Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vacanta litoral in luna septembrie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Cum e vremea la mare, pe litoral in luna septembrie? Merge sa te duci la mare in aceasta perioada?Merita?
M-as duce in Jupiter la un hotel de 2-3 stele pe la inceputul lui septembrie.
Dar intrebarea este se gasesc terase/restaurante in aceasta perioada sau e pustiu pe acolo cum a auzit cineva?


#2
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@AlynutzTigerAtlantic
Acum fiecare are parerea lui...
Din punctul meu de vedere merita sa te duci.Apa este mai calda, preturile sunt mai mici si nu, nu sunt terase inchise(cel putin pana pe 15 septembrie nu cred sa inchida).Eu am prins si perioada de dupa 15 septembrie si tot merita, din toate punctele de vedere(mai ales daca nu-ti place sa te clci pe picioare cu altii).Eu am fost in Eforie Nord, iti recomand statiunea , cel putin din punctul de vedere al apei curate si a plajei imense(marita acum cativa ani)+ca e o statiune foarte mare.
Si am prins si vreme super ok.Soare si temperaturi foarte bune de plaja.

Edited by gump4, 08 August 2018 - 15:20.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
s-ar putea sa fie destul de animata zona :)
cauta informatii despre programul "litoralul pentru toti", din ce stiu eu are o perioada si in septembrie

#4
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
De regula e vreme buna - si marea calda, s-a incalzit toata vara. Iti recomand sa mergi pana pe 10 septembrie, desi cu decalarea asta a anotimpurilor e posibil sa fie cald si spre sfarsitul lunii. Cu cat mergi mai tarziu, cu atat vei gasi mai putine terase si restaurante deschise! Daca totusi vei merge dupa 10, iti recomand Eforie Nord, este o statiune mare unde gasesti mereu ceva deschis.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 AlynutzTigerAtlantic, on 08 august 2018 - 15:12, said:

Cum e vremea la mare, pe litoral in luna septembrie? Merge sa te duci la mare in aceasta perioada?Merita?
M-as duce in Jupiter la un hotel de 2-3 stele pe la inceputul lui septembrie.
Dar intrebarea este se gasesc terase/restaurante in aceasta perioada sau e pustiu pe acolo cum a auzit cineva?

anul trecut vremea a fost foarte buna in prima jumatate a lunii septembrie.
la cat de imprevizibila a fost vara asta, nici nu stii la ce sa te astepti. nu-ti garanteaza nimeni ca va fi o vreme buna de plaja si balaceala.
terase nu sunt foarte multe in jupiter, si nu toate sunt de recomandat. prefrata mea este terasa barina, stiu sigur ca deschid printre primii in iunie si inchid printre ultimii, in septembrie.
ca hotel ti-as recomanda cometa, dar nu ai precizat de ce buget dispui.
asadar, ce buget ai ? cauta si ofertele "litoralul pentru toti".

Edited by corinadaniela, 08 August 2018 - 15:30.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Apa este inca calda si inca sunt toate terasele deschise. Vezi ce preturi gasesti. Eu planuiesc ceva dupa 20 septembrie dar trag cu ochiul la vecinii bulgarii undeva mai sud gen Sozopol sau greci

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu va mai pierdeti vremea cu litoralul romanesc. PReturile sunt mult prea mari pentru ce ofera.

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 08 august 2018 - 15:12, said:

Cum e vremea la mare, pe litoral in luna septembrie? Merge sa te duci la mare in aceasta perioada?Merita?
M-as duce in Jupiter la un hotel de 2-3 stele pe la inceputul lui septembrie.
Dar intrebarea este se gasesc terase/restaurante in aceasta perioada sau e pustiu pe acolo cum a auzit cineva?
Previziuni pentru Constanta:

Attached Files



#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 AlynutzTigerAtlantic, on 08 august 2018 - 15:12, said:

Cum e vremea la mare, pe litoral in luna septembrie? Merge sa te duci la mare in aceasta perioada?Merita?
M-as duce in Jupiter la un hotel de 2-3 stele pe la inceputul lui septembrie.
Dar intrebarea este se gasesc terase/restaurante in aceasta perioada sau e pustiu pe acolo cum a auzit cineva?
Merita dar nu in Romania
E mai rece dimineata, apa e calda .. dar plaja se va face intre 9 si 5 . Si da, terasele se vor inchide. Nu toate.. dar e destul de siistru in septembrie la mare in Romania

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 Deenman, on 08 august 2018 - 15:41, said:

Nu va mai pierdeti vremea cu litoralul romanesc. PReturile sunt mult prea mari pentru ce ofera.
Exact!
Diferentele de calitate sunt net superioare de exemplu in Grecia in comparatie cu Romania pentru aceiasi bani... plajele nu se compara.... unele chestii sunt mult mai ieftine (De exemplu apa la noi e 7 lei/0.5L, cel putin asa am prins eu in Eforie, iar in Grecia e 0.5euro, adica 2.2 lei... sezlongul costa cam la fel ca la noi.... vreo 20-25 lei cu mentiunea ca in Romania platesti banii efectiv pe sezlong, in Grecia nu am intalnit practica asta pe nicio plaja, in general trebuie sa faci consumatie de suma respectiva...)... singurul dezavantaj e drumul, mai ales daca esti din Bucuresti sa zicem si ai marea la doi pasi.... Dar personal nu cred ca voi mai merge vreodata la mare in Romania...

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pana in 20 septembrie, de regula, e vreme buna. Nu te uita pe accuweather ca nu au previziuni ok pentru ce trece de 14 zile. Pana in 15 sept. adica pana incep școlile e destul de aglomerat, restaurantele si terasele sunt deschise, nu 100% dar suficiente ca sa ai unde manca. In general, in sudul litoralului hotelurile, restaurantele si terasele se închid mai devreme decat in nord. O idee ar fi Vama Veche unde stiu o terasa care se inchide dupa 30 oct. Dar asa cum te-a sfatuit un coleg, daca mergi la Ef. Nord vei gasi destule restaurante deschise.

#12
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
@AndyM, sper ca realizezi ca vorbim despre o vacanta la mare in septembrie! Gasesti cazare la hotel de 3* cu ~100 lei/noapte in conditii cel putin decente (din experienta personala, mai ieftin si mai bun decat in Grecia), sezlong cu 10-15 ron/zi. Plajele cu adevarat nu sunt comparabile, majoritatea plajelor grecesti sunt cu pietre - eu unul prefer nisipul. Toate plajele romanesti sunt cu nisip! :)
Despre enormitatea cu 7 lei 500ml de apa la Eforie Nord ma abtin sa comentez, merg acolo de peste 15 ani si nu am vazut niciodata pretul asta...poate in Mamaia!

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,323
  • Înscris: 31.08.2006

 l_dan, on 08 august 2018 - 17:05, said:

Despre enormitatea cu 7 lei 500ml de apa la Eforie Nord ma abtin sa comentez, merg acolo de peste 15 ani si nu am vazut niciodata pretul asta...poate in Mamaia!

  Am experienta multor ani in Efo, in luna septembrie. Pentru cine e amator sa se ciocneasca la fiecare pas de lume prin centru sau pe faleza, vestile nu sunt prea bune. Lumea se mai rareste. Pentru cine e amator de ceva liniste, fara cocalarisme si manelisme, dar cu soare si apa calduta, septembrie (in special prima jumatate) e luna perfecta la Efo. Plaja e imensa (a fost refacuta), in special in zona "Belona" pana spre "Acapulco".In ultimii ani nu prea s-au mai inchis terasele la inceputul toamnei. Terasa "Berlin" aflata chiar in buricul targului, e doar un exemplu de local care nu se inchide, cel putin in prima jumatate a lunii septembrie. Si mai sunt si altele care nu se inchid. Sunt si destule magazinase deschise. Ca magazine alimentare mai mari, in Efo sunt "Profi" si "Lidl". Pentru cineva cu pretentii mai mari, Efo poate da senzatia de bazar. Sigur ca in sezon, preturile sunt piperate ca peste tot, inclusiv la cazare, in schimb, in septembrie, eu zic ca sunt preturi acceptabile. La produsele alimentare nu am vazut diferente fata de magazinele din Capitala. La unele produse erau diferente in plus la preturi, dar infime.

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
de acord cu fansat, era preferata mea eforie nord in copilarie, ultima data am fost acu 10 ani si partea aia frumoasa in copilarie era plina de tarani/cocalari, adica plaja cea mare de langa belona. plina ochi de lume, apa la fel, apa tulbure de la atata lume, cu mancare si peturi plutind, rahati de copii ingropati in nisip live la orice ora. iar prin statiune se revarsau peste tot boschetii(o fi vreo specie de la cernobal), tomberoanele revarsate si ele. mai e asa in 2018?

ps: ce scumpa e cazarea la hotelul belona.

Edited by 41ex, 08 August 2018 - 19:25.


#15
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu mai e de ani buni asa. Si in aia 10 ani de cand n-ai mai fost, s-au mai construit vreo 20 de hoteluri, vreo 50 pensiuni si multe terase si restaurante noi. Apa e limpede si curata chiar si dupa furtuna acum, gratie amplelor lucrari de amenajare a litoralului din ultimii ani. Plaja e foarte larga pe toata lungimea statiunii, iar faleza a fost refacuta complet si dotata cu iluminare moderna si mobilier stradal nou (inclusiv banci). Astea sunt partile bune. In sezon e foarte aglomerat, lume diversa si din pacate putin educata care imprastie mizerie in jur (de asta eu prefer sf. lui iunie-inceputul lui iulie si inceputul lui septembrie), trebuie atentie la locurile unde mananci (din fericire, sunt destule variante ok, fiind o statiune mare), plaja in continuare asaltata de conationalii vanzatori de porumb fiert, suveniruri si "piatra ponce", lipsa vietii de noapte - pt cei interesati de asa ceva, relativ putine pasarici singure (in Eforie nu vii ca sa agati/sa te cuplezi, decat eventual in mediul vanzatoarelor si chelnerilor - e statiune pt familii si cupluri formate).

#16
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Am fost. La peisaje, servicii si ospitalitate puncteaza clar Grecia. Am patit si acolo sa fac indigestie de la caracatita prajita insuficient, dar in general mancarea e ok cam oriunde ai merge. Servirea, amabilitatea si modul cum stiu sa faca comert (faptul ca iti ofera un desert/cafeaua gratis) ii plaseaza la ani-lumina in fata romanilor. Cazarea de regula mediocra, specifica turismului low cost, de masa. Curatenia, atat pe plaja cat si in locurile de cazare, foarte buna. Turisti needucati, galagiosi si producatori de mizerie gasesti si acolo, indeosebi romani si sarbi (din ce am vazut eu). Preturi un pic peste Romania, dar in limitele bunului-simt.
In acelasi timp, pot vedea si partile bune de pe litoralul nostru, care exista cu certitudine. De altfel, cine a fost pe la noi in ultimii ani, stie ca numarul de turisti creste de la an la an- si multi descopera schimbarile dupa ani buni de Bulgaria si Grecia. Dar sa nu uitam, subiectul topicului este litoralul romanesc.

#17
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 41ex, on 08 august 2018 - 19:23, said:

de acord cu fansat, era preferata mea eforie nord in copilarie, ultima data am fost acu 10 ani si partea aia frumoasa in copilarie era plina de tarani/cocalari, adica plaja cea mare de langa belona. plina ochi de lume, apa la fel, apa tulbure de la atata lume, cu mancare si peturi plutind, rahati de copii ingropati in nisip live la orice ora. iar prin statiune se revarsau peste tot boschetii(o fi vreo specie de la cernobal), tomberoanele revarsate si ele. mai e asa in 2018?

ps: ce scumpa e cazarea la hotelul belona.
Este o statiune unde poti intalni orice,  liniste, curatenie, mancare buna, locuri de care te poti indragosti, marea cu nisipul fin ce-l simti la talpi mai ceva ca in Mamaia...este statiunea ce s-a infiintat inainte de Primul Razboi Mondial(deci este singura statiune-daca nu gresesc-ce nu a fost infiintata de Nicolae Ceausescu...).Este statiunea unde te poti retrage la niste bai de namol pe malul lacului Techirghiol...dar poate fi si statiunea unde poti intalni anumite locuri cu "manele" si kitsch,bazare si foarte mult zgomot si aglomeratie -dar si astea sunt ok , nu sunt ok pentru mine doar, dar ca o statiune sa fie "completa" trebuie "sa ofere" tot, pentru toti....-...depinde in final si pe unde mergi si ce vrei sa vezi, dar merita oricum...

Plaja a fost reamenajata (daca doresti poti vedea clipul) acum cativa ani.:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eAsYEM5SLYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De asemenea si faleza(foarte misto , la inaltime-mult mai misto decat in Mamaia, luminata ok noaptea, foarte lunga):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qMITPsy7ItY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Plaja este foarte mare cu nisip(poate nu cel mai fin si poate si cu ceva scoici pe anumite portiuni), apa este foarte curata(din momentul reamenajarii cred ca au fost montate si ceva plase in larg contra algelor, ca nu mai vezi asa ceva).

Din punctul meu de vedere (daca poti trece cu vederea anumite lucruri mai putin ok enumerate cateva  mai sus)este o statiune ce merita vazuta si este peste multe alte statiuni.

l.e:daca alegi macar sa treci prin statiune, sa nu ratezi cea mai buna pizza de la Corner Pizza.Mai sunt si multe alte locuri interesante unde poti manca bine..

Edited by gump4, 09 August 2018 - 09:35.


#18
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Da....merita, eu am fost, apa calda, zona animata, depinde si de noroc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate