Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vacanta litoral in luna septembrie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
A pus cineva un clip cu faleza...

Aia e faleza? 2 metri lățime, cu garduri de ambele părți?

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
E plin încă pe litoral și nu au scăzut mai deloc preturile. Am găsit ceva la Hotel Cometa din Jupiter pentru săptămâna viitoare.

#39
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018

View PostKokoshmare, on 12 septembrie 2018 - 08:52, said:

E plin încă pe litoral și nu au scăzut mai deloc preturile. Am găsit ceva la Hotel Cometa din Jupiter pentru săptămâna viitoare.
De unde știi ca e plin?
Ești acolo?

#40
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostKokoshmare, on 12 septembrie 2018 - 08:52, said:

E plin încă pe litoral și nu au scăzut mai deloc preturile. Am găsit ceva la Hotel Cometa din Jupiter pentru săptămâna viitoare.
Pe booking ori nuasesti camere ori sunt la preț de full season. Acum m-am întors din Constanța, am avut treaba în oraș și tot e aglomerat înspre stațiuni. Vedem sambata ce bafta am, temperatura ar fi de cca 28 de grade. Dacă e plin ma duc pe plaja de la Durankulak.

#41
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Eu m-am intors pe 3 sept din Eforie Nord, cu greu am gasit camera la o pensiune decenta, in sudul statiunii si situata intre centru si plaja. Pretul pana pe 31 aug inclusiv=160 lei camera dubla matrimoniala (tv lcd, AC, frigider, parcare, wi-fi) iar de la 01.09- 110 ron. Dupa 5 sept spunea proprietarul ca se elibereaza. Nu cauta pe Booking pt ca platesti mai mult inutil - contacteaza direct hotelurile/pensiunile. Plus ca sunt hoteluri care apar pe Booking ocupate orice data ai baga- dar in realitate au camere libere.

#42
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Sau invers. Apar libere doar pe Booking...

#43
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View PostMihaiRo77, on 13 septembrie 2018 - 15:30, said:

De unde știi ca e plin?


Imagini din 8 septembrie de la Eforie Nord:

In ceea ce priveste cazarea, de cativa ani, cand merg in septembrie la Efo, imi gasesc un apartament de doua camere pe strada Bucovinei, in spatele hotelului si restaurantului "Berlin" (in buricul targului). De la scara blocului pana in centru faceam maxim trei minute. Anul asta am platit 140 lei/noapte pentru intreg apartamentul, incluzand evident, si bucataria, dotata cu tot ce trebuie pentru prepararea mancarii. Tinand cont ca un coleg de-al meu a stat intr-un hotel de doua stele din Mamaia, intr-o camera cu 120lei/noapte in aceeasi perioada de inceput de septembrie, eu zic ca nu-i rau cat m-a costat cazarea pe mine, e drept, in Eforie Nord, nu in Mamaia.

Attached Files



#44
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Se știe dintotdeauna ca locația nu contează...

#45
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ne-am cazat la Jupiter dar la plaja am Venit pe plaja Azur dintre Eforie Nord și Sud.
Cer variabil inclusiv cu o picatura doua de ploaie. Apa e curata, valuri dar rece. Sezlongul 10 lei
Deși era aglomerație pe autostrada în stațiuni e loc, găsești inclusiv parcare.

#46
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ne-am plictisit la noi. Trecem mâine la plajatata, litoraltata sa vedem ce e pe acolo.

#47
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Poze Eforie Nord, plaja Azur, ultima zi a sezonului

Attached File  IMG_20180915_142551.jpg   179.13K   35 downloadsAttached File  IMG-20180915-WA0015.jpeg   280.45K   34 downloadsAttached File  IMG-20180915-WA0017.jpeg   116.07K   34 downloadsAttached File  IMG-20180915-WA0027.jpeg   267.68K   36 downloads

Poze Jupiter

Attached File  IMG_20180915_192734.jpg   331.1K   34 downloadsAttached File  IMG-20180915-WA0003.jpeg   214.12K   31 downloadsAttached File  IMG_20180915_192736.jpg   326.17K   27 downloads

#48
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Pana la urma a fost cald sau nu?

#49
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMihaiRo77, on 18 septembrie 2018 - 08:23, said:

Pana la urma a fost cald sau nu?
Nu. Cu atat mai mult duminica cand a plouat torential de dimineata

#50
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
mda, pare cam racoare dar zici ca e mediterana. :) ideal probabil era pe la 1 septembrie

#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
E o vreme perfecta pentru adevaratii inotatori, apa din punctul asta de vedere este perfecta la temperature si curatenie. Sunt valuri dar daca chiar te pricepi sa inoti este perfect.
Si pentru scufundari e misto am vazut lume plecand spre stancariile de la Tyulenovo.

#52
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Stii care sunt ultimele vorbe a ăstora care mor înecați ca prostii la mare?
"sunt valuri, dar lasă că eu știu sa înot"

#53
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Ce plaja fumoasa si marea are culoarea superba!

#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Tocmai am venit dintr-o saptamana de concediu, 15-23 septembrie, Mamaia, Hotel Victoria, 1300 lei pentru 8 nopti cazare plus mic dejun, pret prin agentie, la receptie pretul era de 200 lei/noapte.

Pe 15 septembrie, simbata, era destula lume in Mamaia, nu gaseai loc de parcare langa hotel, din fericire pe bulevard sunt parcarile publice. La receptie la check-in se statea la coada cu viteza melcului, pana completai niste formulare de sedere in statiune, pe care le-ai fi putut completa cat asteptai, noi am cerut formularele, le-am dat impreuna cu biletul si cand ne-a venit randul am rezolvat in 2 minute. Ni s-au oferit etajele 1 sau 2, am spus ca am prefera cat mai sus, asa ca ni s-a gasit camera la 8, de unde aveai panorama spre plaja, lac, si partea de sud a statiunii.

Hotelul Victoria este clasificat la 3 stele. Ca si constructie e placut, hotel vechi, cu pereti solizi, nu ca cele compartimentate cu rigips unde auzi vecinii la baie. Camera foarte mica, mobilier destul de practic, totul renovat superficial. In perete, montat pe suport, televizor mic, cu tub catodic. O priza cam scoasa din perete, veiozele pareau ca facusera o calatorie in timp, din anii 80, vechi, din alama. Umerasele din dulap erau o capodopera a anilor '80, marfa originala. Surpriza adevarata a venit  la baia de 3 mp. Cum deschideai usa dadeai de chiuveta, iar usa se deschidea pana in cabina de dus. La toaleta nu aveai loc pentru picioare daca aveai peste 1.80, din fericire noi suntem subtirei si mobili. As compara cele 3 stele cu 2 stele de la hotelurile bulgaresti, probabil ca nu este o regula generala.

Am avut inclus micul dejun, destul de ok. Bufet suedez cu ochiuri, omleta, sunca presata, salam, crenvursti, cabanos, kaizer, legume, unt, branza, gem, miere, ceai, suc de portocale Santal, cereale, lapte, iaurt si fructe cam tot ce-ti puteai dori, calitate foarte ok.

Duminica, a doua zi, am dat o tura si prin Navodari. Navodari va deveni in curand un nou Sunny Beach de la noi, se construieste foarte "bulgareste", hoteluri inalte si inghesuite. Din punct de vedere al arhitecturii, Mamaia este cu mult mai chill decat omoloagele lor bulgaresti, unde nu ai loc de respirat. Plaja si ea cu mult mai larga si mai putin ingramadita cu plastice.
Vremea a fost frumoasa, un vanticel cam rece insa apa nu a scazut sub 23 grade. Plaja libera, numar modest de turisti, perfect pentru noi, care nu suntem fanii turismului de masa. Loc suficient pentru plaja fara sezlonguri. Nu vad de ce as inchiria doua sezlonguri pe care si-au mai asezat fundul multi inaintea mea si o umbrela, avand la mine doua canapele gonflabile lazy-bag cu mult mai comode decat orice porcarie de sezlong din plastic. Apa buna, insa prin ea inotau cam multe meduze, unele mari cat un lighean.

In timpul saptamanii turistii s-au mai rarit, iar terasele si magazinele au inceput sa se inchida. Hotelurile ramase deschise erau pline mai mult de jumatate, iar daca hotelierii ar fi stiut sa-si faca putina reclama si sa reduca preturile si-ar fi prelungit sezonul pana la sfarsitul lui septembrie. In loc de asta preturile au ramas mari, atat la cazare cat si la terase. Pana si telegondola a fost inchisa. Septembrie e o perioada excelenta pentru cei ce nu pot sta sub soare puternic, plimbare, aerosoli, excursii, insa hotelurile si restaurantele se inchid. S-a simtit si la cele trei stele ale hotelului nostru, de miercuri menajera nu a mai aparut, asa ca zana hartiei igienice a demisionat. Din fericire eram pregatiti cu asa ceva de acasa, iar Mega Image era aproape si el. Prosoapele s-au schimbat o singura data, cearsafurile niciodata, insa nici nu era nevoie. Lumina de pe holul hotelului a fost si ea stinsa vreo doua seri. Zana hartiei igienice a reaparut simbata.

Inr-o zi cu ceva mai multi nori am plecat la o tura prin sudul litoralului. Totul era gol, cu exceptia catorva persoane in Neptun. Din fericire se observa imbunatatiri peste tot, se renoveaza, se construieste, si in general nu la intamplare. Mai ales in Olimp, din pacate nu si complexul Belvedere-Amfiteatru-Panoramic.

Ca concluzie, mi-a placut, litoralul nostru merge incet spre mai bine. Momentan suntem sub bulgari la toate capitolele, mai putin la preturile ridicate, insa e mai bine decat anul trecut, decat acum 2 ani, decat acum 5 ani. Inca nu stim cum sa promovam un sezon din iunie pana in septembrie, spre deosebire de bulgari, pentru noi exista doar iulie si august. La noi prefera sa inchida totul decat sa puna preturi de extrasezon, accesibile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate