Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

suc de rosii, start up nation, sanse ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

Vizualizare mesajdanutzu22, pe 22 august 2018 - 16:11, a scris:

Un mic plan de afaceri.
Am inaintat o productie zilnica, 1000 sticle /schimb de 8 ore.

nu frate , e mult 1000
maxim 100 pe zi, si doar in sezon adica sa zicem 5-6 luni pe an

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
autorizările TOT tre să le iei, indiferent câtă producție faci...
controalele TOT tre să le jmenești, indiferent câtă producție faci...

crezi că-ți vor ajunge banii din 100 kile/zi?

apoi linia de-mbuteliere când o amortizezi?

vaselina pt conservarea pe timpul mort cât te costă?
(înțelegi tu ce vreau să zic...)

#39
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Asa am planificat si eu perioada optima de productie, maxim 6 luni din an.
Cantitatea previzionata de tine e prea mica chiar si pentru utopicul pret de comercializare propus de un coleg ,20 lei litru.
Cum vei imbutelia sucul de rosii?
Nebunia cu sucurile/racoritoarele de la inceputul anilor 90 cu suc amestecat intr-un cazan oarecare, sticle spalate in albia copilului si la sfarsit imbuteliere cu cana si capac strans cu presa manuala au cam trecut de mult.
Insa productia de 100 litri zi e prea mult pentru o activitate la negru.
Pentru acest gen de afacere poti face o comparatie cu fabricarea de bere artizanala.
Un exemplu,
http://www.estidinia...rodusa-la-iasi/
https://www.wall-str...in-romania.html
500.000 euro investitie, 500 metri spatiu inchiriat, autorizatii greu de obtinut.
Firma se numeste Capra Noastra Srl CIF 36937606 J22/101/2017
La incheierea anului fiscal 2017 bilantul este excelent in opinia mea, s-a reusit si obtinerea unui mic profit.Mai mult ca sigur actionarii
au imprumutat firma spre sfarsitul anului dar ceea ce conteaza e rezultatul financiar pozitiv.
Remarcabil pentru o firma care a inceput efectiv sa livreze si sa vanda bere cu data de 1 iulie 2017.
Sursa,
https://ro-ro.facebo...m/capranoastra/
Daca la un calcul artimetic simplu, 6 luni activitate, 5 actionari - profit net 10140 lei teoretic la 12 luni profitul net ar fi 20280
lei, 4056 lei pentru fiecare actionar.
La un curs de 1 euro = 4,5 lei un investitor in recupereaza investitia in 100 ani.Cam mult dar poate bea bere gratis.
Un auditor financiar care stia meseria le-ar spune actionarilor ceva in genul "aveti o afacere foarte frumoasa, nu produce pierderi dar nici
mari profituri si cel mai bine e sa o vindeti."
Propun sa urmarim aceasta mica afacere, in luna mai 2019 vom avea acces la bilantul pe un anul fiscal 2018, an cu productie si desfacere luna de luna.
Nu mai e mult, vara a trecut, vine Mos Craciun............

Edited by danutzu22, 23 August 2018 - 11:31.


#40
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

Vizualizare mesajpetre69, pe 22 august 2018 - 12:23, a scris:

o fi preferabil dar sunt un pic mai capos
Alegerea va apartine in totalitate, asa ca inainte de a incepe invatati cat mai multe despre domeniu sau angajati cel putin o persoana foarte priceputa = "expert/a" de la care "sa puteti fura meseria" cum se zice. Posted image

Edited by poadol, 23 August 2018 - 14:56.


#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Vizualizare mesajpetre69, pe 23 august 2018 - 08:02, a scris:

nu frate , e mult 1000
maxim 100 pe zi, si doar in sezon adica sa zicem 5-6 luni pe an
Asta e producție artizanală, nu afacere. O faci cu banii de buzunar, nu merita sa te complici cu startupul. Sunt curios unde o sa le vinzi, nu cred ca vei reusi sa inchei un contract cu un supermarket.  Tu vrei o afacere pe feisbuc, fara amestecul statului, ca nu o sa iti permiti autorizatiile.

Vizualizare mesajgushpi, pe 23 august 2018 - 10:43, a scris:

apoi linia de-mbuteliere când o amortizezi?
La sfantu asteapta, incepe de la 10 000 euro sh. Tu iti dai seama cate sticle trebuie sa umpli pana faci macar banii investiti, nemaivorbind de profit?

#42
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018

Vizualizare mesajgumball3000, pe 22 august 2018 - 10:04, a scris:

As fi primul care ar face coada.
Chiar dacă ar fi 15 lei borcanul?
Și câte și lua pe an?

Vizualizare mesajdanutzu22, pe 22 august 2018 - 11:27, a scris:

Daca ai cel putin 1.000.000 euro in cash si garantii solvabile pentru un credit de 1.000.000 euro poti sa risti.
O activitate de productie alimentara e foarte riscanta in ziua de azi.
Povestea unui turc.Get-beget, stabilit cu familia in Romania la inceputl anilor 90.Avea pe atunci in jur de 10 ani.
In anii 90 afacerea de baza a fost cu "bulendre".Cei drept noi dar la sfarsitul anilor 90 piata bulendrelor noi si ieftine a fost acaparata de chinezi.Asa e si azi.
In anii 2000 turcul avand experianta de comert in familie, a inceput o afacere de distributie carne.
De pasare in general, mai era ceva peste sau burta de vita dar fara carne de porc.
Marfa era cumparata en-gros de la producatori romani si distribuita la diversi comercianti sau fastfood-uri, cantine, restaurante.
Investitia nu a fost mare, un spatiu inchiriat intr-o fosta uzina, 2 camere frigorifice aduse bucata cu bucata din Turcia, mult mai ieftine acolo si s-au eludat ceva taxe, ca TVA.
Comunitatea turca din Romania a avut mare aport la inceperea si consilidarea afacerii.In tirul de rosii daca a fost disponibil 2 metri cubi, s-a incarcat material izolator pentru camera congelator.Mita pentru eludare taxe era pentru tot tirul.
Deasemenea la inceput clientii de baza au fost cetatenii turci cu afaceri in industria alimentara.Oamenii de baza ai patronului erau tot turci.
Profitul brut in anul 2006 a fost de aproximativ 40000 euro.Afacerea era frumusica, 30 de angajati, 15 masini pentru distributie, patronul BMW cu steptronic in leasing.Sa nu se creada ca totul a venit pe tava, programul de lucru al patronului era 10-12 ore sase zile din sapte.
Nu e usor.
Dar firma mergea, taxe platite la zi, zeci de autorizatii, alte costuri.Cel mai mic era costul cu chiria, in jur de 3500 lei luna.Energia electrica vara ajungea si la 20000 lei luna.
Intr-o zi turcul mi-a expus o idee de afaceri care il rodea de mult, sa-si faca un miniabator fara sacrificare de animale, sa cumpere pui intreg, sa-l transeze, la vanzare ai deja produse procesate, valoare adaugata mai mare.
Era anul 2007, cand un rahat de teren sterp la 5 kilometri de o sosea cu aslfalt se vindea si cu 30 euro/mp.De fapt se cerea, amatori erau destui dar fara bani.
L-am intrebat, ai bani de teren?Raspuns nu, dar face un credit.
Ce utilitati sunt pe teren?Niciuna a fost raspunsul.
Sa abordam 2 probleme simple.Bani pentru teren nu ai, bani pentru spatiu-hala de productie cu toate cele nu ai dar crezi ca poti obtine un credit.Prima problema alimentarea cu energie electrica, nu este vorba de un simplu brasament la 220V, pe atunci niste relatii la Electrica Ilfov, i-am obtinut o audienta neoficiala, costurile de bransare pentru o putere medie de 50KW/ora erau de aproximativ 150000 lei fara TVA plus achizitionarea transformatorului necesar si care dupa bransare intra in propietatea Electrica.
Colega, inainte sa construiesti sau mai exact spus sa finantezi constructia unei hale mai intai fa niste calcule pentru cantitatea de energie electrica care iti va fi necesara.
Sunt multe zone in Bucuresti si mai ales in Ilfov unde retelele de distributie energie electrica sunt supraincarcate, daca platesti vei fi bransat la retea dar sa vezi pe urma intreruperi in alimentarea cu energie.Bineinteles cel mai important factor va fi puterea medie necesara dar gresesti din prima daca crezi ca un simplu brasament monofazic va fi suficient.
A doua problema abordata cu turcul a fost cea a alimentarii cu apa si bineinteles problema apei uzate.
Prima problema, pentru apa utilizata nu se rezuma la un simplu put, o pompa si un hidrofor.E necesar sa fie testata si paratestata, ar fi fost de preferat sa fie ApaNova sau alt furnizor cu cerficat de conformitate.
Dar problema cea mare nu o reprezinta sursa de apa, o instalatie de tratare-ionizare rezolva problema daca apa nu are nitriti peste norma minim admisa dar ce te faci cu apa uzata.Suntem in anul 2007 si nu vei primi autorizatie de mediu pentru una sau 2 fose imense, va fi necesara o ministatie de epurare.De ce, pentru curatenie si dezinfectare vei utiliza diverse substante, mai concentrate, mai apa chioara dar vor fi la care se mai adauga si resturi si grasimi de origine animala.Cat te va costa o statie de mini-epurare?Mai bine nu vrei sa stii.
Colega, productie semi-industriala( sa zicem 1000 litri zi) de suc de rosii bio fara sa consumi mari cantitati de apa nu este posibila.
Chiar daca scoti apa din panza freatica la parametri fara cusur(apa plata) tot vei plati o taxa la Apele Romane si atentie la ce parametri vor avea apele uzate care se vor devarsa in canalizare.Indiferent de operator, fiecare cauta operator/ procesator de ape uzate are niste parametri foarte stricti pentru apa uzata, ca sa-l coste mai putin epurarea finala.Legislatia de mediu "tine" cu el.
Daca nu vei respecta autorizatia de mediu, amenda pentru depasirea unor parametri la apa uzata nu sunt deloc mici.
Apanova cel putin in Bucuresti face deseori controale la ce deverseaza in canalizare agentii economici.Amenda de la Mediu nu vine din prima
sau a doua notificare Apanova ca s-au constat depasiri la parametri/indicatori de apa uzata dar si cand vine...............
"Povestea turcului" nu se opreste aici, voi continua la cerere, repet degeaba construiesti hala in lipsa unor minime utilitati.
Povestea șpăgii nu se oprește aici...
Toate afacerile mari din ziua de azi au început ilegal.

#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Suc de rosii 6 luni
Suc de mere, cidru alte 6luni

99% sanse de faliment. Productie mica, hobby, vinzi "pe langa", da. O mica bisnitaralea, nu in sensul rau al cuvantului.
Produc italienii la suc de rosii. Cumpara de acolo vrac si reimpachetezi la noi. Tragi o eticheta fancy.
Daca te intreaba careva ii tragi o poveste lunga cu re-branding

#44
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

Vizualizare mesajpetre69, pe 22 august 2018 - 09:39, a scris:

ma bate gandul sa aplic pt start up nation si sa fac suc de rosii
fara conservanti, in sticle sau borcane, sterilizate , bla bla bla tot tacamul cu natural , sanatate etc etc
1- ce sanse am sa iau creditul ?
2- si mai important cum, cui voi reusi sa vand ?
ar merita sa incerc ?
pai idee este sa iei credit ca sa aiba acces la garantiile tale cand nu vei putea inapoia banii, ca pe nimeni nu intereseaza afacerea ta ci doar sa ai creditul, asta ii intereseaza

#45
WolfLarsen

WolfLarsen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2022

Vizualizare mesajdanutzu22, pe 23 august 2018 - 11:29, a scris:

Asa am planificat si eu perioada optima de productie, maxim 6 luni din an.
Cantitatea previzionata de tine e prea mica chiar si pentru utopicul pret de comercializare propus de un coleg ,20 lei litru.
Cum vei imbutelia sucul de rosii?
Nebunia cu sucurile/racoritoarele de la inceputul anilor 90 cu suc amestecat intr-un cazan oarecare, sticle spalate in albia copilului si la sfarsit imbuteliere cu cana si capac strans cu presa manuala au cam trecut de mult.
Insa productia de 100 litri zi e prea mult pentru o activitate la negru.
Pentru acest gen de afacere poti face o comparatie cu fabricarea de bere artizanala.
Un exemplu,
http://www.estidinia...rodusa-la-iasi/
https://www.wall-str...in-romania.html
500.000 euro investitie, 500 metri spatiu inchiriat, autorizatii greu de obtinut.
Firma se numeste Capra Noastra Srl CIF 36937606 J22/101/2017
La incheierea anului fiscal 2017 bilantul este excelent in opinia mea, s-a reusit si obtinerea unui mic profit.Mai mult ca sigur actionarii
au imprumutat firma spre sfarsitul anului dar ceea ce conteaza e rezultatul financiar pozitiv.
Remarcabil pentru o firma care a inceput efectiv sa livreze si sa vanda bere cu data de 1 iulie 2017.
Sursa,
https://ro-ro.facebo...m/capranoastra/
Daca la un calcul artimetic simplu, 6 luni activitate, 5 actionari - profit net 10140 lei teoretic la 12 luni profitul net ar fi 20280
lei, 4056 lei pentru fiecare actionar.
La un curs de 1 euro = 4,5 lei un investitor in recupereaza investitia in 100 ani.Cam mult dar poate bea bere gratis.
Un auditor financiar care stia meseria le-ar spune actionarilor ceva in genul "aveti o afacere foarte frumoasa, nu produce pierderi dar nici
mari profituri si cel mai bine e sa o vindeti."
Propun sa urmarim aceasta mica afacere, in luna mai 2019 vom avea acces la bilantul pe un anul fiscal 2018, an cu productie si desfacere luna de luna.
Nu mai e mult, vara a trecut, vine Mos Craciun............


Salut,

Am observat ca ai ceva experienta in domeniul de depozitare. Intentionez sa construiesc un depozit cu temperatura controlata sustinut de panouri solare destinat depozitarii legumelor. In momentul asta ne gandim la un depozit de 5-600 metrii cubi. Asta insemnand o amprenta la sol de 200mp si o inaltime de 3m. Terenul pe care intentionam sa l achizitionam este o fosta baza de colectare grane de pe vremea lu Ceasca. Terenul are in jur de 2ha si e intravilan industrial (deci practic are actele in regula si odata achizitionat putem solitica la Enel bransament) si unul dintre avantaje este ca are o platforma de beton deja turnata pe aproape jumate din suprafata, ceea ce facilitieaza si constructia halei si amplasarea panourilor. Ideea initiala continea si niste sere de productie si proiectul se vrea a fi cat mai acoperitor insa nu credem ca ne ajung banii. Avem ceva conexiuni in zona de supermarketuri. Suntem departe de a avea un plan de afaceri conturat cat de cat insa mi ar placea sa stiu parerea ta, desigur daca ai timp. Terenul se afla undeva la 40 km de Bucuresti.

Desigur orice comentarii idei constructive sau critice sunt binevenite. Multumesc.

#46
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

Vizualizare mesajWolfLarsen, pe 19 decembrie 2022 - 19:14, a scris:



Salut,

Am observat ca ai ceva experienta in domeniul de depozitare. Intentionez sa construiesc un depozit cu temperatura controlata sustinut de panouri solare destinat depozitarii legumelor. In momentul asta ne gandim la un depozit de 5-600 metrii cubi. Asta insemnand o amprenta la sol de 200mp si o inaltime de 3m. Terenul pe care intentionam sa l achizitionam este o fosta baza de colectare grane de pe vremea lu Ceasca. Terenul are in jur de 2ha si e intravilan industrial (deci practic are actele in regula si odata achizitionat putem solitica la Enel bransament) si unul dintre avantaje este ca are o platforma de beton deja turnata pe aproape jumate din suprafata, ceea ce facilitieaza si constructia halei si amplasarea panourilor. Ideea initiala continea si niste sere de productie si proiectul se vrea a fi cat mai acoperitor insa nu credem ca ne ajung banii. Avem ceva conexiuni in zona de supermarketuri. Suntem departe de a avea un plan de afaceri conturat cat de cat insa mi ar placea sa stiu parerea ta, desigur daca ai timp. Terenul se afla undeva la 40 km de Bucuresti.

Desigur orice comentarii idei constructive sau critice sunt binevenite. Multumesc.

Salut,

Intentia ta este foarte,foarte buna din punct de vedere al opurtunitatii pentru o afacere.
Sunt 2 probleme.
Unu stiu foarte bine ce inseamna fostele platforme betonate pentru depozitarea cerelelor de la fostele CAP-uri.
Suprafata de 2 ha totala este suficienta, bani pentru investie sa ai fara sa fii nevoit sa apelezi la diferite forme de finantare.
Probleme:
- ar fi de preferat ca spatiul betonat sa nu-l consumi daca pot spune asa cu amplasare de panouri solare.
- brasament ENEL............ sunt multe necunoscute si valori variabile.
- si ultima pe lista partea de energie regenerabila, pe forum , pe net sunt ,multe povesti de "succes", in special pentru unii, in realitate este un tot un rahat bine poleit si frumos impachetat.
O instalatie fotovoltaica are maximum de conversie in energie electrica la acea ora a zilei cand cei mai multi nu au nevoie de energie electrica.
In cazul tau insa poate fi un avantaj.
Daca tot este un avantaj potential  ar fi fost un avantaj si mai mare daca am fi avut o adevarata piata de energie in Romania.
Dar daca nu ai bani suficienti pentru o investitie si luand in calcul ca toti cu care vei colabora sub orice forma vor fi "negustori" cinstiti mai bine stai cuminte.
Uite ceva interesant si sa vezi coincidenta, stire recenta,
https://financialint...iul-raiffeisen/
Sa nu creada nimeni ca iau partea actionarului roman care a cedat o afacere foarte BUNA "finantatorilor".
Nu-l cunosc, nu stiu ce pacate are.
Stiu doar atat.
In Polonia exista centrale energetice de cogenerare pe biomasa, adica lemn si deseuri lemn de foc de cel putin 15 ani si silimare cu cea din exemplu de mai sus.
Finantate mai mult sau mai putin cu fonduri UE.
Pe partea de productie certifcate verzi conform politicilor UE.
DAR.................... ca si in Romania din motiv dediverse reglementari, in general externe Polonia a trecut la o politica de stat prin care a sustinut ca "biomasa" necesara pentru sa fie importata din Africa sau alte tari unde aceasta materie prima are un cost decent si nu intervin multi "intermediari" care sunt cetateni "europeni cu drepturi depline".
Unii de la UE au cerut chiar ca acele certifcate verzi sa nu se mai aloce pentru productia de energie din biomasa import non-UE.
Polonia a spus NU si in prezent e tot NU.

#47
WolfLarsen

WolfLarsen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.10.2022
Am vazut de mult raspunsul tau insa de abia acum am vazut ca nu am raspuns la el. iti multumesc foarte mult pentru timpul tau si pentru ca mi ai raspuns la intrebari si cu ocazia asta am mintea mai clara. Respect!

Edited by Dany_Darke, 09 February 2023 - 13:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate