Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gresia noua suna

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Buna seara, acum câteva zile am avut un “meseriaș” pentru a pune 60m de gresie .
A început s a o pună, la prima vedere a fost ok, însă 30-40% din gresie suna .
Am scos plăcile vechi, Însă, surpriza : pe plăcile scoase nu a rămase nici măcar 1% adeziv, erau curate ca și cum ar fi fost din pachet .
A folosit racletă cu Dinți, iar adezivul a fost CM 9.
Ulterior, mi a spus ca a fost încărcătura multă de aceea suna ( sapa nu e dreapta ),
Dar dacă era sapa, sunau toate + ca nu mi a spus de la început
Care s a fie motivul ?

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De obicei asa se intampla cand meseriasul este vreun Dorel.

La mine s-au umflat dupa ceva timp anumite locuri.

Edited by MembruAnonim, 23 July 2018 - 00:43.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Aia nu e gresie pusa de un meserias, adezivul trebuie sa faca priza cu toata suprafata gresiei. Acuma nu mai ai nevoie sa incarci atat de mult, exista materiale "autonivelante". In orice caz cred ca nici adezivul nu a fost bun, nu trebuia sa se desparta de gresie atat de usor.

#4
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Adeziv : https://www.dedeman....25-kg/p/4000239
Gresia vad ca numai este la dedeman pe site, iar modele asematoare, au recenzii super nasoale, de exemplu :
https://www.dedeman....-3-cm/p/4011581

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca era faianta mai integeam...

Pentru gresie trebuie sa atinga placa toate nervurile.
Chiar si asa tot trebuia sa dea cu amorsa pe placi, ca placile alea nu trebuiau sa iasa intregi de acolo.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsoleavl, on 23 iulie 2018 - 01:15, said:

Gresia vad ca numai este la dedeman pe site, iar modele asematoare, au recenzii super nasoale, de exemplu :

Esti victima perfecta, daca ii gasesti scuze ,,meseriasului ", pe baza acelor pareri :)
Parerea mea (ca tot este la moda expresia asta).

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
E pusa prost, nici macar la nivel nu sunt.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a platit el ca sa il lasi sa invete sa puna gresia la tine?
Pune-l sa refaca lucrarea.

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
1. O pus adeziv si pe gresie ?
2. CM 9 e cam slabut. Foarte casant.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ai mai, voi nu vedeti cum a dat cu piptanul? In bataie de joc, eu cand am pus era totul egal, si cand am apasat placa a atins si presat pe toate nervurile.
Foarte important e ca aerul din nervuri sa poata iesi afara, altfel se fac perne de aer si nu mai sta gresia la nivel (pana se intareste marmelada).

Edited by arg, 23 July 2018 - 07:08.


#11
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Ai folosit adeziv prost, nu este vina lui ce materiale ii dai sa-ti monteze. Cum sa pui CM9 la gresie? Si... indiferent ce adeziv pui, inainte sa le montezi da-le cu aracet ca sa traga si mai bine adeziv-ul. Trebuia sa iei CM17 ca ala este flexibil si are timp de uscare mai lung daca vroiai sa mergi cu Ceresit, de care personal nu sunt multumit. Mai fac lucrari dinastea pe la cunoscuti si suna a gol lucrarea dupa ce o termin pe alocuri. Prefer Adeplastu

View PostMembruAnonim, on 23 iulie 2018 - 00:42, said:

De obicei asa se intampla cand meseriasul este vreun Dorel.

La mine s-au umflat dupa ceva timp anumite locuri.
In cazul de fata  meseriasul n-are absolut nici o vina. Din cele 2 poze se vede foarte CLAR ca are meseria in mana dupa cum a pus adezivul (pus in V pe fiecare placa). De vina este magazinu de unde le cumperi... tin materialele prin depozite in conditii improprii, apoi vand omului si..... uite ce se intampla. Apoi nu pui CM9 la asa ceva, pe jos, la gresie, ala are timp de uscare rapid si n-apuca sa lipeasca devenind casant. CM9 se foloseste de regula cand sunt temperaturi scazute, nu vara pe caldura de foc.

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 07:08, said:

Ai mai, voi nu vedeti cum a dat cu piptanul? In bataie de joc, eu cand am pus era totul egal, si cand am apasat placa a atins si presat pe toate nervurile.
Si cum a dat cu pieptanu? A dat bine, asa se pune in V pe fiecare placa. A respectat regula de punere a adezivului si cum montezi tu chiar nu intereseaza pe nimeni. Problema este la CM9 ala ca are timp de uscare rapid si devine casant plus ca n-a dat pe suprafata de prindere a placilor cu amorsa, lucru obligatoriu la CM9 (personal prefer sa dau cu un amestec de aracet si apa). Nu stiu ce lauda multi Ceresitul asta, personal nu sunt multumit de el. Daca esti o persoana lenta si folosesti asa ceva s-ar putea sa n-ai timp sa montezi  ce vrei in timpul de fixare

Edited by tico18, 23 July 2018 - 07:39.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ce v la gresie nene, tu nu vezi ca acolo a mazgalit pisica?
Fa tu rotocoale cu pieptanul sa vezi cum dupa 5minute se ridica cum vor ele.
Iar daca mai folosesti si un adeziv fluid nu le mai asezi in veci.

Edited by arg, 23 July 2018 - 07:54.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema e de la montaj, nu de la adeziv. Eu am folosit adeziv cu 6 lei sacul si nu pot sa dau gresia jos. Si am pus eu gresia, pentru prima data in viata mea.  Acum 40 de ani tata a pus cu ciment+nisip+aracet si tot nu o poti da jos.

#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 07:52, said:

Ce v la gresie nene, tu nu vezi ca acolo a mazgalit pisica?
Fa tu rotocoale cu pieptanul sa vezi cum dupa 5minute se ridica cum vor ele.
Iar daca mai folosesti si un adeziv fluid nu le mai asezi in veci.
Bine, tine-o pe a ta Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 23 iulie 2018 - 07:59, said:

Problema e de la montaj, nu de la adeziv. Eu am folosit adeziv cu 6 lei sacul si nu pot sa dau gresia jos. Si am pus eu gresia, pentru prima data in viata mea.  Acum 40 de ani tata a pus cu ciment+nisip+aracet si tot nu o poti da jos.
Nu se foloseste CM9 pe caldurile astea la pus gresie. Ceresit-ul este un adeziv rapid, la care daca nu te misti repede, apuca doar sa lipeasca un pic gresia. Pentru timpi lungi de reactie nu este recomandat Ceresit, personal recomand si am folosit mai mereu Adeplast

Edited by tico18, 23 July 2018 - 08:06.


#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 08:05, said:

Bine, tine-o pe a ta Posted Image

nu mai sustine prostii, uite cum se aplica corect adezivul pe gresie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Way5bMh-eYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 23 July 2018 - 08:06.


#16
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postlaffin, on 23 iulie 2018 - 08:05, said:

nu mai sustine prostii, uite cum se aplica corect adezivul pe gresie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Way5bMh-eYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tehnici de aplicare sunt destule, fiecare aplica cum vrea (pana la urma) si cum i se pare lui ca ar fi corect. Daca te iei dupa tutoriale de pe net ajungi sa pui gresia ca Celentano, in tavan (ca si ala a gasit de pe net o poza, pusa invers). In pozele alea doua din topic reiese ca a aplicat cum trebuie adeziv-ul.

A folosit CM9 si de aia n-a lipit gresia. "Adezivul poate fi folosit pentru suprafetele neregulate si pentru placile ceramice absorbante din interiorul constructiei.". Ce sa absoarba daca n-a dat placa aia cu nici un adeziv? Pe Hornbach mai scrie si "Substructuri corespunzatoare Gipscarton, Sapa de ciment (trebuie sa aiba o vechime de min. 2 saptamani)"

Edited by tico18, 23 July 2018 - 08:20.


#17
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce este ala pieptan?

Si ce adeziv este bun pentru gresie? Si ce conteaza daca gresia este in panta?

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@tico18
Pui cum vrei dar sa oferi si garantie, da?

Ti-am spus cum e cu bulele de aer...

Vrei sa-ti fac si toria cimentului? Cata apa se pune si de ce, ce se intampla in ciment daca pui prea putina sau prea multa, ce face fiecare aditiv in betonul proaspat? De ce se umezesc sau nu suprafetele, ca amorsa nu trebuie sa fie uscata ci doar zvantata, etc...

Edited by arg, 23 July 2018 - 08:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate