Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apple sunt disperați.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
https://www.apple.co...xs/only-iphone/

iPhone XS e un telefon bun, dar nu foarte diferit fata de X și, ca de obicei, prea scump pentru ce ofera. Dar nu despre asta vorbesc azi...

Vorbesc de echipa de marketing a celor de la Apple care o da deja in delir. Cei de la Apple efectiv bocesc la punctul asta. Si se vede anuntand marele titlu "Only iPhone". Zici că s-au inspirat de la sloganul lui Dinamo.

Anul asta se vede clar ca cei de la Apple au dat-o in disperare postând mai intai tot felul de reclame cu your phone vs iPhone si mai ales acum cu chestia asta.

"Apple teams design the world's best products, with the most innovative displays, chips, cameras, operating systems, and services. But just as important, the teams collaborate so that all the components of iPhone work together efficiently and beautifully."

1. Hello Samsung. And LG. And Pixel. And even Xiaomi.
2. Aici sunt de acord.
3. Hello P20 Pro si Lumia-urile alea vechi.
4. Oh rly?
5. Zic aia care refuza sa iti repare un aifon pentru ca "il tii greșit" si care zic "it's not a bug, it's a feature".

Sau ia uite aici:

"Get a phone call and answer it on your Apple Watch. Take a photo with your iPhone and it's right there on your iPad. Create an instant hotspot to share your iPhone cellular connection with your Mac. Open your new AirPods and they automatically pair with your iPhone"

Mai ales aia cu hotspotul frate. WOW. Ce genial. Sau aia cu ceasul :)))))

Si bineinteles, folosesc abundent cuvântul "beautifully" ca sa te duca de nas. Mai baga si chestii gen "iOS updates to make your phone feel like new" cand e dovedit faptul ca Apple iti incetineste telefonul cu fiecare lansare de iOS, "all-day battery life" când toti oamenii intreaba "Ai vreun incarcator de iPhone???" si bineinteles pe aia cu "aifonurile tin mai mult si isi pastreaza valoarea mai bine" ceea ce, well, mai ales când il compari cu Poco F1 sau OP6, nu prea e adevarat.

Deci da. Nu inteleg strategia de marketing de la Apple de azi. Parca au dat-o in delir. Ce naiba, Apple?

Edited by TrafalgarLaw, 14 September 2018 - 04:53.


#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Incep sa nu mai aiba ce oferi la un telefon, ca sa merite cumparat, si asta chiar de pretentiosi... Ce poti face cu camere de nu stiu cati Mpixeli etc etc?? In viata reala, ca cetatean obisnuit, chiar si cu salariu peste medie. Te cam gandesti inainte sa arunci cute bune de dolari... Si cam asta se intampla si cu piata PCurilor...

Bine, mai sunt chestii de facut, dar pentru userul mediu sau peste medie, e satisfacator...

#3
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Apple este o corporatie monstuoasa care nu are limite in ceea ce priveste foamea de bani. Dar sa nu crezi ca competitia se lasa mai prejos, cei care le fabrica si asambleaza marfa muncesc pana la epuizare pe "salarii" de mizerie si in conditii mizere. Aici ma refer la bietii chinezi, se numeste sclavie corporatista, iar din cate vad eu si noi europenii vom avea aceeasi soarta. Din punctul meu de vedere orice dispozitiv cu recunoastere faciala si scanare a irisului este un gunoi. Nu imi pasa din ce este fabricat, ce ecran are, ce specificatii sau camera foto samd. Nu uita, controlul total este prezentat drept un avantaj. Desigur, poti spune ca sunt nebun si poti face ce vrei tu, toti pot face ce vor ei, dar cu siguranta vom afla in cele din urma cine a avut dreptate. Inca sunt atatea telefoane super cu senzor de amprenta, dar ca de obicei, oamenii vor tot ceea ce este mai scump si mai bun, sau ceea ce pare a fi mai bun. Ma mir cum am evoluat si supravietuit milioane de ani fara toate aceste dispozitive tehnologice fabricante de divertisment, sau de stres. Credem ca avem atat de multa nevoie de ele, cand de fapt avem atat de putina. Totusi, un lucru esential trebuie sa intelegem, dependenta de tehnologie ne transforma intr-o prelungire a ei. Aceasta este parerea mea, toate bune Posted Image

Edited by Water100, 14 September 2018 - 05:14.


#4
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Eu nu vad asa. Unde sunt disperati? Disperat e cand se scufunda barca și încerci sa faci ceva. Nu ma pricep la marketing dar îți pot spune ca o fac bine atât timp cât vând de rup cu profituri uriase.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cum sa fie disperata compania care are cel mai mare adaos la telefon vandut si care vind enorm?

#6
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu sunt disperati, doar un pic lacomi.

Oricum marketingul functioneaza la greu, la cei care pun botul.
Singurele lucruri care m-au impresionat sunt Electrocardiograma pentru ceasuri si procesorul pe 7nm, restul sunt marketing si lucruri ce deja exista.

La capitolul camera: au pus un senzor mai mare; Cat de mare? Pai cat aveau deja multi altii, Lg, Samsung, HTC, Xiaomi, 1/2.55 inhc.
Ei au "inovat" si au trecut la 1/2.55 inch, iar altii urmeaza trendul Huawei - P20Pro cu senzor de 1/1.79inch, P20 cu senzor de 1/2.3inch.

La capitolul procesor:
1. Schimbarea procesului de fabricatie trebuia sa se traduca intr-o eficienta energetica mult mai mare(autonomie) si o performanta mult sporita;
2. Au facut procesorul mai puternic cu doar 10-15% per total, ca sa aiba de unde "creste" la anul;
3. Au micsorat acumulatorii, ca sa aiba de unde "creste" la anul;
4. Ce am scris sunt chestii logice, prin trecerea la 7nm trebuia ori sa creasca autonomia masiv, ori sa creasca performanta masiv, ori ambele moderat.

Edited by i0nut_tt, 14 September 2018 - 06:35.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
nu mai sunt ce au fost nici predicatorii, clarvazatorii, expertii in marketing, care dupa fiecare lansare Apple sa ne spuna ca o sa fie un esec, ca sunt prea scumpe si ca nu o sa le cumpere nimeni.. bla bla bla bla.

Edited by laffin, 14 September 2018 - 06:32.


#8
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postfilipxxx, on 14 septembrie 2018 - 06:16, said:

Cum sa fie disperata compania care are cel mai mare adaos la telefon vandut si care vind enorm?

Ce inseamna "enorm"?
60 de milioane de X-uri(model aniversar) intr-un an ti se par "suficient" de enorm?
Seria S9/S9+ s-a vandut in 2-3luni in 19 milioane, fara sa fie o serie aniversara.

Apple aplica strategia: putine produse × pret foarte mare.
Altii aplica strategia: multe produse × pret mic/mediu.

Au marit preturile pentru ca se asteapta la vanzari mai mici si doresc sa isi mentina profitul constant.
Xs, Xs Max, Xr au aparut intr-un an care nu "beneficieaza" de un avans tehnologic/noi tehnologii.
Au:- LPDDR4x;
- Memorie capabila de 1200MBs;
- Procesor pe 7nm cu o crestere modesta de performante;
- Senzor de 1/2.55inch, altii trec la senzori si mai mari.

Pai la anul apar:
- Modemuri 5G si ei au gigabit;
- LPDDDR5 cu 150% mai rapida si in "cantitati" mai mari, si ei au 3-4 GB si LPDDR4X;
- UFS 3.0 cu o viteza in single lane mai mare decat 1200MBs;
- Wifi standard Ax;
- Etc.

Edited by i0nut_tt, 14 September 2018 - 06:37.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cand UE va impune incarcatoarele standard, poate o sa ma gandesc sa imi iau un IPhone.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Apple sunt disperati ca tocmai au atins valoarea de 1 "trillion" pe bursa (Unitate formată dintr-un miliard de miliarde)
2. Vand de rup, in ciuda preturilor mari. Conteaza enorm adaosul/bucata + ce ciupesti pe langa.
Sa nu uitam de Apple Store, iCloud etc.
3. Au scos acum jucarii pentru toate buzunarele (nu alea goale, desigur).
4. Banuiala mea este ca disperarea se afla la tine. Nu o zic cu rautate, dar prostul moare de grija altuia.

Cred ca ieri la Samsung a fost urgent meeting, ce s-a lasat cu "Harachiri" (stiu aia sunt Jp, dar conteaza ideea).

Au rupt tot ce insemna flaghsip.
Teoretic, la capitolul foto i-au desfigurat pe toti (doar prostii se uita doar la mpx).
Odata cu trecerea la 7mm au avut spor de performanta (dar nu asta era important momentan), dar mai ales micsorare consum.

Eu zic pauza anul asta, raman cu "amaratul de X".

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Apple este disperat*

View PostAdm, on 14 septembrie 2018 - 06:43, said:

Au rupt tot ce insemna flaghsip.
Asta inseamna sa fii fan. Sa fii fanul cuiva sau unui anumit lucru inseamna sa ai ochelari de cal.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Daca am un S9+ si un iphpne X, al carui fan cu ochelari de cal sunt?

Dupa o varsta iti dai seama ca a tine cu echipa "underdog" e o prostie (daca nu e echipa ta).

Cu riscul generalizarii in bula mea, eu n-am vazut pe nimeni trecand de la IOS la Android, ci doar in cealalta directie, apoi au ramas acolo.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostAdm, on 14 septembrie 2018 - 06:43, said:

Teoretic, la capitolul foto i-au desfigurat pe toti (doar prostii se uita doar la mpx).
Pe bune?! Mai ca-mi vine sa mai fac o facultate de marketing, numai sa ma angajez si eu la astia smecheri. De fapt nu e nevoie, zic doar "apple" si produsul se vinde de la sine.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Am zis teoretic, pt ca sunt constienta ca a fost doar o prezentare.
In practica, lucrurile poate nu mai stau chiar asa, dar ce au reusit sa implementeze la postprocesare imagine, te face fotograf peste noapte.
Asta era atuul Samsung, ale carui poze erau mai frumoase decat realitatea (ireale).

Apple, ca si Google, merge catre zona in care nu vor mai avea concurenta.

Lumea Android are o mica... problema: Google.
E "open" doar in teorie, in practica e condusa de google si captiva Google, cu toate problemele lor.
Daca Samsung avea OS-ul proprieu, nu Android, altfel statea treaba, dar au fost prosti.

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
apple vinde un "sistem" sau altfel spus o intreaga experienta in care telefonul joaca un rol dar nu poti avea parte de feelingul apple doar cu el. cand o sa isi permita toti romanii router, laptop, tableta, ceas, casti, boxe wireless, tv box, etc de la apple vor intelege de ce apple costa si mai ales de ce merita sa platesti pentru ceva care chiar functioneaza aproape perfect.

Edited by belogerer, 14 September 2018 - 06:56.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Si sa nu uitam ca mia de euro de la apple e mai mare ca mia de euro de la samsung.
Cand io platesc 1000 de coco pe un aifon am vandut rinichiul, cand vecinul da 1000 de coco pe S9+ e ceva normal Posted Image))))

Edited by December, 14 September 2018 - 06:59.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Păi, asta a fost mereu iPhone. Marketing, că asta știe americanul. Fără marketing și doar cu ce primești în cutie, îți dai seama că e țeapă.

#18
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostAdm, on 14 septembrie 2018 - 06:43, said:

1. Apple sunt disperati ca tocmai au atins valoarea de 1 "trillion" pe bursa (Unitate formată dintr-un miliard de miliarde)
2. Vand de rup, in ciuda preturilor mari. Conteaza enorm adaosul/bucata + ce ciupesti pe langa.
Sa nu uitam de Apple Store, iCloud etc.
3. Au scos acum jucarii pentru toate buzunarele (nu alea goale, desigur).
4. Banuiala mea este ca disperarea se afla la tine. Nu o zic cu rautate, dar prostul moare de grija altuia.

Cred ca ieri la Samsung a fost urgent meeting, ce s-a lasat cu "Harachiri" (stiu aia sunt Jp, dar conteaza ideea).

Au rupt tot ce insemna flaghsip.
Teoretic, la capitolul foto i-au desfigurat pe toti (doar prostii se uita doar la mpx).
Odata cu trecerea la 7mm au avut spor de performanta (dar nu asta era important momentan), dar mai ales micsorare consum.

Eu zic pauza anul asta, raman cu "amaratul de X".

1. Si conteaza valoarea pe bursa? Ce faci cu ea?
Randamentul actiunilor?
Valoarea pe bursa tine de capitalizare, iti faci o societate pe actiuni, apoi emiti noi actiuni, simplu nu?
Pierzi din "control" pentru ca ponderea actiunilor fondatorilor se diminueaza.
Exista solutii si pentru asa ceva, pentru "recastigarea controlului" dar nu despre asta este discutua.

2. Vand de rup, hmmm, Apple este pe locul 3 la capitolul vanzari;
Au facut multi bani anul acesta din servicii si ceasuri.

3. Xiaomi, One+, si multi altii nu sunt de acord;
4. Daca postarea ta imi era destinata mie, prea putin ma intereseaza.
Nu ma intereseaza de nimeni, eu am spus realitatea/adevarul.
Daca adevarul doare, nu este problema mea.

La capitolul foto au rupt o laie, dupa ani de zile de senzori minusculi au trecut si ei la cat aveau Sony, Samsung, HTC, Xiaomi de multi ani.
Si astia nu stau pe loc trec la senzori mult mai mari, gen P20Pro, P20.
La capitolul procesor: crestere de performante mica, autonomie marginal mai mica, ce inseamna asta?

Au redus acumulatorii, este greu de vazut asta?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate