Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Blue Cap - capsule (dermatită)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Bună ziua! Am dermatită seboreică și aș vrea să știu dacă pastilele Blue Cap ajută în această problemă. Menționez că pentru păr am folosit șampon Nizoral, dar nu a avut rezultate. Am această dermatită de 2 ani. Ea a apărut din cauza faptului că am folosit în exces un antibiotic, care conținea eritromicină, pentru față.

Mulțumesc!

Edited by geavis33, 03 August 2018 - 10:34.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 geavis33, on 03 august 2018 - 10:32, said:

Bună ziua! Am dermatită seboreică și aș vrea să știu dacă pastilele Blue Cap ajută în această problemă.

Ce pastile... foloseste samponul Blue Cap sau Ducray Kertyol PSO, timp de minim 2 luni si vezi ce rezolvi.  Si nu te spala obsesiv. O data pe saptamana e suficient.  Nu te mai da cu alte dracii pe par sau pe fata.  Fata se spala doar cu apa curata si atat.. Fara sapun, fara alte chestii aplicate.  Seboreia e o reactie a tenului la chimicale.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Uita forumul.
Este chiar asa de greu sa-ti dai seama ca sfaturile si parerile in aceasta problema nu au si nu vor avea nici o tangenta cu cazul tau?
Consulta medicul,apoi altul si altul pana-i dai de capat.

Daca ti-as spune ca da,acele pastile sunt bune si ajuta si in realitate va fi exact invers,ce faci?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 rosix, on 03 august 2018 - 10:40, said:

Seboreia e o reactie a tenului la chimicale.
Dermatita seboreica nu are nicio legatura cu "reactia tenului la chimicale", cand o sa ma plictisesc destul de tare am sa va scriu si ce trebuie facut, momentan nu prea am nici timp

Edited by gumball3000, 03 August 2018 - 10:42.


#5
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 adisz, on 03 august 2018 - 10:42, said:

Uita forumul.
Este chiar asa de greu sa-ti dai seama ca sfaturile si parerile in aceasta problema nu au si nu vor avea nici o tangenta cu cazul tau?
Consulta medicul,apoi altul si altul pana-i dai de capat.

Daca ti-as spune ca da,acele pastile sunt bune si ajuta si in realitate va fi exact invers,ce faci?
Atunci de ce mai țineți această arie deschisă?

Edited by geavis33, 03 August 2018 - 10:49.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 geavis33, on 03 august 2018 - 10:48, said:

Atunci de ce mai țineți această arie deschisă?

Nu te complica cu medici. Incearca ce ti-am scris mai sus si nu te lasa descurajat de unii si de altii. Prespun ca stii si singur daca sa te duci sau nu la medic, nu ai intrat aici sa auzi de la unul sau altul.

#7
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Dacă nu m-aș fi dus inițial la destul de mulți medici, nu aș mai fi scris.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 geavis33, on 03 august 2018 - 10:48, said:

Atunci de ce mai țineți această arie deschisă?

Buna intrebare.
Si eu m-am intrebat de multe ori.

 geavis33, on 03 august 2018 - 10:55, said:

Dacă nu m-aș fi dus inițial la destul de mulți medici, nu aș mai fi scris.
Si cum medicii reali nu te-au ajutat,te-ai gandit sa apelezi la "medicii" virtuali?
Tu crezi ca-i de joaca cu problema ta.
O gafa facuta acum te poate face sa suferi o viata intreaga.

#9
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018

 adisz, on 03 august 2018 - 11:14, said:

Buna intrebare.
Si eu m-am intrebat de multe ori.


Si cum medicii reali nu te-au ajutat,te-ai gandit sa apelezi la "medicii" virtuali?
Tu crezi ca-i de joaca cu problema ta.
O gafa facuta acum te poate face sa suferi o viata intreaga.
Ce greșeală uriașă aș putea face astfel încât să sufăr toată viața?

Edited by geavis33, 03 August 2018 - 11:22.


#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poti incerc sa o tii sub control cu Gerovital H3 Derma+ si pe cap sa te speli cu Petrole Hahn Sampon Stop Pellicules Antimatreata pentru Par Gras de 3 ori pe saptamana si sa te tunzi curt
Pe fata sa te speli doar cu sapun cu sulf,sulful omoara ciupercile care produc boala asta
Si vezi ca boala asta nu se trateaza,o sa ramai cu ea toata viata,o poti tine doar sub control(daca gasesti combinatia corecta de crema si sampon)

Toate astea le comanzi de pe internet,nu o sa le prea gasesti prin farmaciile fizice

Sa nu te zgndari acolo unde ai matreata pentru ca o sa se inroseasca si mai tare si se va face matreata si mai multe,dupa cateva zile de utilicat crema aia poti sa le indepartezi gentil cu piaptan sau cu unghia,dar foarte,foarte usor

Edited by I2O, 03 August 2018 - 11:24.


#11
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
Incearca Selsun Blue !

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 I2O, on 03 august 2018 - 11:23, said:

Si vezi ca boala asta nu se trateaza,o sa ramai cu ea toata viata,o poti tine doar sub control(daca gasesti combinatia corecta de crema si sampon)

...asta spun medicii ca sa nu-si bata capul si sa scape repede...
In realitate problemele pielii de multe ori sunt datorate in principal stilului de alimentatie si de viata moderna, cuplate cu anumite sensibilitati genetice. Evident cat timp nu vei face schimbari in aceste directii, este adevarat ca "ramai cu problema toata viata".
Revenind la dermatita seboreica, ea e generata se pare de o ciuperca care traieste si se inmulteste pe baza excesului de sebum. Excesul de sebum nu  e tratabil cu creme.
Ciuperca insa da, spre exemplu crema nizoral o tine sub control.
Alte solutii medicamentoase, pentru care evident ai nevoie de reteta ar fi antifungicele orale, desi s-ar putea sa fie excesive pentru problema ta.
Exista si tratamentul "nuclear" ca sa-i zic asa, care opreste sebumul complet(roaccutane), dar e mult excesiv in cazul tau.
Nu trebuie ignorate insa, asa cum am spus, alimentatia si stilul de viata...cauta documenteaza-te, cerceteaza, unele alimente chiar stimuleaza excesul de sebum, de obicei zaharul si carbohidratii in exces. Apoi sunt uleiurile vegetale care se pare ca schimba compozitia naturala a sebumului care in mod normal NU ar trebui sa hraneasca bacterii si ciuperci patogene, ba dimpotriva. apoi fiecare putem avea alergii intolerante la alimente comune precum: glutenul (painea, fainoase, etc), lactate, oua, nuci, soia, etc.  Lactatele pot face foarte mult rau pielii
Am ajuns la concluzia ca pana si apa de la robinet cu care te speli, in unele zone agraveaza problemele pielii la cei predispusi.
Sunt zeci de variabile...de aia dermatologii "saracii" sunt complet depasiti de astfel de probleme precum dermatita seboreica, acnee, etc. Nu au timpul si nic disponibilitatea ca intr-o consultatie de 5-10 min sa gaseasca adevaratele cauze, deoarece sunt pur si simplu atat de multe variante.

 I2O, on 03 august 2018 - 11:23, said:

Pe fata sa te speli doar cu sapun cu sulf,sulful omoara ciupercile care produc boala asta


Toate sfaturile de acest gen trebuie aplicate cu multa atentie...sulful poate fi un iritant si poate agrava problemele in cazul unora.
De aceea cand incerci asa ceva e bine sa incercui intai "un test" pe o zona mica de piele nu pe toata fata de la inceput.

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 11:52.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu i-am dat omului o reteta care functioneaza...daca vrea sa o aplice bine,daca nu iara bine
Nu e scump ce i-am zis eu acolo samponu e 18 lei,crema e pana in 50 de lei...daca vrea sa incerce e traba lui,daca nu vrea e iar treaba lui

#14
geavis33

geavis33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2018
Am citit despre roaccutane, dar e greu să mă decid. Are reacții adverse puternice. Cel puțin așa scrie.

#15
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 adisz, on 03 august 2018 - 11:14, said:


Si cum medicii reali nu te-au ajutat,te-ai gandit sa apelezi la "medicii" virtuali?

Pai medicii ar trebui sa ajute, dar din pacate in aceste probleme dermatologice extrem de comune precum dermatita, acnee, etc, de foarte multe ori medicii pur si simplu nu ajuta. De ce? In primul rand nu sunt considerate probleme grave, ci doar de "estetica" , de aceea nici stiinta medicala nu si-a batut capul prea tare. De aia nici medicii nu-si bat capul.
Problemele astea dermatologice sunt extrem de "rafinate" si complicate ca sa le zic asa, spre exemplu si o banala pata rosie poate ascunde in spate 5 variante posibile de diagnostic (poate fi din cauza bacteriana, sau fungica si aici cu numeroase variante, sau parazitara, sau alergie alimentara, si multe altele mai putin intalnite frecvent).
De aia "saracul" pacient trebuie sa experimenteze pe el uneori ani de zile pana gaseste o solutie care sa rezolva problema sau sa o tina sub control. Ca medicii tot asta fac, incearca ceva la nimereala, daca nu merge incearca apoi altceva, etc. Nu e o stiinta precisa.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 geavis33, on 03 august 2018 - 10:32, said:

șampon Nizoral, dar nu a avut rezultate.
Pe langa nizoral mai trebuia sa aplici un unguent cu acid salicilic si o solutie cortizonica.

Vezi mai pe larg aici: https://www.ncbi.nlm...pubmed/24838779

#17
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 I2O, on 03 august 2018 - 11:54, said:

Eu i-am dat omului o reteta care functioneaza...

Functioneaza in cazul tau...asta nu inseamna ca neaparat si in al lui. Evident e de apreciat si de incercat sugestia.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 geavis33, on 03 august 2018 - 11:56, said:

Am citit despre roaccutane, dar e greu să mă decid.
Ala-i tratament pt acneea severa, nu pentru dermatita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate