Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

"Cine are curajul sa mearga cu mine sunt curajosi, cine nu, sunt lasi, fricosi"

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 11:00, said:

Am corectat si eu, mi-a scapat un "h".
Si totusi ca exprimare, vi se pare corecta? Parca " cei care au curajul....sunt...." suna mai pe romaneste decat  "cine are.....  sunt....", nu?

e pleonsam....cred :))

nu poti sa zici "cine are curaj e un las"

#20
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nu e pleonasm, dar ar mai trebui probabil o virgula dupa"cu mine".
Exemplul tau e scos din context si chiar nu are un inteles. Mai reciteste cu atentie.
Corect era: "Cei care au curajul sa mearga cu mine, sunt curajosi, cei care nu au acest curaj, sunt lasi, fricosi."
Ce zici Vio69, nu le zic corect?Posted Image Posted Image

#21
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Este oximoron, nu pleonasm.

Dezacordul constă în folosirea pronumelui "cine" la singular. Corect era CEI CARE au curajul să meargă cu mine ( la mititica) sunt curajoși, cine nu bla bla.

#22
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postwagmich, on 15 iulie 2018 - 12:34, said:

Da, doar ca grindeanu s-a trezit la timp si a retras ordonanta, iar cu tudose nici nu s-a pus problema cu ordonanta, nici macar cand era mahmur de-adevaratelea. Iar diferenta majora e ca aia vorbeau prostii, dar le exprimau corect. Gramatical vorbind.
Cat despre inlocuirea dancilei, acum cand au vazut toti care sunt cerintele pentru a deveni premier, e cam greu de gasit un candidat mai prost, mai agramat si mai dispus sa faca parnaie ca prostul pentru dragnea.
Nu e greseala gramaticala, dar personajele citate, nu merita majuscule. Nici macar la inceputul cuvantului.

Fugiti mai de aici, daca as face o lista cu toate erorile gramaticale intalnite pe softpedia...de multe ori ma abtin cu greu sa nu le semnalez.
Rade ciob de oala sparta...nu stiti de ce sa va legati.
Eu sunt de acord ca Dragnea are bube peste bube, dar totusi voi prea cautati nod in papura...
Oricum, lasand partea gramaticala la o parte, pe mine ma "trazneste" altceva pe aici: nivelul extrem de penibil al unor replici, mistouri de "gura santului" sau "babe la piata" sau elevi de a cincea, etc... chiar mi-e jena uneori la ce citesc p-aici. Culmea, "emitatorilor" li se pare ca-s din cale afara de cultivati, superiori si interesanti...si de obicei rad singuri la "poantele" lor...

Edited by epetroiu, 15 July 2018 - 13:30.


#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postepetroiu, on 15 iulie 2018 - 13:28, said:

Fugiti mai de aici, daca as face o lista cu toate erorile gramaticale intalnite pe softpedia...de multe ori ma abtin cu greu sa nu le semnalez.
Rade ciob de oala sparta...nu stiti de ce sa va legati.
Eu sunt de acord ca Dragnea are bube peste bube, dar totusi voi prea cautati nod in papura...
Oricum, lasand partea gramaticala la o parte, pe mine ma "trazneste" altceva pe aici: nivelul extrem de penibil al unor replici, mistouri de "gura santului" sau "babe la piata" sau elevi de a cincea, etc... chiar mi-e jena uneori la ce citesc p-aici. Culmea, "emitatorilor" li se pare ca-s din cale afara de cultivati, superiori si interesanti...si de obicei rad singuri la "poantele" lor...
Pai nu fii bolovan, ala nu pe softpeda a vorbit asa si nici nu e simplu user pe softpedia. Asta ai uitat cand ti-a sarit mustarul ca seful tau e luat de agramat?
Si-atunci asa traznit cum te-ai constatat, nu mai bine nu mai dai pe aici? Sau ai contract si cu softpedia ca si cu pesedeu'?

Edited by wagmich, 15 July 2018 - 14:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate