Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zone verzi si linistite in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Zic bine americanii : Think Big, Live Large!

Intr-adevar, ne-am indepartat de la tema topicului....

#56
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Aia e o spălare pe creier. De fapt, trebuie sa te preocupe mai mult calitatea decât cantitatea.

#57
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 DaculScoril0, on 13 septembrie 2018 - 05:23, said:

Ozana, Titan
Mai exact blocurile vechi de ”La livezi”, strada Fetești, Gura Ialomiței, pe acolo.



așa credeam și eu când trăiam în altă țară, că e suficient să te duci la supermarchet odată pe săptămână sau odată pe lună.

Însă de când am magazine aproape de ușa blocului am descoperit că e mult mai comod și mult mai ieftin să cumpăr exact  ce îmi trebuie, când îmi trebuie.  Acum dacă vreau să fac o supă mă duc la magazin aprozar și cumpăr o ceapă, un morcov, o rădăcină de păstârnac, o țelină. De la magazinul alăturat alăturat cumpăr ceva carne sau oase, exact cât am nevoie pentru supa respectivă.


Ai uita sa precizezi : exact cât ai nevoie pentru ce ai chef in ziua aia!!!
A ..da .. Na cateodata (rar adica) am asa un chef sa imi beau  .... prânzul. Adica 2 beri cu niste cronţănele ... si ceva alune ca desert .Micul magazina laturat are niste saleuri din alea mai brunete a caror gust se mariaza f bine cu berea blonda .. Dar asta este dambla fulgeratoare ..... daca ar fi sa ma deplasez 40 m minute .. as renunta (mai ales ca uneori .. am mancare in frigider)... iN damblaua asa  esential este sa imi cumpar imediat (max 5 minute) saleurile ...

 Karhu, on 13 septembrie 2018 - 08:35, said:

Am analgezice cate vrei  acasa (mostre gratuite de la firmele de medicamente). Mai mult arunc din ele cand expira, ca nu am nevoie, sunt sanatos ca un taur comunal.


Am acasa de toate, inclusiv vin. Daca am chef iau cate 5-6 sortimente odata, sa fie. Peste pot lua oricand, ma opresc la magazin cand vin de la serviciu, nu-mi fac drumuri in plus.


O data pe saptamana e suficient, cumperi tot ce-ti trebuie, indesi acolo pana nu mai poti inchide hayonul la masina. Posted Image
De ce sa cumpar o si un, cand poti lua cu kilogramele si cu baxurile?

Exlcuzi dambalua de moment.
Si de ce sa nu ikei cu tona? Pai sa nu arunci d'' aia!

Si nu ai inmtels - pestel trebuie sa fie PROASPAT!!!!!

cristina123


Daca si dupa ce cumperi  zi-ne si noua zona. De curiozitate plus sa se umfle o pipota -doua : AM FOST ASCULTAT!

Edited by Ghita_Bizonu, 13 September 2018 - 18:11.


#58
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
La cate Mega Image sunt acum in Bucuresti mi se pare efectiv imposibil sa ai unul la mai mult de 5-10 minute de mers pe jos. Dintre zonele de buget normal, cred ca Pajura se muleaza cel mai bine pe dorintele initiatoarei, Titan si zona de acolo mi se par destul de aglomerate, mai ales daca mai ai si masina. Un alt aspect de care trebuie tinut cont e vechimea blocurilor, cele <1977 au in general preturi mai mici, cu riscurile aferente. Atat obiective, ce tin de cutremur, cat si ca evolutie ulterioara a pretului.

#59
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Ghita_Bizonu, on 13 septembrie 2018 - 18:14, said:

Ai uita sa precizezi : exact cât ai nevoie pentru ce ai chef in ziua aia!!!

de fapt ar fi trebuit să spun ce am chef în momentul ăla. Că dacă mă răzgândesc nu e o problemă, magazinul e la 2 pași :)

#60
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

 rosix, on 12 septembrie 2018 - 13:01, said:

In ultimii ani, in blocurile din Bucuresti s-a mutat o specie de moldoveni aparte, care nu doarme noaptea... Nu pun neaparat muzica dar foiesc tot timpul... se duc dupa bautura, o ard boschetareste, trantesc usa de la lift, rad ca boii, etc.  (daca ai asemenea mamifere in bloc nu te vei putea odihni)
Eh, e foarte posibil ca moldovenii aia sa fie facuti pentru oras, iar tu sa fii facut pentru sat - caci asta vrei multi de pe aici: linistea de la viata de sat; si unde o cautati voi? intre blocurile si strazile celui mai mare oras din tara! pai nenicilor, ati gresit adresa destul de grav! Cu toate ca e acceptabil de liniste as zice eu in majoritatea zonelor din bucuresti, inclusiv in zone nesuspectate de asa ceva, cum ar fi piata unirii...

 Karhu, on 12 septembrie 2018 - 13:55, said:

La magazine merg o data pe saptamana. La farmacie din an in pasti.
Voi nu aveti cu ce va umple timpul, nu aveti  hobby-uri, sau nu vreti macar sa stati linistiti dupa ce veniti de la serviciu?
Va place sa va flendurati de colo colo, ca pensionarii aia care au prea mult timp liber? Posted Image
Treaba de obisnuita. Cel mai probabil nu ai crescut cu "alimentara" la 2 pasi de tine si esti obisnuit cu tipul asta de organizare la cumparaturi(cu "camionul" o data pe saptamana_. Insa pentru cine e obisnuit sa le aiba aproape e nasol sa renunte la comoditatea cumparaturilor in functie de chef, pofte si preferinte. Idem si cu altele. Nu trebuie sa fie cine stie ce eveniment planificat sa ajungi la posta, sa ajungi la un xerox, sa-ti scurtezi niste blugi, sa te tunzi, etc.

#61
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 Libertarian, on 25 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba de obisnuita. Cel mai probabil nu ai crescut cu "alimentara" la 2 pasi de tine si esti obisnuit cu tipul asta de organizare la cumparaturi(cu "camionul" o data pe saptamana_. Insa pentru cine e obisnuit sa le aiba aproape e nasol sa renunte la comoditatea cumparaturilor in functie de chef, pofte si preferinte. Idem si cu altele. Nu trebuie sa fie cine stie ce eveniment planificat sa ajungi la posta, sa ajungi la un xerox, sa-ti scurtezi niste blugi, sa te tunzi, etc.
Eta na, eu am crescut cu alimentara si macelaria langa mine, gen 3 strazi distanta. Si scoala+gradinita la fel. Si asta in Periferia periferiilor, in Bucuresti. De unde ai scos ca aia care nus din centru n-au avut? Si eu as alege oricand zona verde la periferie departe de aglomeratie. Mai ales acum.

In tranzitie erau doar vreo 10 de buticuri prin cartier care vindeau in majoritate paine, nu prea aveau oamenii bani si restul produselor stateau pe raft si expirau acolo.

Acu am de 10 ori mai multe optiuni, dar cumparaturile le fac online. La 15ron cate este transportul, nici nu ma gandesc sa car din magazin.
Comand, aleg ora si vin la poarta, ba inca le mai dau 10ron si le aduc curierii in casa, pe hol. 6 baxuri de apa+ unul de pepsi am primit ieri cu minim de efort.

Numai incarcatul in carut si plimbatul cu ele prin magazin imi mananca mai mult timp.
Numai drumul ala pana la magazin ca sa cumpar cate o sticla tot mananca din timpul pretios.

O da cand eram in Militari ma rugam sa aiba aia de la buticul din scara sortimentul de apa preferat, ca nu il urca nici un curier la etajul3 si s-a intamplat sa fie si liftul stricat. De fapt cat am stat acolo urmaream weekendul ca sa merg cu masina in Cora si sa umplu pentru o saptamana, detergent si restul. Pe urma caram ca nebuna de la masina sus in apartament. Mult mai multa bataie de cap.

Edited by alexandrinabob, 25 September 2018 - 17:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate