Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Gresia noua suna

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostArgent, on 23 iulie 2018 - 08:19, said:

Si ce adeziv este bun pentru gresie? Si ce conteaza daca gresia este in panta?

Depinde de mester sau de lucrare. Daca vezi ca meseriasul este o fire lenta nu-i dai si nu-l lasi sa lucreze cu Ceresit.... la fel si daca lucrarea implica modificari si calcule in timpul efectuarii ei (luat masuri la sapa, denivelari, colturi)... adezivii astia au timpi de reactie mici si uite ce patesti daca "te gandesti si masori" mult. Am fost la cineva odata (atunci mi-am dat seama ca, conteaza enorm si cum este depozitat materialu)... mai avea nevoie de 2 saci de adeziv ca sa-i termin lucrarea, i-a luat din alta parte acelasi material si aceeasi marca si tip (ca magazinu de unde a luat marea parte din adeziv era inchis) si "surpriza" era naspa rau adezivul (s-a dus cu el inapoi ca nu m-a grabeam sa-i dau rateu la lucrare omului). Pe sacii lor scrie destul de clar sa se respecte conditiile de depozitare.

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:20, said:

@tico18
Pui cum vrei dar sa oferi si garantie, da?

Ti-am spus cum e cu bulele de aer...

Vrei sa-ti fac si toria cimentului? Cata apa se pune si de ce, ce se intampla in ciment daca pui prea putina sau prea multa, ce facr fiecare aditiv in betonul proaspat? De ce se umezesc sau nu suprafetele, ca amorsa nu trebuie sa fie uscata ci doar zvantata, etc...
Bine tine-o pe a ta. CHIAR n-am chef de bagari in seama cu tine. O zi buna Posted Image

Edited by tico18, 23 July 2018 - 08:32.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Mai colegu fiecare cu ce-i place.
Eu mabinteleg bine cu ceresit, cel mai bine ci cm11, dar si cm9 e ok daca stii sa-l folosesti.
Personal mergeam cu 2 galeti de material, pe masura ce statea una sa se matureze puneam din cealalta.

https://i.dedeman.ro...andard_2017.pdf

poate tu nu-l reamesteci, poate pui prea multa apa sau pur si simplu nu-ti place materialul.
am intalnit mesteri care amestecau cate 2 saci o data ca ei sunt voinici si ghici ce? juma 2/3 din material se intarea in galeata.

Edited by arg, 23 July 2018 - 08:34.


#21
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:27, said:

Mai colegu fiecare cu ce-i place.
Eu mabinteleg bine cu ceresit, cel mai bine ci cm11, dar si cm9 e ok daca stii sa-l folosesti.
Personal mergeam cu 2 galeti de material, pe masura ce statea una sa se matureze puneam din cealalta.

https://i.dedeman.ro...andard_2017.pdf
Foarte bine, asa sa faci :)

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si mesterul ce a zis cand ai vorbit cu el?

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mai nene eu citesc instructiunile, in ziua de azi nu mai merg retetle clasice pentru ca sunt atat de multi aditivi bagati incat se comporta total diferit de la marca la marca si de la gama la gama.

View PostArgent, on 23 iulie 2018 - 08:36, said:

Si mesterul ce a zis cand ai vorbit cu el?
mesterul si-a luat banii si a inchis telefonul.

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 08:31, said:

Foarte bine, asa sa faci Posted Image
corect si inca testez pe banii mei nu pe ai altora.

vezi ca la ceresit scrie ca adezivul trebuie sa acopere cel putin 65% din intradosul placii

p.s. iar timpii deschisi (de montare faianta) este de 15-20min si la ceresit si la adeplast...

Edited by arg, 23 July 2018 - 08:48.


#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
mda, si vad ca nimeni nu a puncatat cele mai importante lucruri
1- adeziv facut mai moale
2- NEAPARAT tras pe spatele gresiei cu partea dreapta a pieptanului cand e vorba de portelanata
3- si tot la portelanata nu e rau sa tragi intr-o singura directie

ce se vede acolo in spate e rromie totala

#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
tico18 o fi mesterul care a dat chix acolo si incearca sa ne convinga ca a facut o treaba buna :lol:

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
asa se intampla cand nu stai langa mester.

Edited by arg, 23 July 2018 - 08:59.


#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Acolo a pus adezivul doar pe jos, pe placa n-a pus deloc, d-aia nu s-a prins.
A venit cu placile dupa, apasat putin pe placa si gata ...
Placile trebuiesc udate inainte, ca sa faca priza buna.
Si adezivul se poate pune pe placa, iar pe jos merge doar frecat bine in strat subtire (tot cu adeziv, sa fii sigur ca prinde).

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ca sa iti dau un sfat va trebui sa spui ce ai de gand sa faci mai departe , tot jos sau un fel de reparatie/remontaj

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
totusi are noroc, ca la cat e de prost pusa, recupereaza cel putin 80-90% din gresie.
daca era pusa cum pun eu, nu scotea bucati mai mari de 4cmp

Edited by arg, 23 July 2018 - 09:08.


#30
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pai ce conteaza ca suna...daca nu sar afara cand calci pe ele eu zic sa nu iti dai de munca fara rost

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
se vede ca l-ai prins pe CELENTANO intre filmari

#32
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postlaffin, on 23 iulie 2018 - 08:54, said:

tico18 o fi mesterul care a dat chix acolo si incearca sa ne convinga ca a facut o treaba buna Posted Image
Ce sa faci si tu... nu mai poti de grija mea in loc sa ajuti omul cu un sfat. De, ce sa-i faci...... cainele moare de drum lung si... de grija altuia. Daca esti pe profil n-ai vrea sa ma ai "concurenta" in zona, cat ceri, fac la juma de pret .. toti de prin zona mea ma stiu ca le stric taraba Posted Image..N-am pret fix, ma suna omul, de regula vecinii.... aud cat le cer altii si tupeul la cat se arunca cu manopera de costa mai mult ca gresia... si de al dracu' le cer intre 50-70% ca sa-i las pe aia cu ea in mana Posted Image... si pana acum n-am auzit sa se planga unul ca i-au picat flisele. Am avut probleme dinastea in trecut ca nu gaseam un mester bun, m-am dus, am facut o scoala (curs recalficare) si cand este de treaba si vad ca omul este la impas il ajut. Am facut mai intai pe la mine, apoi pe la neamuri, cunostinte si acum cand vad ca cineva imi cere ajutorul il ajut...si la pret mult mai mic.

View PostI2O, on 23 iulie 2018 - 09:16, said:

Pai ce conteaza ca suna...daca nu sar afara cand calci pe ele eu zic sa nu iti dai de munca fara rost
Pai deja le-a scos Posted Image... asa reiese din pozele alea doua.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:11.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
asa cum e pusa se sparge si se fisureaza foarte usor.

#34
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postceanu1980, on 23 iulie 2018 - 09:44, said:

se vede ca l-ai prins pe CELENTANO intre filmari
Crezi sau nu.... da' personaju Celentano simbolizeaza "perfect" peste 80% din mesterii de profil din Romania Posted Image... se pricep la toate si n-au o ora de scoala, au furat meserie si preturile sunt pe ciordeala si prosteala clientului. De aia l-am si dat de exemplu. Cei care stiu meserie au afacerile lor sau sunt plecati din tara, astia cu comanda sunt ciubucari

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:07.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la ce scoala te referi?

cumva la asta?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 23 July 2018 - 10:08.


#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:59, said:

asa se intampla cand nu stai langa mester.
Dacă trebuie să-mi pierd vremea pe lîngă el, ăla nu e meșter e cîrpaci, Dorel și ce-o mai fi...
Pe un meseriaș îl plătesc fiindcă se presupune că știe ce are de făcut - de la materialele necesare pînă la cum se folosesc - nu ca să stau lîngă el și să-l învăț meseria.

Altfel - desenele rămase sînt chiar mișto. Dacă erau pe pereți le-aș fi lăsat așa. Unii plătesc bani grei pentru decor ca ăla...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate