Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sony RX 100III v. Sony a5100 cu obiectiv 35mm/f.1,8

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcrokodilu, on 17 august 2018 - 20:18, said:

Ai fost nevoit vreodata sa schimbi/corectezi WB-ul pe jpeg?

Aici o sa fiu rautacios fata de-un brand care, totusi, incepe sa-mi placa al dracului de tare... si-o sa zic in felul urmator: dom'le, cata vreme am folosit compacte Canon generatie 2005-2006 (A530, S3IS...)... nu, nu prea a trebuit sa umblu la WB, doar extrem de rar. De cand am trecut la DSLR-uri Pentax (K-r si mai nou K-5), da, WB-ul "as shot" necesita corectii mai des... Posted Image

Despre developarea RAW-urilor (si despre PP, in general) cred ca mai am enorm de mult de invatat, sunt undeva la genunchiul broastei. Probabil asta-i motivul pentru care nu simt nevoia de raw suficient de des incat sa trag raw+jpeg permanent...

View Postcalexe, on 17 august 2018 - 20:27, said:

Primo:
Ceva-ceva intuiești tu acolo, cum că poza OoC are de a face cu expunerea. Numai că procedurile de estimare a expunerii nu au de a face cu nici un mod de lucru, de la full auto la M, ci evident cu modalitatea de măsurare (matricial/evaluativ, cw, parțial, spot sau care or mai fi). Multe dSLR-uri folosesc un senzor de măsură cu un număr redus de zone de măsurare. Imaginează-ți de ex. un "senzor" cu 63 de pixeli. Evident că acesta oferă posibilități limitate de estimare a expunerii, nemaivorbind de faptul că algoritmii nu pot ghici ce dorește fotograful. Practic, la măsurare matricială, pe aceeași scenă, expunerea estimată de cameră poate diferi cu peste 2 trepte (!!!) în funcție de faptul că ai focusat pe un obiect negru sau pe unul alb. Chiar dacă producătorii nu explică în detaliu fenomenul se presupune că un utilizator de dSLR are capacitatea și disponibilitatea să deprindă aceste aspecte și să aleagă metoda de măsurare adecvată indiferent de modul de lucru ales (în afară de full-auto). Nu mai spun că e total aiurea să te inhami la un dSLR dacă te limitezi la full-auto.

Pe de altă parte o cameră compactă, ML sau dSLR în LV, toate acestea au la dispoziție imaginea în întreaga ei rezoluție, inclusiv histograma în timp real, și prin metode ce pot include analiză de imagine, pot determina mult mai precis expunerea.

Secundo:
Dacă pe dSLR ai avut setări proaste la parametri de imagine - ghinion de neșansă.

Deci cam asta ar fi motivele a ceea ce ai observat tu. O poză expusă prost, nu neapărat din vina camerei, nu va putea genera un JPG OoC decent. Iar o compactă are șanse mult mai mari să determine o expunere decentă decât un dSLR în mod VF.

Da, cand m-am referit la modul M, voiam doar sa spun (desi nu gaseam cuvintele pt. exprimarea corecta Posted Image) ca acolo nu mai ai treaba cu metering-ul aparatului, gandindu-ti tu parametrii (daca ai priceperea necesara si suficient timp inainte de declansare).

In rest, foarte fain explicat, si foarte rau (imho) fac producatorii ca nu explica in detaliu lucrurile astea!! Faptul ca as citi in manualul / ghidul de utilizare al dslr-ului cutare, o explicatie argumentata in stilul in care ai facut-o tu, nu m-ar descuraja deloc sa-l cumpar, ci m-ar face sa bag la cap, intelegandu-i limitarile si dandu-mi o idee despre cum sa fac sa-mi imbunatatesc tehnica pentru a scoate poze mai bune. Oricum daca-mi iau DSLR, nu mi-l iau ca sa-mi fac selfie-uri pe auto, presupun ca pentru aia-i bun si-un huahei; se presupune ca producatorul unui DSLR (din gama entry / enthusiast) ar trebui sa INCURAJEZE utilizatorul sa invete mai multa fotografie (dandu-i informatiile necesare)... nu sa-l faca sa dea cu capul de pragu' de sus si cu k00ru' de pamant, neinformat si ratand - in mod frustrant - poze fara sa inteleaga de ce...

Am invatat, in cele din urma, ce-ai zis tu mai sus (desi repet, n-as fi putut explica asa de bine)... dar am invatat "the hard way", dupa multe cadre ratate, plus nervii aferenti cand observam ca o compacta de peste 10 ani vechime scotea jpg-uri OoC, deseori mult mai reusite decat DSLR-ul.

Esential pentru colegul Alecsus27 este, insa, ca ambele camere pe care le compara in threadul asta beneficiaza de intreaga imagine de pe senzor pentru a calcula expunerea... caz in care, daca exista diferente, ele tin probabil doar de software...

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostMircea_jr, on 18 august 2018 - 05:09, said:

...
Da, cand m-am referit la modul M, voiam doar sa spun (desi nu gaseam cuvintele pt. exprimarea corecta Posted Image) ca acolo nu mai ai treaba cu metering-ul aparatului, gandindu-ti tu parametrii (daca ai priceperea necesara si suficient timp inainte de declansare).
Știu că-ți vine greu să crezi, dar nici în mod M nu ai control total atâta vreme cât metering este pe matrix/evaluativ. Și ai la fel de mult de-a face cu metering dacă aparatul foto e pe mod matricial/evaluativ. Ia judecă! Pricepi mai bine cu camera în mână în fața unei scene cu contraste mari (când rezultatele sunt mai ușor de observat).

Edited by calexe, 18 August 2018 - 07:54.


#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Il felicit public pe calexe pentru ca mai are rabdare sa explice toate astea a nu stiu cata oara! :)  Posted Image

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMircea_jr, on 18 august 2018 - 05:09, said:

cata vreme am folosit compacte Canon generatie 2005-2006 (A530, S3IS...)... nu, nu prea a trebuit sa umblu la WB,

Nici eu nu reglam WB pe atunci. Dar nici nu stiam ce e sau cum afecteaza imaginea. Plus ca le vizualizam pe un ecran vai de el.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 18 august 2018 - 07:53, said:


Știu că-ți vine greu să crezi, dar nici în mod M nu ai control total atâta vreme cât metering este pe matrix/evaluativ...
Are k5, stiu ca nu iti vine sa crezi dar nu ii trebuie metering, doar subexpune..:)
Cu conditia sa traga raw fireste.

#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mândrie mare pe capul tău... Ești cumva acționar la Sony? Sau ai preparat senzorul acela în bucătăria proprie? Sau crezi că nu știu cum funcționează acei senzori și care le sunt avantajele?

Dincolo de asta, cantitatea maximă de informație într-o poză nu o obții prin subexpunere.

#25
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006

View Postcalexe, on 18 august 2018 - 12:41, said:

Dincolo de asta, cantitatea maximă de informație într-o poză nu o obții prin subexpunere.

eu folosesc subexpunerea ca sa prind cat mai multa informatie.. e adevarat, de multe ori se pierde ceva info in zonele intunecate. tu cum ai zice ca obtii cantitatea maxima de informatie? intr-o singura poza, asa te-ai exprimat mai sus.. mersi

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sony are un algoritm de compresie jpg la bridge-uri de genul DSC-HX300, DSC-HX400 complet aiurea.  La un crop deja se vede extrem de prost. Din pacate nu ai posibilitatea de RAW...chiar eram curios cum se vede un crop pe un senzor 1/2 de la Sony in format RAW.....

#27
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcalexe, on 18 august 2018 - 07:53, said:

Știu că-ți vine greu să crezi, dar nici în mod M nu ai control total atâta vreme cât metering este pe matrix/evaluativ. Și ai la fel de mult de-a face cu metering dacă aparatul foto e pe mod matricial/evaluativ. Ia judecă! Pricepi mai bine cu camera în mână în fața unei scene cu contraste mari (când rezultatele sunt mai ușor de observat).

Acuma imi cer din nou scuze ca proliferez in continuare off-topicul, dar aici, cu toate eforturile (mintii mele limitate, recunosc), m-ai pierdut de tot Posted Image

Daca zici ca nu ai control total, rezulta ca aparatul modifica el anumite chestii. Din moment ce in modul M, tu decizi timpul de expunere, diafragma si sensibilitatea ISO (fara a avea acces la "Auto ISO" - cel putin la Pentax, in modul M, Auto ISO e "grayed out", nu se poate selecta)... ce ar putea aparatul sa modifice ca sa influenteze expunerea?

Sau ca sa ma exprim altfel, cum zici tu - cu camera in mana sau pe trepied (chiar o sa incerc, promit, poate chiar maine pe lumina daca am vreme) - o scena statica, cu contraste mari, ma rog.
Selectez modul M si matrix metering, aleg parametrii corecti si expun.
Apoi, fara sa modific pozitia aparatului sau vreo alta setare, selectez center-weighted sau spot metering si expun inca un cadru.
Cadrele respective vor fi diferite??

(sincer imi cer scuze si fata de tine, stiu ca aici nu-i scoala foto, nu vreau sa stresez, dar chiar ma straduiesc sa inteleg, ca oricat m-as stradui, ceva imi da cu rest) Posted Image

#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Da! Exact așa! În mod M tu nu decizi expunerea, tu doar maneverzi A/T (/ISO) a.î. să pui acul exponometrului pe 0. Numai că în Ev.M. metering-ul e controlat de algoritmii camerei pe care tu nici măcar nu-i cunoști. Și nu știi apriori ce este "0" pentru cameră, "0" care poate fi binișor diferit de ce ai dori sau de ceea ce ți-ai imaginat tu.

Fă-ți o scenă cu o bilă neagră și una albă alăturate pe un fundal de tonalitate medie.
Că pe CW / Spot se obțin expuneri diferite vs. Ev.M. e normal și ușor de explicat. Mai greu de priceput pentru mulți este faptul că pe Ev.M. se vor obține expuneri diferite pentru cazul în care se focalizează pe bila neagră sau pe cea albă.

Mai poți încerca și următoarea variantă: pune bila neagră pe fundal deschis (perete alb). Odată o fotografiezi un cadru în care bila să ocupe (să zicem) cca. 80% din cadru. Apoi zoom-out a.î. bila să ocupe numai cca. 10% din cadru. Lumină identică în ambele situații. Ev.M.. De ce se obțin expuneri (A/T/ISO) diferite? De ce în cele 2 poze bila neagră apare cu tonalitate diferită?

Îți las plăcerea să interpretezi rezultatele.

A! Și o întrebare filozofică: Ce înseamnă expunere "corectă"? ("Selectez modul M si matrix metering, aleg parametrii corecti si expun.")

#29
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Am mai gasit si Canon M100 cu 15/45mm, cam la acelasi pret ca Sony a5100 cu obiectiv de kit (nu cel din titlu. oricum poate ar trebui schimbat titlul, in Sony RX100III vs. camere mirrorless). As fi tentat mai ales ca pana acum am folosit doar camere Canon, dar vad ca are mai putine puncte de focalizare ca Sony, si durata de viata a bateriei mai mica (are totusi un Eco mode, care mareste cam la 400 cadre, dar nu stiu cu ce pret - probabil mai putine info pe ecran). Iar performanta in lumina scazuta/high iso, pe Tom's guide e laudata, pe dpreview e trecuta la minusuri.
Sa vad daca le gasesc pe amandoua in magazin, sa le compar in teste.

Iar pretul este excelent. Altfel, sigur ca m-as duce direct la un Fujifilm xT20 cu obiectivul de kit - dar e de 3 ori mai scump.

#30
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
@Mircea_Jr

Parca e mai frumos exemplul asta decat bila alba si bila neagra :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O-H2IbHluLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 19 August 2018 - 09:35.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalecsus27, on 19 august 2018 - 08:22, said:

Am mai gasit si Canon M100 cu 15/45mm,......

https://mirrorlessco...os-m50-vs-m100/

Fara vizor e cam greu in anumite situatii sa vezi ce fotografiezi...in plus un display rabatabil pe mai multe axe  este un avantaj major.

Edited by bumpocbum, 19 August 2018 - 11:33.


#32
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Chealsea e cu siguranță mai frumoasă decât o bilă, dar TN fie nu a priceput întreaga problemă fie nu a dorit să intre în detalii.

De ex. prin exemplul de la 04:40 el arată un dezavantaj al măsurării spot, fără să realizeze că avea o soluție straight-forward: dacă trecea în M și regla expunerea la +1 pe cer (valabil pentru cer în partea nordică, altfel spre +2) atunci putea trage la greu la păsăroiul acela fără să-i mai pese de expunere, că toate cadrele ar fi ieșit perfect.

TN a explicat clar problema BG. Totuși eu cred că în exemplul meu cu bilă albă / bila neagră (EV.M., aceeași scenă) este mult mai spectaculos să constați că expunerea diferă în funcție de faptul că ai pus AF pe bila albă sau pe bila neagră. Asta provoacă flotări de creier mult mai intense și dacă reușești să-ți explici fenomenul ești mult mai aproape de soluțiile practice.

Ca sa fie clar, pe compacte, pe dSLR în LV și pe ML vezi imaginea în timp real și viața e mai ușoară întrucât poți ajusta expunerea instant (pe ML n-am încercat, dar sunt aproape sigur că e așa). De asemenea, pe scene cu contraste domoale faptul că dSLR poate greși cu 1/2 trepte nu e o tragedie, mai ales dacă se trage RAW.

#33
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@alecsus27: si eu am vrut sa spun ca poate nu ti-ar strica un aparat care sa aiba si vizor / viewfinder. Pe de o parte te scoate puternic din buda in situatii cand esti pe soare puternic si nu se vede mai nimic pe display... si parca am inteles ca o sa fie folosit mult in concedii - deci posibil sa "vada" multa vreme buna si soare. Pe de alta parte, faptul ca tii camera la ochi te poate ajuta in anumite situatii cand ai nevoie sa fie cat mai stabila. Nu in ultimul rand, chiar daca e electronic si nu optic, probabil ca tot consuma mai putin decat display-ul principal, ca atare probabil bateria va tine mai mult (ma rog, in masura in care si folosesti VF-ul).

Si eu am fost peste 10 ani utilizator de compacte Canon (si inca mai sunt... ca backup) si in general imi plac mult Posted Image


View Postmircea812, on 19 august 2018 - 09:27, said:

@Mircea_Jr

Parca e mai frumos exemplul asta decat bila alba si bila neagra Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O-H2IbHluLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcalexe, on 19 august 2018 - 11:42, said:

Chealsea e cu siguranță mai frumoasă decât o bilă, dar TN fie nu a priceput întreaga problemă fie nu a dorit să intre în detalii.

De ex. prin exemplul de la 04:40 el arată un dezavantaj al măsurării spot, fără să realizeze că avea o soluție straight-forward: dacă trecea în M și regla expunerea la +1 pe cer (valabil pentru cer în partea nordică, altfel spre +2) atunci putea trage la greu la păsăroiul acela fără să-i mai pese de expunere, că toate cadrele ar fi ieșit perfect.

TN a explicat clar problema BG. Totuși eu cred că în exemplul meu cu bilă albă / bila neagră (EV.M., aceeași scenă) este mult mai spectaculos să constați că expunerea diferă în funcție de faptul că ai pus AF pe bila albă sau pe bila neagră. Asta provoacă flotări de creier mult mai intense și dacă reușești să-ți explici fenomenul ești mult mai aproape de soluțiile practice.

Ca sa fie clar, pe compacte, pe dSLR în LV și pe ML vezi imaginea în timp real și viața e mai ușoară întrucât poți ajusta expunerea instant (pe ML n-am încercat, dar sunt aproape sigur că e așa). De asemenea, pe scene cu contraste domoale faptul că dSLR poate greși cu 1/2 trepte nu e o tragedie, mai ales dacă se trage RAW.

Da, video-ul e educativ, DAR: din moment ce omul vorbeste clar despre "adding stops of exposure compensation", e clar ca foloseste aparatul intr-unul din modurile semi-automate (P, Av, Tv), unde camera evalueaza (masoara) expunerea, iar fotograful foloseste compensarea ca sa "ajute".

Nelamurirea mea era legata de modul M, unde fotograful are acces exclusiv la toti parametrii (timp, diafragma, ISO). Chiar daca "exponometrul" aparatului o fi ramanand activat/alimentat si in modul M, io tot nu intelegeam ce parametru mai poate controla camera ca sa influenteze rezultatul expunerii... toate comenziile fiind la discretia fotografului. (si sincer, inca nu inteleg chestia asta 100%... dar cred ca incep sa-mi dau seama, incet-incet, cam unde bate calexe - si chiar o sa-mi fac timp sa fac experimentul!)

La faza cu bilele, o sa trebuiasca un pic sa fiu atent la doua chestii pe care le are Pentax in meniu si care s-ar putea sa influenteze chestia cu "pe care din ele focalizezi": una ar fi "link AE to AF point", care daca-i activata face un fel de spot (-ish..) metering in jurul punctului unde focalizeaza AF-ul, cealalta ar fi "lock AE while AF is locked", care face... ce spune Posted Image si s-ar putea sa influenteze chiar mai tare, deoarece in 99% din cazuri eu focalizez pe punctul central si reincadrez inainte de declansare.

#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postalecsus27, on 19 august 2018 - 08:22, said:

Am mai gasit si Canon M100 cu 15/45mm, cam la acelasi pret ca Sony a5100 cu obiectiv de kit (nu cel din titlu. oricum poate ar trebui schimbat titlul, in Sony RX100III vs. camere mirrorless). [...]

Orice ai face, nu lua camera foto fara vizor integrat.

Daca nu mai ai de gand sa iei obiective si sa arunci bani pe accesorii foto, atunci ia RX100-le ala. Pentru majoritatea utilizarilor zilnice e ideal.

Daca te gandesti ca ai vrea pe viitor sa spanzuri niste bani pe o activitate recreationala, atunci vezi daca gasesti un Panasonic GX80 cu obiectiv undeva la ~2500 de lei.

Restul aparatelor in zona < 3000 de lei sunt cam pierdere de timp si bani aruncati degeaba.

#35
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc, o sa vad ce-i cu GX80.
Nu tin neaparat la vizor integrat, pentru ca in ultimii 14 ani am folosit doar ecranul exterior. Sigur ca ma pot reobisnui (inteleg ca imaginea pe vizor e mult mai buna ca cea de pe display, mai ales cand e lumina puternica afara) - primul meu aparat foto a fost un Certo luat in 1978, urmat de Olympus in 1994, evident ambele fara ecran extern.

#36
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcalexe, on 18 august 2018 - 07:53, said:

Știu că-ți vine greu să crezi, dar nici în mod M nu ai control total atâta vreme cât metering este pe matrix/evaluativ. Și ai la fel de mult de-a face cu metering dacă aparatul foto e pe mod matricial/evaluativ. Ia judecă! Pricepi mai bine cu camera în mână în fața unei scene cu contraste mari (când rezultatele sunt mai ușor de observat).
Ar fi chiar educativ sa explici mai pe larg. Vorbim de un mod manual total (fara ISO Auto) si nu cu modul de a calcula expunerea aducand exponometru la zero.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate