Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adio abonamente fără roaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Abia astept sa devina lege și sa ii mai pună cu botul pe labe pe operatorii noștri de telefonie mobila.

https://m.capital.ro...si-telekom.html

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmirel3003, on 14 septembrie 2018 - 22:39, said:

Abia astept sa devina lege și sa ii mai pună cu botul pe labe pe operatorii noștri de telefonie mobila.

m.capital.ro...si-telekom.html

Subiectul este general deci nu are ce  cauta pe aria VDF. Trebuia facut pe aria Dezbateri diverse

Edited by stlk, 14 September 2018 - 23:37.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Si ce spune in Linkul ala? ca mie nu imi place sa dau click aiurea pe tot felul de siteuri.

Oare nu trebuia sa citezi si tu ceva? Hai trantim un link si ne kkm in ploaie.

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Citez din articolul din link "îi va adresa preşedintelui ANCOM, Sorin Grindeanu"  .... Posted Image ..."pleaca ai nostri, vin ai vostri, noi ramanem tot ca prostii" Posted Image. La peste 10 mii de lei cat are salariu fix in basca ca il doare daca plateste romanul de rand roaming. Daca-l durea nu mai trebuia sa-l faca atent deputatul Catalin drula si nici Comisia pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor Posted Image... trebuia sa rezolve treaba asta... ca de aia este platit din banul public

Edited by tico18, 15 September 2018 - 06:44.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
cand sursa este unul Drula, e numai bun s-o tragi pe ...
vodafone sigur are un  abonament care nu are roaming, costa 5 euro.
m-am mirat cand am auzit de el dar mi s-a explicat ca in zona de granita e chiar bun, ca intrau oamenii reteaua vecinilor, vorbeau in roaming si plateau cam mult, desi stateau in batatura lor. nu stiu insa cata lume are insa astfel de abonamente.

Edited by strongsss, 15 September 2018 - 06:37.


#6
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postmirel3003, on 14 septembrie 2018 - 22:39, said:

Abia astept sa devina lege și sa ii mai pună cu botul pe labe pe operatorii noștri de telefonie mobila.

https://m.capital.ro...si-telekom.html
asta e un semn ca unii parlamentari nu dorm pe ei in parlament...putini ce-i drept, 8-9% dar tot e ceva...
In schimb sclavu' ala de Grindeanu e pe post de bibelou acolo...in cel mai fericit caz!

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmirel3003, on 14 septembrie 2018 - 22:39, said:

Abia astept sa devina lege și sa ii mai pună cu botul pe labe pe operatorii noștri de telefonie mobila.
Frectie la picior de lemn... toate abonamentele calumea oricum au roaming pe la toti. S-au gasit cativa cu dinalea ieftinache si si-au luat teapa... asta e marea descoperire si punere cu botul pe care labe nu stiu... Posted Image Si totul pleaca de la un articol prost scris.

Edited by andreic, 15 September 2018 - 07:14.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Intre timp eu am primit mesajul asta:
Iti reamintim ca oferta ta de Roaming este disponibila doar pentru calatorii ocazionale in SEE, in limita unei utilizari rezonabile: intr-un interval de 4 luni consecutive comunici mai mult in tara decat in roaming. Mai multe detalii gasesti aici www.vodafone.ro/roaming. Conform reglementarilor de roaming, incalcarea politicii de utilizare rezonabila poate duce la suprataxare in SEE (EUR cu TVA): 0.038/minut apelat, 0.0108/minut apel primit, 0.0071/MB, 0.0119/SMS.

Super Red 35 e abonamentul meu.
Mișto nu?


#9
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View Postericmario, on 15 septembrie 2018 - 07:16, said:

Intre timp eu am primit mesajul asta:
Iti reamintim ca oferta ta de Roaming este disponibila doar pentru calatorii ocazionale in SEE, in limita unei utilizari rezonabile: intr-un interval de 4 luni consecutive comunici mai mult in tara decat in roaming. Mai multe detalii gasesti aici www.vodafone.ro/roaming. Conform reglementarilor de roaming, incalcarea politicii de utilizare rezonabila poate duce la suprataxare in SEE (EUR cu TVA): 0.038/minut apelat, 0.0108/minut apel primit, 0.0071/MB, 0.0119/SMS.

Super Red 35 e abonamentul meu.
Mișto nu?

Te plimbi cam mult :))

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View Poststrongsss, on 15 septembrie 2018 - 06:36, said:

cand sursa este unul Drula, e numai bun s-o tragi pe ...
vodafone sigur are un  abonament care nu are roaming, costa 5 euro.
m-am mirat cand am auzit de el dar mi s-a explicat ca in zona de granita e chiar bun, ca intrau oamenii reteaua vecinilor, vorbeau in roaming si plateau cam mult, desi stateau in batatura lor. nu stiu insa cata lume are insa astfel de abonamente.
Abonamentele ce vrei tu 6 care de fapt costa 8 euro NU au roaming daca au fost incheiate dupa luna mai 2017.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Si Statul roman ne ia bani pentru roaming, lol (adica pentru chestii care nu exista). De ce nu ar face-o si astia?!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postericmario, on 15 septembrie 2018 - 07:16, said:

Mișto nu?
E normal, sa nu abuzezi.

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Foarte bine, sper sa se dea o lege prin care toate cartelele si abonamentele sa aiba acees la roaming, nu taxarea mascata din prezent.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mi se pare corect, si nu m-as limita doar la vodafoame si telekk, magarii face si digi, la prepay nu ai deloc roaming, nici macar contracost

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Ca principiu e bine ca a sesizat o posibila problema, dar ce a facut acel parlamentar e doar pentru [propria] imagine. Regulamentul UE permite abonamente/ prepay FARA roaming, asa ca el [parlamentaru’ scolit pe feisbuc] cere ANCOM sa verifice daca apa e intr-adevar uda. Se vede ca nu are habar nici de ce scrie in acel Regulament, nici de pozitia oficialilor/comisiilor de specialitate din UE in aceasta chestiune.

Ce trebuie facut este o actiune in UE pentru modificarea Regulamentului, astfel incat sa nu se mai admita diferentieri intre clienti dpdv serviciu de roaming SEE decat in limita diferentierilor valabile national. Adica nu poti obliga un operator sa ofere roaming intr-o anumita tara sau cu un anumit operator, dar daca o face atunci sa o faca pentru toti clientii. Bineinteles, ca si in tara, fiecare sa poata consuma in limita resurselor pe care le-a contractat, adica al’ cu abonament mic si resurse putine va avea mai putin - dar nu deloc - decat al’ cu abonament mare. Asa ar fi intr-adevar ‘roam like @ home’.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Eu zic sa ma asteptati inainte sa deschideti sampania. Si cei care au inteles ca reglementarile UE inseamna roaming la liber au avut o surpriza neplacuta.

P.S: ar trebui schimbat tilul topicului, se incadreaza la fake news in momentul asta.

#17
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 15 septembrie 2018 - 15:27, said:

Si cei care au inteles ca reglementarile UE inseamna roaming la liber au avut o surpriza neplacuta.
Pana una-alta reglementarile UE nu inseamna nici "imi platesti neconditionat un an de zile abonament mare, pentru roaming, dar eu iti dau cu lingurita cat am eu chef si te conditionez".

#18
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018

View Postericmario, on 15 septembrie 2018 - 07:16, said:

Super Red 35 e abonamentul meu.
Mișto nu?
Sper ca nu te astepti la roaming nelimitat la 35 de euro...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate