Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Gresia noua suna

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 10:07, said:

la ce scoala te referi?

cumva la asta?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Orice agentie AJOFM face cursuri dinastea Posted Image... da' toti viseaza joburi mari pe sute/mii de euro pe prosteala si fara studii de baza. Am la cursuri dinastea facute vreo 5 (si dupa 2 facultati absolvite Posted Image ): electrician, instalator sanitar, montator faianta si gresie, frigotehnist si tehnician tehnica de calcul Posted Image... n-am stat cu rasini la cur sa castig bani multi si fara studii. Imi place sa invat, mai ales ce-mi atrage atentia si/sau ma pasioneaza sa fac si eu  din fiecare cate putin... da' ce stiu in zona unde stau disper "concurenta" la bani si la calitatea muncii mele. De aia sustin mereu ca inainte sa ai pretentii la salarii ca-n vest sa ai meseria in mana, altfel o sa ramai cu minimu pe meserie ca necalificat. Pe unele le-am platit ca am refuzat angajarea dupa absolvire, altele au fost gratuite...de... chestii socoteli.... "meseria este bratara de aur". Asta inseamna "capitalism" sa stii sa faci CEVA... si putin...tot conteaza... daca faci cu simt de raspundere si bun simt (nu te arunci la bani) comenzile vin de la sine.... in caz contrar mori de foame si te plangi ce greu este in Romania si ce salarii mizere sunt.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:31.


#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 07:27, said:

Ai folosit adeziv prost, nu este vina lui ce materiale ii dai sa-ti monteze. Cum sa pui CM9 la gresie? Si... indiferent ce adeziv pui, inainte sa le montezi da-le cu aracet ca sa traga si mai bine adeziv-ul. Trebuia sa iei CM17
sa nu exageram totusi, poate CM11 cel mult. CM17 este pt piscine

#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:59, said:

asa se intampla cand nu stai langa mester.

Ce rost ar avea sa stai langa mester?
Daca nu te pricepi,poti sa stai si-n pom ca-i totuna.
Daca te pricepi,n-ai nevoie de mester,iti faci tu.
Problema mare este ca toti accepta si cauta lucrul la negru.Aici nu mai exista garantie,termene,etc.De cele mai multe ori exista doar non-calitatea.

ps.Decat sa fi cumparat aceea mizerie vanduta pe post de gresie,mai bine mi-as fi taiat mainile.Bine,am inteles ca nu-s bani,dar decat jegul ala de gresie,mai bine lipsa.
Dupa zeci de ani de piatra in casa,in primavara mi-am pus parchet in bucatarie.Din motive total obiective,doar parchet laminat,eu dorind parchet masiv.
Diferenta intre gresie si parchet,chiar si laminat,este ca diferenta dintre pestera si o locuinta civilizata.Fara suparare.Posted Image

pps.
Din pacate,cu tot respectul pentru afacerea patronilor,da' Dedeman nu-i chiar sinonim cu calitatea.Din contra,aici gasesti de toate,mult si prost.Da-i magazinul in voga,ce sa-i faci,ca-i ieftin.

Edited by adisz, 23 July 2018 - 10:22.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postunbrutus, on 23 iulie 2018 - 10:19, said:

sa nu exageram totusi, poate CM11 cel mult. CM17 este pt piscine
un cm9 cu suprafete curate, bine amorsate e suficient

Edited by arg, 23 July 2018 - 10:29.


#41
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postunbrutus, on 23 iulie 2018 - 10:19, said:

sa nu exageram totusi, poate CM11 cel mult. CM17 este pt piscine
CM17 stiu ca se pune prin bai, ca acolo de regula este condens si umezeala mai tot timpul. De 4 ori am lucrat cu CT-urile si asta ca le avea clientul deja cumparate.... ca altfel nu-i spuneam si nu mergeam cu el sa cumpere asa ceva.  Personal prefer Adeplastu.... nu-mi plac CT-urile si multa lume se plange de ele... cazu de fata de exemplu si nu-i singura persoana care pateste asta...si mereu se da vina pe meserias care de regula lucreaza cu ce exista in comert, nu sta el sa faca materialu.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:24.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadisz, on 23 iulie 2018 - 10:20, said:

Da-i magazinul in voga,ce sa-i faci,ca-i ieftin.
ca e si online si poti sa-ti alegi din fata calculatorului.

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 10:22, said:

...De 4 ori am lucrat cu CT-urile si asta ca le avea clientul deja cumparate.... ca altfel nu-i spuneam si nu mergeam cu el sa cumpere asa ceva.  Personal prefer Adeplastu.... nu-mi plac CT-urile si multa lume se plange de ele...cazu de fata de exemplu
ct-urile sunt grunduri
ct17 e grund de profunzime, care e foarte bun, daca stii sa-l folosesti

aici cred ca se plange de mester nu de materiale.

Edited by arg, 23 July 2018 - 10:25.


#43
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 10:24, said:

ct-urile sunt grunduri
ct17 e grund de profunzime, care e foarte bun, daca stii sa-l folosesti
Poate tu esti multumit, personal nu recomand si nu folosesc asa ceva  DECAT daca a luat deja clientul materialele.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:25.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 10:00, said:

Ce sa faci si tu... nu mai poti de grija mea in loc sa ajuti omul cu un sfat. De, ce sa-i faci...... cainele moare de drum lung si... de grija altuia. Daca esti pe profil n-ai vrea sa ma ai "concurenta" in zona, cat ceri, fac la juma de pret .. toti de prin zona mea ma stiu ca le stric taraba Posted Image..N-am pret fix, ma suna omul, de regula vecinii.... aud cat le cer altii si tupeul la cat se arunca cu manopera de costa mai mult ca gresia... si de al dracu' le cer intre 50-70% ca sa-i las pe aia cu ea in mana Posted Image... si pana acum n-am auzit sa se planga unul ca i-au picat flisele. Am avut probleme dinastea in trecut ca nu gaseam un mester bun, m-am dus, am facut o scoala (curs recalficare) si cand este de treaba si vad ca omul este la impas il ajut. Am facut mai intai pe la mine, apoi pe la neamuri, cunostinte si acum cand vad ca cineva imi cere ajutorul il ajut...si la pret mult mai mic.


Pai deja le-a scos Posted Image... asa reiese din pozele alea doua.
Pai macar sa nu mai scoata,sa le lase asa pe celelalte

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 10:05, said:

asa cum e pusa se sparge si se fisureaza foarte usor.
Sa le scoata doar pe cele care se sparg si fisureaza...cand o fi sa fie

#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlaffin, on 23 iulie 2018 - 08:05, said:

nu mai sustine prostii, uite cum se aplica corect adezivul pe gresie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Way5bMh-eYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
multumim pt video, ai lamurit cred multe necunoscute ale multora.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ tico18
eu am pus si cu ceresit si cu adeplast, adeplastul are in reteta mai mult plastifiant, iese mai moale si de aici senzatia ca are timp de lucru mai mare.
pe de alta parte eu amorsez tot cu juma de ora ... o ora inainte...

Edited by arg, 23 July 2018 - 10:28.


#47
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 10:28, said:

@ tico18
eu am pus si cu ceresit si cu adeplast, adeplastul are in reteta mai mult plastifiant, iese mai moale si de aici senzatia ca are timp de lucru mai mare.
pe de alta parte eu amorsez tot cu juma de ora ... o ora inainte...
"Chiar si asa " :D

#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 08:11, said:

Tehnici de aplicare sunt destule, fiecare aplica cum vrea (pana la urma) si cum i se pare lui ca ar fi corect. Daca te iei dupa tutoriale de pe net ajungi sa pui gresia ca Celentano, in tavan (ca si ala a gasit de pe net o poza, pusa invers). In pozele alea doua din topic reiese ca a aplicat cum trebuie adeziv-ul.

A folosit CM9 si de aia n-a lipit gresia. "Adezivul poate fi folosit pentru suprafetele neregulate si pentru placile ceramice absorbante din interiorul constructiei.". Ce sa absoarba daca n-a dat placa aia cu nici un adeziv? Pe Hornbach mai scrie si "Substructuri corespunzatoare Gipscarton, Sapa de ciment (trebuie sa aiba o vechime de min. 2 saptamani)"
contrazici evidentele tu... cum sa puna fiecare cum vrea? Video-ul ala arata clar ca nu poti sa pui cum vrei, placile de sticla transparenta arata ce se intampla cand e aplicat adezivul incorect, asa cum a fost aplicat la initiator.

si aici contrazici iar evidenta, omul a aplicat incorect adezivul, fix cum nu trebuia, asa cum se vede in video cu explicatii de ce si cum.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postadisz, on 23 iulie 2018 - 10:20, said:

Ce rost ar avea sa stai langa mester?
Daca nu te pricepi,poti sa stai si-n pom ca-i totuna.
.....
te uiti pe youtube, citesti instructiunile, intrebi in stanga si-n dreapta... nu trebuie sa faci ci doar sa stii cam cum se face.
e clar ca daca nu vezi acoperire, il pui sa scoata o placa sa vezi cum s-a lipit, cum s-a asezat materialul pe placa. daca a dat cu amorsa etc.

#50
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postunbrutus, on 23 iulie 2018 - 10:29, said:

contrazici evidentele tu... cum sa puna fiecare cum vrea? Video-ul ala arata clar ca nu poti sa pui cum vrei, placile de sticla transparenta arata ce se intampla cand e aplicat adezivul incorect, asa cum a fost aplicat la initiator.

si aici contrazici iar evidenta, omul a aplicat incorect adezivul, fix cum nu trebuia, asa cum se vede in video cu explicatii de ce si cum.
Fiecare cu parerea lui, este o tara libera, eu zic ca a aplicat bine, tu zici ca nu. Fiecare cu "parerea" lui care NU trebuie sa fie o regula de aplicare. Daca te duci pe un santier ai sa vezi ca din 10 oameni o sa existe 10 tehnici de aplicare...fiecare cum considera ca se descurca cu adezivul. Stiu ca se pune adeziv pe flisa si jos in toate directie, ca prin contact si apasare sa nu existe goluri .... ca vin unii si spun ca se pune in linie dreapta, ca unii aplica in V sau in zig-zag.... asta este fix parerea si munca fiecaruia.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:47.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 10:29, said:

"Chiar si asa " Posted Image
nu, faptul ca tu folosesti adezivul dupa ce le 20min de la prima amestecare, inseamna ca el a facut deja priza, si de acolo doar il lungesti dar isi pierde bin din propietati.

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 10:33, said:

Fiecare cu parerea lui, este o tara libera, eu zic ca a aplicat bine, tu zici ca nu. Fiecare cu "parerea" lui care nu trebuie sa fie o regula de aplicare
citeste ce scrie pe ambalaj si nu mai face din auzite, vezi ca mai nou toate materialele au instructiuni pe ambalaje.
daca nu si nu, le gasesti pe net.

Edited by arg, 23 July 2018 - 10:35.


#52
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 10:35, said:

nu, faptul ca tu folosesti adezivul dupa ce le 20min de la prima amestecare, inseamna ca el a facut deja priza, si de acolo doar il lungesti dar isi pierde bin din propietati.


citeste ce scrie pe ambalaj si nu mai face din auzite, vezi ca mai nou toate materialele au instructiuni pe ambalaje.
daca nu si nu, le gasesti pe net.
N-are rost sa ma complic.... n-am scris nicaieri de "auzite"... Polemica cu tine chiar nu-si are rostul.

Edited by tico18, 23 July 2018 - 10:40.


#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cat mai e pretul la pus gresie si faianta (2 bai + 1 bucatarie, necesita date jos gresia/faianta veche) in Bucuresti?
(multumesc pt. raspunsuri)

#54
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 23 iulie 2018 - 08:27, said:

Mai colegu fiecare cu ce-i place.
Eu mabinteleg bine cu ceresit, cel mai bine ci cm11, dar si cm9 e ok daca stii sa-l folosesti.
Personal mergeam cu 2 galeti de material, pe masura ce statea una sa se matureze puneam din cealalta.

https://i.dedeman.ro...andard_2017.pdf

poate tu nu-l reamesteci, poate pui prea multa apa sau pur si simplu nu-ti place materialul.
am intalnit mesteri care amestecau cate 2 saci o data ca ei sunt voinici si ghici ce? juma 2/3 din material se intarea in galeata.
"Amorsarea stratului suport este necesară pentru:
X tencuieli de ciment, var (vârsta minimă 28 de zile);
X șape de ciment (vârsta minimă 28 de zile);
X beton (vârsta minimă 6 luni);
X beton celular (B.C.A.);
X plăci de ipsos (umiditate maxim 2%).
Timpul de uscare a amorsei este de maxim 4 ore.
Amorsarea se va face cu grundul de profunzime Ceresit CT 17.
"

n-am vazut meserias sa amorseze...

View Postpetre69, on 23 iulie 2018 - 08:53, said:

mda, si vad ca nimeni nu a puncatat cele mai importante lucruri
1- adeziv facut mai moale
2- NEAPARAT tras pe spatele gresiei cu partea dreapta a pieptanului cand e vorba de portelanata
3- si tot la portelanata nu e rau sa tragi intr-o singura directie

ce se vede acolo in spate e rromie totala
s-au precizat lucrurile astea in video-ul postat de colegul precum si in fisa tehnica postata de arg.

mai putin adezivul facut mai moale, nu cred ca e necesar asa ceva, mai ales daca il aplici cum cere fisa tehnica, doar pe placi absorbante, si cu amorsa.

CM9 nu merge pe portelanate pt ca nu sint absorbante: "pentru placarea cu plăci ceramice neabsorbante (porțelanate) se va adăuga aditivul Ceresit CC 83 sau se vor utiliza adezivi flexibili din gama Ceresit"

View Postlaffin, on 23 iulie 2018 - 08:54, said:

tico18 o fi mesterul care a dat chix acolo si incearca sa ne convinga ca a facut o treaba buna Posted Image
pare a fi o posibilitate si asta... in orice caz, un mester cu asemenea atitudine ca tico e de evitat

View Postshymano, on 23 iulie 2018 - 09:05, said:

Acolo a pus adezivul doar pe jos, pe placa n-a pus deloc, d-aia nu s-a prins.
A venit cu placile dupa, apasat putin pe placa si gata ...
Placile trebuiesc udate inainte, ca sa faca priza buna.
Si adezivul se poate pune pe placa, iar pe jos merge doar frecat bine in strat subtire (tot cu adeziv, sa fii sigur ca prinde).
din fisa tehnica CM9: "Plăcile nu se vor înmuia în apă."

View Posttico18, on 23 iulie 2018 - 10:22, said:

CM17 stiu ca se pune prin bai, ca acolo de regula este condens si umezeala mai tot timpul.
nu dragule, ca la fiecare raspuns al tau de pana acuma, si acum refuzi realitatile si raspunzi bazat doar pe ce practic iti imaginezi tu

altii posteaza aici dovezi, linkuri, fise tehnice, tu tot vii cu opiniile personale bazate pe nimic.

CM17 e pt piscine, CM11 se pune in bai.

Edited by unbrutus, 23 July 2018 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate