Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vacanta litoral in luna septembrie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, vreau doar sa ofer informatii la zi celor care nu au mai fost din copilarie la mare la noi si celor care "au auzit ei" ca e nasol. Dupa cum spuneam, dupa lucrarile de amenajare a litoralului, apa este curata si limpede, cu nuante turcoaz in anumite momente ale zilei. Nu este la acelasi nivel de claritate cu cea din Grecia (probabil aluviunile deversate permanent de Dunare), dar este absolut ok. Nici vorba de vremurile cand era tulbure, murdara, plina de pene si alge!

Attached Files


Edited by l_dan, 09 August 2018 - 09:51.


#20
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Fiecare are o parere si e bine ca e asa, dar asta nu insemana ca ce e ok pentru mine trebuie sa fie ok si pentru altul....plus ca cea mai buna perere este doar a ta, nu merita sa convingi pe cineva pentru nimic...:)

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
@cristiany: poate am gresit cu majoritatea- dar sunt destule cu pietre. Multumit?
Dezinformarea cu 7 lei apa de 0,5L la Eforie nu am vazut sa te deranjeze in vreun fel...

Edited by l_dan, 09 August 2018 - 10:02.


#22
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Corect.Pana si paharul de bere pe plaja din Eforie Nord este mai ieftin de 7 lei ....Posted Image

#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Am fost tomana la mare in Neptun in 2007 . 3 septembrie. Nu as mai repeta experienta. Ploua zilnic, megeam pe plaja cu umbrela de soare sa nu ne ploua. Intre 2 reprize de pliaie faceai o baie si apoi tremurai.

Conditii de hotel comunist -restaurat partial, fara aer conditionat, dar nu era nevoie.

Cu mancarea a fost problematic ca mai toate barurile si terasele erau inchise, doar vreo 2-3 deschise, iar acolo jumatate din preparate nu puteau fi comandate ca nu mai erau pe stoc.

2014, 2015 is 2016 am fost la  Saturn, in August la Siriu, Cupidon si Cerna. Recomand Cupidon pt conditii si Cerna pt plaja.

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Suntem pe "Vacante in Romania", s-a intrebat despre litoralul romanesc (si sunt diverse motive pt care oamenii opteaza sau pot opta pt acesta), va rog sa nu transformati subiectul intr-un versus cu bulgarii si grecii !
Am sters o serie de posturi complet offtopic.

P.S.  Si ieri am suspendat un user care aducea in discutie problemele initiatorului de pe alte topice, fara legatura cu subiectul acesta.  Ca pe-un avertisment o spun, pt altii care-ar mai fi tentati s-o faca... e o chestie destul de raspandita pe forum.

#25
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

View Postgump4, on 09 august 2018 - 09:55, said:

Fiecare are o parere si e bine ca e asa, dar asta nu insemana ca ce e ok pentru mine trebuie sa fie ok si pentru altul....plus ca cea mai buna perere este doar a ta, nu merita sa convingi pe cineva pentru nimic...Posted Image

                   Absolut corect. E normal ca in comentariile noastre sa existe o doza de subiectivitate. Ce ne place noua intr-o statiune, poate altora nu le place. Fiecare om cu gusturile si placerile lui. De pilda, unora le place sa stea cu cortul pe plaja in Vama, altora li se pare dizgratios acest lucru. Important e ca fiecare sa-si gaseasca spatiul sau in care considera ca se simte bine si sa nu judece pe ceilalti in functie de preferintele individuale. Eu, de pilda, stateam acum ani de zile la hotel in Efo. De cativa ani, insa, am experimentat si statul in apartament, la gazda, in Efo, si am constatat ca din punct de vedere al confortului, ma simt mult mai bine. Plus ca mananc ce vreau sa-mi gatesc, nu ce mi se ofera la terasa sau la restaurant, si ies si mai ieftin, evident, la capitolul mancare. Sigur, chestiile astea s-au intamplat in luna septembrie.

#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
apa e mai curata probabil fiindca a fost o vara mai ploioasa/rece. totusi rar invadau algele peste tot, de obicei erau portiuni, puteau fi evitate.

ce mi se pare ciudat e ca ar inchide terasele dupa 1 septembrie, nu-mi vine sa cred. daca e vreme buna, de ce sa inchida?

litoralul romanesc l-as alege pt amintiri, pt mancare si pt gustul si mirosul marii noastre. Posted Image

unde mai poti gasi ciorba de burta sau a la grec? Posted Image ce pizza, aia e fast food, eu vreau ceafa de porc, bulz, sau un peste bine-facut, mamaliguta cu branza si smantana.

Edited by 41ex, 09 August 2018 - 16:47.


#27
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Post41ex, on 09 august 2018 - 16:46, said:

apa e mai curata probabil fiindca a fost o vara mai ploioasa/rece. totusi rar invadau algele peste tot, de obicei erau portiuni, puteau fi evitate.

ce mi se pare ciudat e ca ar inchide terasele dupa 1 septembrie, nu-mi vine sa cred. daca e vreme buna, de ce sa inchida?

litoralul romanesc l-as alege pt amintiri, pt mancare si pt gustul si mirosul marii noastre. Posted Image

unde mai poti gasi ciorba de burta sau a la grec? Posted Image ce pizza, aia e fast food, eu vreau ceafa de porc, bulz, sau un peste bine-facut, mamaliguta cu branza si smantana.
inceraca daca doresti la autoservirea Cristal din Eforie Nord(dar si in alte locuri de acolo este deoasebita mancarea).Nu te lua dupa aparente...incearca mancarea de acolo(ciorba de burta).Patron, angajati, mancare de nota 10!Recomand!

#28
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
E ok hotelul?Dar statiunea?A fost cineva pe acolo?

Si inca ceva:Sunt locuri cu mancare de calitate /proaspata/buna pe acolo?
Plaja am auzit ca e buna,cu intrare lina in apa.Asa e?


Nota moderator  -  Intrebarea era despre Hotel Cometa... facuse topic nou, dar le-am unit.

Edited by Barboso, 12 August 2018 - 16:11.


#29
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Asa e, iar daca-l prinzi pe patronul chelios pe acolo, iti face cinste cu un paharel de tuica din partea casei! Posted Image Iar la capatul de nord al terasei Cristal poti manca niste mici de exceptie, pe care ii prepara chiar ei dupa o reteta proprie - si care au acelasi gust bun de cel putin 15 ani, de cand merg pe acolo!

Edited by l_dan, 12 August 2018 - 16:01.


#30
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
iti fac cinste si daca nu e domnu' patron(ca am vazut ca lucreaza cot la cot cu ei cateodata, jos palaria, btw) p-acolo.Au aceeasi angajati amabili in fiecare an din ce am vazut...bravo lor!
Buna tuica! :)

Edited by gump4, 12 August 2018 - 16:05.


#31
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/39217610_895933697282913_8246046967315038208_n.jpg?_nc_cat=1&oh=cb0743e1959ad536b7905f69b5043bef&oe=5C08D8EA - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia sa vedem, ghiciti in ce tara europeana arata asa plaja?
Hint: nu e Eforie Nord, nici alta plaja din Romania! :)

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce animale consumiste...erau drogati toti? saraci drogati adica...ce natii sunt?

#33
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Chiar am nevoie de un raspuns:In luna septembrie prin Jupiter ai unde sa mananci proaspat,mancare buna ,gustoasa sau e cam pustiu pe acolo?Ai de unde sa iti cumperi niste amintiri?

#34
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View Post41ex, on 18 august 2018 - 17:17, said:

ce animale consumiste...erau drogati toti? saraci drogati adica...ce natii sunt?
Este una dintre plajele din Salento, Italia

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 18 august 2018 - 19:13, said:

Chiar am nevoie de un raspuns:In luna septembrie prin Jupiter ai unde sa mananci proaspat,mancare buna ,gustoasa sau e cam pustiu pe acolo?Ai de unde sa iti cumperi niste amintiri?

da, iti recomand terasa barina. anul trecut au tinut deschis pana s-a terminat programul litoralul pentru toti. cauta datele de contact pe net si suna sa intrebi sau lasa-le mesaj pe pagina de FB.

#36
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Hotel Cometa e Ok, am stat anul acesta 6 nopti la inceputul lunii august, in trecut am mai stat la Meteor , a fost in regula si acolo

La fel si terasa Barina, in concediile anterioare am experimentat diverse restaurante din zona, dar anul acesta am mancat doar la Barina, papa e buna, preturi ok, doar ca e aglomerat la orele de varf

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate