Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Sfat achizitionare casti ~800 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
pai atunci ti-ai raspuns singur... daca NC e musai si nu vrei Sony, JBL E65BTNC par sa fie "best bang for buck" care bifeaza restul nevoilor tale.

#20
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostSDK-93, on 19 iulie 2018 - 17:16, said:

- sa aiba Noise Control, sa nu deranjez in jur si nici sa nu fiu deranjat.

Am scris putin ce m-ar interesa Posted Image prefer sa evit castile deschise.

Referitor la actualele SONY, din cate imi dau eu seama(nu-s expert) nu mai functioneaza la maxim difuzorul din partea dreapta. De auzit, se aude tare, dar la anumite parti din anumite melodii sau in partile cu bass-ul mai pronuntat se simte diferenta fata de stanga, mai ales daca le pun la ureche pe rand...se simte si diferenta de la vibratii. Uneori isi "revin" daca le dau un bobarnac Posted Image)) .Imi plac, doar ca ma cam enerveaza uneori acea diferenta de intensitate a sunetului, pentru ca nu mai este centrala, ci putin mai mult spre casca stanga...
Daca vrei noise control activ, variantele se reduc destul de drastic... eu am Beats Studio 2, calitatea sunetului(in mod surprinzator si chiar contrar miturilor) e foarte buna, sunt mai fidele decat MDR-1A dar bass-ul(iar in mod suprinzator) e mai slab, sensibil mai slab(decat la mdr-1a) - in plus sunt cam fragile, inca nu le-am stricat, dar nu inspira incredere...

Cele mai renumite pentru noise control sunt cele de la bose qc25, qc35, dar sunt scumpe iar sunetul e mediocru...

Daca vrei doar casti izolate bine, merita incercat v-moda m100... au si la noi la pret bunicel rebranduite pt. roland: https://www.soundstu...m-100-aira.html

Edited by UlrichVans, 19 July 2018 - 17:31.


#21
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 iulie 2018 - 15:09, said:

Glumezi, nu ?!
FLAC ?!

You missing the point.   Nu vorbeam de fisierul sursă ci de transformarile asupra acelui fisier  ce au loc în procesul de trimitere fara fir a melodiei. Poți avea chiar si flac. Fișierul este apoi comprimat ( așa funcționează tehnologia BT), expediat, receptionat, decomprimat....amplificat...redat. se fac multe manipulări ale fișierului încât singurul tip de fisier ce merită redat pri BT sunt mp3-urile. Orice altceva este caduc.

Eu le-am luat pe acestea, le-am prins la reducere 840 lei. Sunt excelente.  JBL-urile propuse de tine au prea mult plastic. Destul de ușor se poate rupe.  Prefer inox-ul.

Edited by orlandobarbulescu, 20 July 2018 - 06:20.


#22
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View Postorlandobarbulescu, on 20 iulie 2018 - 06:18, said:

You missing the point.   Nu vorbeam de fisierul sursă ci de transformarile asupra acelui fisier  ce au loc în procesul de trimitere fara fir a melodiei. Poți avea chiar si flac. Fișierul este apoi comprimat ( așa funcționează tehnologia BT), expediat, receptionat, decomprimat....amplificat...redat. se fac multe manipulări ale fișierului încât singurul tip de fisier ce merită redat pri BT sunt mp3-urile. Orice altceva este caduc.

Eu le-am luat pe acestea, le-am prins la reducere 840 lei. Sunt excelente.  JBL-urile propuse de tine au prea mult plastic. Destul de ușor se poate rupe.  Prefer inox-ul.


Am avut Momentum On-Ear cu fir, insa nu mi-au placut si le-am vandut :) Nu mai vreau casti On-Ear, ci doar Over-Ear.
Ma uitam si la https://www.avstore....pentru-android/ , insa nu stiu ce sa spun despre BASS-ul lor. Nu vreau bass agresiv, insa cel de la Momentum On-Ear pe care le-am avut mi s-a parut prea slab...era o neconcordata in melodii, intre inainte si bass...nu era la locul lui. Si cu Sennheiser raman cam aici pentru ca celelalte modele nu-mi plac.


View PostUlrichVans, on 19 iulie 2018 - 17:30, said:

Daca vrei noise control activ, variantele se reduc destul de drastic... eu am Beats Studio 2, calitatea sunetului(in mod surprinzator si chiar contrar miturilor) e foarte buna, sunt mai fidele decat MDR-1A dar bass-ul(iar in mod suprinzator) e mai slab, sensibil mai slab(decat la mdr-1a) - in plus sunt cam fragile, inca nu le-am stricat, dar nu inspira incredere...

Cele mai renumite pentru noise control sunt cele de la bose qc25, qc35, dar sunt scumpe iar sunetul e mediocru...

Daca vrei doar casti izolate bine, merita incercat v-moda m100... au si la noi la pret bunicel rebranduite pt. roland: https://www.soundstu...m-100-aira.html


Beats nu mi-as cumpara niciodata Posted Image Nu stiu cum se aud, dar am un "pitic" care nu ma lasa sa le cumpar Posted Image) crec ca ma intelegi.

Referitor la acele Aira, au design putin spre Gaming, cel putin in opinia mea, si nu imi plac Posted Image


Daca nu s-ar fi stricat aceste MDR nu le-as fi schimbat, dar na...ghinion.

Ca design imi plac cele in stilul JBL-urilor oferite ca exemplu, SONY MDR, sa zicem si Sennheiser Momentum. Vreau ceva care sa imbine BASS-ul corect cu inaltele. Nu stiu daca fac o comparatie buna, insa imi place BASS-ul de la MDR1ADAC(nu este bass boosted) si inaltele de la Momentum...Stiu ca par, sau sunt Posted Image), cam pretentios, dar asta este.
Daca as gasi ceva bun, cred ca putea mari bugetul la 1200...

Edited by SDK-93, 20 July 2018 - 08:55.


#23
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Fiul meu le are pe acestea  de la SACK-it. Sună super. Pt muzică sunt bune. Exact ce vrei tu echilibrate înalte vs bas  și natural pe voce. Totuși soluția Aptx  de la  Momentum e mai buna decât CSR-ul de la WOOfit. Pe filme apare un ușor decalaj la CSR.  E drept sunt on ear dar izolează foarte bine.  Verifica dacă JBL-urile au APtx

Over ear poate le prinzi pe acestea la o reducere. Eu le-am ascultat la cineva câteva ore și mi-au plăcut dar eram limitat de buget ca si tine

Edited by orlandobarbulescu, 20 July 2018 - 09:31.


#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postorlandobarbulescu, on 20 iulie 2018 - 09:21, said:

Over ear poate le prinzi pe acestea la o reducere. Eu le-am ascultat la cineva câteva ore și mi-au plăcut dar eram limitat de buget ca si tine

Eu am versiunea 1 a acelor casti pentru munca si versiunea 2 o are un coleg. Ambele au NC extrem de bun (nu am testat cu QC-urile de la Bose foarte mult) dar audio sunt ... asa si asa. Eu le-am luat la 800 de lei la lichidare de stoc dar la 1300 nu le-as lua, as renunta la NC si as lua mai degraba BeoPlay H7-urile.

Edited by StefanSC, 20 July 2018 - 11:24.


#25
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Salut!
Recomand Sony WH-1000X. Ele sunt in mod normal casti de 1300+ lei, dar s-au dat ca si cadou la precomanda unui telefon Sony in Romania si acum au aparut cateva pe OLX, sigilate.
La 900 de lei sunt niste casti geniale, nu prea au concurent la pretul asta daca vrei ceva wireless, noise cancelling, confort excelent, sunet excelent, calitate excelenta.
https://www.olx.ro/o...te-IDblqSR.html

#26
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Mda...grea decizie. Imi plac acele Everest, insa nu stiu cat de bine izoleaza. Pacat ca nu le au La AV Store pt. testare.

Sony WH-1000X par destul de bune pentru ce vreau, doar ca as vrea sa renunt la SONY dintr-un motiv personal :)
Ma mai gandesc daca sa revin la Momentum. :-??
JBL E65BTNC ar fi o alegere destul de buna, zic eu.
Aveam in lista si o pereche de la BOSE, dar pare ca nu mai au aceeasi calitate a sunetului ca inainte...

Va multumesc pentru opiniile de pana acum :) Daca mai aveti pareri sau recomandari, le astept.

#27
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.12.2016
Arunca o privire si la astea: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Am auzit numai cuvinte de lauda despre ele.

#28
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View PostMarcous, on 20 iulie 2018 - 20:23, said:

Arunca o privire si la astea: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Am auzit numai cuvinte de lauda despre ele.


Sunt cam bass-boosted, iar forma aceea mi se pare putin cam prea arcuita. Nu cred ca vor fi foarte comode pe cabina mea :)

#29
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Tot mdr-1a(din alea simple), 99 eur amazon.de: https://www.amazon.d...keywords=mdr 1a

In general tin bine, cred ca ai fost tu ghinionist cu alea.

#30
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View PostUlrichVans, on 21 iulie 2018 - 11:12, said:

Tot mdr-1a(din alea simple), 99 eur amazon.de: https://www.amazon.d...keywords=mdr 1a

In general tin bine, cred ca ai fost tu ghinionist cu alea.


Posibil sa fi avut si eu ghinion cu ele...cam costisitor ghinionul, dar asta este :)

#31
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Ce parere aveti despre cele de mai jos? Nu am mai avut casti de la AT si nu stiu cat de bun este sunetul.

https://www.avstore....th-ar5bt/#negru

https://www.avstore....hnica-ath-msr7/ - acestea observ ca nu au NC

#32
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
MSR-7 sunt foarte faine, si eu voiam sa iau o pereche intr-o perioada, dar am abandonat pana la urma, m-am gandit ca nu merita atat o pereche de casti. Vezi ca nu sunt wireless, doar pe fir. Sunt similare ca si sunet cu ATH M50X.
De AR-5 nu stiu nimic. Dar in general castile ATH sunt bune, eu am M40X si sunt multumit de ele.

#33
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View PostAstroNut98, on 23 iulie 2018 - 10:45, said:

MSR-7 sunt foarte faine, si eu voiam sa iau o pereche intr-o perioada, dar am abandonat pana la urma, m-am gandit ca nu merita atat o pereche de casti. Vezi ca nu sunt wireless, doar pe fir. Sunt similare ca si sunet cu ATH M50X.
De AR-5 nu stiu nimic. Dar in general castile ATH sunt bune, eu am M40X si sunt multumit de ele.


S-a cam intins discutia de mai sus si nu stiu ce ai prins din ea, dar nu vreau neaparat casti wireless Posted Image deci n-ar fi o problema asta.

Ma mai gandesc intre acele JBL Everest si Audio-Technica ATH-MSR7, dar cred ca tind mai mult spre ATH Posted Image

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate