Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Adio abonamente fără roaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 16.08.2010

View Postandreic, on 15 septembrie 2018 - 08:26, said:

E normal, sa nu abuzezi.

Ce facem cand abuzeaza ei?

Cand in ciuda banilor furati incasati nu sunt in stare sa furnizeze un serviciu care sa functioneze?

View Postdanutz21, on 15 septembrie 2018 - 18:34, said:

Sper ca nu te astepti la roaming nelimitat la 35 de euro...

Am inteles. Esti avocatul lor. Se plateste bine?

#20
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018
Evident. Onorariul pleaca de la 10-12% din incasarile clientilor racolati.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbiogood, on 15 septembrie 2018 - 17:05, said:

Pana una-alta reglementarile UE nu inseamna nici "imi platesti neconditionat un an de zile abonament mare, pentru roaming, dar eu iti dau cu lingurita cat am eu chef si te conditionez".

Ce inseamna neconditionat? Nu ai in contract regulile de acces la roaming si regulile de utilizare resurse?
Daca ai semnat cu mana ta contractul, uita-te la tine in ograda si nu mai da vina pe altii.
Pana la proba contrarie nu se incalca nicio prevedere a UE legata de accesul la roaming, oricat de mult ar vrea utilizatorii finali sa fie asa.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,938
  • Înscris: 04.10.2007
Furnizorii de servicii de telefonie mobila trebuie sa ofere roaming indiferent de abonament. Chiar daca ai abonament de 2 Euro tu ca si utilizator pentru aia 2 euro trebuie sa ai cateva minute si cativa Mb de net(vreo 500) pe care sa ii poti folosii in roaming si nu sa te oblige sa iti faci abonament de minim 8 Euro sau mai stiu eu cat.

Vodafone are o formula de calcul pentru cat net primesti in functie de valoarea abonamentului dar care la abonamentele mici nu se aplica. Daca tot ai formula de calcul lasa-o pentru toti abonatii indiferent de valoarea abonamentului nu fa diferente.
Eu daca plec de 3-4 ori din tara pentru 3-7 zile si am nevoie de 200-300 mb de net de ce sa fiu obligat sa imi fac abonament de minim 8 euro. Poate mie imi ajung beneficiile nationale incluse intr-un abonament de 3-4 euro si cu cativa amarati de mb m-as descurca

Edited by mirel3003, 17 September 2018 - 15:14.


#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Furnizorii de servicii de telefonie mobila respecta reglementarile UE intrate in vigoare in 2017 - Roam like at home.......iar acolo, cei de la Bruxelles au lasat niste portite.Ce se intampla la noi cu abonamentele/cartelele se intampla si in celelalte tari UE/SEE.

De pe urma reglementarilor UE de acum 1 an avem preturi mult mai mici si unele abonamente cu date/minute incluse.

Restul e cancan politic made in Romania.

Edited by polizei, 17 September 2018 - 16:13.


#24
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2018 - 12:31, said:

Nu ai in contract regulile de acces la roaming si regulile de utilizare resurse?
Daca ai semnat cu mana ta contractul, uita-te la tine in ograda si nu mai da vina pe altii.
Daca este in contract prevazut sa platesc luna de luna o suma mai mare de bani pentru roaming, raportat cu acelasi abonament, dar fara roaming, insa tu iti rezervi dreptul sa imi intrerupi arbitrar roamingul sau sa imi dai internet cu lingurita, asta e clar un dezechilibru intre drepturile si obligatiile celor doua parti. Faptul ca e scris acolo nu inseamna ca e si legal. Sa nu uitam ca pana de curand contractele au fost pline de clauze de asa-zisa justa despagubire, dar abonatul nu era la fel de just despagubit cand furnizorul intrerupea unilateral contractul din vina furnizorului, de obligatii de a plati servicii neprestate doar pentru ca asa voia furnizorul de servicii, si de altele la fel de nazdravane si de legale.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Ce iti scapa tie e faptul ca roamingul nu e intrerupt arbitrar ci in anumite conditii care sunt clare (abuz) si sunt prevazute si in legislatia UE.
Cum zicea si colegul polizei, e doar cancan.

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Vedeti si comunicatul ANCOM: http://www.ancom.org...e-at-home_5993.
Scrie clar: Reglementările europene în vigoare nu interzic operatorilor să ofere planuri tarifare (abonamente/cartele preplătite/(extra)opțiuni) fără acces la roaming. Aceste planuri tarifare se adresează utilizatorilor care nu doresc să utilizeze serviciile de telefonie mobilă și atunci când călătoresc în afara României, preferând să beneficieze de resurse naționale la prețuri avantajoase.

#27
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 19 septembrie 2018 - 11:12, said:

Ce iti scapa tie e faptul ca roamingul nu e intrerupt arbitrar ci in anumite conditii care sunt clare (abuz) si sunt prevazute si in legislatia UE.
Nu mi-ai explicat cum de furnizorul pretinde plata continua a serviciului de roaming 12 luni pe an in timp ce serviciul e conditionat de anumite criterii si nu poate fi folosit 12 luni pe an, cel putin nu fara suprataxa. Aici e șmenul si aici a fost ocazia de scumpiri artificiale.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e niciun smen, roamingul este pentru utilizare ocazionala, fix asa cum precizeaza si UE in reglementari. Daca faci mai mult trafic in roaming decat in tara atunci clar nu mai este utilizare ocazionala si ti se poate pune o suprataxa sau ti se poate intrerupe accesul. Nu inteleg ce inseamna ca nu il poti folosi 12 luni/an. Il poti folosi doar in anumite luni sau la ce te referi?
Pe de alta parte nu cred ca ti-a bagat nimeni pe gat un abonament cu roaming inclus.
Plata nu este exclusiv pentru serviciul de roaming, este pentru abonament care contine, printre altele, si accesul la roaming. In cazul in care te refereai la altceva, vino cu lamuriri.

Edited by AlexEn, 19 September 2018 - 14:11.


#29
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 19 septembrie 2018 - 14:10, said:

Daca faci mai mult trafic in roaming decat in tara atunci clar nu mai este utilizare ocazionala si ti se poate pune o suprataxa sau ti se poate intrerupe accesul.
Alta istetime, din seria 'noi rescriem legile fizicii pentru ca asa vrem noi'. Daca luna anterioara vorbesc mai putin pentru ca pur si simplu vorbesc mai putin iar in roaming vorbesc ceva mai mult, tot pentru ca asa s-a nimerit, asta e considerat abuz? Minunata logica. Dar ce ai vrea sa fac, sa generez trafic artificlal luna anterioara, numai ca sa nu fie considerat 'abuz' ? Adica sa ma sun pe fix sa vad daca sunt acasa, sau cum?

View PostAlexEn, on 19 septembrie 2018 - 14:10, said:

Pe de alta parte nu cred ca ti-a bagat nimeni pe gat un abonament cu roaming inclus.
Terminati cu placa asta 'clientul a ales singur... bla bla bla', cand de fapt mana clientului e fortata exact de lipsa unei extraoptiuni de roaming. Dar na, cum altfel ar plati clientul tot anul o suprataxa artificiala pentru un serviciu limitat in timp, conditionat si care poate fi suspendat oricand?
Nu ca aplicarea principiilor RLAH ar fi fost si pana acum absolut rezonabila, asa cum ti se pare tie ca e.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Mai omule, pricepe ca ce fac operatorii acum este in concordanta cu prevederile UE.
RLAH nu inseamna ca vorbesti cum si cat vrei in roaming ci rezonabil, rezonabil insemnand ca intr-un interval de 4 luni ai mai mult trafic national (voce/sms/date) decat in roaming. Ce nu ti-e clar de aici si o tot dai la intoarsa?
De asemenea intelege ca nu permite UE combinatia de ab national + optiune de roaming. Asa a fost discutia cu ANCOM la inceput si ei au respins varianta asta. Asa ca daca tu asta consideri a fi fortare, mergi si plange-te la ei, la UE si la BEREC.

Nu e vorba de ce mi se pare mie, e vorba de ce li s-a parut celor care au crezut ca RLAH va insemna ca isi pot folosi oricand si oricum resursele nationale, s-au prins apoi ca nu e chiar asa si au inceput sa tipe tradare, coruptie, abuz.

#31
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Am fost si eu ieri intr-un showroom Vodafone pentru a ma interesa de un abonament la portare si am ramas surprins ca la abonamentul de 8 euro nu ai posibilitatea sa activezi roaming pentru cateva zile cat esti plecat in concediu. Mi s-a spus ca varianta de compromis ar fi pentru acea perioada cat este concediu sa iau o cartela reincarcabila. Mare prostie. In schimb la alt operator, aceeasi oferta tot in 8 euro, se poate activa roamingul .

#32
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Redogs, exact ce spuneam. Forteaza utilizatorii sa plateasca mai mult tot anul sub pretext ca ei ofera roaming punctual, cu lingurita si pe care il pot taia oricand la bunul plac. De ce nu ofera extraoptiune de roaming activabila atunci cand ai nevoie, pentru ca reglementarile EU ii lasa sa faca treaba asta, nu inteleg.

#33
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 06.03.2004
Pentru ca si-ar sabota abonamentele mai scumpe.E clar ca e o mizerie ceea ce fac.Mare parte a clinetilor au nevoie de roaming o data,de doua ori pe an si veniturile s-ar diminua.

Edited by clader, 20 September 2018 - 13:54.


#34
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

View Postbiogood, on 20 septembrie 2018 - 13:22, said:

@Redogs, exact ce spuneam. Forteaza utilizatorii sa plateasca mai mult tot anul sub pretext ca ei ofera roaming punctual, cu lingurita si pe care il pot taia oricand la bunul plac. De ce nu ofera extraoptiune de roaming activabila atunci cand ai nevoie, pentru ca reglementarile EU ii lasa sa faca treaba asta, nu inteleg.
Da exact. Sa introduca o optiune activabila atat cat ai nevoie. Platesc luna aia mai mult si gata. Dar nu mi se pare corect sa platesc 12 euro/luna timp de 1 an pentru 10 zile de concediu cat parasesc tara.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbiogood, on 20 septembrie 2018 - 13:22, said:

De ce nu ofera extraoptiune de roaming activabila atunci cand ai nevoie, pentru ca reglementarile EU ii lasa sa faca treaba asta, nu inteleg.

Fiindca nu ii lasa sa faca treaba asta, chiar daca tu asa ai inteles.
TI-am scris si mai sus, ANCOM nu a permis combinatie de abonament national + optiune de roaming pentru acces la roaming.

#36
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
In primul rand, daca esti un simplu user/userita neafiliat(a) vreunui furnizor de servicii mobile, nu inteleg de ce sari asa de dos in sus de fiecare data. In al doilea rand, chiar daca ai avea dreptate, furnizorul poate suspenda beneficiile interne pe durata de valabilitate a extraoptiunii, le poate inlocui, si asa mai departe. Ah, dar stai ca nu se poate din punct de vedere tehnic.
Si mai am o intrebare: de ce naiba ii mai spune 'Roam Like at Home" daca exact resursele nationale, adica alea de acasa i le interzici utilizatorului la activarea roamingului?

Edited by biogood, 20 September 2018 - 17:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate