Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Decizie de impunere anuala - CASS pentru anul 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Ha! O sa mai vezi bani inapoi de la ANAF la pulis vara.

Been there, done that, tot eu am fost bun de plata in continuare. Nu i-am dat in judecata, adevarat, doar ca am trimis o suma mai mare de bani decat trebuia. Nu intelegeam de ce nu-mi pot returna banii aia, diferenta, ca nu eram dator cu ei atunci, la data de, si ei au zis ca, odata dati, se considera plata anticipata a datoriilor viitoare.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 20:26, said:


Anul asta am platit deja pentru anul 2016, si l-am platit.
Dar asta m-a scos din sarite...

Daca tu stii ca ai platit, mergi la ei si clarifica, daca ai pastrat hartiile.

#39
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 21.10.2006

View Postech, on 28 august 2018 - 20:24, said:

Dar cat era contributia la sanatate la salariul minim? Nu era vreo 72 de lei?
Ca daca e asa, ajungi la sub 900 lei pe an, nu 4000.
Pai tocmai asta...
Chiar daca aveam castig net peste salariul minim, era posibil (legal prin lege) sa platesti la salariul minim.
Si acuma, hopa - stop joc - trebuie sa platesti la castigul net 5.5%.

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 20:27, said:

Ha! O sa mai vezi bani inapoi de la ANAF la pulis vara.

Been there, done that, tot eu am fost bun de plata in continuare. Nu i-am dat in judecata, adevarat, doar ca am trimis o suma mai mare de bani decat trebuia. Nu intelegeam de ce nu-mi pot returna banii aia, diferenta, ca nu eram dator cu ei atunci, la data de, si ei au zis ca, odata dati, se considera plata anticipata a datoriilor viitoare.

Daca nu imi dau banii inapoi, nu e problema, daca se considera plata anticipata - macar o sa am de platit mai putin - sau nimic o perioada.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 20:31, said:

Daca nu imi dau banii inapoi, nu e problema, daca se considera plata anticipata - macar o sa am de platit mai putin - sau nimic o perioada.

Sunt o carutza de bani 4000 de lei, trebuie sa te duci neaparat sa vezi despre ce e vorba, mai ales ca ti-ai facut datoria, ai depus hartii, ai platit... din ce pana mea s-ar putea aduna 4000 lei?

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 20:27, said:

Ha! O sa mai vezi bani inapoi de la ANAF la pulis vara.

Prevederea fiscala abuziva cu CASS-ul la persoane fara venituri sau calculata la salariul minim pentru orice venit, oricat de mic, a fost introdusa de Guvernul Boc (niste escroci) si pastrata de guvernul Ponta (un alt escroc).  Ea a fost eliminata din codul fiscal, destul de tarziu, prin 2016, pe vremea guvernului Ciolos, daca nu ma insel, cand era Gelu Diaconu la ANAF (in prezent nu mai e in vigoare) dar sumele abuzive care s-au calculat de catre ANAF pe baza acelor prevederi... acum se colecteaza, fiind foame maxima de bani la Palatul Victoria.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Ai un fix cu Boc dar legea sanatatii 95/2006 a fost data de Nastase si incepand de acolo e povestea de care spui.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2018 - 06:54.


#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 20:31, said:

Chiar daca aveam castig net peste salariul minim, era posibil (legal prin lege) sa platesti la salariul minim.
Si acuma, hopa - stop joc - trebuie sa platesti la castigul net 5.5%.
Ne uitam in codul fiscal dar stiu ca numai la pensii era facilitatea cu alegerea, nu la sanatate.

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 17:23, said:

Eu am am PFA-ul activ inca din 2009.
In fiecare trimestru imi platesc darile catre stat (anaf, cas, cass).
Merg la ei personal si ei verifica in sistemul lor daca am platit in plus sau minus. Daca am restante sau nu.
Daca vreodata aveam 1 leu restanta, mereu il plateam.
In fiecare an se depune declaratia de venit estimativa, apoi rectificativa.
In fiecare an am depus si eu.
In fiecare an primesti o decizie de impunere estimativa, apoi rectificativa.
In fiecare an am primit aceste decizi.
Conform acestor decizii am platit mereu darile catre stat.

Am contabil care imi face aceste lucruri.
Aveam mereu de ales cat doresc sa platesc, cat imi dadea voie legea (nu cat vroia capul meu) ci legea ce optiuni imi dadea.
Mereu am ales sa platesc la cas si cass valoarea cea mai mica. - acceptata de cas si cass in vremea respectiva.... daca plateam mai putin, deja eram somat la plata inca din 2014...

Atît contabilul cît și ANAF pot greși. Dacă știi că ai plătit conform regulilor de atunci tot ce trebuia (anticipat plus regularizare) iei hîrtiile doveditoare, le confrunți cu ce scrie în decizia de acum și faci contestație. Dacă asta e calea de urmat sfatul meu e să apelezi la un avocat specializat pe așa ceva pentru că e important ce ceri, cum formulezi și ce articole de lege aduci în sprijinul tău. Asta o știu din proprie experiență - m-am ars cu o contestație pe care am făcut-o singur.

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 19:50, said:

Ce se plateste acum este IN PLUS fata de ce ar fi platit in 2013 ca anticipat si in 2014 ca regularizare. Regularizarea se face in anul urmator declaratiilor anticipate, nu dupa 4-5 ani.
Nu obligatoriu. Au timp cinci ani să-ți trimită deciziile de impunere.

#45
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,846
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 20:31, said:

Pai tocmai asta...
Chiar daca aveam castig net peste salariul minim, era posibil (legal prin lege) sa platesti la salariul minim.
Si acuma, hopa - stop joc - trebuie sa platesti la castigul net 5.5%.

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2018 - 07:09, said:

Ne uitam in codul fiscal dar stiu ca numai la pensii era facilitatea cu alegerea, nu la sanatate.
Si eu stiam la fel, ca doar la pensie se putea face aceasta alegere.

djxhouse, poti sa pui paragraful unde ai vazut tu asa ceva? Ca altfel tu si contabilul pareti sa fi gresit, nu ANAF-ul ...

#46
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postradunic, on 29 august 2018 - 08:50, said:

Nu obligatoriu. Au timp cinci ani să-ți trimită deciziile de impunere.

Asta e hai sa intindem plasa, sa vedem cati fraieri prindem.

Stiu si ei f. bine ca o gramada de datornici si-au inchis conturile, au plecat din tara, de-astea.

Asta cu conturile, ii ajuta si legislatia mai recenta, aia ce obliga bancile sa raporteze cine cate conturi are si unde.

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2018 - 07:09, said:

Ne uitam in codul fiscal dar stiu ca numai la pensii era facilitatea cu alegerea, nu la sanatate.

Din cate imi amintesc, puteai alege sa nu platesti contributia la pensii, cu conditia sa ai un CIM activ in alta parte, altfel erai dator si cu pensia.
Sanatatea era obligatorie.

Acum nu mai e obligatorie sanatatea, daca nu depasesti plafonul de 22800 lei anual, dar pana anul asta, sanatatea a fost mereu obligatorie indiferent de cate surse de venit aveai.

#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
Uite aicipentru arhiva de legislație fiscală.

#49
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Vor sa scoata bani ,te vor purta pe drum ,nervi si stres ,pe mine nici somatie ,direct cont blocat si banii luati  , esti caz fericit ca te-au anuntat   ........ ba ca nu e actul tradus cazu meu ,ba ca legea nu se aplica bine .......ba renuntati  ca asta e legea  ..eu aplic legea imi spunea astazi   doamna din anaf  si......... puteti renunta , am ramas blocat ..  .o groaza de tampenii .......maine iarasi la ei reclamatie si alte acte sa imi deblocheze contul.
.Eu de unde imi iau banii inapoi daca ei au gresit si au luat banii din cont s-au folosit de ei ........ benzina ....altele timp .Astia  sunt .......functionarii ......condusi prim ministru  docila si tatucu dracnea ......psd

#50
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Bonus: Până pe 30 octombrie, Fiscul trimite deciziile de impunere pentru impozitul pe veniturile din 2017 ale persoanelor fizice

Până la sfârșitul lunii octombrie 2018 urmează să vină și deciziile de impunere privind CAS datorate pentru anii 2016 și 2017.

#51
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Post-Diana-, on 29 august 2018 - 10:59, said:


Din cate imi amintesc

Iti amintesti bine.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Care ati rezolvat ceva cu ANAF-ul, spuneti ce ati rezolvat, poate mai e de folos si altora.

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003
Mi-a trimis ANAF-ul scrisoare de dragoste pentru 2014. Io nu înțeleg - am de dat 3 lei sau de primit 3 lei? Sau de plată 700?
Attached File  ANAF_01.png   118.62K   15 downloads

Am frunzărit deciziile de impunere pe 2014. Total contribuții la CASS e 703.

#54
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
deocamdata , pentru 2014 , ai de primit 3 lei Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate