Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Blue Cap - capsule (dermatitã)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#19
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
E adevărat că roaccutane îndepărtează orice problemă de piele?

#20
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostKarhu, on 03 august 2018 - 11:58, said:

Pe langa nizoral mai trebuia sa aplici un unguent cu acid salicilic si o solutie cortizonica.



Usurel cu cortizonii "pe scari"... astia pot face mai mult rau decat bine pe termen lung, in schimbul unui avantaj mic de moment...
Cortizonii doar diminueaza inflamatia, reactia sistemului imunitar, adica "Ascund gunoiul sub pres", in timp ce bacteriile sau ciupercile isi fac de cap nestingherite, iar cand opresti cortizonul problema poate reaparea mai grav.
Ar trebui folositi doar in probleme etrem de grave, nu la o banala dermatita...

#21
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Dacă funcționează în cazul acneei severe, poate funcționa și într-un caz mai puțin complicat.

#22
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postgeavis33, on 03 august 2018 - 11:56, said:

Am citit despre roaccutane, dar e greu să mă decid. Are reacții adverse puternice. Cel puțin așa scrie.

E adevarat...el e tratament pentru acnee grava, nodulo-chistica rezistenta.
Daaar... el poate fi folosit "off-label" pentru reducerea excesului de sebum. Adica nu iei doza destul de mare care se ia in acnee, iei o doza mult mai mica, cat sa reduca excesul de sebum, poate fi si de 10-20 ori mai mica (adica in loc de 4-8 pastile pe zi, doar o pastila-doua pe saptamana). IAr efectele adverse sunt mult reduse la doze minore. Se aude ca pana si actori de la hollywood il folosesc pentru a scapa de tenul uleios.
Evident nu recomand asa ceva si nici nu se da fara reteta, si cred ca 99% din dermatologii romani nu l-ar prescrie doar pentru reducerea sebumului.
Dar stii cum e, problemele astea dermatologice pot fi extrem de incapatanate si rezistente la tratament incat poti sa ajungi sa fii dispus la orice ca sa scapi de ele.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgeavis33, on 03 august 2018 - 12:05, said:

Dacă funcționează în cazul acneei severe, poate funcționa și într-un caz mai puțin complicat.
Nu, pt ca acneea e provocata de o bacterie pe cand dermatita seboreica e provocata de o ciuperca.

#24
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Păi nu cred că mi-ar scrie nimeni roaccutane pe rețetă și habar n-am cum să fac rost de acest medicament...

#25
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postgeavis33, on 03 august 2018 - 12:02, said:

E adevărat că roaccutane îndepărtează orice problemă de piele?

Are grad de succes de 90% in cazul acneei severe. Totusi la unii pacienti problemele revin la ceva timp dupa tratament, incat e nevoie de o noua "runda". In idee cu cat esti mai tanar, cu atat mai mare e riscul de recidiva.
Dar, da, poate fi destul de eficient. Cu conditia sa gasesti doza optima pentru problema ta... pentru ca cine nu are o acnee grava de exemplu, poate sa ii faca mai mult rau o doza prea mare.
El ce face-stopeaza sebumul poate ajunge sa si usuce complet fata, ori asta nu e de dorit, ca sebumul ala are si el un rol, ideea e sa nu fie in exces, dar si cand nu e deloc poti ajunge la alte probleme, din acnee sa dai in eczeme, etc.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postepetroiu, on 03 august 2018 - 12:02, said:

Usurel cu cortizonii "pe scari"... astia pot face mai mult rau decat bine pe termen lung, in schimbul unui avantaj mic de moment...
Sunt studii cum e cu efectele cortizonului in dermatita, vezi ca am dat un link.

#27
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Și cum aș putea ajunge la acest medicament? Pe net nu pot da comandă.

#28
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostKarhu, on 03 august 2018 - 12:08, said:

Nu, pt ca acneea e provocata de o bacterie pe cand dermatita seboreica e provocata de o ciuperca.

Acneea nu e mereu provocata de bacterii. Foliculitele spre exemplu (care ca si manifestare exterioara arata identic ca si acneea) pot fi de multe ori provocate tot de ciuperci din genul Malassezia.
Mecanismul roaccutane tine insa de stoparea sebumului.(si nu numai, pe langa asta el are un efect de "subtiere" a stratului epidermic incat nu se vor mai forma acele blocaje ale porilor precum si un efect antiinflamator) . Si asta va duce la reducerea populatiilor de micrroorganisme, de orice tip ar fi ele:bacterii, ciuperic, paraziti chiar, deoarece toti se hranesc cu sebumul in exces.

#29
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Am 22 de ani și până la 20 de ani n-am avut deloc probleme de acest gen. Foloseam o soluție pentru față numită eryfluid. Dar în loc de 3 luni de zile, cât scria pe prospect, am folosit-o vreo doi ani. Și așa am dezvoltat aceste probleme.

Edited by geavis33, 03 August 2018 - 12:15.


#30
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostKarhu, on 03 august 2018 - 12:10, said:

Sunt studii cum e cu efectele cortizonului in dermatita, vezi ca am dat un link.

Una e un studiu facut pe cativa subiecti urmatiti o perioada scurta si alta e ce se intampla in "real life"... Multi pacienti au avut de suferit pe termen lung de pe urma tratamentelor dermatologice cu cortizoni. Am si explicat mecanismul, corticoizii nu fac decat sa "inchida" temporar reactia sistemului imunitar, nu mai e inflamatie-nu mai vezi roseata. Asta nu inseamna ca totul e ok, e ca si cum ai pus un paravan si nu mai vezi problema, dar ea e acolo binemersi, ba microorganismele alea se lafaie in voie nemaifiind deloc deranjate de sistemul imunitar. Se pot aplica doar pe durata scurta. deoarece evident pe termen lung nu poate rezulta nimic bun din diminuarea raspunsului imunitar.
In orice caz nu trateaza nimic pe termen lung.

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:21.


#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postepetroiu, on 03 august 2018 - 12:12, said:

...

Protocoalele de aici din Fi nu prevad administrarea de Roaccutane in dermatita ci doar ce am mentionat deja.

#32
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postgeavis33, on 03 august 2018 - 12:14, said:

Am 22 de ani și până la 20 de ani n-am avut deloc probleme de acest gen. Foloseam o soluție pentru față numită eryfluid. Dar în loc de 3 luni de zile, cât scria pe prospect, am folosit-o vreo doi ani. Și așa am dezvoltat aceste probleme.

Pai ar fi logic ce s-a intamplat. Si de des intalnit. In mod normal pe piele exista un echilibru intre diversele specii de microorganisme, principalele doua fiind bacteriile si ciupercile. ele sunt pur si simplu intr-un fel de "competitie" pentru resurse, se tin reciproc sub control.
Numai ca in momentul cand vii si aplici solutie cu antibiotic pe durata lunga(peste alea 3 luni maxim recomandate), bacteriile sunt exterminate complet si asta duce la explozia populatiei de ciuperci, ori astea provoaca dermatita.
Va sa zica tie ti-ar trebui acum ceva solutie antifungica, sa omoare ciupercile (fungile).
Nu ti-a prescris niciun medic asa ceva?

View PostKarhu, on 03 august 2018 - 12:17, said:

Protocoalele de aici din Fi nu prevad administrarea de Roaccutane in dermatita ci doar ce am mentionat deja.

Protocoalele de nicaieri din lume nu permit asa ceva, cred. Am si precizat, este "off-label".

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:22.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postepetroiu, on 03 august 2018 - 12:16, said:

Se pot aplica doar pe durata scurta. deoarece evident pe termen lung nu poate rezulta nimic bun din diminuarea raspunsului imunitar.
In orice caz nu trateaza nimic pe termen lung.
Durata tratamentului e de 3-4 saptamani.
Administrarea acestora are ca scop miscorarea reactiei inflamatorii locale, nu blocarea sistemului imunitar.
Exista numeroase boli, sa amintesc doar astmul si bolile reumatismale unde corticosteroizii se administreaza perioade mult mai indelungate.

#34
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

View Postepetroiu, on 03 august 2018 - 12:21, said:

Pai ar fi logic ce s-a intamplat. Si de des intalnit. In mod normal pe piele exista un echilibru intre diversele specii de microorganisme, principalele doua fiind bacteriile si ciupercile. ele sunt pur si simplu intr-un fel de "competitie" pentru resurse, se tin reciproc sub control.
Numai ca in momentul cand vii si aplici solutie cu antibiotic pe durata lunga(peste alea 3 luni maxim recomandate), bacteriile sunt exterminate complet si asta duce la explozia populatiei de ciuperci, ori astea provoaca dermatita.
Va sa zica tie ti-ar trebui acum ceva solutie antifungica, sa omoare ciupercile (fungile).
Nu ti-a prescris niciun medic asa ceva?



Protocoalele de nicaieri din lume nu permit asa ceva, cred. Am si precizat, este "off-label".
Îmi apar coșuri în jurul gurii, deasupra sprâncenelor și între sprâncene. Iar pe cap am mai tot timpul,

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Un articol ceva mai vast despre tratamentul dermatitei seboreice: https://www.ncbi.nlm...les/PMC4908450/

View Postgeavis33, on 03 august 2018 - 12:24, said:

Îmi apar coșuri în jurul gurii, deasupra sprâncenelor și între sprâncene. Iar pe cap am mai tot timpul,
Deci ai si dermatita seboreica si acnee?

#36
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostKarhu, on 03 august 2018 - 12:21, said:

Durata tratamentului e de 3-4 saptamani.
Administrarea acestora are ca scop miscorarea reactiei inflamatorii locale, nu blocarea sistemului imunitar.
Exista numeroase boli, sa amintesc doar astmul si bolile reumatismale unde corticosteroizii se administreaza perioade mult mai indelungate.

Cunosc aceste lucruri. Evidenrt era vorba de reactia inflamatorie locala, ca despre asta vorbim, probleme ale pielii care sunt locale.
Evident corticoizii administrati oral sunt alta mancare de peste, cu alte indicatii. Dar si aia sunt "o sabie cu doua taisuri" . Pe termen scurt da, pot salva vieti. Pe termen mai lung pot duce la complicatii serioase, de aia exista si acel "tapering-off", dacva ii opresti brusc poti avea probleme majore.
Un efect secundar al corticoizilor orali sunt tocmai probleme dermatologice. Exista chiar si acnee sau dermatita ca efect secundar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate