Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#325
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
OLX, acel loc unde mulți bișnițari, hoți și cocalari vor să vândă produse.

#326
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
olx rentează mai ales pentru tranzacțiile face-to-face, atunci când poți proba detaliat produsul achiziționat.

#327
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009
Sunt si oameni cinstiti pe olx. N-as putea sa dau un procent intre cinstiti si banditi. Si eu am produse la vanzare si sa mor de as vrea sa pacalesc pe cineva. Sunt la pret cinstit, cu poze detaliate, cu caracteristici, cu defecte si unele cu linkuri catre pagina producatorului. Sunt chestii care nu imi mai trebuie si vreau sa scap de ele. Daca nou  a fost 100 ron dupa 1 an il dau cu 30 ron. Da sa nu vi sa ti-l vand cu 15 ca mai bine il arunc la gunoi...

#328
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018

View Postcris2d2, on 11 februarie 2020 - 12:15, said:

În România, în general, cumpărătorul trebuie să tragă de limbă vânzătorul, mai ales la produsele second-hand. Mulți postează anunțuri simple, de parcă se cred în gazeta tipărită, acum 70 de ani. E drept, să vinzi la distanța, prin curier sau poștă, nu e lucru ușor, mulți cred că se complică și preferă să vândă "cu predare în..." (când văd descrierea asta în anunțuri, mă apucă râsul). Pai, dacă tot profiți de tehnologia înaltă, pai fă bine tu, vânzătorule, și scrie naibii tot ce trebe despre produs, pune poze reale, în lumină naturală sau multă, clare, nu pozat cu telefonul fix și acceptă varianta de comunicare ȘI online, nu doar la telefon, că de asta ai profitat de tehnologia înaltă, nu să comunici ca la 1900, de asta ți-ai cumpărat smartfăun, nu să stai pe feisbuc toată ziua sau când te sună țața Floare, ci să îl folosești cu adevărat!
In general, da, cumparator-ul trebuie sa il traga de limba pe vanzator. Dar cateodata mai intalnesti si "cumparatorul" care asteapta sa ii se ofere totul pe tava. Sa iti dau un exemplu. Acum vreo 2-3 ani am pus un monitor LG la vanzare. Scriu in titlu modelul, rezolutia si porturile hdmi, dvi, etc. Scriu in descriere toate datele tehnice alea monitor-ului inclusiv ce porturi are. Pun si o poza cu spatele monitor-ului unde se vede ce porturi are monitor-ul plus ca deasupra lor scria clar ce port este, plus data cand a fost fabricat monitor-ul.
Ghici ce intrebare primesc de la un "cumparator" ? Daca ai zis "Spune-mi si mie ce porturi are monitor-ul si cand a fost fabricat?" ai ghicit corect. Nu imi venea sa cred ce intrebare a pus omul cand raspunsul la intrebarea lui era scris in titlu, in descriere plus ca avea si o poza clara la care se putea uita.
I-am dat block din prima.

#329
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Pentru a scăpa definitiv și ireversibil, de cei din categoria very low IQ, listează-ți produsele pe cealaltă tarabă!

#330
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007

View PostIhateeveryone, on 12 februarie 2020 - 16:02, said:


In general, da, cumparator-ul trebuie sa il traga de limba pe vanzator. Dar cateodata mai intalnesti si "cumparatorul" care asteapta sa ii se ofere totul pe tava. Sa iti dau un exemplu. Acum vreo 2-3 ani am pus un monitor LG la vanzare. Scriu in titlu modelul, rezolutia si porturile hdmi, dvi, etc. Scriu in descriere toate datele tehnice alea monitor-ului inclusiv ce porturi are. Pun si o poza cu spatele monitor-ului unde se vede ce porturi are monitor-ul plus ca deasupra lor scria clar ce port este, plus data cand a fost fabricat monitor-ul.
Ghici ce intrebare primesc de la un "cumparator" ? Daca ai zis "Spune-mi si mie ce porturi are monitor-ul si cand a fost fabricat?" ai ghicit corect. Nu imi venea sa cred ce intrebare a pus omul cand raspunsul la intrebarea lui era scris in titlu, in descriere plus ca avea si o poza clara la care se putea uita.
I-am dat block din prima.
Eu am avut telefon defect (nu putea fi folosit) la care am scris și în titlu, cu majuscule, defect, cât și în descriere am repetat DEFECT + descrierea defecțiunii. Am fost sunat de câțiva care credeau că au dat lovitura și cumpără, la preț de nimic, telefon funcțional. I-am și întrebat: ați citit anunțul? Răspunsul a fost că nu prea, nu. Probabil erau câțiva din nenumărații analfabeți funcțional ai țării.

Sau, altă categorie de cumpărători: cei care oferă un preț mai mic, aproximativ la jumătate față de prețul cerut de mine, motivând că doar atâția bani au, că au făcut greu rost de ei etc. Răspunsul meu a fost, întotdeauna, că la prețul oferit de ei găsesc destule (categoria) pe oleics, să cumpere modelele care costă cât pot ei oferi.


#331
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Stiu pe cineva care traieste din olx , cred ca are 10-12 conturi.Cand are chef sa cumpere telefoane , da mesaje pana se plictiseste si le ofera mult sub , exact cum a spus  cris2d2  , ca atata are.Daca accepta cativa din toti , el e multumit.Cand il intereseaza ceva anume si vanzatorul zice ca e prea putin , zice ca a mai facut rost de 50 de lei.

O sa incerc sa mai scriu pe aici ce imi mai arata din mesaje cu clientii.Multi clienti nebuni pe olx.

#332
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 06.07.2005

View Post_______, on 12 februarie 2020 - 16:25, said:

Pentru a scăpa definitiv și ireversibil, de cei din categoria very low IQ, listează-ți produsele pe cealaltă tarabă!

Problema e ca cealalta taraba arata asa.

[ https://i.ebayimg.com/images/g/NmYAAOSwm~daXVfM/s-l400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Foarte adevarat!

#334
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Cică unul vinde un scanner A4 (care funcţionează însă numai pe XP), acceptă orice probă. Sun, nu are cum să fac probă, că nu mai are computer cu XP. Nu l-am cumpărat.

#335
Giulia46

Giulia46

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.09.2019

View Postcris2d2, on 10 februarie 2020 - 11:03, said:

Ca fapt divers, dar tot despre OLX: intreb un vanzator din Bucuresti detalii despre livrarea in provincie si primesc raspunsul urmator:

sunt un pic salbaticutzi unii vanzatori de pe olx, n-ai ce sa le faci ...

#336
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007

View PostGiulia46, on 25 martie 2020 - 09:25, said:

sunt un pic salbaticutzi unii vanzatori de pe olx, n-ai ce sa le faci ...
Stiu ca multi decid sa nu mai vanda dupa ce li s-au intors coletele fara nici un motiv din partea cumparatorilor. Cand se intampla astfel de cazuri, probabil unii vanzatori se satura sa plateasca transportul din buzunarul lor si devin nervosi pe perioada nedeterminata. Sa scrii cuvinte ca acelea denota o patologie psihica. Pe mine m-a pufnit rasul cand am citit acel mesaj.
Am patit si eu sa mi se intoarca colete fara nici o explicatie (foarte rar), am fost putin nervos dar mi-a trecut si am continuat sa trimit in alte localitati, la unele cotlete platind eu transportul la intelegere cu cumparatorul.

#337
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum vi se pare situatia urmatoare: vinzi un cablude telefon imprimanta de 2-3 lei maxim. Te suna cineva si te roaga daca poti sa i-l aduci la vreo 5km distanta. Te mai si intreaba daca ai masina, ca ei nu au si nu pot merge atat pana la tine. Posted Image Deci situatia mi se pare hilara...

Edited by MembruAnonim, 07 June 2020 - 17:33.


#338
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

View Postcris2d2, on 11 februarie 2020 - 12:15, said:

În România, în general, cumpărătorul trebuie să tragă de limbă vânzătorul, mai ales la produsele second-hand. Mulți postează anunțuri simple, de parcă se cred în gazeta tipărită, acum 70 de ani. E drept, să vinzi la distanța, prin curier sau poștă, nu e lucru ușor, mulți cred că se complică și preferă să vândă "cu predare în..." (când văd descrierea asta în anunțuri, mă apucă râsul). Pai, dacă tot profiți de tehnologia înaltă, pai fă bine tu, vânzătorule, și scrie naibii tot ce trebe despre produs, pune poze reale, în lumină naturală sau multă, clare, nu pozat cu telefonul fix și acceptă varianta de comunicare ȘI online, nu doar la telefon, că de asta ai profitat de tehnologia înaltă, nu să comunici ca la 1900, de asta ți-ai cumpărat smartfăun, nu să stai pe feisbuc toată ziua sau când te sună țața Floare, ci să îl folosești cu adevărat!

ai dreptate
sunt unii care
--nu am timp  imi pare rau
--Il vrei?
--nu am aparat foto
--nu sant in tara si varumiu nu stie sa faca poza daca cumperi trimite cu curier  (deci varu nu stie sa faca poza ,dar stie sa complecteze formular pentru a trimite colet   Posted Image )
acestea sunt mesajele lor

#339
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMembruAnonim, on 07 iunie 2020 - 17:32, said:

Cum vi se pare situatia urmatoare: vinzi un cablude telefon imprimanta de 2-3 lei maxim. Te suna cineva si te roaga daca poti sa i-l aduci la vreo 5km distanta. Te mai si intreaba daca ai masina, ca ei nu au si nu pot merge atat pana la tine. Posted Image Deci situatia mi se pare hilara...

E o solutie simpla, hai sa radem... :D Macar ne descarcam.

Da chiar, mai exista cabluri de 2-3 lei? Sau poate atata e valoarea lor, pretul de vanzare era mai mare?!

#340
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmstanciu, on 07 iunie 2020 - 20:46, said:

E o solutie simpla, hai sa radem... Posted Image Macar ne descarcam.

Da chiar, mai exista cabluri de 2-3 lei? Sau poate atata e valoarea lor, pretul de vanzare era mai mare?!

Am facut curat in casa. Si am zis sa vand cablu de alimentare pc/monitor printre altele. 2 lei, un pret decent si corect. Ma suna cineva si voia sa ma duc eu cu masina la o distanta de vreo 5 km ca el nu poate sa vina si nu are masina. M-am abtinut mult sa nu il injur. Pai nu scoteam nici banii de benzina. :) Ma gandesc daca respectivii au macar 2 neuroni in cap.

#341
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006
eu unul nici macar nu ma oboseam sa pun anunt pentru 2 lei....ma gandesc daca astia de pun obiecte la vanzare sub 5 lei(NU angro) au macar 2 neuroni in cap

#342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVipeR85, on 07 iunie 2020 - 21:44, said:

eu unul nici macar nu ma oboseam sa pun anunt pentru 2 lei....ma gandesc daca astia de pun obiecte la vanzare sub 5 lei(NU angro) au macar 2 neuroni in cap

Cablul era nou. De aruncat doar nu il aruncam. Sa il pun cu 10 lei si sa stau o luna pana se vinde.. mai bine il dau cu un pret sub piata si scap de el repede. Si in plus stiu ca se bucura altul de un obiect nou cumparat la sub pretul pietei. Sa il pui "moca" iar nu renteaza, sunt destui idioti care vin si colecteaza ca mai apoi sa le puna ei insisi pe OLX.
La viata mea am prins si eu niste oferte extrem de bune. Ala de mi-a vandut la fel s-a gandit.

View PostVipeR85, on 07 iunie 2020 - 21:44, said:

eu unul nici macar nu ma oboseam sa pun anunt pentru 2 lei....ma gandesc daca astia de pun obiecte la vanzare sub 5 lei(NU angro) au macar 2 neuroni in cap

Posted Image In cazul asta du-te in Germania. Daca este sa mergem pe logica ta aproape toti nemtii nu au 2 neuroni in cap. Aia pun la pret de nimic obiecte la vanzare, de multe ori le pun si "gratis". Zi-mi si mie, de ce s-ar obosi neamtul sa puna anunt ca da gratis un cd de exemplu?? Pierde timp sa ia legatura/ sa se intalneasca cu respectivul care il contacteaza. Unde este logica?? Nu primesti niciun cent pe cd-ul respectiv, si in plus mai pierzi si timp. UNDE ESTE LOGICA?
Iti zic eu unde este logica, aia gandesc mai mult ca noi. Nu fac risipa, recicleaza, se ajuta intre ei.

edit: exemplu: Vinde Fifa16 pt PS4 la 1 euro. Stai sa pierzi timp pt un rahat de 1 euro. Cam asa ai gandi tu. Uite ca nemtii gandesc altfel.
https://www.ebay-kle...604544-227-1619

Edited by MembruAnonim, 07 June 2020 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate