Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Xiaomi Mi 8 SE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#271
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Telefonul il foloseste sotia mea. Are soft xiaomi.eu si primeste actulizari.

A stat 2 saptamani fara folie si a luat cateva zgarietu fine. Dupa cele 2 saptamani a spart 3 folii de 30 lei bucata. Ultima folie are doar 2 saptamani. Probabil ca vrea un mi9 se si nu stie cum sa imi sugereze :D

#272
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posted Image

Eu am unul albastru si sotiei i-am luat unul rosu. Eu il tin in toate buzunarele, ea in gaenta in care are de toate. Amandoi i-am pus carcasa de silicon cu care a venit, ca spatele ala de sticla nu imi inspira prea mare incredere, insa pe fata nu am pus nimic niciunul.

Din pacate i-am recomandat unei bune prietene acelasi telefon si a patit baiul ala cu intrarea in cont google si nu stiu cum sa o rezolv, altfel ar fi telefonul perfect

#273
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Dureaza 10 minute sa-i pui alt soft, de ce nu incerci.
Soft xiaomi.eu.

#274
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-as ramane recunoscator daca ai reusi sa ma indrumi, ca eu nu am reusit. Cand intru in fastboot si incerc sa ii dau comanda, apare mesaj pe ecran ca isi da restart...

#275
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ce comanda sa dai ?
Instaleaza TWRP Recovery de aici, conform instructiuni, pe urma intri in recovery si incarci pe telefon un MIUI de pe xiaomi.eu, poti sa o faci prin cablu de pe PC direct in TWRP (se vede partitia in PC), dupa aceea instalezi rom-ul si gata.

#276
florinlei

florinlei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 06.04.2008

View PostMembruAnonim, on 08 martie 2019 - 23:02, said:

Ti-as ramane recunoscator daca ai reusi sa ma indrumi, ca eu nu am reusit. Cand intru in fastboot si incerc sa ii dau comanda, apare mesaj pe ecran ca isi da restart...

Dacă tot nu reușești să faci acea autentificare până  la capăt ia legătura cu magazinul de la care ai achiziționat telefonul și expunere problema ta.

Edited by florinlei, 09 March 2019 - 07:13.


#277
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View PostMembruAnonim, on 08 martie 2019 - 23:02, said:

Ti-as ramane recunoscator daca ai reusi sa ma indrumi, ca eu nu am reusit. Cand intru in fastboot si incerc sa ii dau comanda, apare mesaj pe ecran ca isi da restart...

Ai reușit ?

Cu ocazia asta (sa caut link-uri pentru tine) mi-am trecut și eu telefonul pe android PIE, am intampinat câteva probleme cu rutarea, îmi intra in bootloop, dar am rezolvat-o.
Ps. tema pe negru.

Edited by kiario, 11 March 2019 - 06:13.


#278
florinlei

florinlei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 06.04.2008
Ce variantă de twrp ai folosit ? Am așteptat cele 720 de ore necesare deblocării și urmează să pun și eu pe telefonul soției xiaomi.eu . Nu de alta dar nu prea vreau sa o las fără telefon mult timp.
Unde anume ai întâmpinat probleme mai exact și cum ai rezolvat problemele.
Mulțumesc anticipat.

#279
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am folosit varianta TWRP-3.2.3-1227-XIAOMI8SE-CN-wzsx150
Pentru root singura varianta care mi-a mers fără sa intre telefonul in bootloop a fost Magisk-v16.6, cu mențiunea ca trebuie sa activezi deblocarea OEM in secțiunea opțiuni dezvoltator.

In rest totul parfum.

#280
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am reusit.

Intru in fastboot

Fac pasii pentru instalarea twrp dar cand sa scrie boot pe ecran imi apare mesajul asta

si pe telefon mesajul asta (any key to shutdown)


Orice incerc in fastboot, probabil nu reuseste sa scrie in telefon ca il blocheaza ceva

Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 10:10.


#281
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
@misuspita Conecteaza telefonul la un port usb 2.0. Daca nici asa nu merge foloseste un usb hub 2.0.
Sunt unele placi de baza ce pur si simplu nu merg cu tel xiaomi.
Si eu am avut problema asta si alta rezolvare nu am gasit decat un simplu usb hub de 30 lei.

#282
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La usb 2 am conectat. Incerc sa le mut prin tooate mufele in spate la placa de baza sa vad.... Hub n-am, deci pas. Daca nu merge deloc, asta e, incerc sa il retrimit, desi nu imi pun sperante in ei.

#283
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
In principiu de la portul usb, 2 la mana; sa ai windows 7 (64bit), 3 la mana; cablu bun si mai multe citeste pe aici.

#284
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vai de plm, ca să pui un rom trebuie sa schimbi pc-ul, ca dacă ai unul nou de nu mai știe de w7 ești mâncat :))))

O sa vad cum dau de un pc cu w7. Mersi oricum

Edited by MembruAnonim, 11 March 2019 - 14:39.


#285
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 19.05.2009
cand intri in fast boot , pune in command prompt comanda "fastboot devices" dai enter si vezi ce scrie, adica trebuie sa dea un serial number al telefonului sa il vada accesibil.incearca asta.
(apropo scrie si succesiunea de comenzi pe care o folosesti)
ps.eu cred ca nu ai driverele ok pentru fastboot.dar verifica ce am scris mai sus.
nu ai nevoie de win 7, eu am win 8.1

Edited by hexis, 11 March 2019 - 14:48.


#286
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
cat de greu este sa dai 10 lei pe un hub usb 2.0 ? :)
Merge pe orice win inclusiv pe win 10.

@hexis

orice comanda pune in fastboot nu o sa mearga...este o incompatabilitate intre unele modele de tel xiaomi si anumite placi de baza.
Eu pe msi b350m pro vdh am avut aceeasi problema si cu note 5 si cu poco si cu mi8 .
Cea mai usoara rezolvare ...hub usb :)

#287
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Driverele sunt instalate bine. In Device manager apare Mi 8 SE, iar comanda Fastboot devices da rezultat



Hopaaaa, ceva s-a intamplat deodata Posted Image)))

Vad ca apare twrp

#288
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am instalat TWRP, apoi ultimul ROM, totul a mers ok, iar dupa boot... nimic. Intra in bootloop si doar in fastboot pot sa il bag, nu reusesc in TWRP.... Daca apas vol- si power intru in fastboot, daca apas vol+ si fastboot, tot acolo. Help! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate