Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zone verzi si linistite in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
cristina123

cristina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.09.2006
Buna tuturor,
Caut sa imi cumpar un apartament de 3-4 camere in Bucuresti si am nevoie de ceva sfaturi legate de zona. Imi doresc o zona verde, linistita, cu blocuri cu regim mic de inaltime si spatii mari de verdeata/copaci intre blocuri. Ceva cu un aer provincial asa, dar in sensul bun...Care ar fi zonele de genul asta si eventual daca stiti ce tipuri de blocuri sunt pe acolo (an, suprafata)?

Ce am vazut pana acum sunt:

1.In zona Timpuri Noi, langa facultati, cateva blocuri de 4 etaje, de prin 83'-86'. Suprafata in jur de 68mp, doua bai, cat de cat ok. Preturi nesimtite, am gasit unul singur la 115k e. Mult prea scump..
2. Tot in zona aceea dar mai spre blv Sincai, blocuri mai vechi din 60'-68'. Zona foarte verde, draguta dar apartamentele mici, 60mp si destul de scumpe, de asemenea.
3. Dristor, Ramnicul Sarat, langa Mega Image, blocuri de 4 et, din anii 80'. Preturi mai rezonabile, vazusem un apartament Ok, dar s-a dat f repede. In functie de strada, pot fi cam departe de metrou totusi.
4. Tot pe Ramnicul Sarat, mai aproape de Camil Ressu, iarasi o zona verde, draguta, cu blocuri joase dar cam vechi (68') si apartamente mici, 60mp.

As vrea zona sa fie cat de cat decenta. Cu parc pentru copil, si cat de cat aproape de statia de metrou.





#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Zona din jurul Parcului IOR e asa, cu preturi accesibile la fel si in jurul parcului Morarilor

#3
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
zonele alea enumerate de tine numa linistite nu sunt, zone linistite sunt aviatorilor, primaverii, dorobanti, cartier francez,etc. linistea e scumpa in bucuresti.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce inseamna pentru tine decenta si ce buget ai? In Bucurestii Noi sunt zone verzi si linistite, dar preturile... mai bine lasa. Ca sa-ti faci idee: rahova (pucheni) garsoniera 35 mp 31.000 E, Bucurestii Noi 40.000-41.000.

Eu m-am mutat intr-un bloc nou D+P+1+M (deci 2 etaje) nou, dar cele mai apropiate parcuri sunt pe la Sebastian.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Drumul Taberei este zona cea mai verde si singura care nu are metrou.
Apartamente ieftine, bune si in zone linistite nu ai sa gasesti in Bucuresti.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cat de mioapa esti, cat de mult poate creierul tau filtra mizeria.

Cam toate zonele facute dupa 77 au acum verdeata in fata blocului.
Daca nu esti in primul rand de la strada, copacii pot crea o umbra frumoasa covorului auto, iar zgomotul e mult atenuat.

Asta la prima vedere, pentru ca cantecul bormasinilor nu tine seama de anotimp, iar unii vecini vor cu tot dinadinsul sa iti imbunatateasca cultura cu noi ritmuri populare.

Praful si poluarea nu tin seama de linistea si pitorescul zonei.

Mai repede uita-te sa ai aproape metroul si sa pui tripan la geam.

Vorbeste cu administratorul despre datornici si eventuale probleme.
E de dorit ca viitorul apt sa aiba CT individuala.

#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 cristina123, on 12 septembrie 2018 - 11:58, said:

Buna tuturor,
Caut sa imi cumpar un apartament de 3-4 camere in Bucuresti si am nevoie de ceva sfaturi legate de zona. Imi doresc o zona verde, linistita, cu blocuri cu regim mic de inaltime si spatii mari de verdeata/copaci intre blocuri. Ceva cu un aer provincial asa, dar in sensul bun...Care ar fi zonele de genul asta si eventual daca stiti ce tipuri de blocuri sunt pe acolo (an, suprafata)?

Ce am vazut pana acum sunt:

1.In zona Timpuri Noi, langa facultati, cateva blocuri de 4 etaje, de prin 83'-86'. Suprafata in jur de 68mp, doua bai, cat de cat ok. Preturi nesimtite, am gasit unul singur la 115k e. Mult prea scump..
2. Tot in zona aceea dar mai spre blv Sincai, blocuri mai vechi din 60'-68'. Zona foarte verde, draguta dar apartamentele mici, 60mp si destul de scumpe, de asemenea.
3. Dristor, Ramnicul Sarat, langa Mega Image, blocuri de 4 et, din anii 80'. Preturi mai rezonabile, vazusem un apartament Ok, dar s-a dat f repede. In functie de strada, pot fi cam departe de metrou totusi.
4. Tot pe Ramnicul Sarat, mai aproape de Camil Ressu, iarasi o zona verde, draguta, cu blocuri joase dar cam vechi (68') si apartamente mici, 60mp.

As vrea zona sa fie cat de cat decenta. Cu parc pentru copil, si cat de cat aproape de statia de metrou.


Mai degraba cauta zone cu parc in apropiere. Nu prea exista ce vrei tu, sau daca exista, e foarte probabil sa se schimbe in viitorul apropiat.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 iulian0512, on 12 septembrie 2018 - 12:04, said:

zonele alea enumerate de tine numa linistite nu sunt, zone linistite sunt aviatorilor, primaverii, dorobanti, cartier francez,etc. linistea e scumpa in bucuresti.
Da, zonele alea, unde se sta mai mult in trafic, unde curtile sunt minuscule si comune, iar metrul patrat costa cat la Londra?
Tu ai mai trecut prin acele zone centrale, elegante si scumpe?

#9
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

 Adm, on 12 septembrie 2018 - 12:08, said:

Da, zonele alea, unde se sta mai mult in trafic, unde curtile sunt minuscule si comune, iar metrul patrat costa cat la Londra?
Tu ai mai trecut prin acele zone centrale, elegante si scumpe?
zilnic

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 iulian0512, on 12 septembrie 2018 - 12:10, said:

zilnic
Si eu trec, doar ca o fac pe jos, deci am timp sa admir si sa ma jur ca doar gratis as sta pe acolo.

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 AlexEn, on 12 septembrie 2018 - 12:07, said:

Drumul Taberei este zona cea mai verde si singura care nu are metrou.
Apartamente ieftine, bune si in zone linistite nu ai sa gasesti in Bucuresti.
Intr-adevar, zona cu multa verdeata, iar metroul, cel mai probabil in 2019 va fi pus in functiune.

#12
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
https://www.google.c...!7i13312!8i6656


https://www.google.c...61!4d26.1431319

#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Caută aici:

Attached Files



#14
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Razoare, Cotroceni, Floreasca, Vatra Luminoasa, Baba Novac...sunt multe, foarte multe cvartale care corespund descreierii tale, indiferent ce impresii personale au colegii nostril de forum. Doar ca aria de cautare este mult prea extinsa pentru a primi un raspunsul punctual/ cu adevarat util.

Ar fi mai bine sa mai bagi in ecuatie niste elemente.

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 cristina123, on 12 septembrie 2018 - 11:58, said:

3. Dristor, Ramnicul Sarat, langa Mega Image, blocuri de 4 et, din anii 80'. Preturi mai rezonabile, vazusem un apartament Ok, dar s-a dat f repede. In functie de strada, pot fi cam departe de metrou totusi.
4. Tot pe Ramnicul Sarat, mai aproape de Camil Ressu, iarasi o zona verde, draguta, cu blocuri joase dar cam vechi (68') si apartamente mici, 60mp.

As vrea zona sa fie cat de cat decenta. Cu parc pentru copil, si cat de cat aproape de statia de metrou.

Fugi de ambele
Istriei, Danubiu, Schitului, Iosif Ion, ce mai incolo inspre Lacramioarei si Pascu nu are rost sa vorbim, ca e o rromie
Treci pe partea cealalata a lui Camil Ressu, cu parcul, e alta lume
Plimbate seara pe toate strazile alea, trotuare blocate, masini parcate dublat pe strada, toate bancile cu maldarul de seminte si peturi langa ele...

Nu mai vorbesc ca si intre blocurile alea amarate tot se mai contruieste cate un "residence"

 iulian0512, on 12 septembrie 2018 - 12:10, said:

zilnic

Da in fiecare ora? Posted Image
Adevarul e undeva la mijloc, vecini mai linistiti, fara trafic pietonal de la magazine sau bet cafe-uri dar din ce in ce mai aglomerate...

I-am mai spus unui coleg care se plangea de zgomot, toate bune si frumoase, deschizi fereastra spre parc si o inchizi cand se trezesc aia din betie de la terasele din herastrau si decoleaza cu f10 si f30 de zici ca sunt f16 si f22 :)))))

Edited by Jammalan-the-Prophet, 12 September 2018 - 12:29.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Daca 115k e mult prea mult pt apartament de 3-4 camere in Bucuresti atunci nu are sens sa se apropie de zonele alea.
P.S: am asa impresia ca initatoarea nu e la curent cu piata imobiliara din capitala.

Edited by AlexEn, 12 September 2018 - 12:25.


#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 cristina123, on 12 septembrie 2018 - 11:58, said:

Buna tuturor,
Caut sa imi cumpar un apartament de 3-4 camere in Bucuresti si am nevoie de ceva sfaturi legate de zona. Imi doresc o zona verde, linistita, cu blocuri cu regim mic de inaltime si spatii mari de verdeata/copaci intre blocuri. Ceva cu un aer provincial asa, dar in sensul bun...Care ar fi zonele de genul asta si eventual daca stiti ce tipuri de blocuri sunt pe acolo (an, suprafata)?

Ce am vazut pana acum sunt:

1.In zona Timpuri Noi, langa facultati, cateva blocuri de 4 etaje, de prin 83'-86'. Suprafata in jur de 68mp, doua bai, cat de cat ok. Preturi nesimtite, am gasit unul singur la 115k e. Mult prea scump..
2. Tot in zona aceea dar mai spre blv Sincai, blocuri mai vechi din 60'-68'. Zona foarte verde, draguta dar apartamentele mici, 60mp si destul de scumpe, de asemenea.
3. Dristor, Ramnicul Sarat, langa Mega Image, blocuri de 4 et, din anii 80'. Preturi mai rezonabile, vazusem un apartament Ok, dar s-a dat f repede. In functie de strada, pot fi cam departe de metrou totusi.
4. Tot pe Ramnicul Sarat, mai aproape de Camil Ressu, iarasi o zona verde, draguta, cu blocuri joase dar cam vechi (68') si apartamente mici, 60mp.

As vrea zona sa fie cat de cat decenta. Cu parc pentru copil, si cat de cat aproape de statia de metrou.


Cati bani ai ? (Nu imi raspunde mie!!!!! Ci numara ptr tine!)

Cauat prin zona veche a Drumului Taberei.

In Titan - in zona dimprejurul parcului Titan.  De exemplu cauta pe harta Totan Prisaca Dornei.
Sau hao ca iti pun adresa :
https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3
Sunt blocuri de 10 etaje .. insa observi spatiul dintre ele? Zici ca esti la Baneasa partea amenajata! Blocurile alea sunt de grasoniere, insa insa au si o scara de apartamente.  Parcul Titanii langa, parcul IOR apopae, 15  minute de metrou, de o piata, Billa. 20 minute alta piata, Auschan  Uncvia cestie mai naspa este ca ptr scoala trebuie traversata strada Postavarului... Daca prinzi D3 sau D 4 .... pacul dintre ele este supoer! (Copaci batrani, umbra, liniste .... )
Dar nu sunt ieftine!!!!

Cauta si in zona strazii Rotunda ... daca ai bafta. 2 piete aporpiate, metrou 2 statii si la scoala fara traversare .

In zona Minis idem ... vezi ca langa ea e si o zona de blocuri cu 4 etaje. Ba chiar si cu 4 camere

Ramnicu Sarat mi se pare cam naspa . Plus ca nu prea gasesti piete, magazine , departe de policlinica, fgarmamacii, mijloace de transport


Blocuri de 4 din anii 80? Glumesti., Eu nu am vazut nici unul Toate sunt vechi.... Si inca ceva - schimbatul unui robinet dion subsol costa cat la un bloc de 10 etaje. Insa pretuls e imparte la 5 nu la 11!! Reparatia terasei .. la fel.. cota este mai mare!

Berceni - distnta pana la metrou risca sa fie mare. Si desi nu se c4rrede are si zone mai placute. Insa mi se pare ca sta mai prost cu pietele - adica ai Sudului si atata.

Cum zic ... vezi Titan. Ai grija sa fie zona placuta (verdeata, parc). Poti gasi choiar si zone cu acces facil al 2 piete (chiar 3!) magaine, farmaci,  sa se ajunga usor la policlinica...

Dar nu te astepta la suprafete prea mari, al doilea wc  (sunt si din astea da zona si blocu arata cam nasol) si preturi prea mici. Prost ca sunt cam vechi (si subsolul poate fi varza... ) .
Aud ca cele noi ... au materiale ieftine (tevi, robineti care cu greu ating 10, ha9 12 ani) si cikca si prost executate.


A da. Eu ca am  imbatranit am inceput sa gandesc si la fleacuri : magazine, piete , cat de bune sunt.

Cum zic mai este si Drumul Taberei .. partea vedche intre Orizont si Favorit

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Blocuri cu 4 etaje din anii 80 sunt în zona Brâncoveanu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate