Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Adio abonamente fără roaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsags, on 15 septembrie 2018 - 13:33, said:

Ca principiu e bine ca a sesizat o posibila problema, dar ce a facut acel parlamentar e doar pentru [propria] imagine. Regulamentul UE permite abonamente/ prepay FARA roaming, asa ca el [parlamentaru’ scolit pe feisbuc] cere ANCOM sa verifice daca apa e intr-adevar uda. Se vede ca nu are habar nici de ce scrie in acel Regulament, nici de pozitia oficialilor/comisiilor de specialitate din UE in aceasta chestiune.

Ce trebuie facut este o actiune in UE pentru modificarea Regulamentului, astfel incat sa nu se mai admita diferentieri intre clienti dpdv serviciu de roaming SEE decat in limita diferentierilor valabile national. Adica nu poti obliga un operator sa ofere roaming intr-o anumita tara sau cu un anumit operator, dar daca o face atunci sa o faca pentru toti clientii. Bineinteles, ca si in tara, fiecare sa poata consuma in limita resurselor pe care le-a contractat, adica al’ cu abonament mic si resurse putine va avea mai putin - dar nu deloc - decat al’ cu abonament mare. Asa ar fi intr-adevar ‘roam like @ home’.
În opinia mea se încalcă spiritul legii, nu litera legii. Legea aia a fost dată spre a reduce costurile însă dacă eu plătesc lunar pe un abonament cu roaming inclus cu 30 de euro în plus, ies mai scump decât dacă dădeam odată pe an când ieșeam din România 10euro pentru o extraopțiune de internet în roaming.

#38
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@benis, da, uite inca o chestie. Ideea initiala e sa reduci costurile, insa ma scoti mai scump platindu-ti un abonament cu roaming un an intreg, decat cei 10-15 euro pe care ii plateam o singura data pe an plecand intr-un concediu de 7 - 10 zile in Uniunea Europeana. @AlexEn, te rog sa nu vii sa ne explici ca asa a decis Uniunea Europeana, pentru ca nu a decis asa - vezi explicatia foarte bine argumentata a lui @benis, de mai sus.
Ca de obicei, corporatiile nu pierd ocazia de a lua sapte piei de pe utilizatori.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vrei sa insisti cu placa asta, e dreptul tau. Ti-am spus cum au decurs discutiile cu ANCOM-ul.
Nu stiu cum e la Vodafone, dar la Orange poti schimba abonamentul cu unul cu roaming cand pleci ca apoi sa revii la cel initial.

#40
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Bun, si cu interdictia de a decreste abonamentul in perioada contractuala, adica nu poti alege unul cu valoare mai mica celui cu roaming, cum ramane? Asta de ce nu mentionezi? Unde e mentionata contractual posbilitatea de a trece la un abonament mai mic, deci fara roaming?

#41
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
La Orange nu trebuie sa schimbi nimic. La abonamentul de 8 euro poti activa roamingul inainte de a pleca din tara fara sa schimbi tipul abonamentului.

P.S. Vorbesc de un abonament facut la portare.

Edited by Redogs, 21 September 2018 - 08:21.


#42
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
del, mesajul se referea la ORO nu la VDF

Edited by emanu900, 21 September 2018 - 08:26.


#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostRedogs, on 21 septembrie 2018 - 08:20, said:

La Orange nu trebuie sa schimbi nimic. La abonamentul de 8 euro poti activa roamingul inainte de a pleca din tara fara sa schimbi tipul abonamentului.

P.S. Vorbesc de un abonament facut la portare.

Inseamna ca este un abonament cu roaming. Daca tii sau nu serviciul activ e treaba ta. Abonamentul te face sau nu eligibil pentru activarea serviciului si atat.

View Postbiogood, on 21 septembrie 2018 - 08:20, said:

Bun, si cu interdictia de a decreste abonamentul in perioada contractuala, adica nu poti alege unul cu valoare mai mica celui cu roaming, cum ramane? Asta de ce nu mentionezi? Unde e mentionata contractual posbilitatea de a trece la un abonament mai mic, deci fara roaming?
Nu poti. Daca ai semnat pe un abonament de X euro, fara roaming, poti sa treci temporar in sus la un abonament cu roaming de Y euro (cu Y>X) si apoi sa revii la abonamentul initial. Trecerea nu se face prin semnare de contract/prelungire de perioada contractuala si nu inteleg ce legatura are una cu alta.
Daca stii ca nu iti trebuie roaming decat o data pe an de ce iti faci contract pentru abonament cu roaming?

#44
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Mie mi se par tragico-amuzante situatiile in care se blocheaza accesul la optiunea de roaming la 2-3 zile dupa ce ai activato. Apoi te rogi de ei sa de-a banii inapoi. :) asta e valabil la orange.

#45
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 21 septembrie 2018 - 08:42, said:

Daca stii ca nu iti trebuie roaming decat o data pe an de ce iti faci contract pentru abonament cu roaming?
Zau ca nu ai inteles nimic.

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am inteles fiindca o dai dintr-una intr-alta.
Iti spun ca exista posibilitatea si de a nu plati in fiecare luna abonament cu roaming daca nu ai nevoie de roaming. Daca nu ti-e clar atunci problema e in alta parte si sigur nu la mine.
Si cu asta am incheiat discutia.
Tu ai un dinte cu accesul asta la roaming si ti se pare ca te inseala si fura toti operatorii si nici nu respecta prevederile UE, ceea ce ti-am explicat ca nu e adevarat dar tot pe a ta o tii. Fiecare cu ale lui.

#47
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 21 septembrie 2018 - 09:32, said:

Iti spun ca exista posibilitatea si de a nu plati in fiecare luna abonament cu roaming daca nu ai nevoie de roaming.
Iar eu te-am intrebat unde scrie si unde e garantata contractual treaba asta. Nu ai putut sa imi arati.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Fix acolo unde scrie ca ai voie sa iti activezi optiuni, la modul general. Zi-mi unde iti scrie ca nu ai voi sa faci asta.

#49
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Scrie in contract. Citeste-l.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am, pune aici paragraful.

#51
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Obisnuieste-te sa iti sustii o afirmatie cu probe, altfel totul devine un bla bla bla de doi bani. Pune aici dovada contractuala ca se poate mari provizoriu abonamentul, fara alte obligatii gen prelungit perioada contractuala.

Edited by biogood, 21 September 2018 - 17:58.


#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Considerand ca tu ai inceput discutia si sustii ca nu se poate, ti-as da acelasi sfat :)

#53
fdsolar

fdsolar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2015
Voi va certati aici fara rezultat in timp ce companiile tot ce vor fac. Treziti-va la realitate.

#54
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbiogood, on 21 septembrie 2018 - 08:20, said:

Bun, si cu interdictia de a decreste abonamentul in perioada contractuala, adica nu poti alege unul cu valoare mai mica celui cu roaming, cum ramane? Asta de ce nu mentionezi? Unde e mentionata contractual posbilitatea de a trece la un abonament mai mic, deci fara roaming?
Sotia avea un me 7 redus la 5 e fara roaming obtinut in primavara.
Am plecat  in concediu  si in ziua respectiva am activat un me7 cu roaming.
Renuntarea se poate face fara probleme in 14 zile de la activare. Noi am uitat sa sunam si au trecut mai mult de 14 zile, insa
cei de la orange au fost amabili si au modificat abonamentul la cel de 5 euro, fara costuri suplimentare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate