Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#289
superman2

superman2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2009
testicul stang
buna ziua..am o prob care nu o pot discuta cu parintii...sau imi este rusine sa merg la doctor..am 15 ani ..merg pe 16 si..cam de cateva zile a inceput sa ma doara testiculul stang...am fost acum cateva zile la fotbal , iar dupa ce am pelcat a inceput sa ma doara...dar prob..este ca ...eu nu am facut sex dar m-am uitat la filme...si am ejaculat ..de ff multe ori ma rog nuh in aceiasi zi dar...am cv timp de cand ma uit aproape in fiecare zi la filme..si ejaculez..sa fie asta o problema ca ma doare testiculul stang..? deci ma doare cand il ating si cand merg..cand stau in pat nuh ma mai doare asa tare cateodata nuh ma doare deloc..acuma am cumparat niste pastile spasmomen care mai atenueaza durearea..deci testiculul nuh este mai mare sau se ufla pur si simplu ma doare..sa fie de la ejacularea prea deasa..?va rog ajutati-ma[/b]

Edited by adadoi, 17 December 2009 - 14:17.


#290
SkuriN

SkuriN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2007
poate o sa par stupid...dar asta este.
Decalotarea la mine s-a produs pe la 8-9 ani .....frenulul(ata cum zic unii) trebuie si ea rupta?
Rog raspuns fara mistouri ieftine.Multumesc

#291
a_cristina

a_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2010
As avea o intrebare: Cei care au avut cancer testicular, dupa ce au trecut cu bine peste boala au mai putut avea copii?

#292
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

 a_cristina, on 16th February 2010, 11:22, said:

As avea o intrebare: Cei care au avut cancer testicular, dupa ce au trecut cu bine peste boala au mai putut avea copii?
doar daca are niste sperma la pastrare..

#293
elena-74

elena-74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.10.2007
Cristina,
Pentru cei care au avut seminom si tratamentul a fost radioterapia nu stiu sa-ti raspund.
In cazul in care a fost carcinom, si tratamentul a fost chimioterapia sant sanse reale de revenire a spermatogenezei, nu mai stiu exact procentul dar aprox 60% isi revin intr-un interval de pana la 5-6 ani, se pare insa ca cei care nu-si revin in aceasta perioada nu prea mai au sanse niciodata.
Cel mai cunoscut exemplu este ciclistul Lance Armstrong care are un baietel de cativa anisori , conceput natural la multi ani dupa chimio.
Dar chiar si in cazul persoanelor care sant azoo si au FSH foarte mare ( 20 -40) in cazul in care se face punctie,biopsie sau FNA testiculara sant aprox 50% sanse sa se gaseasca spermatozoizi viabili pentru ICSI.
Pe site-ul TC-cancer am vazut multe persoane care in perioade diferite de timp de la terminarea tratamentului au devenit natural tatici ( inclusiv dupa HDC intr-un caz grav de gr  3 cu metastaze multiple )

Deci se poate!

Multa sanatate!

Elena

#294
andogra

andogra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2007
Salut.De cativa ani buni ( cred ca aproape 5 ) am la testicolul drept o formatiune care imi da impresia ca e un chist sau ceva.Am cautat pe google cam ce ar putea fi si cam cum ar arata un posibil nodul cancerigen. Nodulul acesta e prins de testicolul drept...si se afla chiar deasupra testicolului.E de dimensiunea unei cirese sa zic asa. Dupa pozitie si dupa dimensiuni...si datorita faptului ca il am de atata timp acolo am ajuns la concluzia ca ar putea fi un spermatocel.

Am citit pe google despre spermatocel cum ca ar fi u chist umplut cu lichid. Eu am palpat formatiunea mea de la testicolul drept..si nu imi pot da seama daca e solida sau lichida...si nici nu stiu daca mi-as putea da seama dupa palpare.

Oricum ma voi duce sa imi fac o ecografie..mai ales ca mama mea e medic si a facut de curand cursul de ecografie.

Am intrat aici pe forum si v=am spus povestea mea , poate pentru a ma mai linisti.
Sper totusi sa fie un spermatocel ... si nu altceva.

#295
CreativeBo1

CreativeBo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.12.2010
Salutare, hai sa va spun si povestea mea pe care nu o stie nimeni si nici familia mea , citind tot forumul si vazand ca sunteti asa speriati eu cred ca daca nu aveti dureri si aveti o viata sexuala normala nu aveti de ce sa va faceti griji. Pe la varsta de 10-11 ani am observat ceva ciudat la "oute" nu aveam cum avea toata lumea 2 oute , eu aveam 3 , si cand zic 3 nu ma refer ca am unul care este lipit de celalalt ci este departat .Acum eu nu stiu care ce sa intamplat ori m am nascut asa ori sa intamplat ceva faza e ca eu la 10-11ani mi am dat seama eram in clasa a 5a . Mi am inceput viata sexuala la 14ani , niciodata nu am avut probleme , faza e ca mai mereu am pofta de sex o faceam cu prietena in fiecare zi era libera doar cand era pe stop. Acum am 26ani , si au trecut 15ani de cand am descoperit al 3lea testicol , ma simt foarte bine si atat timp cat nu am dureri iar viata mea sexuala e ok nu am dc sa imi fac griji , mi ar fi si teama sa ma duc la urolog sa ma sperie ca nu stiu ce am etc sa ajung la operatie sa ma nenoroceasca , mai ales ca mie frica de spitale si nu am incredere in medici, am vazut ca si pe alte forumuri ca multi dupa operatia asta de varicocel nu prea se simt bine nici acum , alti nu mai pot face copii si etc , poate ramai si ipotent dreaqu asa ca daca nu va doare mergeti mai departe . Viitoare mea nevasta e insarcinata in 3luni , doar ea imi cunoaste problema si a trecut si ea printr ' o drama acum 1an din cauza unor doctori incopetenti unde mai bine le sta cu matura in mana decat cu bisturiul , trebuie sa faca o , operatie simpla pt un punct de grasime pe spate si n au curatato bine si sa umflat si a necesitat a 2 interventie si iar surpriza ca dupa 1 luna iar sa umflat , pan la urma i am bagat in ... pe astia de la spitalul judetean , si am plecat la spitalul militar pt a 3 operatie si am rezolvat problema , desi m am rugat f mult de ea sa mergem la spitalul militar pentru ca la a 2 interventie la spitalul judetean doamna doctor a operato fara anestezie!!! o tineam de mana am crezut ca moare de durere si asta a speriato . Astia sunt doctorii nostri ce sa faci , nu mai zic cum am fost tratati ca niste caini  ..
bafta

#296
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Ce e scris mai jos sa intamplat acum 11 zile
"De vreo 5 zile incoa a inceput sa ma doare testiculele in special cel drept.Astazi mi-am luat inima in dinti si am zis sa ma duc la doctor ca doar e sanatatea mea in joc.Am fost la urgente si m-a trimis la un spital din apropiere unde au ecograf.Bun,am ajuns a venit un urolog s-a uitat a zis ca ar putea fi varicocel dar a spus sa mai astept sa mai vina un urolog care cunoaste mai bine aparatul sa dea verdictul final.A venit si cel deal 2`lea si spune ca voi face operatie (inca nu se uitase la mine cu ecograful,doar ce a auzit din spusele celuilalt)Intre timp vine o doamna doctor inauntru si spune e pregatita sala de operatie,anestezist`ul e totul gata pentru operatie(eram alb-verde -albastru-violet la fata)Apoi se uita acest doctor cel deal 2`lea si spune stati linistiti ca nu e de operatie nu are varicocel ci doar inflamatie-microb (habar nu am).
Pana la urma mi-a dat o reteta cu niste antibiotice si ceva anti inflamator si niste aulin.
Deci sa precizez sunt in italia nu am platit absolut nimic,chiar ma mirat ca m-au consultat 2 medici ,operatia se facea gratis.Apropo cand mi-a facut ecografia a selectat la aparat ceva "sonor" si a selectat din calculator sa asculta exact pe o anumita vena nu stiu cum si imi spunea ca uite deci pulseaza nu e blocata sau sa aibe ceva.Daca vrea cineva (vreun medic) pot atasa pozele de la ecograf.
Sanatate tuturor si cand aveti probleme ducetiva la medici ca nu e de joaca cu sanatatea"
Doctorul mi-a dat un tratament cu antibiotice si antiinflamatoare pentru 15 zile , mai am de luat pastile inca 4zile  dar tot mai simt o durere,un disconfort.Am citit despre toate bolile testiculare dar nu am ajuns la nici un diagnostic.Chiar nu stiu ce pot avea daca nu imi trece ma voi duce din nou la doctor sa imi ia urina,sange sa vada exact despre ce e vorba ce microb o fi.
Voi ce parere aveti ?

Edited by adadoi, 11 April 2011 - 07:18.


#297
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Am revenit de la spital.Pe mine mai ma doare epidemul la ambele testicule.intradevar nu asa tare cum ma durea la inceput.Dupa ce am luat primul tratament cu antibiotice si antiinflamatoare e un pic mai bine.Astazi mi-a scris pe foaie ca e ORHITA in stadiu de rezolvare.Nu mi-a luat sange sau urina nimic,doar m-a palpat si a observat ca ma doare epidemul si mi-a mai dat iarasi un tratament de 15 zile doar cu antiinflamatoare (Danzen 1pastila la pranz si una la cina si Tora-dol asta este Ketorolac si se ia picaturi 1ml la pranz si 1ml la cina) am sa imi pun si gheata local sper sa imi treaca ca daca nu ma duc iarasi peste ei.Sunt un pic nervos pentru ca ma bagat in sala m-a palpat si mia zis ca- mi-a trecut infectia;De unde mortii masii stie ea ca mi-a trecut infectia doar ca m-a palpat.
Testiculele nu sunt umflate,rosi,sperma are culoarea normala(nu are sange);cand am inceput sa iau antibioticele urinam foarte des de 7-8 ori pe zi acum a revenit totul la normal.A mai avut careva problema.Voi ce ziceti sa mai iau macar o saptamana antibiotice? ,pentru ca pe net sclrie ca tratamentul e de 3 saptamani si eu am luat doar 15 zile.Nici nu stiu ce sa zic astept astea 15 zile sa vad ce si cum.

Edited by 5inci, 13 April 2011 - 12:10.


#298
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Din pacate numai pot da edit scuze.Tora-dol`ul se ia 15 picaturi la pranz si 15 la cina.Bine ca m-am uitat pe prospect ca scrie ca nu se ia mai mult de 5 zile,eu credeam ca se ia 15 zile la fel ca Danzen.

#299
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Am gasit cam o saptamana in urma o umflatura mica (2mm) nedureroasa pe testiculul drept.
Am mers la urolog sa fiu sigur ca nu e o tumoare.

A palpat si s-a uitat si cu ecograful. Aparent era doar Hidatida Morgagni. (ca un strop de apa)
http://en.wikipedia....Appendix_testis

Mi-a zis ca pot sa fac si analize de sange daca vreau neaparat sa fiu sigur.

Consult si ecografie - 120 lei
Analizele daca le fac
- lactatdehidrogenaza LDH 12 lei
- AFP (alfa fetoproteina) 38 lei
- free BHCG 57 lei

Edited by Transsive, 13 April 2011 - 18:31.


#300
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
@Transsive - eu as avea incredere mai mare in ce zice medicul despre echografie decat in analize; nu toate tipurile de tumori testiculare afecteaza markerii tumorali (LDH, Beta-HCG si AFP).

#301
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Desigur, am incredere. Insa mi-a zis ca daca vreau pot face si analizele sa fiu sigur.

La laborator mi-au zis ca doctorul a gresit si au schimbat 'free BHCG' cu HCG total (HCG + beta) 38 lei.

Si totusi, e normal sa poti simti acea Hidatida Morgagni? Am ratat-o eu pana acum?..

#302
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
lactatdehidrogenaza - 147 U/L (135 - 225)
hCG - <0.1 mUI/mL (barbati <2.6)
AFP - 1.57 ng/mL (<7.0)

O grija (si 200 lei) mai putin.

#303
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Revin cu noutati :)) Am fost am facut urocultura si a iesit negativa.Inainte de a lua rezultatul urinii am fost la urolog si mia fac iarasi ecografie la rinichi spunand ca de acolo e cauza si mi-a dat iarasi antibiotice deja de 1 luna iau pastile intruna.E posibil sa ma doara testicolul drept ,zona inghinala,cateodata si piciorul de la rinichi?Si la urma urmei la ce a zis sa iau antibiotice daca nu am infectie?
Pentru cine a avut varicocel , doare cand ai varicocel? te doare testicolul? Eu nici nu mai stiu ce am(cateodata e un discomfort ,cateodata durere habar nam :( )
Am luat Toradol timp de 5 zile ,iar apoi 5 zile nu m-a durut deloc deloc apoi iarasi a inceput durerea.Daca aveam varicocel se intrerupea durerea 5 zile? dupa Toradol?

Edited by 5inci, 28 April 2011 - 23:16.


#304
Dannon

Dannon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2011
Buna. De curand , la o examinare intamplatoare am descoperit pe ambele testicule in aceeasi zona in partea de jos mai in spate o zona mai tare putin proeminenta cam ca varful unui bob de fasole. Aceasta proeminenta se simte doar cand testiculele sunt mai tensionate, cand le examinez cateva zeci de secunde se strang si atunci apare. In rest, cand sunt relaxate, la dus de exemplu in apa calda nu se simte absolut nimic oricat as cauta. Nu simt nici un fel de durere sau de disconfort. Sunt motive de ingrijorare sa merg la un consult sau este ceva natural? Multumesc.

#305
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 Dannon, on 19th August 2011, 14:01, said:

Buna. De curand , la o examinare intamplatoare am descoperit pe ambele testicule in aceeasi zona in partea de jos mai in spate o zona mai tare putin proeminenta cam ca varful unui bob de fasole. Aceasta proeminenta se simte doar cand testiculele sunt mai tensionate, cand le examinez cateva zeci de secunde se strang si atunci apare. In rest, cand sunt relaxate, la dus de exemplu in apa calda nu se simte absolut nimic oricat as cauta. Nu simt nici un fel de durere sau de disconfort. Sunt motive de ingrijorare sa merg la un consult sau este ceva natural? Multumesc.

pentru o buna preventie, un consult urologic  :naughty:

#306
Dannon

Dannon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.08.2011

 drsim, on 19th August 2011, 15:02, said:

pentru o buna preventie, un consult urologic  :naughty:


Problema apare la ambele testiculele le simt undeva in interiorul acestora in aceeazi zona undeva inspre capatul de jos (partea care se ascunde in cavitatea abdominala cand intri in apa rece), apar ca un graunte mai tare, dar numai cand testiculele sunt vascularizate , cand sunt relaxate ori  nu se simt deloc sau le simt mult mai mici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate