Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#307
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Am patit si eu asta de curand si m-am lamurit. Costul transportului prin fancurier este vreo 18 lei (poate fi si mai mult in zone izolate) la care se adauga o taxa de 10 lei pentru a-i da banii inapoi vanzatorului in plic (asta scria pe colet). Cand am primit sms ca vine coletul, in el era scris pretul convenit+cei 10 lei(pentru ca a trecut rambursul mai mare cu 10 lei ca sa poata plati curierului taxa cand ii vine rambursul), cand a venit curierul am platit pretul convenit+28.
Nu stiu la ce cost de transport v-ati inteles, in mod normal costul transportului ar tb sa fie la cumparator, iar cel care vinde sa ramana cu pretul din anunt.
ia legatura cu el, vezi ce zice, daca nu ridici coletul pe el il costa transportul tur-retur (36 lei), deci are tot interesul sa o rezolvati.

#308
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
In ultimul timp am vandut diferite produse si ma uit destul de des sa vad ce se mai vinde. Nu inteleg idiotii care pun un produs la vanzare si au 3-4 poze cu cutia produsului si/sau cu produsul ambalat in cutie, pe bune!? Astia gandesc sau poate imi scapa mie ceva!

#309
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postgabrolio, on 28 ianuarie 2020 - 09:11, said:

In ultimul timp am vandut diferite produse si ma uit destul de des sa vad ce se mai vinde. Nu inteleg idiotii care pun un produs la vanzare si au 3-4 poze cu cutia produsului si/sau cu produsul ambalat in cutie, pe bune!? Astia gandesc sau poate imi scapa mie ceva!
Si acesta e unul dintre multele mistere de pe olx, pe langa cei care pun anunturi de genul: telefon perfect functional, fara probleme.... DAR fisurat, crapat, cu defecte vizuale (un ecran spart complet - digitizer si LCD - este defect vizual dupa unii Posted Image ).

OLX ar trebui sa implementeze optiuni in plus la Starea produsului atunci cand se adauga un anunt (care sa poate fi folosite si ca filtre atunci cand cautam), pe langa cele 2 deja prezente - Utilizat si Nou, inspirate de ebay, de genul: New, Open box, Seller/Manufacturer Refurbished, Used, For parts or not working etc. Ultima, care stipuleaza ca produsul se vinde ca fiind defect - indiferent ca e defect estetic sau functional - e cea mai importanta implementare pe care ar trebui a o faca, pentru a diferentia anunturile in care se vinde ceva cu defect fata de cele in care se vand produse fara defecte (bineinteles, fara defecte declarate de vanzator sau de care nu e constient ca exista).

Le-am scris de nenumarate ori dar raspunsurile primite au fost ca sugestia va ajunge la departamentul abilitat (chiar ma asigura ca va ajunge); sau ma intreaba daca mai este actualitate pentru a o putea prioritiza; ba ca se va discuta implementarea sugestiei s.a.m.d.

Eu m-am lovit de nenumarate ori de imposibilitatea de a gasi un produs fara defecte, atunci cand caut. Incercati sa gasiti, de exemplu, un Samsung Galaxy S8/S8+ fara defecte, intr-o lista cu peste 2500 de anunturi Samsung S8, ordonate crescator dupa pret. E o cautare aproape imposibila.

Edited by cris2d2, 28 January 2020 - 09:40.


#310
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
E manevră care să te facă să pierzi mult mai mult timp pe site căutând și iar căutând..

Edited by -koss-, 28 January 2020 - 14:51.


#311
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ca fapt divers, dar tot despre OLX: intreb un vanzator din Bucuresti detalii despre livrarea in provincie si primesc raspunsul urmator:

Attached Files



#312
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postgabrolio, on 28 ianuarie 2020 - 09:11, said:

Nu inteleg idiotii care pun un produs la vanzare si au 3-4 poze cu cutia produsului si/sau cu produsul ambalat in cutie, pe bune!?

Miezul o reprezintă cei care fac poze din mână, gândindu-se astfel că sunt mult mai serioși în raport cu cei care nu fac acest lucru!...

#313
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postcris2d2, on 10 februarie 2020 - 11:03, said:

Ca fapt divers, dar tot despre OLX: intreb un vanzator din Bucuresti detalii despre livrarea in provincie si primesc raspunsul urmator:

Fa-i reclamatie la cretin ! Din mesajul ala iti dai seama ca .. idiotul e chiar el.. Posted Image
Provincia e de pe vremea cand au facut aia filmul.. Buletin de Bucuresti...

View Post_______, on 10 februarie 2020 - 12:39, said:

Miezul o reprezintă cei care fac poze din mână, gândindu-se astfel că sunt mult mai serioși în raport cu cei care nu fac acest lucru!...

Si eu mai fac poze din mana afara la soare si lumina calumea.. doar nu ies afara cu masa dupa mine sa pun produsul pe ea sa ii fac poze..

Edited by -koss-, 10 February 2020 - 13:25.


#314
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Din ce-mi dau seama, poți raporta doar produsul, neexistând posibilitatea de-a face acest lucru cu mesajul privat sau cu utilizatorul...

Quote

Nu este permisa manipularea cuvintelor cheie din continutul Anuntului (introducerea in titlul sau descrierea Anuntului de cuvinte cheie care nu au legatura cu Produsul / serviciul oferit).

La raportările mele, care contravin cu așa ceva, nu s-a întâmplat absolut nimic, niciodată...

View Post-koss-, on 10 februarie 2020 - 13:25, said:

doar nu ies afara cu masa dupa mine sa pun produsul pe ea sa ii fac poze..
N-ai blitz?

#315
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pozez produsele in mana ca asa vreau eu si punct. Cine ma considera cocalar sa-si vada de viata lui. Ete taina neamului acuma.

Edited by -koss-, 10 February 2020 - 18:06.


#316
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Dacă ai cumpărători, atunci nu-i absolut nicio problemă!
Eu unul nu cumpăr niciodată, nimic, de la cei care folosesc mâna...

#317
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sa fii sanatos Posted Image Fiecare om cu goanga lui.

Edited by -koss-, 11 February 2020 - 08:17.


#318
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Post_______, on 10 februarie 2020 - 19:15, said:

Dacă ai cumpărători, atunci nu-i absolut nicio problemă!
Eu unul nu cumpăr niciodată, nimic, de la cei care folosesc mâna...
Esti prea sensibil pentru lumea in care traim. Nu m-am gandit pana acum ca asta ar trebui sa ma deranjeze cumva, nu mi s-a intamplat foarte des sa cumpar de la cei care au facut si poze din mana, nici eu nu fac dar nu mi se pare un criteriu dupa care sa aleg sa cumpar de la cineva.

#319
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Dacă pe un vânzător nu-l duce neuronul ca să pună titirezul pe care-l vinde pe o suprafață oarecare, pentru a-i face poze, atunci cedez instant locul cumpărătorilor ca tine, adică celor care achiziționează foarte des de la cei cu mâini, uneori chiar și cu picioare!...

#320
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Deja se exagereaza. Un fost profesor insista foarte mult pe chestia cu vanzarea marfii. Spunea asa: ,, Bai nenica, nu conteaza ca nu stii, spune ceva. Orice! Nu conteaza ca e gresit, sau ca e de la alta materie. Ideea e sa nu taci. Dai acolo din gura, vreau sa te vad ca sti macar sa vorbesti". Si a avut dreptate. 2 exemple:
1. Examen la istorie. Expun toate subiectele dar profesorii din comisie se codeau sa dea 10(bulangii Posted Image ). Imi mai pun o intrebare: ce sarbatorim la 25 octombrie? Eu pauza.... Destul de lunga, chiar nu-mi aminteam. Dar imi aduc aminte ce-mi spunea individul. Curajos zic: octombrie rosu- revolutia rusa! Stupoare, astia se uita unul la altul si incep sa rada. Mda, schimbam tactica. Zic: ziua regelui! Da hotarat nu asa cu juma de gura. Astia 2 izbucnesc in ras si se tavaleau pe sub masa. 5 minute n-au fost buni de nimic, aproape sa faca infarct! Am luat 10 pentru ca n-am tacut si am zis ceva! 25.10.1944, ziua armatei romane.....
2. Examen major. Iau subiectul, ma duc in banca. Naspa rau. un subiect il stiam cam de 6-7, 2 subiecte eram tufa(parca erau din alta materie). De la primul subiect umplu vreo 2 foi(multa barbologie si multe prosti). Ies in fata sa prezint. Dumnezeu cu mila! In momentul cand ma apuc sa citesc intra pe usa presedintele comisiei centrale de examinare(bossul al mare). Astia incep sa se salute, sa se pupe, se pun la taclale, mai un covrigel, mai o aluna. In timpul asta Misu a citit de vreo 5 ori foile alea 2 pline cu prostii pentru ca nimeni nu-l asculta. Am zis un ,,Am terminat!" tare si hotarat sa-i acopar putin. Cel din comisie care predase materia zice: ,,Uitati domne un elev constiincios si studios! Se vede ca si pe timpul anului a studiat. Bravo, bravo-felicitari, de la mine ai 10. Daca si ceilalti membrii ai comisiei sunt de acord eu te felicit inca odata."
Concluzia ca am divagat deja prea mult: nu toata lumea stie sa-si vanda marfa. Asta nu inseamna ca ala de face poze din mana sau cu un aparat prost nu are marfa buna. Are doar mai putine sanse sa vanda.

#321
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Unii nici măcar nu pun pozele lor. Un site bun de verificat poze: https://tineye.com/
Eu verific mai mereu pozele... nu de aia dar se mai indexează din ele.

#322
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Ultima dată, atunci când am întrebat de poze aici, vânzătorul mi-a zis că produsul lui e practic nou deci nu înțelege la ce mi-ar folosi efectiv fotografiile pe care i le-am cerut...

#323
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
În România, în general, cumpărătorul trebuie să tragă de limbă vânzătorul, mai ales la produsele second-hand. Mulți postează anunțuri simple, de parcă se cred în gazeta tipărită, acum 70 de ani. E drept, să vinzi la distanța, prin curier sau poștă, nu e lucru ușor, mulți cred că se complică și preferă să vândă "cu predare în..." (când văd descrierea asta în anunțuri, mă apucă râsul). Pai, dacă tot profiți de tehnologia înaltă, pai fă bine tu, vânzătorule, și scrie naibii tot ce trebe despre produs, pune poze reale, în lumină naturală sau multă, clare, nu pozat cu telefonul fix și acceptă varianta de comunicare ȘI online, nu doar la telefon, că de asta ai profitat de tehnologia înaltă, nu să comunici ca la 1900, de asta ți-ai cumpărat smartfăun, nu să stai pe feisbuc toată ziua sau când te sună țața Floare, ci să îl folosești cu adevărat!

Edited by cris2d2, 11 February 2020 - 12:17.


#324
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Olx, acel loc unde romanul interactioneaza cu romanul, si e surprins :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate