Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Decizie de impunere anuala - CASS pentru anul 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 16:40, said:

Am platit cat trebuia. Nu mai stiu exact sumele.
Am depus declaratiile respective, cat am incasat, cat am cheltuit, ce profit am.
Mi-a venit decizia de impunere cat trebuie sa platesc impozit, cas si cass.
Am platit. Eram la zi cu platile. Nu aveam nici o restanta, acuma ma trezesc in 2018 ca mai am de platit pentru anul 2013.
Se poate asa ceva?

Se poate. Multi cu PFA-uri active, nu au mai avut activitate dar au ramas cu PFA-ul activ multi timp dupa aceea. Conform Codului fiscal ei erau buni de plata in continuare la CASS, chiar daca nu aveau venituri. Trebuiau depuse niste formulare de incetarea calitatii de asigurat (formular 604, parca), altfel ANAF calcula din burta in continuare.

#20
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postradunic, on 28 august 2018 - 17:04, said:

Din ce spui sună așa:
- ce ai primit în 2013 pentru 2013 erau impozitele anticipate.
- ce ai primit acum e regularizarea conform declarațiilor depuse la începutul lui 2014.
Nu e nimic retroactiv - calculele sînt făcute după regulile în vigoare în 2013.

Acu', că n-ai știut atunci cît vei avea de plată nu e vina nimănui. Tot ce aveai de făcut era să citești codul fiscal la capitolul PFA, să faci niște estimări și să decizi ce e mai avantajos - PFA sau SRL. Și nu, cînd faci PFA nu ai de unde să știi din start cît vei avea de plătit, pentru că nu știi ce încasări vei avea și nici ce cheltuieli deductibile. Poți estima. Suma exactă o afli după ce se încheie anul și tragi linie.
Perioada de prescriere e de cinci ani de la terminarea anului în care ai "produs" obligațiile de plată - în cazul tău expiră la 31.12.2018.

View Postneagu_laurentiu, on 28 august 2018 - 16:54, said:

Greseli facem toti. Daca din calcule dovedesti ca ai platit, te alegi doar cu o sperietura.


Eu am am PFA-ul activ inca din 2009.
In fiecare trimestru imi platesc darile catre stat (anaf, cas, cass).
Merg la ei personal si ei verifica in sistemul lor daca am platit in plus sau minus. Daca am restante sau nu.
Daca vreodata aveam 1 leu restanta, mereu il plateam.
In fiecare an se depune declaratia de venit estimativa, apoi rectificativa.
In fiecare an am depus si eu.
In fiecare an primesti o decizie de impunere estimativa, apoi rectificativa.
In fiecare an am primit aceste decizi.
Conform acestor decizii am platit mereu darile catre stat.

Am contabil care imi face aceste lucruri.
Aveam mereu de ales cat doresc sa platesc, cat imi dadea voie legea (nu cat vroia capul meu) ci legea ce optiuni imi dadea.
Mereu am ales sa platesc la cas si cass valoarea cea mai mica. - acceptata de cas si cass in vremea respectiva.... daca plateam mai putin, deja eram somat la plata inca din 2014...

Deci incaodata intreb - radunic si neagu_laurentiu  eu unde am gresit?

Tu cum te-ai simtii ca te suna dintr-un restaurant unde ai fost in anul 2013 si ai consumat in valoare de 100roni, ca mai ai de platit 50roni?

Sa imi sun clientii si sa ii spun ca mai au de platit catre mine pentru serviciile prestate in anul 2013?

Imi intelegeti de ce sunt foarte enervat?

View Post-Diana-, on 28 august 2018 - 17:17, said:

Am inteles ca vor sa recupereze bani ca-s la fundul sacului, dar in ce conditii, ma rog?
Si daca platesti in fiecare an si ai de ex decizii de impunere anuale pe anul respectiv, platesti tot demonstrabil prin OP-uri, cum se trezesc dupa ani de zile ca pt acelasi an sa iti spuna ca ai restante?

Pai tocmai asta zic si eu...

Cum te-ai simtii ca te suna de la hotelul din costinesti, unde ti-ai petrecut concediul de vara in anul 2013... ca mai ai de platit inca 1.500lei?
Sau te suna mecanicul auto, unde ti-ai facut revizia ca mai ai de platit inca 500lei?

Daca stiai ca concediul la hotel fata de pretul initial de 3.000roni  - pretul ulterior te costa 4.500roni ... atunci ai mai fi mers la acel hotel? poate da, poate nu....
Daca stiai ca revizia la masina in loc de 1000lei - costa 1.500lei - poate il faceai acolo, poate nu...

de asta sunt nervos... ca se schimba regurile de joc ulterior....

eu aici nu am gresit cu nimic.... sa imi zica ca mai am de platit Posted Image Posted Image Posted Image

#21
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Datoriile catre stat se prescriu dupa 5 ani, perioada de 5 ani se calculeaza incepand cu 01 ianuarie anul urmator aparitiei datoriei.
Diana are dreptate, asta nu inseamna ca si ANAF are dreptate.
Se bazeaza pe intimidare, cine nu are timp, sanatate sau are putin de plata, ii injura si plateste.
Eu stiam ceva despre prezumtia de nevinovatie, nu se aplica aici. ANAF te acuza fara dovezi (sau dovezi inventate) de multe ori si tu trebuie sa alergi ca sa arati ca esti nevinovat.
Am un caz in familie, am povestit despre el.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 17:23, said:

eu unde am gresit?
Nu noi judecam cazul tau sa-ti spunem daca si unde. Revezi hartiile, pui fata-n fata ce spun ei cu ce ai tu, tragi concluzii. Lucruri din astea se mai intampla, nu-s de preferat, dar nici sa cazi in cealalta extrema.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cum spuneam mai sus - au fost niste ani in Romania (periaoda 2010-2016) in care a functionat un Cod Fiscal, scris pe vremea lu Boc in care se platea la CASS pentru un venit oricat de mic.
Sa spunem ca tu stii ca nu ai niciun venit dar... ai niste actiuni de la cuponiada, la Petrom, de exemplu, iar aia pentru 100 de actiuni iti dau un dividend de 1 leu.. Chiar daca tu, practic nici nu stiai de acel divident de 1 leu si nu te-ai dus la BRD sa-l ridici, la ANAF apari ca ai venituri din dividende pe care le-a raportat Petrom pe CNP. In acest fel, daca in perioada respectiva nu ai avut servici sau ai avut un PFA pe care n-ai avut venituri, te trezesti dator la ANAF cu CASS-ul pe un an de zile.

S-a mai discutat.

Din punctul meu de vedere, treaba asta cu CASS-ul stabilit din burta, pentru persoanele fara venituri, care NU au accesat serviciile medicale, ar trebui contestata in instanta si desfiintata prin hotarare judecatoreasca in intregul ei pentru ca e vorba de o tzeapa fiscala.

Daca insa ai avut nevoie de medic, si n-ai platit la CASS, atunci e normal sa-ti vina nota de plata.

Edited by rosix, 28 August 2018 - 18:19.


#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postradunic, on 28 august 2018 - 17:04, said:

Din ce spui sună așa:
- ce ai primit în 2013 pentru 2013 erau impozitele anticipate.
- ce ai primit acum e regularizarea conform declarațiilor depuse la începutul lui 2014.
Nu e nimic retroactiv - calculele sînt făcute după regulile în vigoare în 2013.

Acu', că n-ai știut atunci cît vei avea de plată nu e vina nimănui. Tot ce aveai de făcut era să citești codul fiscal la capitolul PFA, să faci niște estimări și să decizi ce e mai avantajos - PFA sau SRL. Și nu, cînd faci PFA nu ai de unde să știi din start cît vei avea de plătit, pentru că nu știi ce încasări vei avea și nici ce cheltuieli deductibile. Poți estima. Suma exactă o afli după ce se încheie anul și tragi linie.
Perioada de prescriere e de cinci ani de la terminarea anului în care ai "produs" obligațiile de plată - în cazul tău expiră la 31.12.2018.

Ce se plateste acum este IN PLUS fata de ce ar fi platit in 2013 ca anticipat si in 2014 ca regularizare. Regularizarea se face in anul urmator declaratiilor anticipate, nu dupa 4-5 ani.

Am spus deja de ce. Si un inspector ANAF mi-a spus inca de acum 2 ani acelasi lucru.

#25
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 19:50, said:


Ce se plateste acum este IN PLUS fata de ce ar fi platit in 2013 ca anticipat si in 2014 ca regularizare. Regularizarea se face in anul urmator declaratiilor anticipate, nu dupa 4-5 ani.

Am spus deja de ce. Si un inspector ANAF mi-a spus inca de acum 2 ani acelasi lucru.

Pai asta ziceam si eu.
In 2013 platesti anticipat, apoi in 2014 se face regularizare.
Deci daca pentru anul 2013 aveam rest de plata, atunci cel tarziu in 2015 ANAF-ul ma executa pentru suma restanta.
Mai mult, am PFA-ul activ inca din 2019, in fiecare trimestru merg la ANAF personal, ei imi listeaza din sistem cat am de platit, si imi spune daca am restanta sau nu.

#26
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
djxhouse, motivul pentru care se intampla ce se intampla apare in primul link postat de mine pe pagina anterioara. Au aplicat ca baza de calcul nu ce ai declarat tu in acte, ci salariul minim brut pe tara din acel moment.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjxhouse, on 28 august 2018 - 19:56, said:


Pai asta ziceam si eu.
In 2013 platesti anticipat, apoi in 2014 se face regularizare.
Deci daca pentru anul 2013 aveam rest de plata, atunci cel tarziu in 2015 ANAF-ul ma executa pentru suma restanta.
Mai mult, am PFA-ul activ inca din 2019, in fiecare trimestru merg la ANAF personal, ei imi listeaza din sistem cat am de platit, si imi spune daca am restanta sau nu.

Nu e chiar asa. Iti spun cum cred ca a fost.  Lumea a depus declaratiile si a platit impozitul pe venit dar la CASS n-a platit nimic (ca pana la un punct se depuneau hartii separate). Asa au ramas cu datorii la CASS sau la CAS.. cine stie?  Ideea este ca, daca incetai activitatea cu PFA-ul dar nu mai depuneai hartii sa te scoata de la CASS ei iti calculau in continuare.  Multi au crezut ca, daca n-au mai raportat venituri pe PFA, au fost scosi automat de la CASS dar nu a fost asa, s-au aduant niste sume acolo.. Idem cei cu chiriile .. au declarat venitul dar CASS-ul sau pensia ciu-ciu...

#28
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
rosix, djxhouse a platit corect. Dar nu a stiut ce am scris eu mai sus.

Nici eu nu am stiut. Mie mi-a spus un inspector ANAF.

#29
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 20:15, said:

djxhouse, motivul pentru care se intampla ce se intampla apare in primul link postat de mine pe pagina anterioara. Au aplicat ca baza de calcul nu ce ai declarat tu in acte, ci salariul minim brut pe tara din acel moment.

Ok. Am inteles ce ai zis.
Dar hai sa iti precizez 2 lucruri.
1. Am un contabil, care imi face actele - el m-a intrebat cat vreau sa platesc, si am zis ca suma cea mai mica posibila care permite legea.
2. Cand am depus declaratiile la ANAF, am intrebat si acolo daca este este ok valoarea declarata pentru CAS si CASS si au zis ca este ok.
Sa inteleg ca au gresit si la anaf  si contabilul la momentul respectiv?

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 20:15, said:

djxhouse, motivul pentru care se intampla ce se intampla apare in primul link postat de mine pe pagina anterioara. Au aplicat ca baza de calcul nu ce ai declarat tu in acte, ci salariul minim brut pe tara din acel moment.

Pai asa se calcula, pana in 2016, daca aveai baza de calcul la regularizare mai mica ca salariul minim pe economie, iti calculau la salariul minim x 12 luni, din burta.
Normal ca, daca tu stiai ca ai obtinut un venit de 3000 lei pe an, sa spunem si ai calculat la el, anticipatul... la regularizare ei iti calculau CASS la plafonul de 5000 lei....

Ideea este ca, de incompetenti ce sunt nici n-au mai trimis declartii de impunere o perioada ca cika contribuabilul trebuie sa se intereseze sigur daca are sau nu de plata.
Niste iresponsabili.

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
ANAF-ul a gresit, dar n-o sa recunoasca niciodata.

Incep sa am si eu semne de intrebare, daca nu cumva ma trezesc iar cu conturile blocate. Telefonic nu vor sa imi comunice daca mai am sau nu ceva de plata si eu nu apartin de ANAF-ul unde locuiesc acum. Ma cheama personal la ghiseu.

Edited by Steetch, 28 August 2018 - 20:22.


#32
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postrosix, on 28 august 2018 - 20:15, said:


Nu e chiar asa. Iti spun cum cred ca a fost.  Lumea a depus declaratiile si a platit impozitul pe venit dar la CASS n-a platit nimic (ca pana la un punct se depuneau hartii separate). Asa au ramas cu datorii la CASS sau la CAS.. cine stie?  Ideea este ca, daca incetai activitatea cu PFA-ul dar nu mai depuneai hartii sa te scoata de la CASS ei iti calculau in continuare.  Multi au crezut ca, daca n-au mai raportat venituri pe PFA, au fost scosi automat de la CASS dar nu a fost asa, s-au aduant niste sume acolo.. Idem cei cu chiriile .. au declarat venitul dar CASS-ul sau pensia ciu-ciu...

Nu este asa - am platit la vremea respectiv si impozit pe venit 16%, si CAS si CASS.
Intradevar, a fost o vreme (parca pana in 2012) cand impozitul se platea la ANAF, iar restul in alte locuri, institutii....
Si anaf-ul nu stia daca ai platit celalalte dari sau nu catre stat.
Acuma au organizat totul la anaf.

Am toate actele scanate in calculator... Dar nu doresc sa le pun aici pe forum.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Stati linistiti, la anul vor veni sumele pentru 2014, peste 2 ani pentru 2015, etc ...

#34
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostSteetch, on 28 august 2018 - 20:18, said:

ANAF-ul a gresit, dar n-o sa recunoasca niciodata.

Ca sa ii dau in judecata, mai intai trebuie sa platesc suma stabilita de ei acuma in 2018, dupa care daca castig, pot recupera banii - in rate... nu?

#35
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006
Dar cat era contributia la sanatate la salariul minim? Nu era vreo 72 de lei?
Ca daca e asa, ajungi la sub 900 lei pe an, nu 4000.

#36
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postutopium, on 28 august 2018 - 20:22, said:

Stati linistiti, la anul vor veni sumele pentru 2014, peste 2 ani pentru 2015, etc ...

Anul asta am platit deja pentru anul 2016, si l-am platit.
Dar asta m-a scos din sarite...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate