Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Jante aliaj aftermarket (AEZ, OZ, Borbet, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare colegi.
Sunt în situația de a fi nevoit să achiziționez jante aftermarket din aliaj ușor. Până acum am luat doar originale dar datorită prețurilor trebuie să caut soluții mai ieftine.
Ce experiențe ați avut cu acest gen de jante aftermarket? În trecut am văzut că sunt mai slab calitative comparativ cu cele originale.

Îmi trebuie un model pe 18, ca info.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
OZ sunt ok, problema este ca acum au aparut o multime de "replica" Made in China.

Intreaba unde sunt facute.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
OZ Racing ca marca ii stiam dar cand am vazut ca au preturi ca toti ceilalti fireste ca am intrat la banuieli.
Multam de pont Adm, am sa fiu atent.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pentru ce masina?

Edited by arab, 22 July 2018 - 16:04.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ma uit si eu de vreun an la diferite jante aftermarket si ma tem sa cumpar ceva. Mai am obiceiul de a calatori la viteze mari, peste 200/h si nu as vrea sa risc. Gasesc modele care imi fac cu ochiul dar cine garanteaza ca sunt destul de solide?

Unii spun ca daca au certificare TUV nu ai probleme dar vad ca sunt multe cu aceasta certificare si destul de ieftine,la 120 bucata pe 8jx17.

Cumnatul avea platin pe un Passat si o janta se crapase o data. A observat din timp fiindca se desumfla dar nu vreau sa ma gandesc ce as putea pati sa merg cu una crapata cu vreo 230 la ora.

Oare nu-imai fiabila varianta cu originale sh si le dai la reconditionat. Ca pret iesi la pret de aftermarket noi din cele mai ieftine dar ai originale.

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postarab, on 22 iulie 2018 - 16:03, said:

Pentru ce masina?
Tucson 114,3 x 5 gauri.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Piata e plina de kkturi de provenienta dubioasa. Cel mai mult conteaza unde sunt facute si nu neaparat cine le face. Exclude din start China si Turcia si ai sanse mai mari sa ai o janta care sa nu o faci praf dupa un drum cu gropi.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Originale sau de la producatori de top. Ambele au preturi destul de ridicate.
TUV in ziua de astazi se acorda la toate gunoaiele de provenienta indoielnica. Le produc in diverse fabrici dubioase din Asia, le plimba prin Europa, le ametesc si pe urma le certifica la nemti sau la austrieci.

#9
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View PostReactor2015, on 22 iulie 2018 - 15:25, said:

Salutare colegi.
Sunt Ă®n situația de a fi nevoit să achiziționez jante aftermarket din aliaj ușor. Până acum am luat doar originale dar datorită prețurilor trebuie să caut soluții mai ieftine.
Ce experiențe ați avut cu acest gen de jante aftermarket? ĂŽn trecut am văzut că sunt mai slab calitative comparativ cu cele originale.

ĂŽmi trebuie un model pe 18, ca info.

Mergi cu incredere pe alcar(aez,dotz,dezent,enzo). Eu am aez de 8 ani la masinile mele, acum am la corsa aez de 16 si aez de 18 cu balon de 40, am luat la gropi si janta nu are nimic si am multe spite la ea, bine eu le si ingrijesc, le spal, dau cu ceara bla bla. Am vazut niste mak-uri care s-au scorojit, in 3 ani de folosire sunt impecabile la fel ca jantele aliaj originale, eu le-am luat din germania, nu din tara. Recomand cu incredere si la viteze mari sunt ok

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Inca ma uit sa vad ce gasesc.
Faza ciudata e ca la diametrul de 17" gasesc mai greu anvelope de iarna de 245/55R17 decat la 18" 245/50R17. Iar jantele pe 18" sunt cu 20% mai scumpe decat cele pe 17". Este drept, si pretul anvelopelor pe 18 este putin mai mare decat cel pe 17.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postpielea, on 23 iulie 2018 - 19:55, said:

Mergi cu incredere pe alcar(aez,dotz,dezent,enzo). Eu am aez de 8 ani la masinile mele, acum am la corsa aez de 16 si aez de 18 cu balon de 40, am luat la gropi si janta nu are nimic si am multe spite la ea, bine eu le si ingrijesc, le spal, dau cu ceara bla bla. Am vazut niste mak-uri care s-au scorojit, in 3 ani de folosire sunt impecabile la fel ca jantele aliaj originale, eu le-am luat din germania, nu din tara. Recomand cu incredere si la viteze mari sunt ok
Si nu se exfoliaza vopseau dupa 8 ani? Nu se oxideaza?

#12
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postvinciun, on 23 iulie 2018 - 21:17, said:


Si nu se exfoliaza vopseau dupa 8 ani? Nu se oxideaza?

Nici o problema, nimic, jantele sunt ca noi, toate au fost ori model negru ori graphite, cu multe spite, dupa cum spuneam le ceruiesc si le ingrijesc, iarna am jantele de aliaj originale care sunt tot asa impecabile, fara zgarieturi de la bprduri, stau la distanta d ele.

Eu cand am cautat am fost si eu in dubiu, tot asa ziceau amicii ca se exfoliaza ca se rup la linii de tramvai bla bla, normal, alea no name sunt prostii, din targ/metro/selgros...

Totul a inceput cand am zis sa iau niste jante , am scris pe google felgen gratis si am gasit niste reduceri obscene la aez, de-atunci am mers numai pe aez, de ex acum am 3 seturi, doua de 16 si unu de 18, aezurile de 16 au fost 70€bucata reduse de la 175€, model graphite gen opc in stea, fix pt dimensiunea mea, fara suruburi de redimensionar3 sau alte prostii.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
PE ele scrie made in germany?

#14
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu mai stiu, probabil, am pastrat si cutiile si cartile in caz ca le dau vreodata, chiar am sa ma uit.

#15
Tomyk

Tomyk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2018
Salutare! Care sunt diferențele dintre jantele OZ contrafacute și  cele originale? Am avut 3 seturi de OZ- uri, iar la ultimul achizitionat intr.adevar incepusem sa ma gandesc daca edte fake sau nu, datoeta greutatii care mi s-a parut mai mare decat cea specificată in unele tabele cu greutatea jantelor.  Dupa câteva cautari,  m.am linistit, gasind acelasi model cu aceleași inscripții ca alor mele.
   Referitor la oz, totusi, acestea au niste elemente care nu cred ca ar putea fi replicate atat de usor si anume: inele de centrare din aliaj, cu sarma si canal pt blocare si capacelele centrale diferite (se gasesc foarte greu si niciunul de pe piata nu se potriveste). Doar Bbs.urile mai vin cu inele din aliaj. In fine, ideea e ca am ajuns tot la Oz, deoarece am avut niste dezent.uri cu care nu m.am inteles bine, dar cred ca inelele de centrare au fost mai degraba de vina (atentie la inelele de plastic. Pana sa ma conving de asta,  le.am schimbat cu totul...

Attached Files



#16
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postvinciun, on 24 iulie 2018 - 18:01, said:

PE ele scrie made in germany?

Da scrie

Attached Files



#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Poti sa le pui capacele din centru de la jantele originale sau nu merg?

#18
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 vinciun, on 21 noiembrie 2018 - 00:09, said:

Poti sa le pui capacele din centru de la jantele originale sau nu merg?

N-am incercat asta, sincer... dar cred ca se poate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate