Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitionare casti ~800 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Salutare,

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre aceste casti si pe care le-ati recomanda. Daca aveti alte variante pana in 800-900 RON, astept raspunsuri :)

Casti audio JBL E65BTNC, wireless, noise canceling, albastru
https://www.emag.ro/.../pd/DBYMSNBBM/#

Casti audio JBL Everest 710, wireless, gunmetal
https://www.emag.ro/.../pd/DYYMSNBBM/#

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sincer îți spun că mi-a dispărut zâmbetul.

Și de aspect (bestiale cele Everest), dar și de preț.

:)

Sper că nu asculți MP3 la ele. Și ai și din ce să dai muzica să nu dai dejaba banii pe căști.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008

View Postwaterman, on 19 iulie 2018 - 14:55, said:

Sper că nu asculți MP3 la ele. Și ai și din ce să dai muzica să nu dai dejaba banii pe căști.


Da ce altceva poti asculta prin tehnologii de compresie audio--fișiere comprimate audio. Doar nu o să asculte viniluri prin amp cu lămpi si codat apoi BT

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mă pricep la specificațiile wireless.
Dar aș încerca cu fir totuși, și flac-uri.

Mp3 e mizerie.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Glumezi, nu ?!
FLAC ?!

View Postorlandobarbulescu, on 19 iulie 2018 - 15:06, said:

Da ce altceva poti asculta prin tehnologii de compresie audio--fișiere comprimate audio. Doar nu o să asculte viniluri prin amp cu lămpi si codat apoi BT


#6
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Nu mă pricep la specificațiile wireless.
Dar aș încerca cu fir totuși, și flac-uri.
Mp3 e mizerie.

Cel mai popular format la ora actuala este mp3. De ce ai dori altceva? :D

#7
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018
Castile au si cablu jack, daca m-am uitat bine la specificatii, deci pot asculta si prin fir.

Cat despre FLAC, pot fi si FLAC-uri de proasta calitate, dar cea mai mare problema este ca nu gasesc toate melodiile care imi plac, in acel format...deci ascult MP3.

#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
https://www.emag.ro/...l/pd/DYYMSNBBM/
rup astea,crede-ma

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Posthwplanet, on 19 iulie 2018 - 15:12, said:

Cel mai popular format la ora actuala este mp3. De ce ai dori altceva? Posted Image
FLAC e superior mp3.
WAV e superior mp3.

Că ascultăm noi așa de nevoie e ok. Dar dacă dai 800 de lei pe căști măcar să le folosești la capacitate.

Pentru mp3 merg și unele de 200.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă tu deosebești flac de mp3 la 320k, bravo ție. Altfel lasă omul să-și ia ce căști vrea - poate are mp3 mai răsărite...

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posthwplanet, on 19 iulie 2018 - 15:12, said:

Cel mai popular format la ora actuala este mp3. De ce ai dori altceva? Posted Image
https://i.kym-cdn.co....jpg?1316330080

Cel mai popular format e tehnologie cu pierderi, de acum 25 ani ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 19 July 2018 - 16:38.


#12
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Wireless vrei neaparat? Vad ca-s cotate bine... wireless de calitate nu cred ca mai gasesti la acelasi pret, de obicei sar binisor de 1000 lei, de obicei peste 1300... altfel, pentru casti cu cablu, s-ar putea sa gasesti fel de fel de alternative... dar trebuie testate...

#13
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View Postwaterman, on 19 iulie 2018 - 16:07, said:

FLAC e superior mp3.
WAV e superior mp3.

Că ascultăm noi așa de nevoie e ok. Dar dacă dai 800 de lei pe căști măcar să le folosești la capacitate.

Pentru mp3 merg și unele de 200.


Asa cum am mai spus, as asculta FLAC sau WAV, doar ca nu gasesc tot ceea ce-mi place in acest format + spatiul mult mai mare pe care il ocupa acest format. Posted Image Pana la urma...cred ca o sa raman la JBL Everest 710.

Edited by SDK-93, 19 July 2018 - 16:44.


#14
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Din ce stiu eu in materie de sunet pentru audiofili, sunt doar cateva firme de prestigiu, profesionisti 100%.
Audio-Technica(numarul 1 de departe), Sennheiser,  Audeze, Beyerdynamic, V-MODA, Ultrasone, Bose, Grado, Pioneer, Panasonic si Monster Inc cam astia ar fi producatorii de super top.

La banii pe care vrei sa-i dai as gasi casti mult superioare celor pe care le-ai pus.
Eu unul ma uit dupa calitatea sunetului si fiabilitate, castile tale sunt cam departe de aceste doua lucruri.

1. Audio-Technica

2. Sennheiser

3. Sennheiser

4. Sennheiser

#15
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View PostUlrichVans, on 19 iulie 2018 - 16:39, said:

Wireless vrei neaparat? Vad ca-s cotate bine... wireless de calitate nu cred ca mai gasesti la acelasi pret, de obicei sar binisor de 1000 lei, de obicei peste 1300... altfel, pentru casti cu cablu, s-ar putea sa gasesti fel de fel de alternative... dar trebuie testate...


Pot asculta si prin cablu Jack cu ele si nu tin neaparat sa imi iau wireless. Doar asteptam sugestii sau alte variante :)

Acum am Sony MDR1ADAC, doar ca s-au cam stricat si nu mai vreau SONY.

#16
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu am interactionat o vreme cu produse JBL (am detinut JBL E50BT, am avut de-a face cu primele Everest-uri plus nenumarate boxe) si experienta mea generala cu produsele lor e dupa cum urmeaza:
1) Materiale de calitate, printre cele mai bune din gama de pret.
2) Design foarte foarte bun si ergonomie excelenta (subiectiv cea mai buna din gama de pret... am 5 perechi de casti BT over ear pe acasa de la 100 la 400 euro si dpdv al cat de usor se face pairing, cat de departe bate BT-ul, cat de usor e sa pui pauza sau sa dai urmatoarea melodie, JBL-urile sunt peste toate).
3) Sunte neutru, un pic infundat, poti urca volumul foarte mult fara sa distorsioneze, dar nici nu impresioneaza. Nerecomandat daca iti place mult basul (aici din pacate sau fericire, SONY e lider in gama de pret).
4) Toate castile JBL cu care am avut de-a face au dezvoltat probleme mecanice (in general rupturi ale bentitei in apropierea contactului cu cupa). De asta am inceput sa le evit.

Dintre cele doua, as recomanda Everest-urile pentru calitatea mai buna a materialelor si design-ul (subiectiv) mai bun. Ca sunet nu cred ca e mare diferenta intre ele (cel putin cu 1-2 ani in urma nu era diferenta intre modelele de atunci).

Daca nu tii la NC si nu esti fanatic bass, atunci iti recomand sa maresti bugetul pana pe la 1100 sau 1200 RON si sa cauti o pereche de BeoPlay H7-uri (am vazut pe amazon.de in zona asta de pret).
Dpdv al calitatii sunetului eu nu am auzit casca BT sub 2000 de RON mai buna, iar experienta de a detine una este aparte.

Edited by StefanSC, 19 July 2018 - 17:03.


#17
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

View PostSDK-93, on 19 iulie 2018 - 16:43, said:

Pot asculta si prin cablu Jack cu ele si nu tin neaparat sa imi iau wireless. Doar asteptam sugestii sau alte variante Posted Image

Acum am Sony MDR1ADAC, doar ca s-au cam stricat si nu mai vreau SONY.
Pai atunci sunt variante multe...

Am si eu MDR-1A si atat si nu s-au stricat. Posted Image De curiozitate, s-a stricat cumva modulul cu bluetooth/partea de baterie?

Casti deschise te-ar tenta? Sau vrei inlocuitor pt. sony?

Uite aici oferta super buna pe amazon.de la Philips Fidelio X2 200 eur: https://www.amazon.d...ords=fidelio x2

Sau, inchise, V-Moda M100 tot la 199 eur: https://www.amazon.d...rds=v-moda m100
au bas puternic dar si fidelitate... astea cica strang nitel pe cap si ar trebui schimbate ear padurile, dar nu e asta o problema...

Edited by UlrichVans, 19 July 2018 - 17:16.


#18
SDK-93

SDK-93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2018

View PostStefanSC, on 19 iulie 2018 - 17:02, said:

Eu am interactionat o vreme cu produse JBL (am detinut JBL E50BT, am avut de-a face cu primele Everest-uri plus nenumarate boxe) si experienta mea generala cu produsele lor e dupa cum urmeaza:
1) Materiale de calitate, printre cele mai bune din gama de pret.
2) Design foarte foarte bun si ergonomie excelenta (subiectiv cea mai buna din gama de pret... am 5 perechi de casti BT over ear pe acasa de la 100 la 400 euro si dpdv al cat de usor se face pairing, cat de departe bate BT-ul, cat de usor e sa pui pauza sau sa dai urmatoarea melodie, JBL-urile sunt peste toate).
3) Sunte neutru, un pic infundat, poti urca volumul foarte mult fara sa distorsioneze, dar nici nu impresioneaza. Nerecomandat daca iti place mult basul (aici din pacate sau fericire, SONY e lider in gama de pret).
4) Toate castile JBL cu care am avut de-a face au dezvoltat probleme mecanice (in general rupturi ale bentitei in apropierea contactului cu cupa). De asta am inceput sa le evit.

Dintre cele doua, as recomanda Everest-urile pentru calitatea mai buna a materialelor si design-ul (subiectiv) mai bun. Ca sunet nu cred ca e mare diferenta intre ele (cel putin cu 1-2 ani in urma nu era diferenta intre modelele de atunci).

Daca nu tii la NC si nu esti fanatic bass, atunci iti recomand sa maresti bugetul pana pe la 1100 sau 1200 RON si sa cauti o pereche de BeoPlay H7-uri (am vazut pe amazon.de in zona asta de pret).
Dpdv al calitatii sunetului eu nu am auzit casca BT sub 2000 de RON mai buna, iar experienta de a detine una este aparte.


Multumesc pentru detalii :)

JBL nu am avut deloc pana acum, ci doar Senh. Momentum On-Ear, ceva ieftin de la Pioneer si actualele Sony MDR1ADAC.

Ma intereseaza:
- sa aiba Noise Control, sa nu deranjez in jur si nici sa nu fiu deranjat.
- nu tin neaparat sa ascult FLAC, WAV, AIFF etc...ma multumesc cu MP3 cu frecventa mare.
- nu este obligatoriu sa fie wireless, pot fi cu cablu, dar avand in vedere ca cele mentionate au si cablu jack...pare ok pentru mine.
- ma intereseaza si designul castilor, iar majoritatea Senh. nu prea ma "coafeaza" :).
- prefer castile Over-Ear, nu On-Ear
- nu sunt fanatic BASS in exces, ci in masura potrivita pentru melodia ascultata. Nu umblu dupa bass-boosted.
- sa fie ergonomice

View PostUlrichVans, on 19 iulie 2018 - 17:12, said:

Pai atunci sunt variante multe...

Am si eu MDR-1A si atat si nu s-au stricat. Posted Image De curiozitate, s-a stricat cumva modulul cu bluetooth/partea de baterie?

Casti deschise te-ar tenta? Sau vrei inlocuitor pt. sony?

Uite aici oferta super buna pe amazon.de la Philips Fidelio X2 200 eur: https://www.amazon.d...ords=fidelio x2

Am scris putin ce m-ar interesa :) prefer sa evit castile deschise.

Referitor la actualele SONY, din cate imi dau eu seama(nu-s expert) nu mai functioneaza la maxim difuzorul din partea dreapta. De auzit, se aude tare, dar la anumite parti din anumite melodii sau in partile cu bass-ul mai pronuntat se simte diferenta fata de stanga, mai ales daca le pun la ureche pe rand...se simte si diferenta de la vibratii. Uneori isi "revin" daca le dau un bobarnac :))) .Imi plac, doar ca ma cam enerveaza uneori acea diferenta de intensitate a sunetului, pentru ca nu mai este centrala, ci putin mai mult spre casca stanga...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate