Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Constructii prin ograda - garaj, magazie si alte acareturi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
206 răspunsuri în acest subiect

#145
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.723
  • Înscris: 30.07.2003
Ce? Era gata?

Fișiere atașate



#146
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Salut colegii. Aș vrea să vă întreb cu ce să vopsesc acest gard de beton? Ce culoare s-ar potrivi?

Fișiere atașate



#147
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007
Cu lac de piatră.

#148
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Am găsit lac de piatră transparent dar aș vrea ceva maro.cel de lemn este bun? Mulțumesc pentru răspuns.

#149
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007
Cel de lemn nu este bun. Numai de piatră,  chiar dacă este foarte scump.
Lacul de piatră transparent închide puțin la culoare piatra și îi dă un luciu de durată.

#150
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Anu trecut am gatat si eu casuta la munte ( am contruit singur tot) mi-a luat cam 4 luni constructie si placa cu fundatia 2 luni ( timpii de uscare)- normal ca betonul a fost adus cu cifa si pompa , in rest operatiunea casuta am facut-o singur si din august stau acolo 90% din timp, aer curat , pasarele ( si in cap ) etc .
Incalzire electrica ipel ( putere instalata gresie si parchet total 2,8kw)- acm boiler electric , am ipartit consumurile pe cele 3 faze sa echilibrez , toata instalatia electrica am facut-o singur inclusiv tabloul si sigurantele le-am montat dupa cunostintele mele ) pana acum Domne-ti multam n-o fost nici un bai. Toata aparatura electrocasnica , pe electric. Consum pe luna de iarna cu temperaturi de - 16 -20 , temp  interioara 23-24 grade 760 lei suprafata construita 60mp , locuibila 40mp. ( luminile afara ard toata noaptea pe proiectoare de 30w care lumineaza curtea si calea de acces , deci fara zgarcenie ).
Cateva detalii constructive :
- sapatura manuala si cofraj executata de subsemnatu cu furtun de nivel si sfoara
- fundatie pe piloni cu grinzi de armare la 1 m adancime si dispusi sub grinzile armate perimetrale si de sub ziduri , distanta dintre piloni 1m
- plasa sudata de fi12 petrecuta una peste cealalta cu minim 30cm, legata
- beton cu cifa si pompa B300, turnat intr-o bucata pilonii grinzile si placa , placa grosime aprox 25cm ( binenteles ca am comandat mai mult decat trebuia si in urgenta am turnat o placa in fata casei cu rol ulterior de terasa )
- membrana bituminoasa lipita la cald pe toata suprafata placii , dupa uscare
- nefiind zona cu risc seismic , fiind si o contructie doar parter nu am facut nici un stalp din beton , am intretesut zidaria la colturi  
- lipire zidarie cu spuma poliuretanica cu expandare redusa pt eliminarea oricaror punti termice ( ase m-am gandit si n-am dat gres )
- centura pe ziduri din lemnarie prinsa mecanic si lipita
- grinzi dispuse pe cant 30x5cm din 60 in 60 cm pt acoperisul intr-o apa , deasupra o astereala din osb 12 si panouri termoizolante prinse cu autoforante si calote
- termoizolatie 30 cm intre grinzi, folie bariera vapori si finisaj lambriu lemn natur lacuit
- pe placa termoizolatie extrudat 10 cm urmata de folie aluminizata , ipel, si finisaj parchet , iar la gresie ipel inglobat in masa adezivului de gresie .
- termostate inteligente wi-fi sa le pot comanda din aplicatie , in caz ca nu merg o perioada acolo , inainte sa ajung sa dau drumul la caldura ca pe cand ajung sa pot desface berea linistit.
- ferestre tripan pe comanda


Las cateva poze inclusiv cu " dirigintele " de santier care m-a pazit de toate .

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.JPG   794,73K   81 download-uri
  • Fișier atașat  2.jpg   864,55K   75 download-uri
  • Fișier atașat  3.jpg   825,29K   76 download-uri
  • Fișier atașat  4.JPG   491,34K   74 download-uri
  • Fișier atașat  5.jpg   700,93K   85 download-uri
  • Fișier atașat  6.JPG   740,74K   86 download-uri
  • Fișier atașat  7.JPG   527,69K   87 download-uri
  • Fișier atașat  8.JPG   557,92K   87 download-uri
  • Fișier atașat  9.JPG   736,52K   85 download-uri
  • Fișier atașat  10.JPG   571,86K   86 download-uri
  • Fișier atașat  11.JPG   513,22K   101 download-uri
  • Fișier atașat  12.jpg   166,93K   100 download-uri
  • Fișier atașat  13.JPG   546,85K   99 download-uri

Editat de DDooGG, 02 martie 2021 - 14:16.


#151
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.723
  • Înscris: 30.07.2003
Foarte frumos lucrat.

As avea ceva dubii in legatura cu lipirea BCA-ului cu spuma PU, ma gandesc ca se mai taseaza in timp, daca nu ai presat-o bine de tot la montaj.
Oricum, un risc foarte mic, avand in vedere faptul ca e o constructie mica si nu aveti cutremure.

#152
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Cand am pus caramida peste caramida s-a aplatizat complet , de asta am si ales solutia asta . Am incercat sa dezlipesc 2 bucati si n-am reusit decat sa rup bca-ul fara sa pot sa dezlipesc partea de imbinare.

#153
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.723
  • Înscris: 30.07.2003
BCA de 25?

Poate ma manca undeva si fac la fel magazia de pe beci.

#154
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Da , Macon 25cm. Urmeaza o termoizolatie pe pereti , exterioara insa acuma is in " chinurile facerii " privitor la metoda, consistenta si finisaj Posted Image

Editat de DDooGG, 03 martie 2021 - 10:41.


#155
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.723
  • Înscris: 30.07.2003
A, aflu cu surprindere ca zidaria portanta BCA e chiar acceptata:
https://www.ytong.ro..._ytong_1830.php

Bine, nu cum am vazut pe aici, cu BCA chior, de 10-15cm.

#156
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Am vrut si eu cu ytong ( cum am casa din oras ) dar ieseam mult mai scump in zona unde am mosia , asa ca a ramas macon .
Daca te apuci , sa-ti iei un fierastrau alternativa cu o lama lunga pt taiere bca si merge rapid si eficient ( eu am prins ceva no-name la oferta cu 99 de lei si si-a facut treaba peste asteptari ). Ceva de genul asta

Editat de DDooGG, 03 martie 2021 - 12:15.


#157
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.723
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, multumesc pentru sfat. Am un Bosch vechi caruia inca nu i-am descoperit utilitatea:
https://fierastrau-a...0-pe-p16742290/

#158
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Sezlonguri " creeatie " proprie Posted Image

Fișiere atașate



#159
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDDooGG, on 02 martie 2021 - 14:14, said:

Anu trecut am gatat si eu casuta la munte ( am contruit singur tot) mi-a luat cam 4 luni constructie si placa cu fundatia 2 luni ( timpii de uscare)- normal ca betonul a fost adus cu cifa si pompa , in rest operatiunea casuta am facut-o singur si din august stau acolo 90% din timp, aer curat , pasarele ( si in cap ) etc .
Incalzire electrica ipel ( putere instalata gresie si parchet total 2,8kw)- acm boiler electric , am ipartit consumurile pe cele 3 faze sa echilibrez , toata instalatia electrica am facut-o singur inclusiv tabloul si sigurantele le-am montat dupa cunostintele mele ) pana acum Domne-ti multam n-o fost nici un bai. Toata aparatura electrocasnica , pe electric. Consum pe luna de iarna cu temperaturi de - 16 -20 , temp  interioara 23-24 grade 760 lei suprafata construita 60mp , locuibila 40mp. ( luminile afara ard toata noaptea pe proiectoare de 30w care lumineaza curtea si calea de acces , deci fara zgarcenie ).
Cateva detalii constructive :
- sapatura manuala si cofraj executata de subsemnatu cu furtun de nivel si sfoara
- fundatie pe piloni cu grinzi de armare la 1 m adancime si dispusi sub grinzile armate perimetrale si de sub ziduri , distanta dintre piloni 1m
- plasa sudata de fi12 petrecuta una peste cealalta cu minim 30cm, legata
- beton cu cifa si pompa B300, turnat intr-o bucata pilonii grinzile si placa , placa grosime aprox 25cm ( binenteles ca am comandat mai mult decat trebuia si in urgenta am turnat o placa in fata casei cu rol ulterior de terasa )
- membrana bituminoasa lipita la cald pe toata suprafata placii , dupa uscare
- nefiind zona cu risc seismic , fiind si o contructie doar parter nu am facut nici un stalp din beton , am intretesut zidaria la colturi  
- lipire zidarie cu spuma poliuretanica cu expandare redusa pt eliminarea oricaror punti termice ( ase m-am gandit si n-am dat gres )
- centura pe ziduri din lemnarie prinsa mecanic si lipita
- grinzi dispuse pe cant 30x5cm din 60 in 60 cm pt acoperisul intr-o apa , deasupra o astereala din osb 12 si panouri termoizolante prinse cu autoforante si calote
- termoizolatie 30 cm intre grinzi, folie bariera vapori si finisaj lambriu lemn natur lacuit
- pe placa termoizolatie extrudat 10 cm urmata de folie aluminizata , ipel, si finisaj parchet , iar la gresie ipel inglobat in masa adezivului de gresie .
- termostate inteligente wi-fi sa le pot comanda din aplicatie , in caz ca nu merg o perioada acolo , inainte sa ajung sa dau drumul la caldura ca pe cand ajung sa pot desface berea linistit.
- ferestre tripan pe comanda


Las cateva poze inclusiv cu " dirigintele " de santier care m-a pazit de toate .
felicitari colegu...
mi s-a parut mie ca cunosc de undeva dirijintele de santier.

View PostDDooGG, on 03 aprilie 2021 - 11:45, said:

Sezlonguri " creeatie " proprie Posted Image
ramele alea ar trebui taiate pe rotund, decupate dupa forma clasica...
scandurile sa urmeze forma aia. si dupa de la bati, le iei muchiile la slaif sa nu se simta ascutie....

#160
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postarg, on 03 aprilie 2021 - 12:08, said:



ramele alea ar trebui taiate pe rotund, decupate dupa forma clasica...
scandurile sa urmeze forma aia. si dupa de la bati, le iei muchiile la slaif sa nu se simta ascutie....
Vin saltelute puse , nu se sta pe scandura direct .

#161
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.193
  • Înscris: 19.09.2005
stiu, arata bine si asa.
dar daca stai mult timp o iei la vale.
ideea e sa fie ca o copaie.
la fel de bine poti ridica 20-30cm partea de la picioare.

p.s. eu boala sa le fac pe toate rotunde...

#162
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 29.11.2020
Masa ( facuta la repezeala ) : am avut musafiri si trebuia ceva mare si sanatos sa poata sta toti lejer

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.jpg   187,23K   50 download-uri
  • Fișier atașat  2.jpg   210,25K   53 download-uri
  • Fișier atașat  3.jpg   170,67K   54 download-uri


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate