Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Xiaomi Mi 8 SE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
344 replies to this topic

#235
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Probabil ai nimerit un exemplar cu probleme.
Eu din contra am fost uimit la cat de bine scoate pozele.

#236
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai ales alea de noapte, mi se par foarte tari, raportat la ce telefoane am mai avut pana acum. Am fost la fantani si chiar mi-a placut cata lumina se vedea in poze. De obicei ieseau cam fara detalii si mult zgomot. Zgomot au si acum, dar e clar o imbunatatire. Nu vreau sa pun poze, ca sunt toate cu cel putin un membru al familiei...

Edited by MembruAnonim, 18 October 2018 - 21:38.


#237
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iaca pozna, am reusit, cu blur pe față...

#238
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

View PostMembruAnonim, on 18 octombrie 2018 - 21:35, said:

Mai ales alea de noapte, mi se par foarte tari, raportat la ce telefoane am mai avut pana acum. Am fost la fantani si chiar mi-a placut cata lumina se vedea in poze. De obicei ieseau cam fara detalii si mult zgomot. Zgomot au si acum, dar e clar o imbunatatire. Nu vreau sa pun poze, ca sunt toate cu cel putin un membru al familiei...

Mie din pacate nu-mi incarca poza...inca sunt in dubii ce sa fac Mi8SE sau Mi8Lite...trebuie sa dau comanda la telefon dar inca nu stiu ce sa fac...
Ceva sfaturi?

#239
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Normal ca Mi8 Lite, telefon mai mare atat pe lungime cat si pe latime, ecran LCD vs Super Amoled, baterie de capacitate mult mai mare si nu in ultimul rand mult mai ieftin.
Nu ai IrDa (oricum nu folosesti), procesorul putin mai slab dar nu o sa simti diferente, nu ai deblocare moaca cu infra, dar iar spun ca e un moft, la camere sunt identice cu un plus la Lite ca sunt dispuse orizontal si cireasa de pe tort il gasesti cu culoarea roz, ceea ce il face unic.

#240
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Poate acum merge.
Pe zi am pus o poză în postul ăsta
https://forum.softpe...4#entry23567969

Din păcate forumul taie din detalii, poza originala este foarte detaliată. Diferența între 400kb cât are pe forum și 5Mb cât are pe telefon

Edited by MembruAnonim, 19 October 2018 - 05:40.


#241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarmag3d0n, on 18 octombrie 2018 - 22:59, said:

inca sunt in dubii ce sa fac Mi8SE sau Mi8Lite...trebuie sa dau comanda la telefon dar inca nu stiu ce sa fac...
Ceva sfaturi?
Mi8 lite are ecran mai mare. Cam acolo se termina pozitivele, dacă vrei neapărat ecran mare.

Mi8SE are ecran amoled de f bună calitate,cu luminozitate mare, afară în soare puternic vad perfect ecranul. Procesor 710 mai bun ca 660, ca performanță dar și consum, fiind făcut pe 10nm vs 14 nm. De fapt, uite o comparație:
https://www.guidingt...660-comparison/



#242
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Vreau sa pun o versiune stable de pe xiaomi.eu. Are rollback protection ? Pe xiaomi.eu zica ca nu are.

#243
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Se pare ca are deja o versiune de rom beta de pe xiaomi.eu dar cu recovery stock si nu vrea sa faca update la ultima versiune. Probabil ca trebuie sa pun recovery custom.

Am tot facut poze si imi mentin parerea ca e destul de slabuta in comparatie cu alte telefoane de la xiaomi.

#244
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am pus rom-ul stable de pe xiaomi.eu. Pozele statice ies bine, detalierea este foarte buna. Pozele de noapte, la lumina de neon/bec  ies super, super bine.  Secretul este nu ti se miste mana catusi de putin.
Problemele apar daca vrei sa pozezi un animalut, copil sau ceva care este in miscare.  Aici rezultate sunt proaste rau.

Comparatiile le fac in raport cu MI A1 si Mi Note 3, pe care le detin.
La pozele statice detalierea este cam la fel ca mi note 3. Probabil culorile mai bune pe MI8 SE.
La poze de noapte clar sta mult mai bine ca MI note 3.
La poze in miscare este praf... Este mult in urma la MI A1 sau MI Note 3.

O sa incerc sa fac zilele astea poze in aceleasi conditii cu Mi note 3 si Mi 8 SE si am sa le postez.

Attached Files


Edited by [mc]xtrem, 20 October 2018 - 20:35.


#245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post[mc]xtrem, on 20 octombrie 2018 - 20:32, said:

Secretul este nu ti se miste mana catusi de putin.
Bingo. In testele facute de mine cu chestii in miscare cam asta a fost buba, dar e variabil. Cred ca cu AI dezactivat pozele in miscare ies mai bine.

#246
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Cu romul pus de goldway rezultatele erau proste pe toată linia. Cu romul stable de pe xiaomi.eu rezultatele sunt mult mai bune. Ma declar mulțumit :)

#247
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Pentru ca nu ma pricep la chestile astea cu rom custom and stuff vreau sa intreb.

O sa intalnesc probleme tehnice (software sau hardware) daca iau un telefon d-asta si ii pun romul custom de pe EU de care tot vorbeste lumea ?

Pana la urma ala e practic un wannabe sistem de operare pe care l-ar fi avut telefonul daca era lansat oficial in europa ?

#248
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Rom-urile de pe xiaomi.eu sunt mai bune decat cele globale oficiale. Nu vei avea nicio problema cu ele.
Xiaomi.eu preia rom-ul chinezesc oficial si il curata de absolut tot ce e inutil sau in chineza.

#249
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Am auzit ceva. Eu am pus direct soft stabil pe xiaomi.eu si cu ala moare

#250
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Și eu aștept deblocarea bootloaderului tot pt asta...

#251
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Post[mc]xtrem, on 07 noiembrie 2018 - 21:00, said:

Am auzit ceva. Eu am pus direct soft stabil pe xiaomi.eu si cu ala moare
Idem.

#252
mokolino29

mokolino29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.03.2014

View Postcrisadi75, on 07 noiembrie 2018 - 21:08, said:

Și eu aștept deblocarea bootloaderului tot pt asta...
Daca nu vrei sa mai astepti, cei de la https://s-unlock.com au mai nou serviciul de deblocare bootloader instant (nu stiu cat costa). Si eu am avut de asteptat o luna pana mi s a deblocat bootloaderul, daca era acel servici disponibil acum o luna, nu mai asteptam.
PS: Thanh Minh este FB-ul vietnamezului de acolo care mi a debrickuit Mi8-ul, poti sa il intrebi in privat cat costa.

Edited by mokolino29, 08 November 2018 - 08:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate