Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Concediatã în perioada sarcinii

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:24, said:

Iubitul meu castiga destul de bine fiind programator, iar eu desi am ramas fara job cu carte de munca, imi fac banutii lunar cu machiaje sau diferite servicii de cosmetica la domiciliu. Nici pe departe, lexis1, nu e vorba de lene sau comoditate. De asemenea, as vrea sa ma angajeze cineva in starea asta de rau ce o am zilnic dar sunt sigura ca nicio sansa. Trecand peste rautate, inteleg ca am gresit forum ul si imi cer scuze pentru deranj, as fi vrut doar sa stiu daca tatal va primi ceva in plus lunar deoarece habar n am ce inseamna financiar cresterea unui copil si desi avem un castig mediu lunar in casa, tot sunt speriata ca poate banii nu vor ajunge. Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri indiferent de calitatea lor.

Daca lucrezi asa cum zici, nu vad o problema in a presta respectivele servicii pana in ultimele luni de sarcina. Cat despre costuri, totul se raporteaza la cum va faceti voi cheltuielile. Gravida fiind, sansele tale de angajare scad pentru ca nimeni nu prea vrea sa angajeze o persoana care este deja gravida si care, cel mai probabil, pana invata trebuie sa fie deja in concediu medical.

Nu cred ca ai gresit cu nimic ca ai intrebat.
Apropo, din punct de vedere medical, cum te simti ?
Starea de rau poate indica o sarcina mai grea si sper ca ai fost deja la medic si ai inceput investigatiile.

#20
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Da, asa este. Lucrurile se vor aseza si e normal fiind la inceput sa ma stresez legat de viitor. Va fi bine si corect, am un acoperis deasupra capului. In acesti 2 3 ani ce urmeaza pana ma pot reangaja, voi invata sa fiu chibzuita si sigur acesti ani ma vor duce catre un alt nivel al maturitatii.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postspe_ripper, on 16 iulie 2018 - 09:46, said:

Mda, unul a cotizat o luna, celalalt 3 luni, si deja vor ajutoare.
Nu stiu ce ajutoare vreti voi, dar ma bucur pentru voi si sper sa aveti un copil sanatos.
lasa, ca la ce natalitate e in tara asta ar merita un premiu ca s-au apucat sa faca un copil in orice conditii.

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostNaijax, on 16 iulie 2018 - 09:30, said:

Nici unul din parinti nu primeste nimic in plus la salariu.
Parca i se scade ceva din impozit pentru intretinerea copilului, sau nu mai e valabila prevederea ?

#23
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Imi e foarte rau dar am un medic la care merg de o luna, de cand am aflat de sarcina. Sarcina momentan la 9 saptamani e in regula iar aceste stari de rau, greata ameteala si oboseala se pare ca sunt foarte normale. Am inteles ca altele ajung la urgente in perfuzii. Lucky one...ah...n am cotizat o luna :)) am lucrat 4 ani intr o clinica medicala din Timisoara inainte de acest job iar soarta a facut sa parasesc acel job chiar cu 3 luni inainte sa raman insarcinata. Radeam de rautate..

#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:51, said:

Da, asa este. Lucrurile se vor aseza si e normal fiind la inceput sa ma stresez legat de viitor. Va fi bine si corect, am un acoperis deasupra capului. In acesti 2 3 ani ce urmeaza pana ma pot reangaja, voi invata sa fiu chibzuita si sigur acesti ani ma vor duce catre un alt nivel al maturitatii.

Eu zic sa nu te mai stresezi inutil ca nu este bine nici pentru tine nici pentru copil.
Da-i naibii de bani
Eu la primul copil nu aveam bani nici sa trec strada - am crescut 3 Posted Image
Timpul este cel mai bun medic - le rezolva pe toate intr-un fel sau altul

Succes

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostFane, on 16 iulie 2018 - 09:53, said:

lasa, ca la ce natalitate e in tara asta ar merita un premiu ca s-au apucat sa faca un copil in orice conditii.
te refereai la asistatii sociali, nu-i asa ???
Eu nu o vad asistat pe initiatoare. E doar o chestie de intamplare in momentul nepotrivit. Asta e.
Nu stiu de ce unii dintre voi aveti impresia ca daca ramai insarcinata, fix a doua zi iti dai seama ca esti insarcinata. Uneori nu iti poti da seama nici dupa o luna de zile, poti avea si menstruatie chiar daca esti insarcinata si sa nu iti dai seama...asa ca nu o luati pe aratura.

#26
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Felicitari, Naijax! Sper sa pot spune si eu acelasi lucru despre mine in viitor 

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:54, said:

Imi e foarte rau dar am un medic la care merg de o luna, de cand am aflat de sarcina. Sarcina momentan la 9 saptamani e in regula iar aceste stari de rau, greata ameteala si oboseala se pare ca sunt foarte normale. Am inteles ca altele ajung la urgente in perfuzii. Lucky one...ah...n am cotizat o luna Posted Image) am lucrat 4 ani intr o clinica medicala din Timisoara inainte de acest job iar soarta a facut sa parasesc acel job chiar cu 3 luni inainte sa raman insarcinata. Radeam de rautate..
In cazul asta posibil sa primesti ceva daca ai lucrat 4 ani...adica ai vechimea de 12 luni consecutive.

View PostNaijax, on 16 iulie 2018 - 09:55, said:

Eu zic sa nu te mai stresezi inutil ca nu este bine nici pentru tine nici pentru copil.
Da-i naibii de bani
Eu la primul copil nu aveam bani nici sa trec strada - am crescut 3 Posted Image
Timpul este cel mai bun medic - le rezolva pe toate intr-un fel sau altul

Succes
Corect spus. Si la mine au fost copii unul dupa altul...la 5 luni dupa nastere sotia a ramas iar insarcinata desi doctorul a spus ca e imposibil datorita unor complicatii. A fost un soc de moment dar timpul le-a asezat atat de bine incat acum parca sunt bucuros ca s-au intamplat asa si nu altfel...
Cel mai important acum este mama si copilul sa fie sanatosi...restul nu conteaza..

Edited by tehnics, 16 July 2018 - 10:00.


#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostHunor_66, on 16 iulie 2018 - 09:53, said:


Parca i se scade ceva din impozit pentru intretinerea copilului, sau nu mai e valabila prevederea ?
Ba da, e vorba de deducerea personala, un copil in intretinere. Adica ceva spre 20 de lei pe luna, in cazul unui salariu minim pe economie.

#29
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
Da...o sa merg la Primarie totusi sa discut acolo, ca asa cum zici, poate job ul dinainte conteaza.

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:57, said:

Felicitari, Naijax! Sper sa pot spune si eu acelasi lucru despre mine in viitor 
Vei spune. Mai ai inca 7 luni si vei vedea ca te vei schimba total.

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Pentru 2 luni de proba nu primesti bani sub forma de indemnizatie pentru cresterea copilului. Nici pentru 10 luni lucrate continuu cu contract de munca si contributiile sociale achitate corect.

Trebuie minimum 12 luni din cele 24 anterioare nasterii copilului.

https://www.avocatne...nul-acesta.html

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDmt10, on 16 iulie 2018 - 09:05, said:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati..

hai fuguta la primarie si faceti cununia civila, pe aia religioasa o faceti o data cu botezul.

p.s. vezi ca raul ala e 90% autosugestie.

#33
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

am lucrat 4 ani intr o clinica medicala din Timisoara inainte de acest job iar soarta a facut sa parasesc acel job chiar cu 3 luni inainte sa raman insarcinata.

Poate te incadrezi, daca aia 4 ani vin cu sanatate, pensie, somaj achitate.

#34
Dmt10

Dmt10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.07.2018
:)))) vad vad

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSteetch, on 16 iulie 2018 - 10:11, said:

Poate te incadrezi, daca aia 4 ani vin cu sanatate, pensie, somaj achitate.
eu ma gandeam ca "a fost angajata" pe la diverse firme, dar trebuie vorbit cu un contabil care sa-i faca actele cat sa ia contributia.

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postarg, on 16 iulie 2018 - 10:15, said:


eu ma gandeam ca "a fost angajata" pe la diverse firme, dar trebuie vorbit cu un contabil care sa-i faca actele cat sa ia contributia.

Exista clinici medicale unde se angajeaza la negru?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate