Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Când trebuie schimbate discurile?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
SO2 Fl, 1.6 benzina. Zilele acestea am tinut-o pe bara zi de cate ori o lasa asa. arunc o privire pe langa ea. Am observat, pe discuri, linii de uzura. O sa fac si poze ceva, dar voiam sa va intreb cam cand se schimba acestea . Am luat masina la 97000, discurile pe ea, am mai facut vreo 30000.

Nu conduc sportiv, discurile nu par sa aiba acea buza. Oricum, revin cu poza.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Rule of thumb, cam la fiecare al doilea schimb de placute. Practic, atunci cand apare uzura.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Adica, sa dau cu degetul pe el?
Cred ca am schimbat placutele o singura data, dar nu stiu daca au fost schimbate si inainte. Cand am luat-o, imi amintesc ca erau bright and shinny, aproape noi.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Discurile de frana au marker de uzura. Cand ajungi la markerul de uzura le schimbi.

Diversi fabricanti au diversi markeri de uzura. La Citroen taieturile alea sunt mult mai discrete. In momentul in care vezi ca ti-a aparut o gaura in discul de frana care nu era acolo, e timpul sa il schimbi.

Attached Files


Edited by izometric, 29 July 2018 - 18:00.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Unde il gasesc? Fara sa dau jos roata, sper.

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Da, dai jos roata. Sau te sfasie lenea?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ma cam sfasie ;)
Deci este ca un alt disc, peste discul de frana.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cand fac zgomot la franare. Am un Golf 5 din 2008, in 2016 am schimbat discurile si placutele pe fatza, faceau zgomote destul de mari la franare, haraiala si pacaneala.

Acum de cateva zile au inceput sa haraie cele din spate, cand franez la viteza mica, cred ca trebuie schimbate si alea.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu e o regula, depinde de stil de condus, traseu, adica cat de des si agresiv franezi. Producatorii specifica grosimea minima a discurilor, cand trebuie schimbate. La masini cu abs, conduse asa incat abs-ul intra des in actiune, discurile se uzeaza mult mai repede. La fel si esp-ul, daca abuzezi de el.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ale mele fac, de mult. Cica asa ar face placutele. Sau, daca o las mai mult in parcare.

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Orice disc de frana are o grosime minima, afli care este aceasta pentru tipul de discuri de pe masina ta, pui mana pe un subler si masori discul! Daca nu ai, nu stii ce e ala mai bine mergi la service si ceri o verificare!

 YOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 18:00, said:

Deci este ca un alt disc, peste discul de frana.
Nu e nici un alt disc peste discul de frana!Posted Image  Este o frezare facuta pe diametrul exterior.

Edited by DannyMC, 29 July 2018 - 18:03.


#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Neaceasca85, on 29 iulie 2018 - 18:00, said:

Cand fac zgomot la franare.

Fals. Discurile perfect uzate pot sa nu faca nici cel mai mic zgomot.

 DannyMC, on 29 iulie 2018 - 18:01, said:

Daca nu ai, nu stii ce e ala mai bine mergi la service si ceri o verificare!

Cei mai mari ageamii i-am gasit in service-urile auto. Nu stiu decat sa schimbe uleiul si filtrele. Si taxeaza pe ora cat un inginer structurist.

Edited by izometric, 29 July 2018 - 18:03.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 rumegus, on 29 iulie 2018 - 18:01, said:

Eu, de regula, merg calm. ESP-ul imi intra doar iarna, nu conduc sportiv, ABS, foarte, foarte rar, pentru c anu franez des...te cam ia somnul cu mine. Nu ca as fi eu sofer de curse, dar merg des cu cel mic si nu vreau sa-l bruschez. M-am invatat sa cam merg usor si singur. Nu ma refer la viteza mereu, dar nu bruschez masina.
Mecanicul mi-a zis ca se vede la ochi daca mai tin sau nu. La revizie, mi-au dat in amrtie, scor 54 pe fata si 56 pe spate. Mi-au zis ca este cumva sub linie. De atunci, am mai facut o mie sa zic, hai 2000.

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

 izometric, on 29 iulie 2018 - 18:02, said:


Cei mai mari ageamii i-am gasit in service-urile auto.

O gasi pe unul acolo care sa stie sa masoare cu sublerul! Posted Image

Edited by DannyMC, 29 July 2018 - 18:06.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 DannyMC, on 29 iulie 2018 - 18:01, said:

Stiu ce e sublerul. Am facut scoala in comunism. Oricum, nu am asa ceva si nici nu stiu dimensiunea.

 DannyMC, on 29 iulie 2018 - 18:01, said:

Nu e nici un alt disc peste discul de frana!https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/dribble.gif  Este o frezare facuta pe diametrul exterior.
Nu e. Ar fi stupid. Eu la aspect ma refer. Asa pare ca arata, sau frezarea nu se intinde pe tot diametrul discului?

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
De tinut franele tineau, doar ca zgomotul era deranjant. ABS-ul nu stiu daca mi-a intrat vreodata, 1-2 ori maxim in 10 ani de condus. Dar cam franez ca imi place sa merg tare si cand apare o problema, franez din timp dar franez destul de apasat uneori. Cand stau la semafor, eliberez piciorul si trag frana de mana.

Normal ca daca o lasi mult in parcare si ploua, imediat se pune rugina pe discuri si haraie putin dar zgomotul dispare dupa cateva franari puternice. Trebuie sa misti masina ca sa nu rugineasca discurile, imediat vad prin jante rugina la cele stationate de multa vreme.

#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ok, masoara cu sublerul. Si ce? De unde stie ca sunt sub grosimea minima?

Eu zic ca nu mai exista marci serioase fara marker de uzura la discuri (mai ales cand vorbim de ESP/ABS, control traiectorie, etc, etc,), fix ca sa scoata din ecuatie gigelul de service extrem de prost pregatit. Adica nu mai ai ce sa te scarpini in cap si sa te intrebi cata "carne" o mai avea. Ori e la marcajul de uzura, ori nu. Buna ziua.

#18
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Dimensiunea o poti afla, daca chiar te intereseaza! Nu sunt informatii secrete!
@izometric Dupa ce afla care e grosimea minima, o sa stie!

Edited by DannyMC, 29 July 2018 - 18:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate