Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Exista boiler pe lemne+serpentina+electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016

As vrea un boiler la vreo 100 l pe lemne, cu o serpentina sau doua si electric dar nu stiu daca exista asa ceva. Pe net gasesc doar lemn + electric sau lemn + serpentina sau eletric + serpentina. Intrebari:
1) cand e cu 2 serpentine, una este pentru agent termic de la centrala termica si cealalta pentru agent termic de la panoul solar?
2) ce inseamna serpentina dreapta / stanga si in functie de ce se alege dreapta sau stanga?
3) ce sa pun in baie, boiler sau instant pe butelie? E vorba de o casa la tara 70 mp, 2-3 persoane. Incalzirea va fi cu soba cu serpentina (registru) + calorifere. Va duce aceasta soba 5 calorifere?
In incaperea cu soba cred ca nu mai trebuie sa pun calorifer, nu?


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Exista. Cei de la Eltim fac asa ceva. (Eltim este o firma din Timisoara) (le poti vedea prin Dedeman)
Serpentina de jos se leaga la panouri solare si aia de sus la centrala. Daca nu ai panouri, legi centrala jos sau inseriezi cele 2 serpentine si legi centrala la ambele serpentine.
Daca boilerul are serpentina in dreapta, inseamna ca daca stai cu fata la el, stuturile serpentinei sint in dreapta. Daca centrala este in stinga boilerului, alegi un boiler cu serpentina pe stinga, ca sa nu fi nevoit sa ocolesti boilerul cu tevile.

Edited by florin71_skoda, 20 July 2018 - 14:52.


#3
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View PostDoru712, on 20 iulie 2018 - 11:08, said:

As vrea un boiler la vreo 100 l pe lemne, cu o serpentina sau doua si electric dar nu stiu daca exista asa ceva. Pe net gasesc doar lemn + electric sau lemn + serpentina sau eletric + serpentina. Intrebari:
1) cand e cu 2 serpentine, una este pentru agent termic de la centrala termica si cealalta pentru agent termic de la panoul solar?
2) ce inseamna serpentina dreapta / stanga si in functie de ce se alege dreapta sau stanga?
3) ce sa pun in baie, boiler sau instant pe butelie? E vorba de o casa la tara 70 mp, 2-3 persoane. Incalzirea va fi cu soba cu serpentina (registru) + calorifere. Va duce aceasta soba 5 calorifere?
In incaperea cu soba cred ca nu mai trebuie sa pun calorifer, nu?
2) in functie de cum ai tu configuratia. Ideea e ca ar trebui sa ai distanta cat mai mica intre centrala pe lemne si boiler. Daca pui boilerul in dreapta centralei, alegi cu serpentina stanga
3) de la ieftin la scump ai asa: Gaze(racord prin teava)>lemne>electric>butelie. E foarte scump pe butelie

#4
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Se numesc "puffere" si  au posibilitatea de a fi incalzita apa din el cu mai multe surse: centrale pe lemne, gaz, electrice+panouri solare. Doar ca au capacitati mai mari de 100 de l.
"Va duce aceasta soba 5 calorifere?" Care soba?  Se poate calcula ce soba ai nevoie , in functie de  volumul de aer cald necesar.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cine "se numesc puffere" ? Pufferele ?  Ca boilerele se numesc boilere :D
Omul intreba de un boiler, asemanator cu asta: Cazan baie izolat 3 tevi 2surse 2circuite , care poate fi incalzit cu lemne, are si rezistenta electrica, plus o serpentina (initiatorul ar fi vrut cu 2 serpentine)

#6
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016

View Postandreibb, on 20 iulie 2018 - 12:59, said:


2) in functie de cum ai tu configuratia. Ideea e ca ar trebui sa ai distanta cat mai mica intre centrala pe lemne si boiler. Daca pui boilerul in dreapta centralei, alegi cu serpentina stanga
3) de la ieftin la scump ai asa: Gaze(racord prin teava)>lemne>electric>butelie. E foarte scump pe butelie

Dai peste cap ce credeam eu .  Credeam ca electric e mai scump decat pe butelie, asta si din cauza ca am doi vecini  are au instant pe butelie. Au fost pe electric si au trecut pe butelie pt ca era prea scump pe curent). Dar daca si colegii de forum confirma , te voi crede  ca pe butelie e mai scump ca pe curent. Ce mi se pare iarasi ciudat e ca pe gaze e cel mai ieftin iar pe butelie e cel mai scump. Pai in butelie nu sunt tot gaze? Oricum, gaze nu sunt in localitate.

View Postwagmich, on 20 iulie 2018 - 16:13, said:

Se numesc "puffere" si  au posibilitatea de a fi incalzita apa din el cu mai multe surse: centrale pe lemne, gaz, electrice+panouri solare. Doar ca au capacitati mai mari de 100 de l.
"Va duce aceasta soba 5 calorifere?" Care soba?  Se poate calcula ce soba ai nevoie , in functie de  volumul de aer cald necesar.


#7
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Eu am intrebat mai demult pe nu mai stiu ce forum daca la soba cu serpentina trebuie puffer si pe buna dreptate mi s-a spus ca nu deoarece soba joaca rol de puffer. As folosi un puffer in loc de boiler dar vara ce fac? fac focul in soba ca sa incalzesc apa din puffer? Sau o incalzesc cu un panou Solar?
Am adoptat varianta cu soba tip centrala ca sa nu mai am nevoie de o camera speciala pt centrala si sa evit pufferul care e destul de scump. Iar daca vreodata, instalatia nu va mai functiona, stau iarna in camera cu soba. Sunt multi in zona care au sobe tip centrala si sunt  multumiti de ele.
Aveti vreun link sau formula pt calcul soba? Caloriferele le-am calculat, in total au 9kw in varianta casa neizolata, asa cum este acum pt ca nu pot sti daca ma mai ajuta Dumnezeu sa o izolez. Cred ca nu are nimic daca o voi izola iar caloriferele sunt calculate pt casa neizolata. Doar ca probabil vor fi un pic mai voluminoase. Tavanul e izolat.

#8
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
http://www.eltim.ro/...ORID-15-AC.html

Iarna pe serpentina ai apa calda menajera, vara comuti pe bazin si lasi rezistenta sa mearga in regim de boiler.

Da-mi un semn pe pm daca vrei poze

#9
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016

View Postflorin71_skoda, on 20 iulie 2018 - 17:34, said:

Cine "se numesc puffere" ? Pufferele ?  Ca boilerele se numesc boilere :D
Omul intreba de un boiler, asemanator cu asta: Cazan baie izolat 3 tevi 2surse 2circuite , care poate fi incalzit cu lemne, are si rezistenta electrica, plus o serpentina (initiatorul ar fi vrut cu 2 serpentine)


#10
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016

View Posthvoicu, on 20 iulie 2018 - 20:15, said:

http://www.eltim.ro/...ORID-15-AC.html

Iarna pe serpentina ai apa calda menajera, vara comuti pe bazin si lasi rezistenta sa mearga in regim de boiler.

Da-mi un semn pe pm daca vrei poze

Pai poza o vad pe site, de clarificari as avea nevoie, unde vreti voi: aici, PM sau  [email protected]  (imi cer scuze daca nu am voie sa dau adresa de mail aici).
Ca de ex:  ce argumente am ca sa adopt solutia Torid  in loc de soba cu registru?  Torid are cele doua avantaje ale sobei cu registru?
Adica sa nu aiba nevoie de puffer si sa nu aiba nevoie de incapere separata? Cat de des trebuie  sa fac focul  la Torid?  Vara pt ACM  pot  face  sau foc cu lemne si /sau electric? Ca nu stiu ce inseamna "comuti pe bazin".  Desi sincer sa fiu, nu am nici un  chef sa vand registrul care e deja cumparat.

#11
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Florin 71, zici ca daca boilerul  are 2 serpentine, aceste serpentine se pot inseria. Dar invers, daca are o singura serpentina, pot folosi aceasta serpentina  vara pt panouri si iarna pt  agent termic de la  soba cu registru?  De ce nu poti baga in aceeasi serpentina si de la  panouri si de la centrala (soba cu registru)?

#12
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Poti, dar se complica instalatia.

View Postflorin71_skoda, on 20 iulie 2018 - 17:34, said:

Cine "se numesc puffere" ? Pufferele ?  Ca boilerele se numesc boilere Posted Image

"Pufferul este un rezervor de acumulare a apei calde furnizate de catre sistemele de incalzire centrala: pe combustibil fluid sau solid, sisteme de incalzire solara, pompe de caldura etc."
"bóiler sn [At: LTR / Pl: ~e / E: ger Boiler] Rezervor special pentru încălzirea apei în instalațiile de apă caldă curentă."
Asta am pus-o doar ca sa vezi ca stiu ce vorbesc.
Iar omul intreba de un sistem de incalzire multiplu. Exact asta poate face si cu un "puffer" la care-i ataseaza sursele de incalzire de care dispune.
Nu toata lumea e in tema cu aceste sisteme, de aceea l-am amintit.  Notiunea de "boiler" e folosita de altfel in instalatiile de apa calda si nu in cele de incalzire. asa incat recomandarea unui puffer nu a fost deloc in afara subiectului. Mai degraba boilerul nu se incadra in subiect, dar omul nu avea de unde sa stie. In schimb, tu stiai asta si puteai sa-l corectezi pe el si nu pe mine. OK?

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Omul nu vrea sa-si monteze centrala pe lemne si nu vrea nici puffer, pentru ca zice ca nu are spatiu.
Pentru preparat ACM, doreste sa-si monteze in baie un boiler pe lemne, adica un boiler care are sub el un focar in care faci focul. Cind vrea apa calda, se duce si face un foc sub boiler si are apa calda. Boilerul este independent fata de incalzire. Ca sa nu mai fac foc sub boiler si vara (cum face toata lumea din sat), omul ar vrea sa aiba si o rezistenta in boiler si o serpentina pe care sa o poata cupla pe viitor la niste panouri solare.
Pentru incalzire, vrea sa-si monteze in bucatarie o teracota clasica. In restul camerelor nu ar mai vrea sa construiasca teracote, ca ar vrea sa monteze radiatoare. Ca sa functioneze radiatoarele, o sa bage in focarul teracotei din bucatarie un registru facut din teava de fier. Cu o pompa, va lua apa incalzita din acel registru si o va trimite in raditoarele din casa.
Daca registrul ala se va constata ca este capabil sa duca toate radiatoarele, este posibil sa cupleze si boilerul la registrul respectiv, ca sa scape de facut foc sub boiler iarna. Daca nu duce, va face 2 focuri.

Din moment ce nu are unde sa monteze o centrala pe lemne, garantat nu are loc nici de puffer.

#14
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Asa e, Florine, ai descris perfect intentiile mele. Vara nu-mi place sa fac dus in baie , as vrea sa fac afara. Se poate trage o conducta de la boiler pana afara la un dus de gradina? O fi fezabil? Ca  noi lucram pana tarziu pe afara si facem dus pe la ora 21- 22 si nu stiu cum sa fac sa stea apa calda intr-un rezervor incalzit de la soare. Sau intr-o spirala din aia facuta dintr-un furtun negru. Sa imbrac rezervorul intr-o cutie cu peretele dinspre sud si vest din sticla sau folie?

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru dusul afara, poti pune la 2-3 metri inaltime, pe un cadru, un butoi de tabla vopsit in negru. Daca toata ziua este cald afara, garantat pe la ora 21- 22ai apa calda. Iar daca afara este frg sau ploaie, garantat nu-ti arde tie de facut dus afara.
Eventual alimentarea butoiului, o poti face printru-n colac de teava de plastic neagra, care sa stea si ea la soare. Toamna aduni colacul si golesti butoiul.

#16
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Am avut un butoi pe un cadru dar butoiul era al fratelui si nu m-a lasat sa-l gauresc in fund iar pe deasupra nu prea vine apa la dus.....de imbracat rezervorul in folie sau sticla ce parere aveti? ....Unde trebuie plasat colacul negru ca apa sa circule natural din colac in butoi pe masura ce se incalzeste in colac? Banuiesc ca dedesubtul butoiului pt ca apa calda se ridica

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Butoiul trebuie din cind in cind umplut cu apa. Se poate umple fie cu furtunul, pina ce vezi ca da pe dinafara (sau faci un preaplin), sau se poate monta un sistem cu plutitor ca si la rezervorul de WC.
Ca sa-l umpli cu apa, trebuie sa tragi o teava sau un furtun de la un robinet si pina la butoi. Ei bine pe traseul asta tu poti intercala colacul negru.

O varianta posibila:
Gauresti butoiul in fund ca sa-i poti pune dusul.
Posibil sa fie nevoie sa aduci suplimentar si o teava de apa rece, daca apa din butoi este prea fierbinte.
De la teava asta de apa rece, faci si alimentarea cu apa a butoiului, insa pe traseu intercalezi colacul negru.
Daca folosesti un colac de 200 metri de teava PEHD 25mm, o sa ai in colacul ala cam 70 litri de apa
Colacul se pune mai jos decit baza butoiului.
Deschizi robinetul de incarcare butoi si prima data o sa se umple teava aia cu 70 litri de apa, dupa care o sa se umple butoiul cu sa zicem ca tot 70 litri pina ce da pe dinafara pe la prea-plin, dupa care opresti incarcarea.
Peste zi o sa se incalzeasca apa din butoi si apa din colac.
Seara te bagi la dus si daca se termina apa din butoi, deschzi robinetul de incarcare, insa cum tu ai in colac tot atita apa cit intra si in butoi, o sa-l umpli de fapt cu apa calda.

Ceva de genul asta:
Attached File  Butoi.png   13.08K   22 downloads

#18
Doru712

Doru712

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.12.2016
Multumesc dar nu ati scapat, revin cu inca trei intrebari:
1) spuneti-mi , va rog,daca se poate, un minitop de fabricanti de boilere. ELTIM sunt buni? Ca inteleg ca ei au boilere din astea 2-3 in unu (adica sa poti incalzi boilerul si cu lemne si de la centrala termica si de la panoul solar)

2) la soba cu registru mai trebuie UPS?

3) daca nu trebuie UPS, atunci, cand e curentul luat iarna nu pot face dus deoarece nu pot incalzi apa din boiler nici cu agent termic de la soba si nici electric.
Asta pentru ca ma gandeam totusi sa cumpar boiler numai cu rezistenta electrica +doua serpentine (fara focar pe lemne).
Deci gandul meu ar fi ca vara sa incalzesc boilerul de la panoul solar si iarna de la soba cu registru.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate