Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Misterul preturilor de pe OLX

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
552 replies to this topic

#235
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostPuferiu_, on 15 februarie 2019 - 11:40, said:

Anul trecut am returnat o pereche de pantofi. Cred nu am schimbat mai putin de 10 cuvinte cu curierul, apoi a lipit awb-ul pe cutie si dus a fost.
La retururi nu prea au de ce sa se implice, ca daca tu returnezi un cartof in loc de laptop nu vezi niciun ban, nu e ramburs. Cand se face frauda prin serviciul lor, treaba e alta.

#236
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, corect. Doar ziceam ca e usor sa pacalesti pe altii. Nu mai zic de aia care sunt mana-n mana cu curierii. A se vedea cel mai recent caz cu telefonul iPhone de la Craiova, de pusesera aia plastelina in locul telefonului. Unul era capul retelei, mana-n mana cu doi curieri.

#237
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postkarapok, on 15 februarie 2019 - 11:46, said:

olx este pentru manevre, smecherii, si cacaturi ieftine
De la înființare și până azi staff-ul site-ul a evitat să introducă un sistem de calificative deci, pentru a tranzacționa la distanță, prin intermediul olx.ro, trebuie să ai un anume IQ...

#238
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
O singura data mi-a sta inima cand am cumparat un telefon de pe olx, fara verificare.
Cand am desfacut coletul am gasit la inceput numai sevetele de hartie, un pachet mare varsat in cutia coletului.
Totuși telefonul era impecabil, la mijlocul cutiei( cutia cam cat o cutie de pantofi).
Am sunat vanzatorul si i-am zis ca mi-a dat palpitatii, ar fi fost prima teapa.
Dar el, care era fript de curieri, mi-a zis ca cel costa un pachet mare de servetele, varsate într-o cutie ce nu este suspectata a contine telefon si care la o "verificare" a curierului, prin strapungere duce la gandul, din partea curierului, ca transporta o teapa nu un produs mic si valoros.
Am mai invatat ceva.
Se pare ca si altii deoarece la un produs mic de la o firma de pise auto am primit ditai cutia iar produsul invelit intrun sac, chiar daca nu era decat o maneta de stergatoare.


#239
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Duce ori ce joc joc peste 60 fps

#240
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca va zic ca am luat geaca de la tipul din Craiova, ma credeti?

#241
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Povesteste-ne! :)

#242
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu_, on 23 decembrie 2018 - 19:48, said:

Eram in tratative cu un domn din Craiova pentru o geaca. O dadea cu 180 de lei. N-am negociat si ramasese sa o trimita printr-un prieten la Bucuresti. Astazi anuntul disparuse. Il sun si zice ca a gasit sa o dea in orasul sau. Ii zic ca ii ofer 200 de lei pe geaca. Mi-a raspuns ca, daca persoana cu care vorbise, nu mai da niciun semn, ma suna si ma anunta. Ceea ce a facut si vanzatorul, adica nu a mai dat niciun semn. Acum i-am trimis sms si l-am intrebat daca a dat-o. Asteptam raspuns.
In asteptarea raspunsului sau, pana la urma l-am sunat si i-am facut cateva urari de bine (nu, nu l-am injurat). Mi-a zis ca, desi nu a reusit s-o vanda, mie nu mi-o mai da.

O bagase din nou la vanzare spre sfarsitul lui ianuarie, dar de data asta cu 250 de lei. Pentru mine tot nu a contat. L-am sunat de pe telefonul de serviciu, sa nu-si dea seama ca sunt tot eu. Am platit livrarea cu verificare, am probat-o si aia a fost. Cine are acum geaca misto?

#243
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Stiam povestea, vroiam sa aflu cum de ai luat-o! :)

#244
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Vreau sa iau ceva de pe olx, anunt cu mentiune " vand urgent sunati la telefon ".
Rog un prieten sa imi ia el produsul. Seara vorbesc cu el si imi spune ca individul nu raspunde. Ok, sun si eu de vreo 2 ori si nu raspunde.
Dau mesaj pe olx " mai e valabil? nu raspunde nimeni la telefon ". Imi raspunde a 2a zi ca e valabil si sa sun la acelasi numar.
Probabil si-a oprit telefonul, ca n-am mai putut sa-l apelez. Noaptea mintii.

#245
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu e obligat nimeni sa raspunda la telefon la orice ora.. THEE.. Posted Image

Nu e obligat nimeni sa raspunda la telefon la orice ora.. THEE.. Posted Image

#246
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce inseamna THEE?

#247
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
-koss- esti culmea, omul nu e de gasit la telefon la nicio ora si nu raspunde la mesaje. Poate esti de acord cu mine ca nu e cea mai buna strategie pentru a vinde ceva.

Edit: Mi-am amintit ca am gasit unul de tabara cealalta. Cautam chirie si l-am sunat pe unul care dupa vreo 5 minute a inceput sa ma injure de mama focului(fara niciun motiv). Nu mi-a venit sa cred, am dat numarul catorva prieteni, am zis ca poate nu i-a placut ceva la mine. Le-a facut la fel si lor.
De fapt, omul nu avea nimic de dat in chirie, voia numai sa se simta important ca il cauta cineva si apoi sa isi bata pl de ei.

Edited by vimann, 12 April 2019 - 23:28.


#248
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Dacă la înregistrarea pe olx.ro s-ar fi impus completarea răspunsului la 1+2*3 atunci, cel puțin un procent de 75% din userii prezenți acum, n-ar mai fi existat...

#249
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postvimann, on 12 aprilie 2019 - 23:21, said:

-koss- esti culmea, omul nu e de gasit la telefon la nicio ora si nu raspunde la mesaje. Poate esti de acord cu mine ca nu e cea mai buna strategie pentru a vinde ceva.

Edit: Mi-am amintit ca am gasit unul de tabara cealalta. Cautam chirie si l-am sunat pe unul care dupa vreo 5 minute a inceput sa ma injure de mama focului(fara niciun motiv). Nu mi-a venit sa cred, am dat numarul catorva prieteni, am zis ca poate nu i-a placut ceva la mine. Le-a facut la fel si lor.
De fapt, omul nu avea nimic de dat in chirie, voia numai sa se simta important ca il cauta cineva si apoi sa isi bata pl de ei.

NU te-ai gandit ca poate i-o fi pus unul numarul pe situri la vrajala.. Mi-e mi-a pus unul numarul pe net la matrimoniale sa se razbune pe mine .. si nu am putut sa-l scot de acolo.. FGM..
Senzatie sa sune telefonul non stop.. Posted Image

Eu la vreo 40 sau 50 de produse de pe olx. doar la 1 am sunat si am vorbit la telefon.. restul toate s-au rezolvat prin mesaje pe mesageria olx.. cea mai sigura metoda.. ca alea raman in sistem.. la telefon nu stie olx ce vorbesti in caz de teapa..
Recomand mesageria olx atunci cand e posibil si mai putin smsurile si polologhia la telefon sau whatssapul..
De cand mi-am luat teapa.. folsoesc exclusiv mesageriile oficiale de la toate platformele acolo unde au asa ceva..

Edited by -koss-, 13 April 2019 - 15:57.


#250
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ce inseamna THEE?

#251
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Dăăăă   Posted Image

#252
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Am cumparat un telefon de pe olx si dupa sutele de anunturi citite am ajuns la concluzia ca exista multi naivi si multa prostie in tara asta.
Am gasit anunt tel sigilat si era poza cu telefonul langa cutie iar pe ecran poza cu toata familia...
Am vazut si ca foarte multe persoane nu stiu ca la online sunt preturi mai mici la telefoane. Acestia cumpara tel din magazinele de profil si mai scad 100 lei din pret pt ca vand tel. folosite. Acestia nu au habar ca la online sunt diferente de minim 100 lei si ajung sa ceara pe olx pt niste tel folosite acelasi pret ca pe online la tel sigilate.


La categoria componente calculatoare vindea un smecher placa video slot PCI cu 350 lei !!!!!! Cica era testata si functionala.
Nimeni nu se intereseaza de preturile actuale la componente de calculator pt a pune un pret corect. Daca si-au cumparat placa video in urma cu 5 ani si au platit 300 lei mai scad 50 lei ca e placa folosita si afiseaza pretul de 250 lei dar nimeni nu se oboseste sa se intereseze de preturile actuale.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate