Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Adăugare HDD 2 prin cablu ATA

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Mai taie din ei (pini). Ca nu sunt 80
Sunt doar cabluri cu 40 sau 80 de fire

 OneTransistor, on 07 septembrie 2018 - 22:04, said:

Am vazut si folosit numai din acelea cu mufe colorate, probabil variante cu 80 pini.
Hai numara pinii!

#20
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011

 dorin_2k, on 07 septembrie 2018 - 21:55, said:

Eu am vreo 40 magneti de la HDD-urile mele. Posted Image
As scoate si eu vreo 100 de magneti din HDD-urile mele, da deocamdata nu vreau sa le desfac ca nu-mi ajung la placile de baza.Posted Image Procesoare am vreo 2-3 kile, deci pot sa le pun cum vreau eu. Am si un sac mai mic de cabluri IDE si SATA.

N-am stat niciodata sa fac setari la jumperi, pun cablurile si mufele pe HDD-uri in diferite combinatii, ma uit in BIOS si daca recunoaste toate HDD-urile pe ide si sata si unitatea optica fac setarile si sa booteze.

 Motanu13, on 07 septembrie 2018 - 22:12, said:

Procesoare am vreo 2-3 kile, deci pot sa le pun cum vreau eu.
Coolere si ventilatoare cred ca am vreo 100 de kile.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am pus magnetii pe o scandura si am facut suporti pt scule (surubelnite). Am pastrat doar magnetii si suruburile. Restul la gunoi, ca nu aveam unde recicla.

#22
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011

 dorin_2k, on 07 septembrie 2018 - 22:15, said:

Restul la gunoi, ca nu aveam unde recicla.
La fier vechi.Posted Image

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ca s-o lamurim putin cu cablurile IDE:

Exista 2 feluri principale: cele cu 40 de fire si cele cu 80 de fire. Ca semnale nu difera, firele in plus fiind de masa pentru ecranare. E o diferenta la mufe, dar nu ca forma ci ca utilizare. Si aici intervine si chestia cu jumperele master/clave/CS, iar ceea ce a scris colegul @super8 in mesajul #14 e de fapt gresit.

Ca regula un cablu IDE are 3 mufe, una se conecteaza la placa de baza iar la celelalte se conecteaza device-uri IDE. Exista, dar sunt mai rare, si cabluri cu doar 2 mufe lipsind mufa pentru device-ul slave.

Jumperul de pe hdd/ unitate optica: Daca e pus pe master sau slave hdd va functiona cum zice jumperul. Daca e pe cable select atunci hdd-ul va fi master sau slave dupa pozitia pe cablu (mufa din mijloc sau cea de la capat) si dupa tipul cablului. Jumperele nu au nimic de-a face cu tiput de device conectat, adica nu pui master/slave/cs dupa cum e hdd sau unitate optica. Poti pune atat hdd cat si unitate optica pe oricare din cele 3 variante, dupa cum e nevoie si dupa cum le combini pe cablu.

Cablurile cu 40 de fire: Mufa din mijloc e pentru master, cea de la capat pentru slave. Aceasta e de fapt si una din deficientele acestui cablu, daca ai un singur hdd bucata de fir liber produce reflexii de unde limitari de viteza (altfel apar probleme de semnal).

Cablurile cu 80 de fire: Semnalele si geometria mufelor sunt exact ca la cel de 40 de fire, dar master e mufa din capat si slave cea de la mijloc. Cele 40 de fire in plus sunt exclusiv pentru ecranare.


Acum sa revenim la dilema initiatorului:

La un conector IDE de la placa de baza se pot atasa maxim 2 device-uri, folosind un cablu din acelea cu 3 mufe (placa de baza + device 1 + device 2). Nu se pot pune 3.

Placile vechi aveau de regula doi conectori IDE, deci in total se puteau pune 4 device-uri IDE. Daca placa lui de baza este asa si problema lui este ca are cabluri cu doar 2 conectori (placa de baza + un singur device), atunci o rezolva luand un cablu mai normal.

La un moment dat insa, cand se facea trecerea catre SATA, au fost placi de baza cu un singur conector IDE si doi conectori SATA. Daca are una din acestea, atunci folosind conectorul IDE si un cablu IDE normal (nu din cel ‘scurtat de-o mufa’) nu poate conecta direct decat doua device-uri IDE. Ce poate face insa este sa ia un adaptor IDE-SATA si sa se foloseasca de unul din conectorii SATA de pe placa de baza pentru un al treile device IDE (sau folosesti ambii conectori SATA + 2 adaptoare pentru 2 device-rui IDE suplimentare celor de pe cablul IDE). Exemplu: Delock 61719 (device IDE port SATA)/ 62438 (bidirectional)/ 61635 (bidirectional), Gembird SATA_IDE_2 (bidirectional).

Daca a epuizat toti conectorii, atunci mai are o solutie: o placa de extensie cu porturi IDE suplimentare. Exemplu: Delock 70098 (necesita un slot PCI pe placa de baza, atentie ca placile de baza curente NU au sloturi PCI ci PCIe).

Edited by sags, 07 September 2018 - 22:51.


#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@sags, nu contest ca am gresit ce am spus (tot ce am spus) in postul #14, dar tu te-ai pierdut in amanunte.
Hai sa-i spunem @initiatorului acestui topic (@bvlucretiu) cum poate monta trei componente hardware [doua Hdd-uri + o unitate optica] pe doua sloturi IDE.

Asadar, cum ?!

Oh, si daca se poate raspunsul sa fie scurt si usor de inteles pt. cei care nu se pricep la calculatoare.
Altfel @OP nu ar mai fi deschis acest topic  Posted Image

#25
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca are doi conectori IDE pe placa de baza, atunci foloseste cabluri IDE normale (cu 3 mufe) si poate pune nu doar 3 ci chiar 4 device-uri.

Dar poate ca nu are decat un singur conector IDE. Atunci nu poate pune direct decat 2 device-uri. Folosindu-se de conectorii SATA care probabil ca in acest caz exista plus adaptoare mai poate pune inca doua. Montand placi PCI (ca probabil placa de baza, fiind veche, are conectori PCI nu PCI Express) poate pune multe device-uri IDE, in functie de cate sloturi PCI are libere si cate placi cumpara (si de cat duce sursa Posted Image, ca nu trebuie sa o uitam nici pe ea).

#26
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Asa, o explicatie scurta si pe intelesul oricui e binevenita.

Dar hai sa despicam firul in patru:
- @OP spune ca

 bvlucretiu, on 07 septembrie 2018 - 21:00, said:

pe placa de bază am loc doar pentru conectarea a două hardware
- doreste sa conecteze doua Hdd-uri + unitatea optica pe placa de baza

 bvlucretiu, on 07 septembrie 2018 - 21:00, said:

Există cumva această posibilitate[...]există cumva ceva adaptoare ATA care să poată lega la placa de bază și DVD ROM-ul ți cele două HDD-uri, dacă am doar două locuri unde pot face conexiunea?

Solutia mea pt. @intiator e:
1. sa puna o fisa ATA cu 3 mufe, una pe placa de baza si celelatlte doua la componentele PC;
2. facand acest lucru, este obligat sa puna in ordine cele trei piese Hardware; doua Hdd-uri si unitatea optica:
- Hdd-ul principal cu windows il face Master;
- *Hdd-ul secundar il face Slave;
- *iar unitatea optica CS (Cable Select).
*sau invers Posted Image ? nu mai stiu !

Aici ori gresesc, ori imi amintesc corect.
Nu-mi pasa ca de asta exista si alti useri ! sa spuna cum este corect, nu sa ma faca pe mine prost indirect ca "tot ce am scris in mesajul #14 e de fapt gresit".

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Indiferent de ce combinatii faceti cu IDE-urile, nu uitati o chestie old school, nu puneti unitate optica pe cablu cu hard-ul principal pentru ca ea are timeout-uri la incarcarea discului sau al erori cand blocheaza busul implicit transferul hdd-ului, fiind paralel cand nu elibereaza busul celalalt device nu poate face nimic.

#28
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Iti trebuie adaptor pci to ide .... adica asa ceva https://www.olx.ro/o...html#990dd77d72

Edited by tico18, 08 September 2018 - 07:34.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ii trebuie niciun adaptor.
Are pe MB 2 sloturi IDE.
Monteaza acolo 2 cabluri IDE cu cate 2 mufe si astfel poate conecta 4 echipamente (HDD si CR ROM).

#30
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014

Quote

Solutia mea pt. @intiator e:
1. sa puna o fisa ATA cu 3 mufe, una pe placa de baza si celelatlte doua la componentele PC;
2. facand acest lucru, este obligat sa puna in ordine cele trei piese Hardware; doua Hdd-uri si unitatea optica:
- Hdd-ul principal cu windows il face Master;
- *Hdd-ul secundar il face Slave;
- *iar unitatea optica CS (Cable Select).
*sau invers Posted Image ? nu mai stiu !

Pe un cablu ATA se pot pune doar 2 dispozitive de stocare - un master si un slave atat.
Cable select insemna alta chestie - in functie de pozitia dispozitivului pe cablu acesta era configurat ca master sau ca slave - la cablurile  ATA33 (alea cu 40 fire) nu prea era utilizabila fiindca cablurile nu era facute pentru asa ceva(trebuiau niste sarme incrucisate si la cablurile ieftine nici vorba de asa ceva) in schimb la cablurile ATA66 si mai sus(alea cu 80 fire ) chestia chiar functiona si cea mai buna practica era pus HDD-urile sau ce vor fi fost pe CS si atasate pe cablu - master era ala din capat , slave ala din mijloc.

Edited by elef, 08 September 2018 - 12:07.


#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 bvlucretiu, on 07 septembrie 2018 - 21:00, said:

… pentru că pe placa de bază am loc doar pentru conectarea a două hardware …

 dorin_2k, on 08 septembrie 2018 - 08:13, said:

Nu ii trebuie niciun adaptor.
Are pe MB 2 sloturi IDE. …
Sa ne spuna initiatorul ce intelege, exact, prin ceea ce a scris in fragmentul citat de mine. Ca exista placi de baza cu un singur conector IDE (plus doua SATA), pe care mai mult de doua device-uri IDE nu poti pune decat cu adaptoare sau placi de extensie. Si poate cand o mai da pe-aici ne spune si ce model de placa de baza este, cu ce mufe, ce fel de cabluri are, etc, etc.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - cand mai dai pe-aici poate ne spui si tu ceva mai multe detalii. Mai exact ce placa de baza ai - producator si model.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@sags & @eiffel, eu cred ca @initiatorul are placa de baza cu doua porturi IDE:

 bvlucretiu, on 07 septembrie 2018 - 21:00, said:

Bună!
Am pe placa de bază conectate prin cablu ATA, HDD-ul și DVD ROM-ul și într-o vreme ne mai folosind DVD ROM-ul, am avut un al doilea HDD pe care l-am conectat în locul DVD ROM-ului pentru că pe placa de bază am loc doar pentru conectarea a două hardware iar acuma am nevoie[...]să conectez și al doilea HDD și să las și DVD ROM-ul !
Vă mulțumesc pentru înțelegere !
Dar daca eu presupun gresit si el are pe placa de baza un singur port IDE, imi asum greseala informandu-l pe @OP ca nu poate monta cele trei componente pe un singur port IDE de pe placa de baza.
Poate daca face rost de o fisa cu minim 4 mufe !


l.e.:
La viata mea am vazut un PC Pentium II cu placa de baza cu un singur port IDE
Attached File  motherboard Slot 1.png   961.21K   15 downloads
Si personal am "reparat" un PC Pentium III 1Ghz Tualatin socket 370; placa de baza avea doua porturi IDE si unul pt. Floppy Disk.
Apoi vine cineva sa ii recuperez niste date de pe un Hdd ATA.
Avand acel PC, am pus o fisa ATA cu 3 mufe, am conectat cele doua Hdd-uri si am salvat datele
Attached File  True_story.jpg   45.62K   15 downloads

Edited by super8, 08 September 2018 - 14:06.


#34
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014
Motivul pentru care avea un singur port IDE e simplu : langa unul din soclurile de procesor se vad  porturile SCSI .Placa de baza respectiva era din alta liga Posted Image.

Edited by elef, 08 September 2018 - 14:18.


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001

 bvlucretiu, on 07 septembrie 2018 - 21:00, said:

dacă am doar două locuri unde pot face conexiunea?
Voi ce intelegeti din asta?
Pe MB are 2 sloturi IDE

#36
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Cablurile IDE normale au deja doua mufe pentru device-uri. Cabluri scurte, pentru un singur device, sunt rare (ceea ce nu inseamna neaparat ca initiatorul nu s-a pomenit tocma’ cu doua din acestea, desi e putin probabil). Eu nu prea am vazut decat la niste PC-uri HP unde erau folosite pe IDE-ul secundar pentru unitatea optica; acelea insa aveau deja cablu normal pe IDE-ul primar - deci in total 2+1 ‘locuri’. Cele ‘doua locuri’ ar putea fi de fapt cele 2 mufe de la un cablu, iar un al doilea cablu sa nu aiba deloc. Poate are port unde l-ar putea conecta dar nu stie de el si nu are cablul fizic, poate ca nu are nici macar portul. Insa initiatorul a uitat sa mai dea [detalii] pe aici…

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate