Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Când trebuie schimbate discurile?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostDannyMC, on 29 iulie 2018 - 18:08, said:

Dimensiunea o poti afla, daca chiar te intereseaza!

O poti afla greu sau o poti afla gresit.

Markerul de uzura este infailibil. Sau anti-prost, cum se mai zice popular.

Edited by izometric, 29 July 2018 - 18:09.


#20
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Ete na, nici macar atata lucru nu se mai poate afla?

Edited by DannyMC, 29 July 2018 - 18:18.


#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postizometric, on 29 iulie 2018 - 18:08, said:

Eu zic ca nu mai exista marci serioase fara marker de uzura la discuri...
Dar pe vremuri existau ? Daca masina este mai veche, existau acele markere la vremea respectiva ?
Eu la rabla mea nu le-am vazut, insa recunosc ca nici nu am stiut sa ma uit dupa ele.

View PostYOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 18:06, said:

Stiu ce e sublerul. Am facut scoala in comunism. Oricum, nu am asa ceva si nici nu stiu dimensiunea.
Gasesti de cumparat pina in 50 lei. Eu am gasit la Kaufland Posted Image (la alimentara din coltul blocului Posted Image)

Oricum, cred ca-ti trebuie micrometru. Cel putin la mine dupa ~10ani si aproape 200.000km, in discurile de pe fata sa facut sant si am luat decizia sa le schimb. Cum era sant, nu aveai ce sa masori cu sublerul si deia zic ca-ti trebuie micrometru.
Eu in loc sa le masor, m-am grabit sa le schimb (cu toate ca la vremea respectiva am cautat pe net si am aflat care este toleranta). Dupa ce le-am schimbat pe toate 4 (pe motiv ca-s batrine), m-am dus dupa citeva luni in Grecia si m-am intors cu alea de pe fata ovalizate. La peste un 120-130km/h nu mai putea sa pui frina brusca, la cit de tare batea volanul. Anul trecut am decis sa rezolv problema si am cumparat alta marca. Cind le-am vizualizat pe alea de pe spate, am constatat ca si astea era terminate, in sensul ca se exfoliau. Zici ca erau facute din fier ruginit, peste care cineva a aplicat o folie frumos stralucitoare. Discuri proaste ... Deocamdata astea ce le am acum vad ca rezista, insa nu stiu cit.

Sfatul meu este sa nu te grabesti cu schimbatul. Mai bine verifici daca are sau nu marker, iar daca nu, gasesti tu pe undeva un micrometru ca sa le masori. Grosimea originala este simplu de aflat. Ramine sa o afli pe aia minima.

Edited by florin71_skoda, 29 July 2018 - 18:34.


#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca merita investitia. Am niste adancimi de masurat si poate mi-ar ajuta, desi, mai bine imprumut de la cineva sau chiar merg la cineva.

Si pozele:
Poza1
Poza2
Poza3

Edited by YOUR_GOD, 29 July 2018 - 18:53.


#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postizometric, on 29 iulie 2018 - 17:55, said:

Discurile de frana au marker de uzura. Cand ajungi la markerul de uzura le schimbi.

Diversi fabricanti au diversi markeri de uzura. La Citroen taieturile alea sunt mult mai discrete. In momentul in care vezi ca ti-a aparut o gaura in discul de frana care nu era acolo, e timpul sa il schimbi.
Ce vezi in imagine este pentru echilibrarea dinamica a discului, nicidecum semn pana unde se accepta uzura.

Doar ca fapt divers, la Dacie, care nu avea discuri ventilare, 0,7cm era grosimea minima admisa.
La cele ventilate, cum spunea cineva, daca ajungi sa se vada gauri in ele, este grav.

Asadar, fiecare disc are o grosime minima admisa. Cand se ajunge la ea, trebuie schimbate.
Din nefericire la masinile moderne discurile se schimba din cauza ovalizarii mai mult decat din cauza uzurii.

#24
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostYOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 17:46, said:

... voiam sa va intreb cam cand se schimba acestea .
Mulți băgători de seamă pe-aici ... Posted Image
Mie mi s-ar fi părut de bun simț ca oricine se simțea dator cu un răspuns la întrebarea ta, să îți răspundă în singurul mod normal: DU-TE LA SERVICE!
Îți spun ăia dacă e sau nu cazul să schimbi discurile de frână ...
Dar, se pare, nici tu, nici ceilalți care s-au băgat în seamă pe-aici nu prea știți pe unde este așa ceva ... Posted Image
Poate, totuși la ITP ai să afli dacă trebuie să schimbi discurile, asta dacă nu te gândești să rezolvi inspecția cu o șpagă ...

Edited by stancosty, 29 July 2018 - 18:59.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postizometric, on 29 iulie 2018 - 18:09, said:



O poti afla greu sau o poti afla gresit.

Markerul de uzura este infailibil. Sau anti-prost, cum se mai zice popular.
Asta daca nu ai vin-ul masinii, altfel sunt standard, banuiesc la el pe fata sunt ventilate cu grosea de 22 si limita de uzura 19mm

Edited by arg, 29 July 2018 - 19:25.


#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@StanCosty
Colegule, nu ne mai certa atat. La service de obicei dai peste meseriasi de meseriasi. Crezi ca aia stiu?
Dar lasa, puneti toata baza in ei ca ei stiu Posted Image

Edited by Reactor2015, 29 July 2018 - 19:02.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postizometric, on 29 iulie 2018 - 18:09, said:



O poti afla greu sau o poti afla gresit.

Markerul de uzura este infailibil. Sau anti-prost, cum se mai zice popular.
Gresit, pot sa faca buza, de placute proaste, si nu mai vezi nimic, ca sapa pana in frezarea aia.

#28
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostYOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 18:50, said:

Si pozele:

Din cite vad eu, si tu ai sant. Exact cum am banuit. Deci nu merge sublerul :D
Vad ca ai si zgirieturi. Ce placute folosesti ? Eu de multa vreme cumpar placute mai moi, chiar daca le schimb mai des si chiar daca inegresc ca naiba janta. Nu stiu daca fac bine sau nu, insa prefer sa-mi schimb placutele la 2-3 ani si sa-mi protejez discurile. Am muscat-o original cind le-am schimbat prima data si deia prefer sa le protejez. Am avut o perioada cind ma batea gindul sa-mi iau discuri SH in speranta ca ma vor tine mai mult fata de jegurile astea noi ce le monteaza mecanici din ziua de astazi. La vremea respectiva am vrut sa-mi cumpar si micrometru ca sa am cu ce sa le masor. (sublere am doua)

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostYOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 18:50, said:

Nu cred ca merita investitia. Am niste adancimi de masurat si poate mi-ar ajuta, desi, mai bine imprumut de la cineva sau chiar merg la cineva.

Si pozele:
Poza1
Poza2
Poza3
Cauta pe epiese sau orice magazin online vezi ce care e grosimea minima, si verifica cu un micrometru.

@stancosty
Aia o or sa zoca ca-a terminate si-ti recomanda unele pe care pe cumpara ei cu 40lei si ti le vand cu 200lei/bucta, la fel si la placute.

Din punctul meu de vedere unele originalae ale masinii care mai au 1mm pana la limit a de uzura duc mai bine decat unele noi (care nu se stie pe unde sunt facute si daca sunt conforme).

Edited by arg, 29 July 2018 - 19:11.


#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Poststancosty, on 29 iulie 2018 - 18:56, said:

... să îți răspundă în singurul mod normal: DU-TE LA SERVICE!
Poti da 2-3 exemple de servisuri in Ro, care sa aiba aparatura necesara, cu care sa poata masura si sa poata da un diagnostic "pe hirtie" si nu pe povesti ?

View Poststancosty, on 29 iulie 2018 - 18:56, said:

... Poate, totuși la ITP ai să afli dacă trebuie să schimbi discurile, asta dacă nu te gândești să rezolvi inspecția cu o șpagă ...
La ITP se verifica daca frinele au eficienta in limitele legale si daca nu ai diferente mai mari decit limita admisa intre stiga si dreapta, pe aceasi punte. Toleranta este relativ mare si cred ca diferenta dintre punte fata si punte spate nu este luata in considerare. Asa ca nu prea conteaza cit de uzate sint discurile, daca te incadrezi in limitele admise.

Edited by florin71_skoda, 29 July 2018 - 19:11.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Poststancosty, on 29 iulie 2018 - 18:56, said:


Mulți băgători de seamă pe-aici ... Posted Image
Mie mi s-ar fi părut de bun simț ca oricine se simțea dator cu un răspuns la ĂŽntrebarea ta, să ĂŽți răspundă ĂŽn singurul mod normal: DU-TE LA SERVICE!
ĂŽți spun ăia dacă e sau nu cazul să schimbi discurile de frână ...
Dar, se pare, nici tu, nici ceilalți care s-au băgat ĂŽn seamă pe-aici nu prea știți pe unde este așa ceva ... Posted Image
Poate, totuși la ITP ai să afli dacă trebuie să schimbi discurile, asta dacă nu te gândești să rezolvi inspecția cu o șpagă ...
Pentru mine, forumul este ca o bere cu prietenii. Dacă nu-ți place, nu te simți dator să scrii. Pun o întrebare, neavizată, mă aștept la un răspuns, fie el și neavizat. Să mă duc la doctor, știu și fără să pierd timpul colegilor pe aici. Îți mulțumesc pentru răspuns, dar te rog să nu te mai deranjezi. Eu sunt mai prost așa. Lasă-i pe cei care se coboară la mintea mea, să scrie. Mulțumesc!

View Postarg, on 29 iulie 2018 - 18:57, said:


Asta daca nu ai vin-ul masinii, altfel sunt standard, banuiesc la el pe fata sunt ventilate cu grosea de 22 si limita de uzura 18mm
Cele de pe spate sunt pline?  Par mai mici ca diametru.

View Postflorin71_skoda, on 29 iulie 2018 - 19:01, said:



Din cite vad eu, si tu ai sant. Exact cum am banuit. Deci nu merge sublerul :D
Vad ca ai si zgirieturi. Ce placute folosesti ? Eu de multa vreme cumpar placute mai moi, chiar daca le schimb mai des si chiar daca inegresc ca naiba janta. Nu stiu daca fac bine sau nu, insa prefer sa-mi schimb placutele la 2-3 ani si sa-mi protejez discurile. Am muscat-o original cind le-am schimbat prima data si deia prefer sa le protejez. Am avut o perioada cind ma batea gindul sa-mi iau discuri SH in speranta ca ma vor tine mai mult fata de jegurile astea noi ce le monteaza mecanici din ziua de astazi. La vremea respectiva am vrut sa-mi cumpar si micrometru ca sa am cu ce sa le masor. (sublere am doua)
Am uitat de care am pus. Știu că am fost informat că sunt zgomotoase.

#32
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 22.02.2007
pe fata are de 280 si grosimea minima este de19 ( de la 22) pe spate are de 253 si grosimea minima este 8 ( de la 10)mm.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postflorin71_skoda, on 29 iulie 2018 - 19:09, said:

Mie mi-au zis că a obținut cote direrite, 54 pe față și 56 pe spate și că ar fi cam la limită sau sub. Plăcuțe am. Dacă nu uit, mă uit de care.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@your_god
Da, pe spate sunt pline si mai subtiri.

Edited by arg, 29 July 2018 - 19:22.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
E mai ușoară pe spate, de aceea, nu?

#36
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 22.02.2007

View PostYOUR_GOD, on 29 iulie 2018 - 19:16, said:

Mie mi-au zis că a obținut cote direrite, 54 pe față și 56 pe spate și că ar fi cam la limită sau sub. Plăcuțe am. Dacă nu uit, mă uit de care.
Si in ce unitati de masura o fi masurat ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate