Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Jante aliaj aftermarket (AEZ, OZ, Borbet, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.12.2019
Am tot căutat în ultima vreme un set de jante pentru mașina mea. Ce mi-ar fi plăcut nu sunt omologate pentru utilizarea pe drumurile publice în UE și achiziția mi se pare riscantă. Și pentru că bugetul e limitat, m-am reorientat către modelul Y de la Borbet. Din păcate, nu prea există review-uri pentru marca asta deși produce jante pentru echiparea de serie la câțiva producători, printre care VW.
Folosește cineva jante borbet? Sunteți mulțumiți de ele? Păreri despre modelul Y? https://www.emag.ro/..._xoCKIEQAvD_BwE

#20
aleodor45

aleodor45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.04.2007
Sunt proaspăt proprietar al unui Tiguan 1,5 TSI, 150 Cp, tracțiune 4x2, fabricație 2020. Sunt novice în domeniu, deci sper să mă ajute cineva cu informațiile adecvate. Vreau să cumpăr jante și cauciucuri de iarnă și caut diferite oferte(variante). Astăzi cineva mi-a oferit un set de jante  cu următoarea dimensiune 6,5 J x 17 h2 ET 41, spunându-mi că ar fi de pe ultimul model de Passat și că merg pe Tiguan.  Din fabrică mașina a venit cu următoarele dimensiuni ale roților: 215/65/R17  99V/7,00J X 17. Am citit destul de atent topicul acesta și nu am găsit informații care să îmi de-a de înțeles că și o astfel de dimensiune a jantelor ar fi compatibilă cu Tiguanul meu. Prețul e unul destul de bun. Jantele arată impecabil, fără nicio zgârietură și mă simt cumva tentat, chiar dacă nu sunt noi.
Precizez că la reprezentanța de unde am luat mașina mi s-a spus că dacă nu iau aceeași dimensiune ca la jantele cu care a venit din fabrică, compatibilă ar fi doar varianta 215/65/R17 , 6,5 J, ET 38, cel mult. M-aș bucura dacă cineva mă lămurește.

Attached Files


Edited by aleodor45, 09 October 2020 - 23:15.


#21
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.12.2019
Jantele de 6,5 sunt cam înguste pentru anvelope de 215 iar et-ul de 41 va așeza roțile mai spre interiorul aripilor. Sfatul meu este să afli mai întâi dimensiunea jantelor tale și să iei altele identice. Diametrul găurii de centrare este identic la Passat și la tiguan?

Edited by exqusit_drunk, 10 October 2020 - 07:03.


#22
aereniv

aereniv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.08.2006
Specificatiile jantelor compatibile pe modele le puteti gasi aici
https://www.wheel-si...kswagen/tiguan/

Edited by aereniv, 27 October 2020 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate