Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

suc de rosii, start up nation, sanse ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ma bate gandul sa aplic pt start up nation si sa fac suc de rosii
fara conservanti, in sticle sau borcane, sterilizate , bla bla bla tot tacamul cu natural , sanatate etc etc
1- ce sanse am sa iau creditul ?
2- si mai important cum, cui voi reusi sa vand ?
ar merita sa incerc ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1. depinde doar de proiectul pe care-l prezinti
2. tuturor

da, merita

#3
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
merita si din pct meu de vedere, dar nu s-a anulat startup nation pentru anul acesta?

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmihaitzar, on 22 august 2018 - 09:53, said:

dar nu s-a anulat startup nation pentru anul acesta?
bag 2019 , nu conteaza ca nu e graba

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
La intrebarile astea ar trebui sa cauti singur raspunsul, sa cauti grupul tinta caruia i te adresezi, sa faci produsul, sa il oferi gratuit pentru testare si feedback, etc, etc ,etc ce ne intrebi dumneata inseamna consultanta,

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Mai intai faci un studiu de piata si vezi ce sanse ai sa vinzi . Concurenta e mare .
Ce costuri ai de productie ,ce cantitate , la ce pret , ce raport pret calitate are , ce taxe platesti, ce profit estimezi ? ...etc. Apoi tragi linie si vezi daca poti lua creditul .

Edited by ndor, 22 August 2018 - 10:00.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
unde gasesc un laborator unde sa probez niste suc de rosii?
am suc proaspat si mai am suc de un an..............posibil sa am si de acum doi ani
as vrea sa fac o analiza super completa unde sa verific absolut tot ce poate fi verificat intre sucurile astea ........consistenta, gust, microbi, canservare , ce sa mai , absolut tot ce poate fi verificat

View Postndor, on 22 august 2018 - 10:00, said:


Ce costuri ai de productie ,ce cantitate , la ce pret , ce raport pret calitate are , ce taxe platesti, ce profit estimezi ? ...etc. Apoi tragi linie si vezi daca poti lua creditul .
nu am habar de nimic din cele de mai sus
ar fi o afacere adiacenta , daca o pot numi asa

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postndor, on 22 august 2018 - 10:00, said:

Concurenta e mare
E chiar mica, daca face un produs de calitate, clasic, doar din rosii, fara conservanti, doar prin simpla fierbere, va obtine un suc de rosii de o calitate cu mult peste ce gasesti pe piata in momentul actual (posirca din concentrat, zahar, colorant, condimente si conservanti).
Trebuie doar sa stii sa-l marketezi, sa-i scoti in evidenta calitatile. Sa-l scoti din segmentul "ingredient aditional pt prepararea mancarurilor" si sa-l pozitionezi ca bautura racoritoare.


As fi primul care ar face coada.

Edited by gumball3000, 22 August 2018 - 10:10.


#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Concurenta nu e mare deloc, e cam inexistenta, dar dintr-un motiv evident: lipsa pietei, cel putin a unei piete suficient de mari.

1. Cu cit il dai?
2. Cit te costa sa-l produci?
3. Cum il prdouci? ai linie de imbuteliere?
4. Chestii sanitare, aprobari etc?

Edited by vrajitoruldinoz, 22 August 2018 - 10:05.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 22 august 2018 - 10:04, said:

Concurenta nu e mare deloc, e cam inexistenta, dar dintr-un motiv evident: lipsa pietei, cel putin a unei piete suficient de mari.

1. Cu cit il dai?
2. Cit te costa sa-l produci?
3. Cum il prdouci? ai linie de imbuteliere?
4. Chestii sanitare, aprobari etc?
1- nu stiu, vad cat va costa productia si adaug ceva peste
2- nu stiu
3- pt asta vreau creditul , sa iau niste ce drequ or fi alea fierbatoare profesionale
4- nu am , dar o pot face intr-un spatiu nou construit de 200 mp

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
storcator, fierbator, ceva utilaje pt sterilizarea sticlelor
apoi ai nevoie de oameni care sa stie/sa fie in stare sa invete sa le foloseasca

rosiile de unde le iei? in afara sezonului lor ce plan ai?

Vezi si aici: https://smallbusines...auce-32955.html
https://www.alibaba....d3c58HkxdZB&s=p

Edited by gumball3000, 22 August 2018 - 10:18.


#12
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Bai nu stiu ca sa iti zic... Soacra-mea face an de an bulion si suc de rosii, tocmai in perioada asta e la manufacturat m-a rugat sa ii mai aduc borcane si sticle, si la fel se pastreaza si cate 2 ani e posibil chiar mai mult ca deja nu mai stii care de cand sunt si foarte rar am prins unul care sa fi tras aer si sa se fi stricat. Adica cred ca in ultimii 5 ani vreo 3 borcane.
Problema e ca mie de exemplu nu imi place sucul asta natural de rosii. Am incercat si de la altii tot facut acasa sa beau si nu imi place gustul asta de rosii pur sau natural sau cum vrei sa ii zici. Beau suc de rosii dar doar din comert, ala imi place.
Sucul asta de la soacra il bag pe la ciorbe...

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Indiferent de finantare , afacerile se fac mergand de la coada lantului spre capat .
Corect : Intai gasesti pe cineva interesat sa cumpere un produs , dupa aceea faci rost de finantare , dupa aceea te apuci de produs .
Cei care ingroasa randurile falimentarilor fac taman invers :
Incorect : le vine o idee , cauta finantare ...si incearca sa vanda .

Este irelevant ca este program start nation , sau credit de nevoi personale , modul in care pui problema arata ca esti departe de a intelege cum functioneaza o afacere in capitalism. Asculta un sfat bun : nu fa afaceri niciodata . O sa pierzi toti banii . Esti naiv . Sorry ...nu ti-o spun de smecher , ti-o spun cu prietenie . Adevarul doare .

Edit : cunosc niste unguri in covasna care fac o paine de casa cu cartofi de te lingi pe unde iese de buna ce este. Nu vand mai mult de 5-6 pe zi . nu stiu cum sa vanda. Scot o taraba la poarta , in praf si gaze de masina si asteapta sa opreasca turistii. Daca ar merge cu produsul lor la anumite restaurante sau in Poiana , nu ar putea sa doarma de cate paini ar trebui sa faca . Ar trebui sa angajeze. Dar ei fac pe modelul gresit ....stiu sa faca paine , cumpara materiale , o fac ...si asteapta sa le-o cumpere cineva , dar nimeni nu stie cat este de buna pentru ca este zona de tranzit , cine trece azi , poate mai trece peste un an . Produsul nu se promoveaza singur .

Edited by JurasikMan, 22 August 2018 - 10:22.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostIpsilanteCucuruz, on 22 august 2018 - 10:17, said:

Bai nu stiu ca sa iti zic... Soacra-mea face an de an bulion si suc de rosii, tocmai in perioada asta e la manufacturat m-a rugat sa ii mai aduc borcane si sticle, si la fel se pastreaza si cate 2 ani e posibil chiar mai mult ca deja nu mai stii care de cand sunt si foarte rar am prins unul care sa fi tras aer si sa se fi stricat. Adica cred ca in ultimii 5 ani vreo 3 borcane.
Problema e ca mie de exemplu nu imi place sucul asta natural de rosii. Am incercat si de la altii tot facut acasa sa beau si nu imi place gustul asta de rosii pur sau natural sau cum vrei sa ii zici. Beau suc de rosii dar doar din comert, ala imi place.
Sucul asta de la soacra il bag pe la ciorbe...
depinde si de temperatura la care-l bei, daca e rece o sa-i simti mai putin gustul si o sa-ti para mult mai ok.
SI bineinteles mai conteaza foarte mult si durata de fierbere si rosiile folosite, poate iesi amar.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e vorba de sanse, ci de faptul ca nu prea a citit conditiile.

1. E in productie, deci e eligibil si punctaj bun.
2. Trebuie sa il implementezi in un an de la semnare.
3. Il implementezi pe banii tais au cu imprumut de la banca
4. Candva iti iei banii
5. Vezi cat te costa 2 angajati, minim 2 ani

* pt produse alimentare vezi ca ai nevoie de multe certificari de productie si produs.
Nu poti sa le faci acasa, in spatele curtii.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Greu, Petre, greu.....dar daca asta te incurajeaza sa incerci, poti conta pe mine ca un client sigur, indiferent de pret.

#17
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Daca ai cel putin 1.000.000 euro in cash si garantii solvabile pentru un credit de 1.000.000 euro poti sa risti.
O activitate de productie alimentara e foarte riscanta in ziua de azi.
Povestea unui turc.Get-beget, stabilit cu familia in Romania la inceputl anilor 90.Avea pe atunci in jur de 10 ani.
In anii 90 afacerea de baza a fost cu "bulendre".Cei drept noi dar la sfarsitul anilor 90 piata bulendrelor noi si ieftine a fost acaparata de chinezi.Asa e si azi.
In anii 2000 turcul avand experianta de comert in familie, a inceput o afacere de distributie carne.
De pasare in general, mai era ceva peste sau burta de vita dar fara carne de porc.
Marfa era cumparata en-gros de la producatori romani si distribuita la diversi comercianti sau fastfood-uri, cantine, restaurante.
Investitia nu a fost mare, un spatiu inchiriat intr-o fosta uzina, 2 camere frigorifice aduse bucata cu bucata din Turcia, mult mai ieftine acolo si s-au eludat ceva taxe, ca TVA.
Comunitatea turca din Romania a avut mare aport la inceperea si consilidarea afacerii.In tirul de rosii daca a fost disponibil 2 metri cubi, s-a incarcat material izolator pentru camera congelator.Mita pentru eludare taxe era pentru tot tirul.
Deasemenea la inceput clientii de baza au fost cetatenii turci cu afaceri in industria alimentara.Oamenii de baza ai patronului erau tot turci.
Profitul brut in anul 2006 a fost de aproximativ 40000 euro.Afacerea era frumusica, 30 de angajati, 15 masini pentru distributie, patronul BMW cu steptronic in leasing.Sa nu se creada ca totul a venit pe tava, programul de lucru al patronului era 10-12 ore sase zile din sapte.
Nu e usor.
Dar firma mergea, taxe platite la zi, zeci de autorizatii, alte costuri.Cel mai mic era costul cu chiria, in jur de 3500 lei luna.Energia electrica vara ajungea si la 20000 lei luna.
Intr-o zi turcul mi-a expus o idee de afaceri care il rodea de mult, sa-si faca un miniabator fara sacrificare de animale, sa cumpere pui intreg, sa-l transeze, la vanzare ai deja produse procesate, valoare adaugata mai mare.
Era anul 2007, cand un rahat de teren sterp la 5 kilometri de o sosea cu aslfalt se vindea si cu 30 euro/mp.De fapt se cerea, amatori erau destui dar fara bani.
L-am intrebat, ai bani de teren?Raspuns nu, dar face un credit.
Ce utilitati sunt pe teren?Niciuna a fost raspunsul.
Sa abordam 2 probleme simple.Bani pentru teren nu ai, bani pentru spatiu-hala de productie cu toate cele nu ai dar crezi ca poti obtine un credit.Prima problema alimentarea cu energie electrica, nu este vorba de un simplu brasament la 220V, pe atunci niste relatii la Electrica Ilfov, i-am obtinut o audienta neoficiala, costurile de bransare pentru o putere medie de 50KW/ora erau de aproximativ 150000 lei fara TVA plus achizitionarea transformatorului necesar si care dupa bransare intra in propietatea Electrica.
Colega, inainte sa construiesti sau mai exact spus sa finantezi constructia unei hale mai intai fa niste calcule pentru cantitatea de energie electrica care iti va fi necesara.
Sunt multe zone in Bucuresti si mai ales in Ilfov unde retelele de distributie energie electrica sunt supraincarcate, daca platesti vei fi bransat la retea dar sa vezi pe urma intreruperi in alimentarea cu energie.Bineinteles cel mai important factor va fi puterea medie necesara dar gresesti din prima daca crezi ca un simplu brasament monofazic va fi suficient.
A doua problema abordata cu turcul a fost cea a alimentarii cu apa si bineinteles problema apei uzate.
Prima problema, pentru apa utilizata nu se rezuma la un simplu put, o pompa si un hidrofor.E necesar sa fie testata si paratestata, ar fi fost de preferat sa fie ApaNova sau alt furnizor cu cerficat de conformitate.
Dar problema cea mare nu o reprezinta sursa de apa, o instalatie de tratare-ionizare rezolva problema daca apa nu are nitriti peste norma minim admisa dar ce te faci cu apa uzata.Suntem in anul 2007 si nu vei primi autorizatie de mediu pentru una sau 2 fose imense, va fi necesara o ministatie de epurare.De ce, pentru curatenie si dezinfectare vei utiliza diverse substante, mai concentrate, mai apa chioara dar vor fi la care se mai adauga si resturi si grasimi de origine animala.Cat te va costa o statie de mini-epurare?Mai bine nu vrei sa stii.
Colega, productie semi-industriala( sa zicem 1000 litri zi) de suc de rosii bio fara sa consumi mari cantitati de apa nu este posibila.
Chiar daca scoti apa din panza freatica la parametri fara cusur(apa plata) tot vei plati o taxa la Apele Romane si atentie la ce parametri vor avea apele uzate care se vor devarsa in canalizare.Indiferent de operator, fiecare cauta operator/ procesator de ape uzate are niste parametri foarte stricti pentru apa uzata, ca sa-l coste mai putin epurarea finala.Legislatia de mediu "tine" cu el.
Daca nu vei respecta autorizatia de mediu, amenda pentru depasirea unor parametri la apa uzata nu sunt deloc mici.
Apanova cel putin in Bucuresti face deseori controale la ce deverseaza in canalizare agentii economici.Amenda de la Mediu nu vine din prima
sau a doua notificare Apanova ca s-au constat depasiri la parametri/indicatori de apa uzata dar si cand vine...............
"Povestea turcului" nu se opreste aici, voi continua la cerere, repet degeaba construiesti hala in lipsa unor minime utilitati.

Edited by danutzu22, 22 August 2018 - 11:36.


#18
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpetre69, on 22 august 2018 - 10:03, said:

nu am habar de nimic din cele de mai sus
ar fi o afacere adiacenta , daca o pot numi asa
Atunci este preferabil sa eviti o afacere despre care cunosti foarte putine lucruri. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate