Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ciobanesc Caucazian ataca stapanul, ajutor va rog

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am mai gasit un articol ca enumera mai multe motive pentru care te ataca propriul caine printre care si starea de ebrietate a stăpânului, caruia nici nu i se mai permite sa intre in curte.

15) Stapanul se intoarce acasa in stare de ebrietate.
Cainele de paza nu numai ca incearca sa-l muste, dar nici nu-i permite sa intre in curte.
16) La unii caini de paza (Ciobanesc caucazian) s-a constatat o tendinta exagerata de a se impune in fata stapanului si mai ales in fata membrilor familiei acestuia, pe care-i trateaza cu superioritate. Acest lucru poate fi remarcat chiar de la varste mai mici.
https://m.eva.ro/cas...ticol-6043.html
https://m.eva.ro/cas...icol-10025.html

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa asa cu javra :
- inchide-l intr-un tarc sa nu poata iesi si 2 zile tine-l fara hrana , iar de cate ori mananci tu , iesi afara in fata tarcului si infuleca in fata lui cu gemete de placere ...
-dupa 2 zile ccand ii dai hrana , il pui la respect cu comenzi ( daca nu executa ii manci tu haleala in fata Posted Image )
- repeti " figura " in urmatoarele zile .

Edited by Baxon, 16 September 2018 - 12:50.


#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si daca l mananca caucazianu de nervi..

#40
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
La stana oamenii au avut haite de caini dintotdeauna,se educa intre ei cainii,mai grea este acomodarea cu restul haitei,cu ciobanii nu va avea probleme,scos din curtea lui,acest caine nu va mai fi atat de agresiv,pe teritoriul lui este sef,in afara lui nu !

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am avut in familie un caine obisnuit, luat de pui de la o stana. S-a facut de vreo 35 de kg. Eu eram prea mic cand el se facuse mare. Vreau sa spun ca era foarte impunator si se temeau toti membrii casei de el. Statea legat in curte cu anii. Daca se dezlega cu mare greu il amageau si-l luau cu binisorul sa-l lege la loc. Cand aveam eu vreo 16 am inceput sa descopar ca-mi plac cainii si neavand caine de rasa, la moda, il luam pe acela care avea vreo 7 ani deja si il plimbam pe dealuri, prin paduri etc. Uite ca nu stiam eu de trucuri de dominare, comportament de haita si alte cele dar ma asculta si mi se supunea in mod natural. L-a muscat pe tata, pe sora si pe bunelul dar la mine nu a marait niciodata. Puteam sa fac ce vreau cu el.

Dupa am avut o pereche de amstaffi si ma bagam intre ei cand se luau la bataie, puteam sa le iau si oasul din gura, nu riposta niciunul. Apoi am mai avut o catea de la o stana foarte agresiva si dominanta si ea dar ma asculta foarte bine. Acum am un pitbull, tot agresiv si foarte dominant si el dar il tin foarte usor sub control.

Cred unii oameni, pur si simplu, nu au nevoie de astfel de caini. De exemplu, tata, l-a batut chiar de multe ori pe cainele acela care l-a muscat ca sa-i arate cine-i seful dar in zadar. Cand se apropia de el, cainele il maraia, probabil nu avea incredere in el.

Nu stiu ce ar fi putut face el ca sa-l asculte. Cred ca daca esti in situatia de a-ti fi frica de propriul caine nu prea ai ce face. Trebuie sa cauti alt caine mai putin  dominant. Poate ca exista reguli de aplicat, nu stiu, dar de ce sa-ti bati capul sa te prefaci ceea ce nu esti. Mai bine iti iei un caine care se potriveste cu caracterul tau si gata.

 silviu03, on 16 septembrie 2018 - 18:22, said:

La stana oamenii au avut haite de caini dintotdeauna,se educa intre ei cainii,mai grea este acomodarea cu restul haitei,cu ciobanii nu va avea probleme,scos din curtea lui,acest caine nu va mai fi atat de agresiv,pe teritoriul lui este sef,in afara lui nu !

Depinde de caine, pitul meu e sef peste tot. Daca il las liber nu are nicio jena sa intre la cineva in curte sa-i faca ordine prin ocoale sau ii ia la bataie cainele legat. Un unchi avea candva un amstaff care a evadat intr-o noapte din ograda si a fost la vecini unde a omorat o multime de rate, gaste si cainele care era legat in curte. Apoi, cand a vazut in ce belea s-a bagat, mi l-a facut mie cadou. A fost primul meu amstaff, avea 3 ani cand l-am primit.

#42
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pitt ul tau daca da de un kangal/asia centrala/caucazian corect,il iei sa l ingropi !

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ce are cu una cu alta? Cine e mai tare vandame sau bruce lee?? Cati anisori ai?

#44
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
@initiator
Greșelile sunt deja făcute...
Dacă vrei să l păstrezi,deși nu ți recomand, trebuie sa te impui in fata lui.
E un câine imens, dacă nu te ascultă la secundă, e iresponsabil sa l ții.
Nu contează cum, nu mai cedezi vreodată în fața lui altfel veți avea lupte pt superioritate !!
Iei parul și îl omori fix ca pe câine dacă mârâie la tine. La propriu. Nu te oprești până nu se recunoaște învins.
Nu ii dai sa mănânce. Când îi dai sa mănânce trebuie sa poți să îi iei mâncarea din față fără să comenteze.
Va păstra în cap și faptul că tu l ai crescut, nu e problema, chiar dacă va trebui sa l educi cu bâta.
Apelează la un dresor, e bine, dar, gândește te că tot tu va trebui sa l domini.
Dacă nu poți vinde l și repede, cât se mai poate corecta. Sincer.
Caucazianul nu e o domnișoară stilată, e un golan care știe de stăpân și atât.
Si, da, moare pt stăpân, dar și omoară cat mai mulți pt stăpân.

#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai cum vrei tu sa-l mai asculte daca il bate cu parul? Greseala foarte mare desi nici eu nu m-as abtine sa maraie la mine. Daca o sa-l bata cu parul posibil sa-l strice pe viata. De fiecare data cand va vedea ca iei ceva in mana ori va fugi cu coada in vine ori va incepe a marai la tine crezand ca vrei sa-l bati. Cu exceptia cazului cand chiar vrei sa-l distrugi in bataie sa te aperi ca altfel nu ai incotro, e absolut contraindicat sa bati cainele cu parul, batul, maciuca, pietre sau alte obiecte. Cea mai buna idee a dat-o Baxon. Dar asta e asa un mic inceput. Tot ce faci tu trebuie sa fie absolut natural si fara nervi. Daca isi face de cap il legi din scurt si il tii pana se calmeaza. Mancarea i-o dai doar daca sta absolut cuminte.

In primul rand tu trebuie sa intelegi ca el e cainele, javra, animanul si tu esti omul, stapanul lui. Nu pune niciodata egal intre voi.



#46
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Cati anisori?
Pai aduci in discutie pitt ul tau care bate tot si pe urma ma intrebi de legatura?compari caracterul unui pitt care in relatia cu omul este foarte docil,cu a unui caucazian care este un caracter greu de dominat?
Sunt caini total diferiti.
Ps: Arnold,sper ca ai prins ironia ;)

Edited by silviu03, 16 September 2018 - 21:55.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Pitt-ul e prin definitie un caine care se supune usor omului... in mod normal e un caine moale dar care atunci cand ataca uita sa se opreasca.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ideea era ca nu orice caine se transforma in mielusel cand iese din ograda sa. In rest, care iese invingator nu conteaza.



 arg, on 16 septembrie 2018 - 22:09, said:

Pitt-ul e prin definitie un caine care se supune usor omului... in mod normal e un caine moale dar care atunci cand ataca uita sa se opreasca.

nu cred ca ai avut vreodata un pit adevarat, de la crescatori care se ocupa cu lupte la modul pro. Catei de camera cu aspct ce aminteste de pitbull sau amstaff vezi la orice colt.

Edited by vinciun, 16 September 2018 - 22:34.


#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Lăsați discuțiile astea sterile cu cel mai tare caine. Dati-i un sfat omului ca sa nu auzim de el la știrile de la ora 17. Daca nu aveti sfaturi, abțineți-va. E foarte serioasă treaba, nu e loc de glume.

#50
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Nu orice catel se transforma,dar compari caractere diferite!
Tocmai ca un pittbul adevarat nu ataca omul,bataile sunt intre caini nu?chiar si cu tot antrenamentul ,iti mai spun o data : este pistol cu apa pe langa rasele de care am pomenit !
Omului ii dai sfaturi degeaba,problema lui nu se rezolva cu doua posturi pe softpedia !

Edited by silviu03, 16 September 2018 - 22:59.


#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Unii pur si simplu nu ar trebui sa-si cumpere animale daca nu-s in stare sa le acorde atentie cand trebuie si sa se ocupe de buna lor crestere . Asta e concluzia din topic !
Initiatorul trebuia sa-si ia un pechinez ...

Edited by Baxon, 16 September 2018 - 23:00.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Un labrador.

 Freddy12, on 16 septembrie 2018 - 22:49, said:

Lăsați discuțiile astea sterile cu cel mai tare caine. Dati-i un sfat omului ca sa nu auzim de el la știrile de la ora 17. Daca nu aveti sfaturi, abțineți-va. E foarte serioasă treaba, nu e loc de glume.
Sfatul e dat de mult. Nu controleaza cainele si relatia e stricata.
Next catel

 vinciun, on 16 septembrie 2018 - 22:33, said:

nu cred ca ai avut vreodata un pit adevarat, de la crescatori care se ocupa cu lupte la modul pro. Catei de camera cu aspct ce aminteste de pitbull sau amstaff vezi la orice colt.
Colegu, tu ai jucarii pe langa "maimuta" pe care o am eu.
Acu am nimerit un caine care apuca orice oricand cu placere. Nu refuza nici o incaierare si urla de draci ca nu o las sa se incaiere. Dar la comanda abandoneaza orice incaierare (la fel facea si cainele dinaintea ei).

Habar nu ai despre ce este vorba si vorbesti despre caini de lupta.

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si mai este o concluzie, unii câini sunt nebuni asa cum si oamenii sunt, la stane cei ce nu asculta si musca oi sau miei sunt omorati de mici.

#54
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 vinciun, on 16 septembrie 2018 - 22:33, said:

Ideea era ca nu orice caine se transforma in mielusel cand iese din ograda sa. In rest, care iese invingator nu conteaza.





nu cred ca ai avut vreodata un pit adevarat, de la crescatori care se ocupa cu lupte la modul pro. Catei de camera cu aspct ce aminteste de pitbull sau amstaff vezi la orice colt.
Cred ca tu esti profanul aici, unde ai tu pitbull in Romania cu pedigree ? :)
Ei nu sunt recunoscuti de asociatia romana.
Ai cumva un pitbull ilegal? E inscris la politie?
E castrat ?
Umbli cu botnita pe strada?
Eu am amstaff, asemanator cu pitbull si m-am documentat si despre pitbull, sunt caini care omului se supun foarte usor fiindca se supun. In schimb cu animalele se comporta diferit. Arg avea intr-o mare masura dreptate.
Apropo, daca corcitura ta are fata de pitbull nu inseamna ca e pitbull.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate