Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Amenzi pentru hărțuire / comportament nedorit, legat de sexul persoanei sau cu conotație sexuală

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
S-a completat Legea 202/2002 cu următoarele articole:

Quote

1. La articolul 6, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alin. (11), cu următorul cuprins:
„(11) Este interzis orice comportament de hărțuire, hărțuire sexuală sau hărțuire psihologică definite conform prezentei legi, atât în public, cât și în privat.”

2. La articolul 37, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
„Art. 37. – (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă contravențională de la 3.000 lei la 10.000 lei, dacă fapta nu a fost săvârșită în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerată infracțiune, încălcarea dispozițiilor art. 6 alin. (1), (11) și (2) – (4), art. 7 alin. (2), art. 8, art. 9 alin. (1), art. 10 alin. (1) – (4), (6), (8) și (9), art. 11 – 22 și art. 29.”

3. La articolul 37 alineatul (3), după litera Posted Image se introduce o nouă literă, lit. c), cu următorul cuprins:
„c) Ministerul Afacerilor Interne, prin ofițerii și agenții de poliție din cadrul Poliției Române, ofițerii și subofițerii din cadrul Jandarmeriei Române, ofițerii și agenții de poliție din cadrul Poliției de Frontieră Române, în zona de competență, precum și de către polițiștii locali, în cazul contravențiilor constând în încălcarea dispozițiilor art. 6 alin. (11
).”

Legea 202/2002 definește hărțuirea și hărțuirea sexuală așa:
c) prin hartuire se intelege situatia in care se manifesta un comportament nedorit, legat de sexul persoanei, avand ca obiect sau ca efect lezarea demnitatii persoanei in cauza si crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor;
d) prin hartuire sexuala se intelege situatia in care se manifesta un comportament nedorit cu conotatie sexuala, exprimat fizic, verbal sau nonverbal, avand ca obiect sau ca efect lezarea demnitatii unei persoane si, in special, crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor;

Mă întreb la ce s-au gândit când au scris că e interzisă, deci sancționabilă, hărțuirea în privat. Mi se pare o aiureală. În privat înseamnă într-un spațiu care aparține cuiva, cum constată organul că Măria îl hărțuiește pe Ion? Sau invers, ca pe vremuri: Ion pe ea.

Aici e traseul legislativ, încă nu e promulgată:
http://www.cdep.ro/p...oiect?idp=17052

Edited by althea, 13 July 2018 - 08:43.


#2
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Pm-uri pe forum :naughty:

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Manifestatiile din piete se pun oare ca hartuire?

Edited by daniMMM, 13 July 2018 - 08:43.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Astea-s ușor de dovedit :)

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 08:42, said:

Pm-uri pe forum Posted Image


#5
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:39, said:

S-a completat Legea 202/2002 cu următoarele articole:

d) prin hartuire sexuala se intelege situatia in care se manifesta un comportament nedorit cu conotatie sexuala, exprimat fizic, verbal sau nonverbal, avand ca obiect sau ca efect lezarea demnitatii unei persoane si, in special, crearea unui mediu de intimidare, ostil, degradant, umilitor sau jignitor;

Mă întreb la ce s-au gândit când au scris că e interzisă, deci sancționabilă, hărțuirea în privat. Mi se pare o aiureală. În privat înseamnă într-un spațiu care aparține cuiva, cum constată organul că Măria îl hărțuiește pe Ion? Sau invers, ca pe vremuri: Ion pe ea.

Chestia este ca eu sunt barbat si legea asta pare ca ma sanctioneaza pe mine ca sunt barbat, este ceva in genul pisica si obiectul miscator.
Trece o femeie frumoasa, daia imbraca sexy ca de vara, genul ala de femeie cum probabil ai acasa sau ai avut deja prin pat si te uiti dupa ea, te uiti pe ea.
Ce tocmai am descris? Ar trebui sa fiu amendat ca sunt barbat.

In pui mei, sa puna mana femeile sa se imbrace mai serios daca se imbraca sexy, erotic, ca damele de companie, ce vina am eu ca ma uit la tate, fese, ce mai expun ele pe taraba.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostdaniMMM, on 13 iulie 2018 - 08:43, said:

În funcție de care parte a gardului ești, e foarte posibil :D

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru a elimina orice dubiu,ar fi trebuit amintite,punctual,intr-o anexa,toate comportarile si expresiile care sunt pasibile de incriminare.
Altfel,legea este ambiguua,speculatiile si interpretarile fiind lasate la latitudinea celor care cerceteaza si/sau judeca cazurile respective.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostArgent, on 13 iulie 2018 - 08:47, said:

Nu scrie că n-ai voie să te uiți :D Ideea e să nu-ți curgă balele pe pantofii sau pe poșeta ei.

View Postadisz, on 13 iulie 2018 - 08:47, said:

Altfel,legea este ambiguua,speculatiile si interpretarile fiind lasate la latitudinea celor care cerceteaza si/sau judeca cazurile respective.
Da, e aiuritoare.

#9
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:44, said:

Astea-s ușor de dovedit :)
Si atunci care e nedumerirea ta ?

Edited by Eekstein, 13 July 2018 - 08:50.


#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
acu orice grasa o sa se simta hartuita...

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
O sa mai agati o duduie doar cu un avocat langa tine.

#12
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
ai grija argent cui spui "buna" pe strada sa nu cumva sa se simta hartuita

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEekstein, on 13 iulie 2018 - 08:49, said:

Am crezut că glumești, da' nu... tu ești serios. Îți închipui că privat se referă la un spațiu privat virtual, cum e ăsta de pe forum?

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:47, said:

În funcție de care parte a gardului ești, e foarte posibil Posted Image
Aici e substratul legii,ii doare in cur de femei,Radulescu Mitraliera care a fost acuzat de viol, chiar vroia sa abroge articolul care pedepseste folosirea functiei in scop sexual.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postflavius18, on 13 iulie 2018 - 08:50, said:

acu orice grasa o sa se simta hartuita...
Dacă îi trântești asta în față da, poți lua amendă :D

#16
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
pai si aici pe forum in privat trebuie sa=ti alegi bine cuvintele ca din ras cucoana o da in plans si apoi te reclama

#17
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View Postalthea, on 13 iulie 2018 - 08:51, said:


Am crezut că glumești, da' nu... tu ești serios. Îți ĂŽnchipui că privat se referă la un spațiu privat virtual, cum e ăsta de pe forum?
De ce nu ar fi ?

#18
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
hm, asta inseamna ca trebuie sa-mi aleg cuvintele bine cand opresc la "fetele de pe centura?????"  wtf.. :D :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate