Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adăugare HDD 2 prin cablu ATA

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsags, on 08 septembrie 2018 - 16:43, said:

Cablurile IDE normale au deja doua mufe pentru device-uri.
Da...
Attached File  fisa.ata.jpg   37.02K   1 downloads
..si alea "anormale" au 3 mufe, nu-i asa ?
Attached File  fisa.ata.3.mufe.jpeg   34.7K   2 downloads

#38
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Am zis scris ‘pentru device-uri’. Adica pe langa cea care se conecteaza la placa de baza. In total se aduna 3 conectori.

Un canal IDE (primar/ secundar) prevede standard posibilitatea de conectare a doua device-uri(*), deci cablul cu 2 mufe in total nu permite folosirea lui in intregime ceea ce il face cam ‘anormal’. Eu unul nici nu am vazut decat rar cabluri din acestea ‘scurtate de-o mufa’.

(*) Ce a scris un coleg, aici pe topic, de cablu IDE cu 4 mufe a fost in mod sigur o gluma. Nu poate exista asa ceva fiindca nu exista decat un singur bit de selectie a device-ului. Fac aceasta precizare pentru initator, sa nu se se apuce sa caute un asemenea cablu…

#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

sags said:

Eu unul nici nu am vazut decat rar cabluri din acestea ‘scurtate de-o mufa’.

(*) Ce a scris un coleg, aici pe topic, de cablu IDE cu 4 mufe a fost in mod sigur o gluma. Nu poate exista asa ceva fiindca nu exista decat un singur bit de selectie a device-ului.
Eu am vazut fise ATA cu o singura mufa atat scurte cat si lungi
Attached File  ata.1.jack.png   682.85K   10 downloads
Cat despre "nu exista cablu IDE cu 4 mufe", tin sa te anunt ca am tinut in mana un asemenea cablu !
Attached File  ata.4.jack.png   667.22K   12 downloads
Asta e o poza cu o fisa mai veche, dar eu am tinut in mana o fisa ATA cu atatea mufe ca in poza de sus  Posted Image
Totusi fisele ATA sunt fie lungi fie scurte, indiferent cate mufe au:
Attached File  standard_IDE_cable.jpg   160.83K   11 downloads
Attached File  standard.ide.cable.png   428.34K   5 downloads
Attached File  standard.IDE.Cable.png   654.83K   4 downloads
Attached File  standard.ide.Cable.png   202.93K   4 downloads

Sa speram ca @OP va mai reveni pe acest topic sa dea mai multe detalii.

#40
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 03.10.2014
Ce ai pus tu acolo este un cablu de floppy care are si conectorii pentru unitati de 5.25 si 3.5 pusi.
Cablu ATA care sa tina 4 unitati nu a existat fiindca din design nu pot exista decat maxim 3 chestii conectate:  un controller si 1 sau 2  unitati - atat !
Cel mai probabil, daca ai tinut vreun cablu cu mai mult de 3 conectori , acel cablu era SCSI fiindca inerfata SCSI permitea pana la 15 unitati pe o pamblica Posted Image.

Edited by elef, 09 September 2018 - 00:30.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu va mai bateti capul.
Initiatorul a aruncat bomba si a fugit. V-a lasat pe voi sa va certati intre voi :D

#42
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Bună!
Îmi cer scuze că nu am mai intervenit însă programul meu este foarte încărcat și nu prea am timp să intru decât rar, iar aici văd că sa întins o discuție destul de complicată... cablul pe care l-am avut la al doilea HDD este acel din imagine, pe el scrie ATA, acum ce tip de cablu este nu știu, însă mufele în care intră de pe placa de bază sunt cele care se potrivesc la astfel de cablu și cea de la DVD este identică altfel nu ar intra în același loc iar pe placa de bază, cum spuneam, am doar două astfel de intrări...am să fac o fotografie și la placa de bază a PC, dar doar când ajung la el căci acum sunt în altă parte, dar oricum vă mulțumesc din suflet pentru interesul pe care vi-l-ați dat pentru acest subiect!
Toate bune!
Attached File  20180911_182851.jpg   332.52K   11 downloads

#43
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ala nu e ata. Ai creat o dezbatere aici pt nimic.

Probabil ai sa mai vii peste 2 saptamani sa pui poza cu o placa video si sa zici "asta-i hard discul".

#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Acela este un cablu SATA (‘Serial ATA’, scrie pe el). Cu acelea nu poti conecta decat un singur device pe un cablu. Daca pe placa de baza nu ai decat 2 mufe potrivite, atunci asta e, nu poti mai mult de 2 device-uri.

Totusi, ar fi ciudat sa fie o placa de baza cu o restrictie atat de severa. Nu cumva are si o mufa IDE (dreptunghiulara cu 40 de pini asezati pe 2 randuri), pe langa cele 2 SATA? Ca atunci cu adaptor IDE<->SATA ai rezolva-o. Daca ai preciza aici modelul exact al placii de baza, poza detaliata cu ce e pe ea, sau altceva, poate ne-am da seama si te-am putea ajuta.

#45
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 03.10.2014
Sunt placi de baza mitx(e foarte mica) sau format proprietar(lenovo,dell... - nu are rost sa puna mai multe mufe daca in carcasa nu-s decat 2 locuri pt unitati ) care au doar  2 porturi sata .

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

am să fac o fotografie și la placa de bază a PC
Daca zici codul si producatorul gasim si noi specificatiile - in poza e posibil sa nu se vada tocmai alea.

#47
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Bună!
Am reușit până la urmă să fac și o poză cu placa de bază unde se văd cele două mufe de sub cooler-ul de la procesor!
Attached File  PC.jpg   612.93K   15 downloads

View Posteiffel, on 12 septembrie 2018 - 09:32, said:

Daca zici codul si producatorul gasim si noi specificatiile - in poza e posibil sa nu se vada tocmai alea.
Producătorul este Lenovo dar codul nu știu de unde să-l iau... la care cod te referi?
Mulțumesc mult!
Toate bune!

View PostPaz, on 11 septembrie 2018 - 18:54, said:

Ala nu e ata. Ai creat o dezbatere aici pt nimic.

Probabil ai sa mai vii peste 2 saptamani sa pui poza cu o placa video si sa zici "asta-i hard discul".
Ha, ha!
În orice forum trebuie să fie unul care să fie sarcastic!
Mulțumesc oricum și pentru sarcasm...ce să zic!

#48
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postbvlucretiu, on 12 septembrie 2018 - 20:01, said:

Mulțumesc oricum și pentru sarcasm...ce să zic!
Nu zi nimic. Aibi un pic de bun simt si fa o cautare cu google inainte sa spui aberatii pe forum. Mai ales ca faci intrebarea si pe urma dispari. Oamenii incearca sa te ajute dar tu nu ai respect pentru bunavointa lor.

#49
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009

View PostPaz, on 12 septembrie 2018 - 20:12, said:

Mai ales ca faci intrebarea si pe urma dispari.
Nu sunt la un meci de fotbal pentru a mă încadra în cele 90 de minute, iar întrebarea nu este reglementată în regulamentul acestui forum că trebuie să primească răspuns într-un termen de ...minute, secunde. etc, iar cred că puțin bun simț am spre deosebire de tine care nu cauți decât să jignești, verbal în jurul tău... dacă nu vrei să vorbești la obiect nu te pune nimeni, iar cred că așa cum spuneam puțin bun simț am pentru că am mulțumit celor care au dorit să mă ajute la această întrebare, căci nu am cerut jigniri pe forum ci informații pe care dacă nu dorești să le împărtășești altora nu te forțează nimeni să contribui!
Dacă nu te preocupă subiectul...ignoră-l!

#50
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 03.10.2014
Daca vrei sa adaugi alte hdd-uri trebuie sa montezi un controller sata suplimentar.
AI un slot PCIe x1 care e numai bun pt asta.

#51
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Mulțumesc mult pentru interesul acordat!

#52
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 03.10.2014
Poti pune ceva de genul asta:
https://www.ebay.de/...VsAAOSwdnZaIRpi

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

E palca format proprietar. Am asa ceva la munca - nu poti pune decat 2 device-uri SATA ( Nu IDE !!! ).

Deci singura solutie e cea data mai sus - un adaptor pe PCi-E. Cu singura problema ca nu vei putea boota de pe el.

#54
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
Este ok chiar și așa căci oricum nu este necesar să bootez de pe acela ci doar ca stocare suplimentară!
Am găsit așa ceva pe net nu ar merge oare?

Adaptor 2-in-1, IDE - SATA, bidirectional, include cablu SATA 20cm si cablu alimentare 2 pin, HOPE R

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate