Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Apple sunt disperați.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

#163
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Posti0nut_tt, on 15 septembrie 2018 - 07:31, said:

Aici nu sunt de acord.
Italienii, de exemplu, nu pun mare pret pe masini: omul de rand are Fiat, patronul are Fiat, etc.
De fapt patronu' italian conduce Porsche Cayenne, BMW X6, Mercedez GLE Coupè ect.. Nici angajatu' nu se lasa mai prejos

sursa: locuiesc in Sicilia (cica partea ''saraca'' a italiei)

Edited by sSorsy, 15 September 2018 - 13:09.


#164
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
In nordul Italiei, sunt mai "echilibrati" oamenii.
Oamenii de rand sunt saraci in Italia de sud nu patronii sau mafia ;).
Pe la San Remo o "ard" mai mult cu motociclete si mopede, in rest masini de clasa mica maxim medie.
Este drept, pe cei din nordul Italiei nu prea ii ajuta nici soselele inguste, mai ales cele montane.
Daca este sa fim sinceri romanii nostri cand se duc la serviciu, fac lucrul asta cu masini mult mai scumpe ca ale micilor(sau medii) patroni de acolo.
Un singur cuvant - "modestie", la ei nu la noi.

Cam toata Italia cumpara Samsung(Apple are cota de piata mica - exceptand, probabil partea de sud): pe strada am vazut de la S7 edge in sus, Huawei, etc.
Iphone am vazut la copii de pana in 14 ani, la albanezi, chinezi, marocani si chiar "sinistrati" :)

Cumparasem un laptop din Italia, m-am dus sa il schimb ca nu imi convenea autonomia, totul ok.
Apoi vazusem ceva mai bun si m-am dus sa il schimb din nou. :)
Angajatul mi-a zis ca nu se poate sa il schim de doua ori(cumparar direct nu online), ca nu exista laptop perfect, ca este de acord sa il schimb daca cumpar(il schimb cu) un Mac, pentru ca alea sunt cele mai bune. :)
Anul asta, una din trei reclame era la Iphone, Mac, Ipad, si fara posibilitate de skip, de am ajuns sa le cunosc toate produsele.
Oricum preturile pentru toate produsele elctronice si electrocasnice sunt mai mici ca la noi + oferte de 1+1, oferte de 1+1/2(la jumatate de pret).

Edited by i0nut_tt, 15 September 2018 - 13:46.


#165
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostMosotti, on 15 septembrie 2018 - 12:01, said:

Apple sint disperati ca nu mai au ce faci cu TONELE de bani pe care le fac din pozitia de cea mai de succes companie din univers :lol:

Partea cea mai amuzanta este ca 98.3% din aia care urla cit de cacat ii aifonu n-au bani nici de un sfert de aifon. Se uita la specificatii si cred ca au inteles ce inseamna un aifon comparativ cu un xiom din-ala :roflmao:

De-aia aia cu xiaomi:
- isi iau telefon cu banii jos
- au bani de 3 mese sanatoase pe zi, nu covrigi sau shaorma
- nu intreaba "imi faci si mie hotspot?"
- nu intreaba "ai un incarcator?"
- au bani de benzina

Iar cei cu aifon:
- si-l iau in 12 rate fara dobanda
- nu au bani de un prepaid de 5 euro
- conduc un tico sau un logan in cel mai bun caz
- miros a teava de autobuz sau a parfum de femei
- efectiv mor de foame ca nu dau mai mult de 10 lei pe zi pe mancare :)))

Vezi ca se poate si invers?

Nu toti sunt asa, dar las-o pe aia cu vulpea ca nu tine.

#166
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Exemplu de eco-sistem Apple: vii cu Mac-ul la o prezentare, il conectezi pe HDMI la un videoproiector, schimba rezolutia (inseamna ca a "gasit" videoproiectorul), dar nu se vede nimic pe videoproiector. Nici o problema, continuam: Mac-ul are si Mini Display Port, punem adaptorul original Apple miniDisplayPort -> hdmi, nici asa nu functioneaza! Schimbam Mac-ul, schimbam adaptorul, intr-un final, dupa 3 Mac-uri si 3 adaptoare (diverse firme, inclusiv originale Apple) schimbate, avem imagine si pe videoproiector (numai cu un adaptor china, neoriginal si numai de pe un singur MacBook, celelalte refuza)! Continuam: vine o prezentare pe un stick usb 3.0, Mac-ul nu-l vede. Copiem prezentarea pe un alt stick (copierea s-a facut cu cablu OTG pe un telefon Android), nici pe asta nu-l vede Mac-ul. Copiem pe al treilea stick (tot pe acelasi telefon Android), in sfarsit pe asta il vede Mac-ul. Se filmeaza prezentarea cu telefonul Android, la sfarsit vrem sa punem filmarea pe Mac, nu vede telefonul.
Toate adaptoarele, cablurile, stick-urile functioneaza pe laptop-uri Windows.
Acesta este imbatabilul eco-sistem Apple!!! Apple chiar functioneaza, "vede" tot, "deschide" tot, nu se blocheaza, nu se descarca bateria, etc.

#167
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Probabil nu stii ce inseamna ecosistem. Mac + pocnitoare chinezeasca nu e ecosistem :lol:

Am si io povesti cu videoproiectoare si windows cu duiumu...

Edited by Mosotti, 15 September 2018 - 17:19.


#168
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Du-te bre de aici sa nu imi zici ca ai Iphone X?

Apple = produse scumpe, dar ca la cele 5-6(da, nu stiu cate perechi de adidasi am, ce arogante) de perechi de adidasi de firma ale mele, juma din placere este logo de pe ele.
Adica incaltaminte comoda gasesti in decatlon cu 50 de lei dar adidasi frumos si de firma te costa de la 170-500 de lei.

#169
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
No, iarasi da Apple faliment? A cata oara anu' asta?

#170
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postedy_wheazel, on 15 septembrie 2018 - 17:24, said:

No, iarasi da Apple faliment? A cata oara anu' asta?

Unde am zis ca da faliment?

View Postdotunderground, on 15 septembrie 2018 - 16:56, said:

Exemplu de eco-sistem Apple: vii cu Mac-ul la o prezentare, il conectezi pe HDMI la un videoproiector, schimba rezolutia (inseamna ca a "gasit" videoproiectorul), dar nu se vede nimic pe videoproiector. Nici o problema, continuam: Mac-ul are si Mini Display Port, punem adaptorul original Apple miniDisplayPort -> hdmi, nici asa nu functioneaza! Schimbam Mac-ul, schimbam adaptorul, intr-un final, dupa 3 Mac-uri si 3 adaptoare (diverse firme, inclusiv originale Apple) schimbate, avem imagine si pe videoproiector (numai cu un adaptor china, neoriginal si numai de pe un singur MacBook, celelalte refuza)! Continuam: vine o prezentare pe un stick usb 3.0, Mac-ul nu-l vede. Copiem prezentarea pe un alt stick (copierea s-a facut cu cablu OTG pe un telefon Android), nici pe asta nu-l vede Mac-ul. Copiem pe al treilea stick (tot pe acelasi telefon Android), in sfarsit pe asta il vede Mac-ul. Se filmeaza prezentarea cu telefonul Android, la sfarsit vrem sa punem filmarea pe Mac, nu vede telefonul.
Toate adaptoarele, cablurile, stick-urile functioneaza pe laptop-uri Windows.
Acesta este imbatabilul eco-sistem Apple!!! Apple chiar functioneaza, "vede" tot, "deschide" tot, nu se blocheaza, nu se descarca bateria, etc.

Produsele Apple "just work beautifully"!! Pana te hotărăști sa le butonezi. :))))

Edited by TrafalgarLaw, 15 September 2018 - 18:37.


#171
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Bai ''Trafalgar Square'' , esti prea penibil ca nu zic celalalt cuvant cu ''p'' care ti se potriveste de minune.

#172
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Continuare: adaptor MiniDisplayPort -> hdmi Apple original de 100$ functioneaza doar pe un tv LG 2014, pe tv LG 2018 smart nu, pe Samsung 2016 nu; adaptor china 10$, functioneaza pe oricare. IPhone 6 nu se conecteaza pe wi-fi, IPhone 5, IPhone 7 si 7+ merg pe acel router wi-fi (Cisco); acel 6 merge pe alt router wi-fi (acelasi model Cisco, aceeasi banda 6 pe 2.4GHz). Exemplele pot continua, dar ma opresc aici! Mie imi e destul de clar standardul de calitate Apple! China rulz!

Edited by dotunderground, 15 September 2018 - 19:31.


#173
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostArgent, on 15 septembrie 2018 - 17:22, said:

Du-te bre de aici sa nu imi zici ca ai Iphone X?

Apple = produse scumpe, dar ca la cele 5-6(da, nu stiu cate perechi de adidasi am, ce arogante) de perechi de adidasi de firma ale mele, juma din placere este logo de pe ele.
Adica incaltaminte comoda gasesti in decatlon cu 50 de lei dar adidasi frumos si de firma te costa de la 170-500 de lei.
N-am nevoie de iPhone X :w00t:

Cit despre produse de firma, nu cred ca papucii sint un exemplu bun. De cind au zburat toata productia in Marea Chinei de Sud, calitatea a scazut enorm....

View Postdotunderground, on 15 septembrie 2018 - 19:30, said:

Continuare: adaptor MiniDisplayPort -> hdmi Apple original de 100$ functioneaza doar pe un tv LG 2014, pe tv LG 2018 smart nu, pe Samsung 2016 nu; adaptor china 10$, functioneaza pe oricare. IPhone 6 nu se conecteaza pe wi-fi, IPhone 5, IPhone 7 si 7+ merg pe acel router wi-fi (Cisco); acel 6 merge pe alt router wi-fi (acelasi model Cisco, aceeasi banda 6 pe 2.4GHz). Exemplele pot continua, dar ma opresc aici! Mie imi e destul de clar standardul de calitate Apple! China rulz!
Corect, sute de milioane de oameni umbla cu telefoane scumpe care nu se conecteaza la wi-fi. Stai linistit la Xioxixi :first:

Imi aduc aminte cind urlau prostii ca Apple a facut un telefon care pierdea semnalul. Dupa putin timp Samsung a facut un telefon care exploda :roflmao:

#174
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Invidia! Ce firma se mai poate lauda cu telefoane care explodeaza?

#175
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005

View PostArgent, on 15 septembrie 2018 - 19:47, said:

Invidia! Ce firma se mai poate lauda cu telefoane care explodeaza?
Si sa vezi ce reclama le făcea în toate avioanele, textul era cam asa: "va rugam sa închideți telefoanele sau sa le puneti în mod avion. Daca aveti Samsung Note 7 (sau care explodau) va rugam sa le predati insotitorilor de zbor ". :)

Acum serios, daca icuiva ii place xiaomi, si crede ca e mai bun...sa fie sanatos. Si sa fie sănătos si ala care da de 3 ori mai mult pe iphone. Ce mai muriti atat de grija altuia si de cat de "prost" este?

#176
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostMosotti, on 15 septembrie 2018 - 19:40, said:

Imi aduc aminte cind urlau prostii ca Apple a facut un telefon care pierdea semnalul. Dupa putin timp Samsung a facut un telefon care exploda Posted Image
Doar ca in cazul bateriei ce explodeaza e vinovat Samsung pe cand in cazul telefonul fara semnal e vinovat utilizatorul care nu-l "tine bine".
Atunci cand se rup balamalele la un laptop e vinovat producatorul ca a facut un laptop prost pe cand in cazul Apple e vinovat utilizatorul ca nu l-a "deschis cum trebuie".

#177
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postnepot, on 15 septembrie 2018 - 19:57, said:

Acum serios, daca icuiva ii place xiaomi, si crede ca e mai bun...sa fie sanatos. Si sa fie sănătos si ala care da de 3 ori mai mult pe iphone. Ce mai muriti atat de grija altuia si de cat de "prost" este?
Nu e vorba de preferinte personale, e vorba de afirmatii absolut stupide, de genul "Loganul e la fel de bun ca mertzanu, doar ca de 8 ori mai ieftin". La fel cum aia nu inteleg ca mertzanu ala nu e doar roti, motor si volan, nici aia care-si dau cu parerea despre Apple nu inteleg ca succesul unui telefon si ceea ce-l face cu adevarat bun nu este numarul de coruri sau camera care este senzationala intr-un anumit timp al zilei. Trebuie sa creezi un tot unitar, care sa satisfaca clientii si sa-i faca sa se intoarca si mai mult, sa stea la coada ca prostii cu 3 saptamini inainte de a se aduce telefonul in magazin :w00t:

#178
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am avut Xiaomi si nu imi plac.

#179
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Post654321, on 15 septembrie 2018 - 20:02, said:

Doar ca in cazul bateriei ce explodeaza e vinovat Samsung pe cand in cazul telefonul fara semnal e vinovat utilizatorul care nu-l "tine bine".
Atunci cand se rup balamalele la un laptop e vinovat producatorul ca a facut un laptop prost pe cand in cazul Apple e vinovat utilizatorul ca nu l-a "deschis cum trebuie".
Acuma scriu la un sony Vaio cu o balama rupta. N-a fost vina utilizatorului, se simte constuctia de plastic ordinar si subred, desi la vremea lui a fost un laptop de top. Probabil de-aia nici nu mai exista :w00t:

Nevasta-mea are un MacBook Pro pe care tocmai l-a scapat pe jos. Din nou. N-are nici pe dracu, pentru ca e construit ca un minitank :w00t:

#180
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mie mi se par de calitate telefoanele.
Am avut iPhone 4, ieftin, mergea un browser, un mail, un joculeț.
Solid, închegat, se mișca rezonabil.
Foarte mulțumit la cât a costat.
Bateria ținea, semnal avea. Vreau sa zic că și cu un preț foarte mic aveam un telefon ok care a ținut ani de folosință fără sa se uzeze foarte tare.

iPhone 5s care îl folosesc acum se mișcă ca la început, primește update la ultimul soft la 5 ani de la lansare, se mișcă binișor pe net tot așa ca și iPhone 4

Nu poți sa zic ca îs chiar așa de rele

Edited by calbog, 15 September 2018 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate