Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cantar corporal cat mai precis

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti trebuie precizie prea mare la un cantar corporal. Nu trebuie sa te cantaresti mai des de o saptamna.
Bei un suc si esti mai "grasa", faci pipi si esti mai "slaba".

Edited by pasilla, 24 July 2018 - 19:41.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMariaAmalia, on 24 iulie 2018 - 18:53, said:

Imi puteți recomanda un cântar corporal electronic cat mai precis? Pret: între 100-200 lei.
Ce cantare ati folosit/aveti pe acasa si vi s-au parut a fi cat mai precise?

Un cantar de 60 lei din Altex
https://altex.ro/can...ic-150kg-negru/

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMariaAmalia, on 24 iulie 2018 - 19:26, said:

La cantariri succesive da erori, cu 1kg - chiar 3 mai mult sau mai puțin (îl folosesc exclusiv pe o suprafață plană)
Suprafață plană și dură, da? Nu covor, nu mochetă, nu covoraș de baie că dă rateuri.

#22
MariaAmalia

MariaAmalia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2018

View PostPaz, on 24 iulie 2018 - 19:39, said:

Posted Image   Da, chiar de-acolo.
Faci mofturi acum ? Posted Image Vrei unul frumos ?  Posted Image
Eh, nu neapărat, la o adică poa' sa fie si sluțenia cantarelor. Sa fie bun, asta-i esențial

Ioi, aproape 8mil un cântar, asta probabil ghicește si cate kile o sa ai peste 15 ani =))

View Postradunic, on 24 iulie 2018 - 19:54, said:


Suprafață plană și dură, da? Nu covor, nu mochetă, nu covoraș de baie că dă rateuri.
Da da, plană și dură :P

Attached Files



#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
D-ala de puse rosix, Myria am si eu, taman la fel numa  n-are fluturasi .Posted Image

#24
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsirgoofy, on 24 iulie 2018 - 19:31, said:

Citind cat de obsesiva esti as zice mai degraba ca esti bulimica decat una care vrea sa se-ngrase Posted Image
Nu e greu sa te-ngrasi, mananci ca porcu' si nu faci miscare. Posted Image

Depinde de metabolism. Sunt unii care mananca ca spartii si sunt scanduri.

View PostGingisHan2015, on 24 iulie 2018 - 19:58, said:

D-ala de puse rosix, Myria am si eu, taman la fel numa  n-are fluturasi .Posted Image

Pfff... numa eu l-am luat pe ultimul cu fluturasi :lol:.

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa moara cibilan daca are Serafime .Nu cred ca l-as fi luat cu fluturasi .Sper ca intelegi cum arata Hanul pe cantar cu fluturasi, rasul universului cosmic .Posted Image

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
mai bine mai pui un ban deoparte si iei ceva ce iti face si analiza corporala si istoric (cum e ala de 800) greutatea nu e totul, mai conteaza si ce pui pe tine, preferabil e muschi, nu untura.
eu am un nokia body+ prins la oferta pe amazon, sunt multumit la maxim de el, in special ca recunoaste copilul de 1an chiar daca te cantaresti cu el in brate si iti arata doar greutatea lui.

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMariaAmalia, on 24 iulie 2018 - 19:21, said:

Am schimbat-o, tot da erori de masurare Posted Image Deh, a îmbătrânit

În ce sens "dă erori"? Că pot fi mai multe scenarii.

1 - Te cântărești dimineața, ai 49, te pui seara ai 47. Greutatea ta corporală se mai poate modifica pe parcursul zilei. Mâncare, lichide.
2 - Te cântărești acum îți arată 47, te cântărești peste 5 minute, îți arată 48. Asta poate fi și din poziționarea lui. Cântarele electronice preiau greutatea în funcție de greutatea înregistrată pe cele 4 piciorușe. Adică el trebuie să fie pe un plan drept și solid. Îți arată alte valori dacă îl pui pe covor decât dacă te cântărești pe gresie. La fel dacă o bucată de gresie e puțin mai ridicată sau lăsată decât celelalte. E bine să folosești fix același loc, chiar și pe suprafață dură, cum e gresia, pentru că mai sunt erori constructive la montaj.
3 - Te cântărești acum îți arată 47, nu-i schimbi poziția, te sui iar, îți arată 49. Atunci e problemă cu cântarul. Dar dacă îți arată aceeași greutate când te urci succesiv, nu-i problema de la cântar.

Eu bănuiesc că-i schimbi poziția. Asta a fost și problema mea când am trecut la cântar electric. Dar de când îl țin într-un singur loc și mă cântăresc mereu acolo, au dispărut problemele.

În orice caz, greutatea ta, cât timp vorbim de urmăritul ei acasă, e relativă. Adică, chiar dacă ai un cântar care arată cu câteva sute de grame mai mult sau mai puțin decât ăla de la cabinetul medical, e în regulă cât timp îl folosești doar pe-ăla. Cât timp decalajul e același de fiecare dată, tu te cântărești oricum numai cu el, așa că nu e relevant că e dereglat. Ăia prin competiții, precum box, au nevoie de cântare perfect calibrate. Pentru uz casnic nu-i necesară o precizie mare, calibraj profesional, alte nebunii.

#28
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Aveam nevoie de un cantar in casa. Cica sa fie pentru cand vin neamurile fara cantar. Daca stiti cum e, toti il iau la proba cand te viziteaza.
Si fix asta mai era in altex. Am zis, fie! Il iau pe asta ca sunt prea zgarcit sa mai dau 20-30 de lei in plus pe ala fara molii Posted Image.

PS: Glumesc. Cand vin neamurile, ascund cantarul :lol:.

Edited by Serafim606, 24 July 2018 - 20:06.


#29
MariaAmalia

MariaAmalia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2018

View Post_-livio-_, on 24 iulie 2018 - 20:04, said:

mai bine mai pui un ban deoparte si iei ceva ce iti face si analiza corporala si istoric (cum e ala de 800) greutatea nu e totul, mai conteaza si ce pui pe tine, preferabil e muschi, nu untura.
Da, în principiu unul cu analiza corporala + istoric aș vrea, o sa mai pun niște bănuți și-mi voi lua unul (până în 300 ron, hai 300 și un pic)

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_-livio-_, on 24 iulie 2018 - 20:04, said:

mai bine mai pui un ban deoparte si iei ceva ce iti face si analiza corporala si istoric (cum e ala de 800)
Eventual si o tomografie :)

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E o atractie cantarul .Astazi o venit tehnicianul telepom sa repare cablul tv .Bai nene n-a vrut cafa, n-a vrut bani, da a aruncat asa in  varful limbii, ia uite aveti cantar domle, va suparati daca...Si s-a cantarit, dupa ce a dat geanta de scule jos, of course !

#32
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Si nu i-ai cerut 50 de bani?

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostGingisHan2015, on 24 iulie 2018 - 20:09, said:

E o atractie cantarul .Astazi o venit tehnicianul telepom sa repare cablul tv .Bai nene n-a vrut cafa, n-a vrut bani, da a aruncat asa in  varful limbii, ia uite aveti cantar domle, va suparati daca...Si s-a cantarit, dupa ce a dat geanta de scule jos, of course !
Acum trebuie sa cumperi alt cantar :)

#34
MariaAmalia

MariaAmalia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.07.2018

View PostSmurfK, on 24 iulie 2018 - 20:05, said:

3 - Te cântărești acum ĂŽți arată 47, nu-i schimbi poziția, te sui iar, ĂŽți arată 49. Atunci e problemă cu cântarul.
This :)

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMariaAmalia, on 24 iulie 2018 - 20:07, said:

Da, în principiu unul cu analiza corporala + istoric aș vrea, o sa mai pun niște bănuți și-mi voi lua unul (până în 300 ron, hai 300 și un pic)

Sunt unele cu wi fi si cu app pt telefon. Si costa mai putin decat ala pe care ai pus tu ochii.

#36
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postaproape40, on 24 iulie 2018 - 20:10, said:

Si nu i-ai cerut 50 de bani?
Nu frate .Reparase tv-ul omul, la toata scara, se oprise o magaoaie de la parter, una cu beculete verzi, nu mai mergea nici un tv de la Telepom .Posted Image

Edited by GingisHan2015, 24 July 2018 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate