Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Parere aspirator robot - Roomba, Xiaomi, Dyson etc

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
2121 replies to this topic

#1729
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 25.01.2007
Lasa-ne si du-te si da cu matura ca s-a strans praful.

Edited by andreyvsjoker, 09 August 2023 - 08:10.


#1730
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View PostGiigel01, on 08 august 2023 - 21:17, said:

Chiar ma gandesc cum a rezistat umanitaatea pana cum fara tampeniile astea
Cred că ai de dat cu mătura și noi te reținem....

#1731
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Probabil ca nu stie despre ce e vorba concret. Asa eram si eu la inceput referitor la acesti roboti, sceptic, dar se poate face proba, cum am facut eu. Am cumparat unul (Roborock S7) si l-am testat bine in perioada de retur. Am fost surprins de rezultat si l-am pastrat. Cred ca conteaza si modelul robotului, nu toti sunt la fel de performanti.

Nu inlocuieste un aspirator clasic, dar il completeaza. Se utilizeaza mai rar aspiratorul clasic.

Edited by MMike, 09 August 2023 - 10:03.


#1732
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 19.05.2005

View PostGiigel01, on 08 august 2023 - 21:17, said:

Chiar ma gandesc cum a rezistat umanitaatea pana cum fara tampeniile astea

Nu aveau alte variante, simplu!
Acum vreo 3 ani am luat un robot (Roborock s6), mai mult de test, eram cam sceptic.
Il programasem sa faca curat in toata casa (ap cu 3 dormitoare), cam in 20, 25 de minute aduna praful de pe podea. Super bun, baga cam la 2 zile.
De 1 an, am cumparat si un Dyson, iar robotul aduna praful de pe podea zilnic, doar in living, bucatarie si holul cel mai tranzitat.
A fost o cheltuiala, dar a usurat sarcinile noastre, plus, cel mai important, e mult mai putin praf!
Acum, robotii s-au mai ieftinit, sunt mult mai accesibili, parerea mea este ca in cazul in care alegi un model bun (au aparut pe piata multe r.aha.turi), sunt un mare plus.

Edited by Hannibal_od, 15 August 2023 - 09:21.


#1733
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Cum filtrul de la roborock s5 max mai are doar o ora de functionare conform aplicatiei m-am pus sa caut si eu un kit pentru consumabile care sa fie pret calitate ok.

M-am decis sa cumpar asa ceva: https://www.4robot.r...xs6-maxs6-smart

Oare a mai cumparat cineva de la ei si filtrele, periile sunt in regula sa nu se rupa dupa o luna sau alte chestii?

Daca mai are cineva roborock s5 max si poate spune de unde si-a luat consumabilele mi-ar fi de ajutor pentru ca am mai citit comentarii in care filtru nu intra cum trebuie si trecea praf pe langa etc.
Multumesc.

Edited by stearom, 05 September 2023 - 10:07.


#1734
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

 stearom, on 05 septembrie 2023 - 10:06, said:

Cum filtrul de la roborock s5 max mai are doar o ora de functionare
Oare chiar trebuie schimbat daca a fost curatat bine ?....

 Hannibal_od, on 15 august 2023 - 09:16, said:

Acum, robotii s-au mai ieftinit, sunt mult mai accesibili
Fata de un aspirator clasic sunt scumpi, la peste 2000 lei, ma refer la cei buni. Dar te scuteste sa folosesti unu clasic prea des.

#1735
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Eu l-am curatat bine mai tot timpul si il si aspir pentru ca avit sa il spal cu apa ca sa imi tina cat mai mult. Nu pot sa imi dau seama daca inca e bun sau nu, dar oricum filtru arata foarte bine.

#1736
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 29.01.2016

 stearom, on 05 septembrie 2023 - 10:06, said:

Cum filtrul de la roborock s5 max mai are doar o ora de functionare conform aplicatiei m-am pus sa caut si eu un kit pentru consumabile care sa fie pret calitate ok.

M-am decis sa cumpar asa ceva: https://www.4robot.r...xs6-maxs6-smart

Oare a mai cumparat cineva de la ei si filtrele, periile sunt in regula sa nu se rupa dupa o luna sau alte chestii?

Daca mai are cineva roborock s5 max si poate spune de unde si-a luat consumabilele mi-ar fi de ajutor pentru ca am mai citit comentarii in care filtru nu intra cum trebuie si trecea praf pe langa etc.
Multumesc.

Eu am luat de pe Emag si am fost multumit.
Gasesti si separat, daor filtre, sau pachete cu mai multe consumabile.
Ce am luat eu a fost de la Global Adyane si am fost multumit.

https://www.emag.ro/...4/pd/D6ZB9VMBM/

https://www.emag.ro/...1/pd/DHC4YTMBM/

#1737
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016

 stearom, on 06 septembrie 2023 - 08:50, said:

il si aspir pentru ca avit sa il spal cu apa ca sa imi tina cat mai mult.
Da, e bine asa. Pana acum asa am facut si eu la S7. Dar al meu mai are pana sa-mi indice sa-l schimb....

#1738
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Se poate reseta din aplicație pentru filtre.

#1739
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Asta cu resetatul stiu de faza, deoarece deja am resetat faptul ca mi-am  curatat senzorii, dar ideea e ca poate ar trebui schimbat. E cineva care a resetat filtru si a mai mers un ciclu intreg cu el asa? Nu prea m-as risca sa nu imi stric motorul de la aspirator.

Edited by stearom, 06 September 2023 - 19:15.


#1740
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Eu unul am cumparat un set de schimb, perie + filtre + mop .
Dupa ceva timp de utilizare le inlocuiesc si spal + curat pe cele folosite.

#1741
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,518
  • Înscris: 17.04.2006

 stearom, on 05 septembrie 2023 - 10:06, said:

Cum filtrul de la roborock s5 max mai are doar o ora de functionare conform aplicatiei m-am pus sa caut si eu un kit pentru consumabile care sa fie pret calitate ok.

M-am decis sa cumpar asa ceva: https://www.4robot.r...xs6-maxs6-smart

Oare a mai cumparat cineva de la ei si filtrele, periile sunt in regula sa nu se rupa dupa o luna sau alte chestii?

Daca mai are cineva roborock s5 max si poate spune de unde si-a luat consumabilele mi-ar fi de ajutor pentru ca am mai citit comentarii in care filtru nu intra cum trebuie si trecea praf pe langa etc.
Multumesc.
Pentru S6 MaxV am luat ceva noname de pe aliexpress. Merge si se comporta la fel.

#1742
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Filtru respectiv, la Roborock, pare sa fie facut dintr-un fel de hartie. Nu stiu cum de zic ca e lavabil.... Eu deocamdata nu l-am spalat ci l-am curatat bine de praf, inclusiv cu ajutorul unui (alt) aspirator. Am un aspirator clasic care are filtru lavabil dar e din burete facut si clar ca suporta apa.

#1743
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,518
  • Înscris: 17.04.2006
Am spalat filtru roborock, nu s-a deformat si functioneaza bine in continuare.

#1744
bogdy340

bogdy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.02.2010
Bună,
Ce robot aspirator imi recomandati pentru un apartament cu 1 camera de 38 mp2 (doar gresie si parchet am in el,nu am animale) as vrea sa-l folosesc de maxim 2 ori pe săptămână aspirare si mop, nu as vrea sa dau exagerat de mult pe el buget 1000-1500 ...ma gandeam sa-mi fac o lista pentru blackfriday si care este cel mai ok pret/calitate sa-l cumpar.

Multumesc!!

#1745
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru ce vrei tu, ia de la lidl, este o oferta la 699 lei.

#1746
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 25.04.2016
Ala de la Lidl, cat dai, atat face. Se misca haotic.

Practic, un robot bun de asta costa destul, incepand de la 1500 lei (la reducere cand e) si peste 2000 lei, dai bani pe procesorul din el si senzori, ca sa se miste bine fara probleme.

Am vrut eu sa iau, ca sa nu dau prea multi bani pe un astfel de robot si pana la urma am ajuns sa cumpar un S7....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate