Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Abricht ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
As avea nevoie de o scula cu care sa pot rindelui rigle de pana la macar 100 mm.
Exista abrichturi prin care doar treci rigla si ti-o face dreapta si fina.
Unde as putea gasi unul care se incadreaza in cerintele mele si sa fie cat mai ieftin posibil? Daca se poate sub 1000 de lei.
De exemplu acesta:
https://www.casaidea...55008-3660.html
Ar fi bun?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 13.03.2017
Una scurta
Cuvantul "Abric/Abricht" pe romaneste nu exista.
Este din germana si inseamna rindea.

De fapt ai nevoie de o masina de rindeluit.
Uz ocazional, mediu sau industrial ?

#3
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Ocazional, pentru casa. Vreo 30-40 de rigle pe luna.
Ma gandeam ca ar merge si cu circularul de mana si niste menghine. Adica sa prind riglele in menghine si  sa masor cu metrul cat trebuie taiat, si apoi trec cu circularul sprijinit de un leat ca mearga drept. Dar e munca de chinez si fac si risipa de lemn ca circularul nu poate lua doar 2-3 mm.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 13.03.2017
Ocazional
Este bun orice
Inclusiv alea "de mana"
Totusi, sugerez modelul acesta;
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#5
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
As lua si de mana da nu inteleg cum ma ajuta la ce vreau eu. Rindelele mici de mana si electrice se sprijina de suprafata pe care o tai, deci daca ai rigla stramba pe lungime tot stramba o sa iasa si dupa ce treci cu rindeaua. Numai asa ca iau 2 si le fixez cu ceva pe o suprafata dreapta si apoi trec rigla printre ele.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 13.03.2017
Pana la urma ce anume vrei sa faci cu masina de rindeluit ?
La ce folosesti "riglele" alea si cat de multe ai nevoie ?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006

 Naijax, on 14 iulie 2018 - 11:38, said:

Una scurta
Cuvantul "Abric/Abricht" pe romaneste nu exista.
Este din germana si inseamna rindea.

De fapt ai nevoie de o masina de rindeluit.
Uz ocazional, mediu sau industrial ?

Exista abrict in dex, cunoscut atat ca masina dedicata cat si pt denumirea unui cutit de jiluit care se poate monta pe masa de circular.

Legat de intrebare, ieftin iti faci singur.

Daca vrei ceva serios care totusi nu costa cat Mafell, atunci iei Makita.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,284
  • Înscris: 13.03.2017

 loock, on 14 iulie 2018 - 12:18, said:

Exista abrict in dex, cunoscut atat ca masina dedicata cat si pt denumirea unui cutit de jiluit care se poate monta pe masa de circular.

Poate DEX ONLINE care nu este oficial Posted Image
Oricum, chiar si acolo (sunt convins) trebuie sa se specifice ca vine din germana si ce inseamna (ce am scris mai sus)

#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
"rigle de pana la macar 100 mm."
100 mm fiind lungime, latime, grosime?
Scula din poza, pare una potrivita pentru lucrari de mica anvergura in jurul casei  Singura problema ar  fi sa ia si o retea electrica potrivita scopului.
In rest, ca-i spui abricht, ca-i spui masina de rindeluit, ca-i spui masina de indreptat,  ca figureaza sau in in oricare din DEX-uri, nu are nici un fel de relevanta asupa problemei tale.

Edited by wagmich, 14 July 2018 - 12:43.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Nu foloseste nimeni 3 cuvinte, cand poate sa foloseasca unul singur.

Rindeaua este putin altceva ( doar putin...), inclusiv rindeaua electrica care e un fel de abrict mobil.
Cele fixe, fie complet dedicate, fie masa de circular care are cutit de abrict, sunt numite abrict de toata lumea care are treaba cu ele.

Edited by loock, 14 July 2018 - 12:47.


#11
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Ca la IPLM de exemplu, un singur cuvant, nu?Posted Image

Edited by wagmich, 14 July 2018 - 13:11.


#12
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018

 wagmich, on 14 iulie 2018 - 12:43, said:

"rigle de pana la macar 100 mm."
100 mm fiind lungime, latime, grosime?
Scula din poza, pare una potrivita pentru lucrari de mica anvergura in jurul casei  Singura problema ar  fi sa ia si o retea electrica potrivita scopului.
In rest, ca-i spui abricht, ca-i spui masina de rindeluit, ca-i spui masina de indreptat,  ca figureaza sau in in oricare din DEX-uri, nu are nici un fel de relevanta asupa problemei tale.
100 mm pe latura.
poate fi de 100 x 50, 50 x 50, 100 x 100, depinde de ce am nevoie, dar in mod normal nu o sa depasesc 100 mm. si am nevoie de toate 4 laturi rindeluite, drepte si egale.
lungimea poate fi pana la 4 metri.

[ https://img01-olxro.akamaized.net/img-olxro/51992461_2_644x461_lemn-constructii-cosoroabe-grinzi-capriori-corni-dulapi-scandura-fotografii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu inteleg cum de nu a inventat nimeni o scula mobila care sa aiba un orificiu dreptunghiular prin care sa poti trece rigle si scanduri. cu 2 freze pe interior si 2 din laturi sa fie reglabile

Uitati ce am mai gasit

https://www.amazon.d.../dp/B000TGILJC/

Doar 250 de euro. Pare suficient pentru ce am nevoie. Pacat nu livreaza si la noi

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,681
  • Înscris: 29.03.2006
Si nemtii care sunt obisnuiti sa combine intr-un cuvant propozitii intregi cu 27 de litere, prefera sa spuna si scrie abricht, chiar daca ii pot spune si Hobelmaschine ( care se poate confunda cu raboteza...).

Exista abrict cu fanta, de diverse modele, inclusiv variante custom pt marimi mari si tundere simultana pe mai multe laturi.

Un model Makita.
Poate prelucra grosimi intre 3 si 155mm, si lucreaza cu latimi de pana la 304mm ( span pana la 3mm @ 150mm, 1,5mm @ 150-240mm, si 1mm @ 240-304mm.
Are 27 Kg si se poate monta pe un suport separat dedicat special.

Edited by loock, 14 July 2018 - 15:07.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Asta l-am vazut ieir live la ei.

https://www.sculesie...uit-gude-55008/

E pus si in primul post, acelasi model dar mai scump cu 150 de lei

#15
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 12.01.2011
Cel din primul post face rigla egala ca grosime din capat in capat dar daca e strimba sau nu e la vinclu atunci pastreaza curbura si unghiul. Tie iti trebuie una ca cea de pe amazon. Intai dai 2 fete cu rigla de lemn langa un ghidaj la 90 de grade fata de cutite, se face pe masa aceea din 2 bucati, una in fata cutitelor din care reglezi si spanul si una dupa cutite.
Dupa aceasta operatie rigla se rindeluieste la grosime sa iasa egala din capat in capat. Se face cu masina din primul post.
Practic tie iti trebuie o masina combinata, indreptare si rindeluire.
https://www.casaidea...05901-3952.html

Edited by ElcapoMafia, 14 July 2018 - 18:06.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Rindeaua de mana este ok dar nu scoate calitate. Ai nevoie de o mașină de rindeluit cu grosime si găsești sh sau chiar artizanale facute cu simt de raspundere. Cauta pe olx.  Este nevoie de turatie mare . Daca cumperi una artizanala asigura-te ca motorul are turatia necesară.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

 kalu4u, on 14 iulie 2018 - 14:55, said:

100 mm pe latura.
poate fi de 100 x 50, 50 x 50, 100 x 100, depinde de ce am nevoie, dar in mod normal nu o sa depasesc 100 mm. si am nevoie de toate 4 laturi rindeluite, drepte si egale.
lungimea poate fi pana la 4 metri.

[ https://img01-olxro.akamaized.net/img-olxro/51992461_2_644x461_lemn-constructii-cosoroabe-grinzi-capriori-corni-dulapi-scandura-fotografii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu inteleg cum de nu a inventat nimeni o scula mobila care sa aiba un orificiu dreptunghiular prin care sa poti trece rigle si scanduri. cu 2 freze pe interior si 2 din laturi sa fie reglabile

Uitati ce am mai gasit

https://www.amazon.d.../dp/B000TGILJC/

Doar 250 de euro. Pare suficient pentru ce am nevoie. Pacat nu livreaza si la noi

vezi că aia e o rindea care ajustează grosimea. Dacă nu ai o față plană onduleurile pe fața de referință se vor teleporta pe cealaltă față.
ca să faci o față dreaptă și una perpendiculară pe ea îți trebuie o altă sculă.

nu știu denumirile în română, in engleză prima se cheamă thickness planner, cealaltă jointer. Două mașini diferite, cu întrebuințări diferite.

#18
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Am inteles. Multumesc pt explicatii.
Deci am nevoie de o rindea pentru a face plane doua fete adiacente, apoi de o masina de degrosat pentru a face plane celelalte doua fete, si in acelasi timp sa fie pararele cu primele doua. Toate cu rindeaua nu se poate pentru ca doua din ele nu ar iesi pararele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate