Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony RX 100III v. Sony a5100 cu obiectiv 35mm/f.1,8

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mod M cu Ev.M.: nu aduci acul la zero? Ok. Dar la cât? La +1? Păi e același lucru cu Av sau TV cu AEC = +1, după cum miști T sau A. Gimnastică la degete, nicidecum control total.

Sunt unii care știu chestiile spuse de mine (că doar nu le-am inventat eu) și le cam știe orice pasionat de fotografie care s-a preocupat un pic de problemă. Și mai sunt alții care comentează și se miră, dar n-ar pune mâna să-și facă ceva teste simple, să-și pună întrebările necesare și să se dumirească. Așa că eu nu mai continui discuții la discuții. Pe cine interesează problema n-are decât să-și facă temele. Cine nu crede și vrea numai explicații - asta e.

Anectodic: Era un lector la F64, nu mai știu cum îl cheamă, care ținea un curs despre foto în Deltă. Servea rețete despre compensarea necesară la foto cu păsări albe pe lac (Av sau TV cu Ev.M.). Recomandarea fermă era AEC = -2/3. În principiu avea dreptate. Dar o rețetă e limitată atunci când nu pricepi fenomenul și o aplici că așa a zis un Guru la F64 sau nu-știu-cine pe net. L-am întrebat pe amicul meu, care participase la curs și care era ferm convins de rețetă: Bun, și dacă prinzi un pelican de aproape, ce faci? Tot -2/3? Era convins ca da. L-a costat un bax de bere. Mai ieftin decât taxa la curs, și măcar a învățat ceva.

Edited by calexe, 23 August 2018 - 01:16.


#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Poti face ce vrei, modul M pur in care setezi ce vrei cum vrei, sau modul M ghidat de exponometru, sau A/P cu sub/supraexpunere, sau M cu autoiso, etc, ideea e sa stii ce faci. Poti merge pe M pur si vezi rezultatul, dupa care ajustezi si tot asa, sau stii din experienta si setezi din prima.  Dar ca si pozar ocazional am constatat ca ti se cam incing circuitele tot gandind modul M, plus ca mai ratezi expuneri daca se schimba brusc lumina, asa ca las pe Av si ma concentrez pe incadrare sau savurez in liniste o bere la terasa, a zis calexe mai sus cum faci rost de bere gratis.

Edited by crokodilu, 23 August 2018 - 08:13.


#39
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Hai că asta-i tare:
"Poti merge pe M pur si vezi rezultatul, dupa care ajustezi si tot asa, sau stii din experienta si setezi din prima."
C'mon! Poate d'aia nu pricepeam, în nemernicia mea, ce e cu "M Full Control"... Deci asta e? Un nume mai potrivit ar fi "Blind M". Mă băieți, măcar un "Sunny f/16" acolo. Poate mai aveți vreun cartonaș de o cutie de cartuș de film din secolul trecut cu detalii despre Sunny f/16?

#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sa te vad cum faci tu sunny f/16 la astrofoto sau la macro cu obiective manuale si blitz manual sau la scene cu soarele contrejur in cadru sau...

Edited by crokodilu, 23 August 2018 - 09:27.


#41
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
La astrofoto n-am experiență dar știu că există reguli care te ghidează destul de precis. La macro cu bliț pe manual e altă poveste decât ce se discută aici (și în general bliț manual e altă poveste). La poze în contra-lumină cu soarele în cadru sau nu - aici se face cu M/spot și e relativ simplu să-ți iasă ce dorești din prima.
Eu ziceam de Sunny f/16, că măcar ai ceva la îndemână față de "M - Full Control" / "Blind M". Mă rog, "M - Full Control" e o ironie, pentru cine n-a observat. Așa că n-o da cotită.

#42
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
@croko haide mai ca saracul Ansel a explicat foarte pe larg si foarte clar cum se expune folosind exponometrul inca de acum 70 de ani! Nu inteleg de ce sa te mai chinui in 2018 cu expuneri de test!
E chiar simplu dupa ce intelegi despre ce e vorba si nu ti se incing deloc circuitele! ;)

#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cine e Ansel?

#44
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Unu' care facea poze prin America! Nu conteaza...

#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
"Ignorance is Bliss"
:)

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te manaca ursu cu M-ul ala pana il mai reglezi...

#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
As face o petitie sa scoata modul M de pe toate aparatele, sau poate chiar o lege.
#noMore



View PostDannyMC, on 23 august 2018 - 12:44, said:

@croko haide mai ca saracul Ansel a explicat foarte pe larg si foarte clar cum se expune folosind exponometrul inca de acum 70 de ani
Daca e clar atunci dece nu implementeaza in aparat modul M automat? Ca sa nu ne mai tot gandim noi cum sa setam nus'ce setare in M!

Edited by crokodilu, 23 August 2018 - 14:20.


#48
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postbaloo2009, on 22 august 2018 - 23:59, said:

Ar fi chiar educativ sa explici mai pe larg. Vorbim de un mod manual total (fara ISO Auto) si nu cu modul de a calcula expunerea aducand exponometru la zero.

Intr-un final, desi n-am apucat sa experimentez, (cred ca) inteleg la ce se referea calexe: voia sa spuna, presupun, ca daca folosesti modul M in combinatie cu evaluative/matrix metering, nu poti garanta o expunere corecta regland parametrii astfel incat sa aduci exponometrul aparatului pe zero... decat in aceeasi masura in care te-ai baza pe "mintea" aceluiasi aparat sa-ti estimeze o expunere corecta (fara ca tu sa umbli la compensare) in mod P / Av / Tv etc.

Altfel spus, de exemplu: daca pozezi pe cineva iarna in zapada in lumina buna, in mod P sau Av, dupa cum stim, de regula trebuie sa adaugi compensare +EV ca poza sa fie bine expusa. Ce spune calexe este, daca nu ma-nsel, ca daca treci in modul M, metering-ul ramanand in mod evaluativ/matrix, ca sa obtii aceeasi expunere corecta ca in modul P/Av/etc..., va trebui sa reglezi parametrii astfel incat exponometrul aparatului sa-ti arate acelasi numar de stop-uri EV cu plus, cat ai fi setat in modurile semi-automate.

Edited by Mircea_jr, 23 August 2018 - 21:01.


#49
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Te apropii de adevăr. Dar aia cu bilele e o chestie mult mai năucitoare (sau așa a fost pentru mine când am constatat-o, mai demult).
Și apropos, atâta vreme cât măsori cu matrix Av/Tv și M sunt moduri cât se poate de automate; deci nu "semi-automate", cum se referă cei care nu înțeleg fenomenul la Av/Tv, și nici "control total" la M - mituri urbane larg răspândite de altfel pe net. Singura diferență e că M solicită ceva gimnastică la degete - bună pentru combaterea artrozei :).

#50
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Modul M este folosit in putine cazuri.
- cand stii care este expunerea si lumina este constanta (studio dar si afara in soare)
- cand nu esti de acord cu exponometru si in loc sa te lupti cu el il ignori total
- pentru fotografia cu blitz (mai ales cel manual)
- pentru fotografia de noapte
La nici una nu te prea ajuta exponometrul si il ignori total. In alte cazuri poti folosi modul M cu ISO Auto dar nu mai este un mod manual deloc. Av/Tv si M cu ISO Auto sunt moduri semiautomate deoarece tu reglezi un parametru sau doi si camera resul pana la trei. Un mod automatic este cand tu apesi pe buton si focalizezi.

Edited by baloo2009, 23 August 2018 - 23:05.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul folosesc M mai mult prin paduri unde lumina e putina. Cu ceva subexpunere prinzi mai multe detalii. In rest doar A. +/-EV in general nu le folosesc ca nu mai am timp si de ele. Expunerea e setata pe Center-weighted in rare cazuri folosesc blocarea expunerii prin AE-L/AF dar si asta e destul de complicat, tine mult de experienta fotografului. In general pana setezi aparatul in fel si chip se cam duce momentul...

Apropo de ISO in general pentru DSLR-urile low end un ISO peste 400 devine zgomotos. Deci ori folosesti o plaja cu ISO max 400 ori fix. Dar iar ai de butonat...

Edited by bumpocbum, 24 August 2018 - 07:06.


#52
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
De cand n-ai mai folosit un dSLR. Poate ai folosit Canon dar nici alea nu erau prea rele la ISO 1600.

#53
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postbumpocbum, on 24 august 2018 - 07:02, said:

...
Apropo de ISO in general pentru DSLR-urile low end un ISO peste 400 devine zgomotos. Deci ori folosesti o plaja cu ISO max 400 ori fix. Dar iar ai de butonat...
Ce cameră ai?
Eu cu 7D (release 2009) fotografiam frecvent la ISO 2500/5000, și am vândut și postere 90x70cm cu poze la astfel de ISO. Camera ta are senzor mai slab ca 7D? Poți vedea poze la competiții de înot copii/juniori pe albumele mele de pe flickr (caută să fie din perioada 2010-2013).

E drept că nu m-am bazat pe expunerea recomandată de cameră cu EV.M. ci am aplicat metode speciale de determinare a expunerii dorite de mine.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un D3100.  An zis low-end nu gama semipro sau pro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate