Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Zone verzi si linistite in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Floreasca, zona cuprinsa intre Barbu Vacarescu - Calea Floreasca - Cinematograful Floreasca - Liceul C.A. Rosetti.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcristina123, on 12 septembrie 2018 - 11:58, said:

Buna tuturor,
Caut sa imi cumpar un apartament de 3-4 camere in Bucuresti si am nevoie de ceva sfaturi legate de zona. Imi doresc o zona verde, linistita, cu blocuri cu regim mic de inaltime si spatii mari de verdeata/copaci intre blocuri. Ceva cu un aer provincial asa, dar in sensul bun...Care ar fi zonele de genul asta si eventual daca stiti ce tipuri de blocuri sunt pe acolo (an, suprafata)?

Ce am vazut pana acum sunt:
4. Tot pe Ramnicul Sarat, mai aproape de Camil Ressu, iarasi o zona verde, draguta, cu blocuri joase dar cam vechi (68') si apartamente mici, 60mp.
As vrea zona sa fie cat de cat decenta. Cu parc pentru copil, si cat de cat aproape de statia de metrou.

Eu stau in aceasta zona. Apartamentele din apropierea IOR nu se vand, se mostenesc, tocmai pe motive de parc cand cobori din bloc.
Nu prea exista zone verzi in Bucuresti, si cu acces bun, din care lumea sa doreasca sa se mute, asa ca oferta este redusa.  Incearca-ti totusi norocul.

Zgomot este peste tot sa stii - nu numai ca s-a umplut Bucurestiul de tzarani (care toata ziua se joaca cu percutoarea la ei acasa) dar se reabiliteaza blocuri, se fac parcari, se vantura frunza, se scoate gunoiul de sub pamant, circula salvari, copii terminati spre si dinspre scoala, etc...

In ultimii ani, in blocurile din Bucuresti s-a mutat o specie de moldoveni aparte, care nu doarme noaptea... Nu pun neaparat muzica dar foiesc tot timpul... se duc dupa bautura, o ard boschetareste, trantesc usa de la lift, rad ca boii, etc.  (daca ai asemenea mamifere in bloc nu te vei putea odihni).

Nu e aproape nicaieri liniste in Bucuresti decat, pe stradute marginase din care iesi greu spre centru si ajungi la fel de greu inapoi.

View PostGhita_Bizonu, on 12 septembrie 2018 - 12:44, said:

Ramnicu Sarat mi se pare cam naspa . Plus ca nu prea gasesti piete, magazine , departe de policlinica, fgarmamacii, mijloace de transport

Are you sure?  Ia uita-te pe Google.

Edited by rosix, 12 September 2018 - 13:06.


#21
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cum a mai zis un coleg...DT intre Vasile Milea si Sibiu...

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
hM .. DIN AMUZAMENT MPAM UITA DUPA NISTE APARTAMENTE :
https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3
TEIUL DOMANEI, DESTUL DE BINE PLASAT NU CORESDPUNDE SUB UNELE ASPECTE

https://www.imobilia...?lista=82495224
79.900 EUR, 70 mp . Zona ofertanta .. insa dinati as vrea sa il vaz. Magazine are mai multe decat scrie, Piata Minis la 5-8 minute , Auschan la 20 minute (daca nu asptepti 25 microbuzul) , farmacii (conteaza si astea!) scoala in apropiere, liceu aproape ...

https://www.imobilia...?lista=82495224
63.000 EUR,, zona placuta (cred .. cred ca stiu pe und eeste) insa 4 din 4.. imediat sub terasa?!

Asta asa ca exemple.. limitate la pret.\Cu evitarea noilor ... caci sunt situate cam naspa alea noi.

A da. ozana, pallady nu imi plac - legaturi, transport, piete, magazine

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005
zona Titan ti-o recomand si eu, stau pe acolo de vreo 13 ani si nu regret absolut deloc

#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postrosix, on 12 septembrie 2018 - 13:01, said:

Eu stau in aceasta zona. Apartamentele din apropierea IOR nu se vand, se mostenesc, tocmai pe motive de parc cand cobori din bloc.
Nu prea exista zone verzi in Bucuresti, si cu acces bun, din care lumea sa doreasca sa se mute, asa ca oferta este redusa.  Incearca-ti totusi norocul.

Zgomot este peste tot sa stii - nu numai ca s-a umplut Bucurestiul de tzarani (care toata ziua se joaca cu percutoarea la ei acasa) dar se reabiliteaza blocuri, se fac parcari, se vantura frunza, se scoate gunoiul de sub pamant, circula salvari, copii terminati spre si dinspre scoala, etc...

In ultimii ani, in blocurile din Bucuresti s-a mutat o specie de moldoveni aparte, care nu doarme noaptea... Nu pun neaparat muzica dar foiesc tot timpul... se duc dupa bautura, o ard boschetareste, trantesc usa de la lift, rad ca boii, etc.  (daca ai asemenea mamifere in bloc nu te vei putea odihni).

Nu e aproape nicaieri liniste in Bucuresti decat, pe stradute marginase din care iesi greu spre centru si ajungi la fel de greu inapoi.



Are you sure?  Ia uita-te pe Google.


Mersoa ... stiu zona.

INsa eu .. ies din bloc in fata la 15 metri Megaimkage. Alaturi de bloc un magazin mai mic.
La 5 minute piata Minis. 3 farmacii. 3 restaurante(cu preturi acesibile) 2 Carefour (la unu nu ma duc decat daca vreau sa fca miscare ... e in celalat colt al pietei!). Chimicale, geamuri, diverse alte magazine cu diverse alte obiecte. Posta. Chiar si toale. Uncu repros -vinul vrasat; Lipseste ala sec sau e la un pret mai mare decat catadicsesc sa platesc. Asa ca fac o mica plimbare ori de cate ori vreau sec.

Sa nu mai zic ca este verdeata multa chiar langa bloc. Ca vis a vis spatiu verde sufizant. Ca nitel mai incolo parcul Brancusi. Parcul IOR pare "departe" la 1000 de metri!!!
Siculmea culmilor ;;; la mica distanta (20munujte f gale pe jos) pot plati impozitele ... LA 2 stataii de troleu 9 f usor de parcurs pe jos, vaedeata, banci samd ) culmea perversiunii o biblioteca publica!!!!

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Mie unul nu-mi mai trebuie magazine, posta si alte asemenea in apropiere.
Le-am avut cand am locuit in Ro.
Liniste, aer curat, verdeata, aia imi trebuie!
La magazine merg o data pe saptamana. La farmacie din an in pasti.
Voi nu aveti cu ce va umple timpul, nu aveti  hobby-uri, sau nu vreti macar sa stati linistiti dupa ce veniti de la serviciu?
Va place sa va flendurati de colo colo, ca pensionarii aia care au prea mult timp liber? Posted Image

Edited by Karhu, 12 September 2018 - 14:03.
typo


#26
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Initiatorul cauta locuinta in Bucuresti, nu in Rovaiemi. Posted Image

Edited by mihaigerard, 12 September 2018 - 14:00.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Tie iti place sa te flenduri toata ziua prin magazine, cu pungi si sacose in maini? :habarnam:

#28
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 12 septembrie 2018 - 14:04, said:

Tie iti place sa te flenduri toata ziua prin magazine, cu pungi si sacose in maini? Posted Image

Nu, dar imi place sa am un parc aproape si un mijloc de transport rapid. Magazinul e extra, in caz de nevoie. Ce relevanta are sugestia ta in contextul situatiei din Bucuresti?
Mai degraba indrepti initiatorul pe piste gresite, sugerandu-i sa faca o greseala: sa se mute la mama dracu' dupa care sa traga singur ponoasele lipsei infrastructurii. Posted Image

Edited by mihaigerard, 12 September 2018 - 14:07.


#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKarhu, on 12 septembrie 2018 - 13:55, said:

Liniste, aer curat, verdeata, aia imi trebuie!

Verdeata si albeata Posted Image

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmihaigerard, on 12 septembrie 2018 - 14:06, said:

Mai degraba indrepti initiatorul pe piste gresite, sugerandu-i sa faca o greseala: sa se mute la mama dracu' dupa care sa traga singur ponoasele lipsei infrastructurii. Posted Image
Discutam la modul general, nu-i sugerez eu nicio zona din Bucuresti, ma gandesc ca situatia oricum s-a schimbat in cei 11 ani de cand am plecat de acolo.
Despre ce lipsa a infrastructurii vorbesti?

View PostAlexEn, on 12 septembrie 2018 - 14:10, said:

Verdeata si albeata Posted Image
Pai da! De alb si verde ma bucur intodeauna, iar de griul blocurilor din Romania nu duc lipsa.

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
S-a schimbat, dar nu in bine. S-a construit haotic, infrastructura nu s-a dezvoltat deloc si nu mai face fata aglomerarii cladirilor de birouri/de locuinte.
Iar zone verzi ciuciu, in afara de panselutele lui dna firea.

#32
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKarhu, on 12 septembrie 2018 - 14:37, said:

Discutam la modul general, nu-i sugerez eu nicio zona din Bucuresti, ma gandesc ca situatia oricum s-a schimbat in cei 11 ani de cand am plecat de acolo.
Despre ce lipsa a infrastructurii vorbesti?

Centura capitalei cu o singura banda pe sens, artere urbane subdimensionate comparativ cu traficul existent, lipsa utilitatilor de baza (canalizare, uneori si apa) in localitatile limitrofe.
In Bucuresti, o data cu parcelarea de pe la 1900, loturile de case au fost impartite in 200-300 mp/fiecare. Acum sunt scumpe si mici.

#33
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Parc si mijloc de transport sunt cele mai importante, dar cred ca e bine sa ai si o gradinita/scoala si un butic pentru fructe si legume proaspete in zona pentru a-ti face viata mai usoara. Cumparaturile le faci online, de la Carrefour sau ce vrei tu, iti vin baxurile de apa acasa, nu te cocosezi aiurea.

Si eu am ales zona Dristor si recomand sectorul 3, dar nu la strada. Este un sector aglomerat, dar pe buna dreptate, de cum intri in el iti dai seama de ce este 'cel mai verde sector'. Dar daca imi permiteam, cumparam pe langa Herastrau.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
orice zona e ok, doar sa fie in randul 2 sau 3 de blocuri fata de strazile ciculate
cu parcul e relativ, pentru ca toate-s pline la refuz...

#35
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postarg, on 12 septembrie 2018 - 14:42, said:


cu parcul e relativ, pentru ca toate-s pline la refuz...

Herastrau si Titan, Tineretului mai putin. Asta pana or incepe primarii vietii sa bage si p-acolo tonete care sa vanda...orice. Posted Image

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
Pe alte thread-uri, nu de mult, se lauda Bucurestiul, cum e el miezul de la dodoasca si vin expatii radiind de fericire...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate