Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

DIGI 4K, prima televiziune 4K din România se află în teste.

* * * - - 15 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2159 răspunsuri în acest subiect

#1819
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 18.08.2005
Ce tunere ati folosit pt captura?

#1820
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 18.03.2009

View Postalexandru_77, on 28 noiembrie 2018 - 22:30, said:

Salut. Ca la alcoolici anonimi. ...Am un Samsung mu6102 și nu sunt așa încântat.  PSV cu barca mi se pare ca se vede mai bine��.. La documentare nu am nimic de comentat,  jos pălăria
Sal ! Si eu sunt posesorul unui Samsung mu6102.Ce setari folosesti  pentru a avea o imagine mai buna pe digi 4k?Eu am incercat mai multe variante.Cea mai buna mi s-a parut cea cu imagine dinamica si hdr+ activat.

#1821
mrkokobt

mrkokobt

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 26.02.2014

View Postnarciso, on 29 noiembrie 2018 - 08:03, said:


Sal ! Si eu sunt posesorul unui Samsung mu6102.Ce setari folosesti  pentru a avea o imagine mai buna pe digi 4k?Eu am incercat mai multe variante.Cea mai buna mi s-a parut cea cu imagine dinamica si hdr+ activat.
Încearcă aici https://www.rtings.c...mu6300/settings

#1822
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 27.06.2008
Acum, cu implementarea corecta a standardelor ce vin odata cu 4K, adica HDR, HLG, codecuri video/audio, etc... depinde si de politica fiecarui producator in parte. Nu stiu alti producatori cum fac, dar ma uit la ce am in ograda mea. Am un Panasonic de acu' mai bine de 3 ani, din seria CX, mic si amarat, de 40", iar celalalt are mai putin de o luna, un OLED 55FZ800. Ideea e ca ambele "vad si aud" perfect Digi 4K (ma rog, calitatea nu e comparabila), dar ideea e ca nu ma asteptam ca si micul batranel sa faca fatza. Nu stiu ce se intampla cu TV-uri mai vechi de 3 ani, poate de abia de acolo incep problemele. Si da, aseara s-a vazut meciul intr-un mare fel (pe OLED ma refer, desigur).

#1823
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 608
  • Înscris: 07.03.2007

View Postmediasettv, on 29 noiembrie 2018 - 00:57, said:

Important! Cei care aveți televizoare HD Ready, Full HD trebuie să știți că DIGI 4K NU MERGE!

Ai sa fi surprins ca merge si pe televizoare HD Ready si Full HD :) dar e adevarat ca nu direct in televizor ci prin intermediul unui receiver :)

#1824
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.006
  • Înscris: 06.09.2004

View Postatanatizante, on 28 noiembrie 2018 - 21:48, said:



Eu cred ca trebuie sa mai citesti inca odata ce am scris. Dar de data asta s-o faci cu atentie ...

Deci se pricepe cineva sa-mi spuna daca se poate?
Hai, ca iti raspund tot eu: nu se poate ce vrei tu. Trebuie scula 4k - fie un tv, fie un receptor 4k. Iar cand spun receptor, inseamna, fireste, ca are tuner.
Ala din link-ul tau nu e STB, asa cum i-ai spus; un STB trebuie sa aiba tuner.

Editat de isr2002, 29 noiembrie 2018 - 09:13.


#1825
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 608
  • Înscris: 07.03.2007
@isr2002 Nu stiu ce avea omul in link, dar nu trebuie neaparat ca scula cu care te uiti sa aibe tuner. Poate postul meu e prea tehnic dar pe scurt prezint setup-ul meu

Partea de server:

- Orange Pi Plus 2 + Tuner DVB-C Suntek + Linux + minisatip

Partea de client

- Amazon FireTV 4K + Smartiptv + un televizor FullHD

Si totul functioneaza, bineinteles cu pierderea calitatii din cauza televizorului, dar functioneaza din prima zi de cand au inceput transmisia.

View Postatanatizante, on 28 noiembrie 2018 - 11:54, said:

Dar se poate sa iau semnalul din STB-ul HD de la Digi si sa-l trimit intr-un STB multimedia 4k cu toate codec-urile necesare, ca mai apoi sa-l conectez la tv prin UTP/USB etc.?
STB de genul acesta : https://www.gearbest...tml?wid=1433363 ... (sau poate altceva mai bun?) ...

Din STB-ul de la DIGI nu ai cum sa scoti streamul TS. Iti trebuie un tuner pe un pc. Acum scula aia de 48 de dolari nu stiu cum se comporta, dar in general dupa cate am mai citit chinezariile astea nu prea merg 4K desi producatorii se lauda in specificatii

Editat de mishu77, 29 noiembrie 2018 - 09:46.


#1826
mitcd

mitcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 08.07.2010
Am inregistrat din meciul de aseara 5 minute cu VU+ Solo 4K
Asa arata media info:

General
ID   : 237 (0xED)
Complete name    : L:\movie\20181128 2233 - DIGI 4K - instant record.ts
Format   : MPEG-TS
File size    : 1.73 GiB
Duration     : 5 min 1 s
Overall bit rate mode    : Variable
Overall bit rate     : 49.2 Mb/s
Video
ID   : 6801 (0x1A91)
Menu ID : 680 (0x2A8)
Format   : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile   : Main [email protected]@High
Codec ID     : 36
Duration     : 5 min 1 s
Width    : 3 840 pixels
Height   : 2 160 pixels
Display aspect ratio     : 16:9
Frame rate   : 50.000 FPS
Standard     : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling   : 4:2:0 (Type 0)
Bit depth    : 10 bits
Color range : Limited
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics    : BT.709
Matrix coefficients : BT.709
Audio
ID   : 6802 (0x1A92)
Menu ID : 680 (0x2A8)
Format   : AAC
Format/Info : Advanced Audio Codec
Format version   : Version 2
Format profile   : LC
Muxing mode : ADTS
Codec ID     : 15
Duration     : 5 min 1 s
Bit rate mode    : Variable
Channel(s)   : 2 channels
Channel positions    : Front: L R
Sampling rate    : 48.0 kHz
Frame rate   : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode     : Lossy
Delay relative to video : -966 ms
Language     : English
Menu
ID   : 6800 (0x1A90)
Menu ID : 680 (0x2A8)
Duration     : 5 min 1 s
List     : 6801 (0x1A91) (HEVC) / 6802 (0x1A92) (AAC, English)
Language     :  / English
Maximum bit rate     : 216000000

Pista audio era decalata...
Delay relative to video : -966 ms

#1827
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.006
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmishu77, on 29 noiembrie 2018 - 09:23, said:

@isr2002 Nu stiu ce avea omul in link, dar nu trebuie neaparat ca scula cu care te uiti sa aibe tuner. Poate postul meu e prea tehnic dar pe scurt prezint setup-ul meu

Partea de server:

- Orange Pi Plus 2 + Tuner DVB-C Suntek + Linux + minisatip

Partea de client

- Amazon FireTV 4K + Smartiptv + un televizor FullHD

Si totul functioneaza, bineinteles cu pierderea calitatii din cauza televizorului, dar functioneaza din prima zi de cand au inceput transmisia.

Foarte tare! Nu m-am gandit la asta. Nici nu imi dau seama de ce merge, ma depaseste complexitatea sistemului tau.😁
Probabil ca il depaseste si pe colegul nostru de forum. Eu am stiut doar varianta simpla. Inca o data, felicitari pentru sistem!

Editat de isr2002, 29 noiembrie 2018 - 10:00.


#1828
massor

massor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 27.06.2008

View PostiZet, on 29 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Sa nu exageram ca doar Oled-ul are HDR, ca mai sunt destule tv-uri pe piata. E drept, costa la fel de mult.

https://www.whathifi...-tvs-support-it
Ba chiar as spune ca pentru OLED a fost stabilit un standard special de HDR. Din cate am citit, la prima strigare OLED-ul nu se incadra nicicum in standardele de luminozitate impuse de HDR. Panourile LED se stie ca pot emite mai multa lumina (1000+ nits) decat OLED-urile (aprox. 500-700 nits). Atunci au scos o versiune de standard alternativ, special cica pentru OLED, care masoara raportul dintre luminozitatea maxima si "intunecimea" maxima (unde se stie ca OLED-urile exceleaza), astfel incat raportul final sa fie cam acelasi ca in cazul luminoaselor LED-uri (dar care stau mai prost la partea de negrul).
Deci nici pomeneala ca doar OLED-urile au HDR. Ba chiar au un HDR adaptat special pentru ele, cu nivele de luminozitate mai scazute, conform cu posibilitatile lor. Cred ca in aceste 100+ pagini este undeva link-ul care povesteste chestiile astea. Pe OLED-ul meu se vede la transmisia HDR ca lumina nu este asa de puternica (de exemplu licarirea razelor soarelui in apa, la nu mai stiu care reportaj frantuzesc) cum era pe LED-ul din camera alaturata, in schimb reuseam sa vad mai multe detali in partile intunecate ale imaginii pe OLED decat pe LED. Fiecare tehnologie cu plusurile si minusurile ei.
Personal cred ca prefer mai multe detalii, chiar cu o luminozitate mai redusa, avand in vedere ca ma uit la TV mai mult seara, intr-o camera foarte putin luminata.

#1829
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.077
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmassor, on 29 noiembrie 2018 - 08:34, said:

Acum, cu implementarea corecta a standardelor ce vin odata cu 4K, adica HDR, HLG, codecuri video/audio, etc... depinde si de politica fiecarui producator in parte. Nu stiu alti producatori cum fac, dar ma uit la ce am in ograda mea. Am un Panasonic de acu' mai bine de 3 ani, din seria CX, mic si amarat, de 40", iar celalalt are mai putin de o luna, un OLED 55FZ800. Ideea e ca ambele "vad si aud" perfect Digi 4K (ma rog, calitatea nu e comparabila), dar ideea e ca nu ma asteptam ca si micul batranel sa faca fatza. Nu stiu ce se intampla cu TV-uri mai vechi de 3 ani, poate de abia de acolo incep problemele. Si da, aseara s-a vazut meciul intr-un mare fel (pe OLED ma refer, desigur).

Salut,

Eu m-am lovit de problema ca Philips-ul meu (TV LED 4K UHD cu Android™ 40PUH6400 LED TV de 4K Ultra HD Dual Core de 102 cm (40"); 8 GB şi DVB-T/C extensibil cu Pixel Plus Ultra HD) nu vede "Digi 4K" (aud postul, dar pe ecran imi afiseaza mesajul "Formatul video nu este suportat") deoarece suporta formatul H234 pt. 4K, iar DIGI 4K transmite in alt format/CODEC (H235).
Vedeti vreo solutie de remediere?

Cei de la Philips zic ca singura solutie este ca cei de la Digi sa incerce instalarea unui media box care ar putea remedia acest inconvenient.

#1830
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.108
  • Înscris: 13.07.2008
@digi_helper:
ce transmisiuni sportive o sa avem weekendul asta? Vom vedea si ceva filme :) ?

#1831
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.254
  • Înscris: 05.12.2010
Filme cred ca vor fi doar după lansarea oficiala.

#1832
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 608
  • Înscris: 07.03.2007
@ wertyck

La problema ta sunt 2 solutii:

- iei un STB care sa stie H265/HEVC
- sau un alt TV care stie "Digi 4k"

Editat de mishu77, 29 noiembrie 2018 - 10:03.


#1833
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.254
  • Înscris: 05.12.2010
Din păcate multi producători au vândut altceva fata de ce ar fi trebuit sa fie acele tv- uri, foamea de bani face un marketing de zici ca cumperi Ferari.

#1834
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 11.03.2010

View Postarg, on 28 noiembrie 2018 - 21:38, said:

multi plang dupa un tv mai mare, altii dupa 4k altii dupa hdr, altii dupa un semanal fara patratele altii dupa un continut ok, etc.
mai e o faza - cand n-aveam decat un monitor de 19'' crt, un magnetofon pe post de amplificator si doua boxe handmade... parca mai mult stateam la filme, parca mai mult ma bucuram de muzica.
azi e invers proportional.

#1835
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.199
  • Înscris: 19.09.2005
aveam mai mult timp liber... acu numar minutele.

ontopic:
aseara dupa 0:00 au bagat tot fotbal... (nasol moment)

Editat de arg, 29 noiembrie 2018 - 10:16.


#1836
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 11.03.2010

View Postmishu77, on 29 noiembrie 2018 - 09:23, said:

@isr2002 Nu stiu ce avea omul in link, dar nu trebuie neaparat ca scula cu care te uiti sa aibe tuner. Poate postul meu e prea tehnic dar pe scurt prezint setup-ul meu
[...] Tuner DVB-C Suntek [...]
_offtopic_
nu face figuri la stream 4k? usb2 ar trebui sa asigure banda.
altfel tunerul asta e o bijuterie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate