Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Adăugare HDD 2 prin cablu ATA

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Nu iti este bun. Acela este utilizabil daca ai conector IDE (disponibil!) pe placa de baza si ai nevoie sa conectezi un hdd SATA, sau invers.

Tie iti lipsesc conectorii de pe placa de baza, pe aceia trebuie sa ii ‘inmultesti’. Si nu o poti face decat cu o placa de extensie care vine intr-un slot PCI Express, cel x1 - scurt - e foarte bun. Vezi de exemplu Delock 89293 (1 × IDE pe care nu il vei folosi si 2 × SATA III 6Gbps) sau, mai ieftin, Delock 70137 (2 × SATA, dar e SATA II 3Gbps deci mai lent). Ambele se gasesc de vanzare intr-un magazin on-line din tara.

LE: Da’ conectori de alimentare disponibili sunt? Din poza nu imi dau seama.

Edited by sags, 13 September 2018 - 20:34.


#56
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Chiar nu mai țin minte dacă era și pentru al treilea căci am rămas concentrat doar la intrarea în placa de bază dar o să mă uit când ajung la el, dar probabil că era din moment ce am prin în carcasă cu șuruburi și al doilea hard!

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De ce nu renunti mai bine la unitatea optica ?

#58
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Am renunțat o perioadă de timp mai bine de un an și acum am avut nevoie și să scriu câteva CD-uri și să-mi iau ceva după câteva DVD-uri, iar poziția calculatorului pentru manevra de înlocuire a hardului cu DVD-ul și invers inplică mutarea unui birou destul de mare pentru a avea acces la partea din spate a PC-ului pentru al scoate și pentru a efectua această manevră, însă cred că ai dreptate și cred că ar fi mai ok dacă mi-aș lua o unitate optică externă cu conectare prin USB!
Mulțumesc mult pentru sfat!

#59
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pune un HD extern pe USB.

#60
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Ala trebuie cu alimentator extern, priza in plus, loc de asezat....
Cel mai bine este, cum au zis si colegii, o placa PCIe la 2 SATA.
Pentru alimentare, cred ca se gaseste un cablu Y pentru SATA

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate