Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Blue Cap - capsule (dermatitã)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:26, said:

Un articol ceva mai vast despre tratamentul dermatitei seboreice: https://www.ncbi.nlm...les/PMC4908450/


Deci ai si dermatita seboreica si acnee?
Păi am înțeles că îmi apar în aceste zone din cauza dermatitei seboreice. N-am auzit de acnee deasupra sprâncenelor.

#38
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:24, said:

Îmi apar coșuri în jurul gurii, deasupra sprâncenelor și între sprâncene. Iar pe cap am mai tot timpul,

Ce sa zic...doar presupun, nu sunt medic. Dar cosurile din jurul gurii sunt de multe ori tot din cauza fungica (vezi dermatita periorala). Pe cap e vorba de foliculita scalpului, din nou cu cauza cel mai probabil fungica. Toate converg spre o problema fungica la tine, provenita probabil din folosirea in exces a antibioticelor.
Parca spusesei ca ai fost la doctori, nu ti-au prescris solutii antifungice?
Vezi ca si ciupercile astea sunt de diverse tipuri, nu orice antifungic le omoara pe toate, de aia e posibil sa fie nevoie sa incerci mai multe...daca nu merge deloc cu sampoane, creme, sa recurgi chiar la antifungice orale, evident date doar cu prescriptie medicala.

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:29, said:

. N-am auzit de acnee deasupra sprâncenelor.

Acneea se poate manifesta pe orice milimetru patrat de piele oriunde pe corp. Cred ca mai putin in palme si pe talpi.
De fapt acneea e un termen generic, sunt cred 10-20 de variante posibile daca e sa rafinam.
In zonele cu fire de par mai degraba se numeste foliculita, doarece e o inflamatie a foliculului pilos.

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:33.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,909
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: tuns foarte scurt, schimbat fata pernei zilnic, sampon antifungic, masaj cu solutie cortisonica, unguent cu acid salicilic. Fara sa omiti nimic din astea!
Daca nu da rezultate in 3-4 saptamani, mergi iarasi la medicul dermatolog.

#40
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Am încercat creme și șampoane și m-am cam plictisit. Vreau să încerc cu roaccutane, dar îmi trebuie rețetă iar medicii la care am fost până acum n-au vrut să treacă pe rețetă. Chiar, se pronunță și e-ul la acest medicament sau e doar roaccutan? Am sunat acum la o farmacie și nu prea înțelegea când i-am zis roaccutan.

#41
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:34, said:

Daca nu da rezultate in 3-4 saptamani, mergi iarasi la medicul dermatolog.
Mda, si o sa mergi, si iar o sa mergi, toata viata....
Ma uimeste simplismul abordarii... ca sa nu zic de recomandarea cu solutia cortizonica, care e complet aiurea.
Dar evident, isi va indeplini scopul ca doar va ascunde putin problema, eventual agravand-o pe termen lung, ca sa mergi din ce in ce mai des la doctori...
Si ne mai miram ca tot mergem si tot mergem la ei si nu ne ajuta cu nimic...Trist.

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:39.


#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,909
  • Înscris: 25.06.2007

 epetroiu, on 03 august 2018 - 12:31, said:

tot din cauza fungica (vezi dermatita periorala).

Nici vorba, daca ar fi nu ar raspunde la tetraciclina si eritromicina.
Cauzele dermatitei periorale nu sunt cunoscute.

#43
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:36, said:

Am încercat creme și șampoane și m-am cam plictisit. Vreau să încerc cu roaccutane, dar îmi trebuie rețetă iar medicii la care am fost până acum n-au vrut să treacă pe rețetă. Chiar, se pronunță și e-ul la acest medicament sau e doar roaccutan? Am sunat acum la o farmacie și nu prea înțelegea când i-am zis roaccutan.

Nu se pronunta e-ul. Nu iti da la farmacie fara reteta.

As zice sa incerci intai antifungice orale si abia apoi roaccutane.

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:39, said:

Nici vorba, daca ar fi nu ar raspunde la tetraciclina si eritromicina.
Cauzele dermatitei periorale nu sunt cunoscute.

Bravo, multumim mult, sunteti foarte folositori, medicilor...bine ca recunoasteti ca nu sunt cunoscute...adica de fapt nu prea stiti exact ce faceti acolo, doar la nimereala mai mult, cu cat revine pacientul mai des, cu atat mai bine. Trist.
Care-i faza cu antibioticele, care sunt oricum un tratament de 2 bani ptr acnee care pe termen lung face mai mult rau, si nu doar la nivelul pielii?

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:44.


#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,909
  • Înscris: 25.06.2007

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:36, said:

Am încercat creme și șampoane și m-am cam plictisit.
Ai facut tratamentul incomplet, trebuie facut exact cum am scris: tuns foarte scurt, schimbat fata pernei zilnic, sampon antifungic, masaj cu solutie cortisonica, unguent cu acid salicilic. Fara sa omiti nimic din astea!

#45
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 epetroiu, on 03 august 2018 - 12:40, said:


Nu se pronunta e-ul. Nu iti da la farmacie fara reteta.

As zice sa incerci intai antifungice orale si abia apoi roaccutane.
Mi-am comandat acum puțin timp Blue Cap capsule. Scrie pe net că rezolvă problemele fungice, dermatitele. Dacă nu merge, o să încerc roaccutane.

#46
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:44, said:

Mi-am comandat acum puțin timp Blue Cap capsule. Scrie pe net că rezolvă problemele fungice, dermatitele. Dacă nu merge, o să încerc roaccutane.

Ce-s alea? Ce contin?

PS: Fugi de "solutii cortizonice" cat poti!!!...doctorii sunt iresponsabili, nu le pasa...solutiile astea cortizonice te vor transforma intr-un etern pacient dermatologic.

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 12:46.


#47
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:44, said:

Ai facut tratamentul incomplet, trebuie facut exact cum am scris: tuns foarte scurt, schimbat fata pernei zilnic, sampon antifungic, masaj cu solutie cortisonica, unguent cu acid salicilic. Fara sa omiti nimic din astea!
Cam de asta nu m-am mai dus la medic. Ce mi-ai scris tu aici, mi-ar fi zis și medicul. Doar că pe mulți bani. Nu mai am răbdare.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,909
  • Înscris: 25.06.2007

 epetroiu, on 03 august 2018 - 12:38, said:

Ma uimeste simplismul abordarii... ca sa nu zic de recomandarea cu solutia cortizonica, care e complet aiurea.
Aiurea, ce am dat eu sunt studii si protocoale medicale elaborate dupa indelungi cercetari de catre medici dermatologi de top mondial, beton de beton, care bubuie de cunostinte, inteligenta si competenta.
Ce zici tu sunt impresii personale.
Initiatorul se poate lua dupa cine vrea el.
Nu mai veni cu divagatii aiuristice aici pt ca ti le voi sterge, aria de pseudostiinta e ceva mai sus.

#49
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 epetroiu, on 03 august 2018 - 12:45, said:

Ce-s alea? Ce contin?

PS: Fugi de "solutii cortizonice" cat poti!!!...doctorii sunt iresponsabili, nu le pasa...solutiile astea cortizonice te vor transforma intr-un etern pacient dermatologic.
Supliment alimentar pe baza extracte vegetale, antioxidanti, vitamine si aminoacizi, destinat echilibrarii dietei persoanelor cu afectari descuamative ale pielii (xeroze cutanate).
BLUE CAP capsule este un supliment ortomolecular bogat in substante antioxidante.
Este destinat echilibrarii dietei persoanelor care, prin aport alimentar obisnuit, nu-si pot obtine micronutrientii necesari unei functionari optime a organismului si in special a invelisului cutanat. Cam asta scrie.

#50
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:47, said:

Cam de asta nu m-am mai dus la medic. Ce mi-ai scris tu aici, mi-ar fi zis și medicul. Doar că pe mulți bani. Nu mai am răbdare.

Recomandarile nu sunt rele, cu exceptia solutiei cortizonice, cum am mai spus.
Doar ca sampoane antifungice sunt multe...ingrediente antifungice sunt multe. Trebuie sa incerci mai multe.
Acidul salicilic sa stii ca poate fi chiar bun.

#51
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:51, said:

Aiurea, ce am dat eu sunt studii si protocoale medicale elaborate dupa indelungi cercetari de catre medici dermatologi de top mondial, beton de beton, care bubuie de cunostinte, inteligenta si competenta.
Ce zici tu sunt impresii personale.
Initiatorul se poate lua dupa cine vrea el.
Nu mai veni cu divagatii aiuristice aici pt ca ti le voi sterge, aria de pseudostiinta e ceva mai sus.
Îmi poți spune, te rog frumos, dacă ești cadru medical?

#52
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Karhu, on 03 august 2018 - 12:51, said:

Aiurea, ce am dat eu sunt studii si protocoale medicale elaborate dupa indelungi cercetari de catre medici dermatologi de top mondial, beton de beton, care bubuie de cunostinte, inteligenta si competenta.

Insist, dar recomandarea aia de solutie cu cortizon la dermatita e o tampenie.
Sunt mii, poate zeci de mii de persoane care si-au agravat problemele pielii cu asa ceva, in schimbul unei aparente ameliorari de cateva saptamani sau luni.
Normal ca doctorilor le convine de minune.
Iar cat despre inteligenta si competenta sistemului medical din lume, da, de aia suntem asa de "sanatosi". Si de aia nu-s in stare sa trateze o amarata de dermatita seboreica...am ajuns cica pe MArte dar nu stim sa tratam cosurile... si sistemul medical e plin de aroganta si autosuficienta...cand da prin gropi de fapt, recomanda solutii care pe tfermen lung te transforma doar in client etern al lor.

OAre degeaba insasi intiiatorul a fost deja la nenumaratai medici?
Si a facut tot ce ii spui tu acolo, posibil fara tampenia cu cortizonul?
Na, sa se dea cu cortizon daca zici tu...

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 13:00.


#53
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Sistemul medical e un dezastru. S-a văzut la Colectiv.

Până la urmă Blue Cap mă poate ajuta cu ceva? Se poate uita cineva pe net două secunde?

Edited by geavis33, 03 August 2018 - 13:01.


#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,909
  • Înscris: 25.06.2007

 geavis33, on 03 august 2018 - 12:52, said:

ești cadru medical?
Da

 epetroiu, on 03 august 2018 - 12:56, said:

Insist, dar recomandarea aia de solutie cu cortizon la dermatita e o tampenie.
Aia sunt zeii dermatologiei mondiale si ce zic ei se bazeaza pe studii beton! Poti sa-i contrazici doar dupa ce faci si tu niste studii mai beton decat ale lor!
Eu zic sa terminam aici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate