, ce am mai ras... :))
solutia este sa scapi de el cat mai repede pana nu scapa el de tine. si eu am patit la fel, si l am omorât.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Toto1, on 15 septembrie 2018 - 11:17, said:

Buna,
Ati mai rezolvat ceva cu acest Caucazian?
...
de unde ai canele?

 silesax, on 15 septembrie 2018 - 21:58, said:

aoileuu, ce am mai ras... :))
solutia este sa scapi de el cat mai repede pana nu scapa el de tine. si eu am patit la fel, si l am omorât.
Din pacate sunt cazuri in care cainele devine incompatibil cu convietuirea...

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Bine ca nu ataca pe altii.
Stapanul, sa se descurce.

Edited by don_dannielo, 15 September 2018 - 22:17.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Probabil il poate domina fizic cu o zgarda electrica...
Canda + bzzzzz.
Napsa momentul cand se termina bateriile sau cand dihania se hotaraste sa ignore bzzzz-ul.

#32
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
E clar ca il iubesti, dar ti-a scapat situatia de sub control. Poate l-ai luat de la o varsta mult prea mica. Uneori este indicat ca puii sa petreaca mai mult timp cu mamele lor. Castrat si dresaj... poate reusesti sa-l aduci la normal. Totusi, tu ti-ai luat aceasta rasa pentru ca stai la munte? Crezi ca te scapa caucazianul de urs sau vreo haita de lupi? Daca nu o scoti la cap cu el, poti sa-l duci la o stana. Stiu ciobanii cum sa se poarte cu el. Asta daca nu iei in calcul eutanasierea. Succes si sper sa reusesti sa-l pastrezi Posted Image

#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
@Onan,cand te vad cainii tai baga capul in pamant,daca esti ala din poza probabil le este frica sa nu i mananci,care este logica sa bati un caine fara motiv,doar asa sa il distrugi psihic??
@silesax nu mai bine il da la o stana undeva?de ce sa il omoare?
Tinand cont ca initiatorul nu are cunostinte si probabil dispera cainele cand este beat,singura solutie este sa i faci un tarc sau sa il dai cuiva cu experienta,altfel s ar putea sa vina o zi cand nu o sa mai scapi doar cu maraitul.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 silviu03, on 16 septembrie 2018 - 01:03, said:

@Onan,cand te vad cainii tai baga capul in pamant,daca esti ala din poza probabil le este frica sa nu i mananci,care este logica sa bati un caine fara motiv,doar asa sa il distrugi psihic??
@silesax nu mai bine il da la o stana undeva?de ce sa il omoare?
Tinand cont ca initiatorul nu are cunostinte si probabil dispera cainele cand este beat,singura solutie este sa i faci un tarc sau sa il dai cuiva cu experienta,altfel s ar putea sa vina o zi cand nu o sa mai scapi doar cu maraitul.
Si la stana cum crezi ca il educa aia?
Ii da doua bate in cap si daca nu moare ori se da pe calea cea dreapta ori pleaca de nebun pe coclauri

#35
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Pentru astia mai noi as fi recomandat un ciobanesc romanesc mai ales corb si bucovina sunt foarte iubitori si mai ok cu stapanii noi.

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am uitat ceva. Cainii care nu recunosc pe cineva drept sef nu accepta sa li se puna mana pe greaban sau pe cap. Trebuie sa-l mângâi sub falca, pe dupa urechi sau pe piept. A pune mana sau laba(in cazul cainilor) echivalează cu faptul ca il domini si cum caucazianul tau nu te mai recunoaște drept sef , ar fi explicatia faptului ca te mârâie cand il mângâi. In plus, nu e vreun bichon care trebuie alintat. Sunt caini duri, cu personalitate puternica iar stapanul trebuie sa fie ferm si  foarte echilibrat mintal. Uite mai jos niste sfaturi
http://pitbullclub.ro/thread-2016.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate