Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Concediată în perioada sarcinii

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostFane, on 16 iulie 2018 - 09:53, said:

lasa, ca la ce natalitate e in tara asta ar merita un premiu ca s-au apucat sa faca un copil in orice conditii.

decat ajutoare pt biciclete mai bine ajutoare pt facut copii. sunt perfect de acord.
asta am si zis, ma bucur ca au copil

#56
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Dmt10,fa-ti niste calcule,clarifica oficial treaba cu tatal viitorului copil si citeste bine (cauta pe gogu)-Assegno maternita.  Comune di Torino.  Cred ca te incadrezi daca faci dovada de rezidenta,oricum medical sant la ani lumina de Ro.

#57
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMikeSpike, on 16 iulie 2018 - 14:05, said:

Dmt10,fa-ti niste calcule,clarifica oficial treaba cu tatal viitorului copil si citeste bine (cauta pe gogu)-Assegno maternita.  Comune di Torino.  Cred ca te incadrezi daca faci dovada de rezidenta,oricum medical sant la ani lumina de Ro.

Posted Image  Ce treaba are Torino cu Timisoara ?Posted Image

#58
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 12:15, said:

ce bine era sa fiti in anglia acum... si ca bani si ca ingrijire medicala.
Romania dauneaza sanatatii

Da, păi e plin de mămici asistate social și la mine în bloc. Ajung aici și imediat toarnă câte unul. UK, patria asistaților.

La subiect - după câte știu, la un fost loc de muncă, dacă angajata era în perioada de probă și informa HR-ul că e însărcinată, nu se putea înceta contractul de muncă.

#59
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Are,ca poate cu o luna inainte de nastere sa dea o fuga pana acolo,isi face residenta,naste in conditii decente,si ia si bani.De aia am spus sa citeasca bine in ce conditii poate beneficia.

#60
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
cred ca si in uk poate aplica pt rezidenta dupa 3 luni, dar trebuie sa plece cat mai rapid.

starile de rau e posibil sa treaca dupa cateza zile/saptamani, din cate stiu, inceputul e mai dur.

asistati social sau nu, viitorul copilului suna mai bine acolo decat somer in Romania

#61
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
De Uk nu stiu multe dar prietena fratelui meu are 2 copii. 2 ani si 7 ani.Ala de 2 a fost nascut in Uk,ala de 7 bagat in sistemul lor.Lunar primeste bani in cont,desi sant in Ro. de mai bine de un an.Si ea lucreaza legal in tara. Mijto,nu?

#62
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
althea , singurul cu raspunsuri pertinente si trimiteri concrete la lege nu parerologie...

pt cei care zic de asistati social, ati inteles ca primesti indemnizatie in fct de impozitul pe care l-ai platit nu? ca sa iei 8500 lei indemnizatie pe luna timp de 2 ani inseamna ca ai avut venituri corespunzatoare. de ex sotia a ramas iar gravida si va naste bebe 2 inainte cu o luna sa iasa din concediul de maternitate cu primul copil. indemnizatie va curge in continuare inca doi ani la acelasi nivel. am cam nimerit perioada :D

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postslai, on 16 iulie 2018 - 09:36, said:

Nu, nu primiti nici unul nimic, cat timp nu aveti 12 luni lucrate. In schimb el va primi 5 zile concediu bonus, cu ocazia nasterii copilului!
P. S. Daca nu va casatoriti, te poti inscrie la ajutor social si alocatie monoparentala.
Primeste 15 zile daca face un curs :w00t:

#64
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 12:15, said:

ce bine era sa fiti in anglia acum... si ca bani si ca ingrijire medicala.
Romania dauneaza sanatatii
Si ce mai astepti? Fuga in Uk pana nu se inchid portile, poate ''torni'' si de un plod.

Edited by Disstrack, 16 July 2018 - 19:27.


#65
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMikeSpike, on 16 iulie 2018 - 14:29, said:

De Uk nu stiu multe dar prietena fratelui meu are 2 copii. 2 ani si 7 ani.Ala de 2 a fost nascut in Uk,ala de 7 bagat in sistemul lor.Lunar primeste bani in cont,desi sant in Ro. de mai bine de un an.Si ea lucreaza legal in tara. Mijto,nu?
Mijto pentru ca am impresia ca aia din UK nu au habar unde se afla prietena fratelui tau... Am impresia ca acei bani ii primesti in anumite conditii, iar una din conditii cred ( doar cred dar nu sunt sigur )  este ca sa stai in UK in toata perioada cat primesti acei bani. Ca ei sunt in alta parte, e alta discutie.
Magarii de genul asta se faceau si in Norvegia cand erau unii in somaj (aici somajul este 2 ani de zile si esti obligat sa stai pe teritoriul Norvegiei pe perioada in care il primesti. daca pleci, trebuie sa anunti si nu mai primesti acel ajutor de somaj ) si o ardeau prin Romania pe un somaj de 1000-1200 de euro pe luna primiti din Norvegia. Mijto nu ?
Pana i-au prins astia de la NAV (sistemul de ajutor social norvegian ) si i-au pus sa plateasca tot inapoi...atunci distractie. Mai e mijto ? Nu.

Edited by tehnics, 17 July 2018 - 09:49.


#66
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Din câte știu, dacă vei fi studentă la data nașterii vei primi suma minimă pentru îngrijire copil. 1200 de lei. Și cred că o vei primi timp de 2 ani.

#67
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsfantu.dracu, on 17 iulie 2018 - 12:45, said:

Din câte ştiu, dacă vei fi studentă la data naşterii vei primi suma minimă pentru îngrijire copil.  
Ea nu, pentru că a întrerupt acum câțiva ani:

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:05, said:

In septembrie aveam in plan sa ma inscriu in ultimul an la facultate, an ce l am pierdut acum ceva ani.

Art. 2
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar, inclusiv in cadrul programului "A doua sansa", sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta ori de master, ........   cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

#68
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostpexCom, on 16 iulie 2018 - 14:22, said:

Da, păi e plin de mămici asistate social și la mine în bloc. Ajung aici și imediat toarnă câte unul. UK, patria asistaților.

La subiect - după câte știu, la un fost loc de muncă, dacă angajata era în perioada de probă și informa HR-ul că e însărcinată, nu se putea înceta contractul de muncă.
Dar fiind vorba de perioada de proba acea clauza este nula.

Quote

Putem observa, astfel, ca, prin derogare de la regula mutuum consensus, mutuus dissensus , in interiorul perioadei de proba contractul individual de munca poate inceta prin simpla notificare scrisa a uneia dintre parti , fara a fi necesara motivarea acesteia sau respectarea unui preaviz.

Astfel, chiar daca, la o prima vedere, pe durata perioadei de proba, oricare dintre parti ar putea inceta raporturile de munca in mod arbitrar, exista cazuri in care notificarea partii sa fie afectata de nulitate. Nulitatea notificarii de incetare a contractului individual de munca poate opera ca urmare a nerespectarii unor conditii avand caracter general sau special, prevazute de lege ca fiind obligatorii la emiterea actului.
Nulitatea notificarii prin care s-a dispus unilateral incetarea contractului individual de munca in perioada de proba



#69
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Tehnic,la post 65 nu primesc nimic eu;si da prietena fratelui ii ia.  Nu ma incalzeste cu nimic,spuneam doar de scaparea,lacuna din sistemul lor. Sa inteleg ca a mers treaba si in N? E,uite ca in Uk. deabia isi dau seama. ps. nu am copii,nu stam pe casa sau pe social.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E interesantă și utilă discuția despre indemnizațiile din alte țări, dar exagerați cu offtopicul. Deschideți subiect nou dacă vreți să discutați despre asta.
Mulțumesc.

#71
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View Postandreic, on 16 iulie 2018 - 09:27, said:

Nu pana nu ai o perioada lucrata calumea... asa s-ar face toti ca se angajeaza si brusc burtica mare Posted Image
@andreic, au ai habar de legislatie si mai scrii si ineptii.
@Dmt10, trebuia sa iti bagi concediu medical de sarcina, moment in care angajatorul nu avea ce face, iar perioada de proba se supenda pana la terminarea concediului. Intamplarea asta arata cat de umani sunt in general angajatorii privati din Romania si cat le pasa lor de angajati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate